PL | EN

 

 


symbole gminne

Herb, barwy i flaga Miasta i Gminy Serock zostały przyjęte przez Radę Miejską Uchwałą Nr 92/XVI/95 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 22 kwietnia 1995 r.

 

HERB MIASTA I GMINY SEROCK


 


Herbem Miasta i Gminy Serock jest herb miasta Serocka. W błękitnym polu umieszczona jest postać Świętego Wojciecha w stroju biskupim. Św. Wojciech w prawej ręce trzyma złoty pastorał, lewa ręka jest zgięta i oparta na piersiach, szata wierzchnia - ornat - jest w kolorze złotym, z czerwonym pasem pośrodku, szata spodnia - alba - w kolorze białym. Twarz ręce w kolorze białym, stopy w kolorze złotym. Po prawej stronie świętego umieszczona jest duża litera "S" jako skrót słowa "SANCTUS", a po stronie lewej duża złota litera "A" jako skrót słowa "ADALBERTUS".
Herb gminy umieszczany jest w pomieszczeniach urzędowych i salach posiedzeń, należących do organów i jednostek organizacyjnych gminy.

 BARWY MIASTA I GMINY SEROCK

 

Barwami Miasta i Gminy Serock są kolory błękitny, złoty, biały i czerwony, ułożone w poziomych, równoległych pasach, z których górny pas, zajmujący siedem dwunastych szerokości jest błękitny, poniżej którego następują kolejno po sobie pasy złoty, biały i czerwony, każdy zajmujący jedną dwunastą szerokości oraz dolny pas błękitny, zajmujący dwie dwunaste szerokości.
Barwy te tworzą flagę Miasta i Gminy Serock.
 

 


FLAGA MIASTA I GMINY SEROCK Flagą Miasta i Gminy Serock jest prostokątny płat tkaniny w barwach gminnych umieszczony na maszcie przed siedzibą władz gminy.
Flagę gminną podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe organów gminy, a z okazji uroczystości, świąt i rocznic gminnych umieszcza się ją również na innych budynkach w miejscach publicznych i pomieszczeniach dla podkreślenia ich uroczystego charakteru.

 


HEJNAŁ


 

Uchwałą Rady Miejskiej w Serocku Nr 654/LXXXI/2002 z dnia 27 kwietnia 2002 roku w sprawie ustanowienia hejnału gminnego zatwierdzono hejnał gminny. Oparty jest on na motywach opery „Halka” Stanisława Moniuszki, do którego libretto napisał Włodzimierz Wolski wpisany w dzieje Serocka. Muzykę skomponował Mieczysław Leśniczak. Hejnał jest grany każdego dnia o godz. 12.00 z wyjątkiem świąt państwowych 3 Maja i 11 Listopada.

 


KURANT


 

Oparty jest na melodii „Serockiego walczyka”, który skomponował Marian Różycki - nauczyciel muzyki z Serocka. Kurant rozbrzmiewa codziennie, o każdej pełnej godzinie. 
 
 

 


Urząd Miasta i Gminy w Serocku
ul. Rynek 21 05-140 Serock, tel. 022 782 88 00, fax 022 782 74 99,
umg@serock.pl

Copyright Serock 2009 Nota Prawna Polityka Prywatności Kontakt

logo