Rotator zdjęć

Główna treść strony 2022 rok

Podsumowanie roku w inwestycjach

Kolejny rok licznych wyzwań powodowanych niespodziewanymi czynnikami zewnętrznymi dobiega końca. Branża budowlana, a co za tym idzie - nasza inwestycyjna sfera działalności – odczuła to mocno. Zarówno braki kadrowe w firmach wykonawczych, nagłe wzrosty cen będące wynikiem inflacji, niepewności na rynku budowlanym ale także niepewności polityczno-gospodarcze, mocno zachowawcze i bezpieczne podejście oferentów startujących w ogłaszanych przetargach… to wszystko powodowało, że niezwykle trudne było zrealizowanie zadań - szczególnie oceniając to pod kątem wielkości środków planowanych na poszczególne z nich. Mimo, że udało się w tym roku sporo przedsięwzięć zrealizować z dużym udziałem dofinansowań (boisko w Jadwisinie – ponad 7,2 mln, zagospodarowanie brzegu Jeziora w Zegrzu - ponad 3,15 mln, budowa ul. Słonecznej w Stasim Lesie – ponad 1,3 mln, ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż ul. Zakroczymskiej – ponad 0,5 mln i kilka mniejszych), to kwoty przeznaczone na tzw. „wkłady własne” a także inwestycje realizowane bez udziału środków zewnętrznych mocno obciążyły budżet Gminy. Mamy nadzieję, że w Państwa ocenie są to środki dobrze spożytkowane.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem, które udało się zrealizować w mijającym roku jest rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej. To zadanie cieszy szczególnie - bo kilka „pokoleń przedszkolaków” czekało na taki obiekt. Realizacja tego zadania jest oczywiście konsekwentną kontynuacją modernizacji placówek oświatowych na terenie naszej gminy, która będzie miała swój ciąg dalszy w kolejnych latach.

Równie ważnym obszarem działań inwestycyjnych jest infrastruktura kanalizacyjna. W tym roku udało się wybudować sieci w ulicach Bursztynowej i Szmaragdowej w Jadwisinie oraz w ul. Brzozowej w Dosinie (oba zadania przy udziale środków pozyskanych z WFOŚiGW). Oprócz tego zostało zlecone opracowanie kolejnych projektów kanalizacji sanitarnej (w rejonie ul. Wyzwolenia, Polnej i Traugutta  w Serocku, a także Głównej i Radziwiłłów w Stasim Lesie i Ludwinowie Zegrzyńskim), których formalna finalizacja przewidziana jest na kolejny rok.

Realizowaliśmy też inwestycje drogowe, w ramach których powstała chociażby nawierzchnia na ul. Słonecznej w Stasim Lesie czy ścieżka rowerowa w ciągu ul. Zakroczymskiej (oba zadania z udziałem środków zewnętrznych).

W tym roku udało się też opracować kilka projektów modernizacji dróg  (m. in. Frezji w Skubiance, Borówkowa w Borowej Górze, Leśne Echo w Woli Smolanej, Norwida w Serocku) budowy oświetleni drogowych (m.in.  Cupel ul. Łąkowa, Łacha ul. Koszykowa).

Mimo licznych zadań zrealizowanych w latach poprzednich i w roku bieżącym (tych wymienionych powyżej i nie wymienionych) -  potrzeby naszych mieszkańców, a także nieustanny  rozwój gminy każe nie ustawać w pracy nad kolejnymi nowymi, ale też tymi rozpoczętymi już przedsięwzięciami.

Przyszły rok jawi się jako jeszcze bardziej wymagający niż ten dobiegający końca - głównie z ekonomicznego punktu widzenia  - dlatego mamy ogromną nadzieję że uda nam się znaleźć sposób na to, aby nie musieć w sposób negatywny modyfikować przyszłorocznych planów inwestycyjnych.

Oferta na półkolonie zimowe

  • półkolonie zimowe

Budżet na 2023 r. przyjęty jednogłośnie

21 grudnia 2022 r., podczas LXI sesji Rady Miejskiej w Serocku, Radni jednogłośnie przyjęli Wieloletnią Prognozę Finansową Miasta i Gminy Serock na lata 2023-2042 oraz Uchwałę Budżetową Miasta i Gminy Serock na 2023 rok w kształcie zaproponowanym przez Burmistrza.

Budżet gminy jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy. W związku z powyższym projekt budżetu oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej podlegał opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie oraz stałych Komisji Rady Miejskiej w Serocku. Zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa, jak również stałe Komisje Rady pozytywnie zaopiniowały projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2023-2042 oraz projekt uchwały budżetowej na 2023 rok.

Prezentacja budżetu na 2023 rok - TUTAJ
Relację z sesji mogą Państwo obejrzeć TUTAJ

Grudniowy numer Informatora

Ostatni w tym roku numer Informatora Gminy Serock jest już dostępny w sklepach i punktach dystrybucji, na terenie gminy.
Udostępniamy go też poniżej, w formacie pdf.

Życzymy miłej lektury i świątecznie Państwa pozdrawiamy!

 

Redakcja

  • Informator grudzień

Jak ograniczyć marnowanie jedzenia

W dzisiejszych czasach, coraz częściej słyszymy o tematach związanych z ekologią, możemy spotkać się z pojęciem „less waste”, czyli ruch, podejście, czy wręcz styl życia, który zakłada znaczne ograniczenie ilości produkowanych śmieci w trosce o dobro planety. Dotyka to również kwestii wyrzucania jedzenia. Marnotrawstwo żywności dotyczy nas wszystkich, jednak coraz więcej mówi się o sposobach na rozwiązanie tego problemu.

W Polsce marnujemy ok. 5 mln ton żywności rocznie. Do strat i marnowania żywności dochodzi zaczynając od produkcji rolniczej, przez przetwórstwo i dystrybucję, aż do konsumpcji. Odpowiedzialne za marnotrawstwo żywności są wszystkie te podmioty. Konsumenci indywidualni odpowiadają za ponad 60% tego marnotrawstwa to ok 76 kg na osobę rocznie, dlatego należy skoncentrować się na ograniczeniu strat w naszych domach.

Warto wprowadzać w swoje życie proste rozwiązania, które zapobiegają marnowaniu żywności. Niestety wyrzucone jedzenie to nie tylko zmarnowane składniki, ale i zmarnowana woda i energia potrzebna do wytworzenia tego jedzenia. Tymczasem do wyprodukowania 1 kg ziemniaków potrzebnych jest 300 l wody, a do produkcji 1 kg wołowiny – od 5 000 do 10 000 l. Te zasoby marnotrawimy, wyrzucając pożywienie. Trzeba pamiętać o tym, że jeśli wyrzucamy jedzenie, to w koszu tak naprawdę lądują nasze pieniądze. Płacimy zarówno podaż zakupu produktów jak również płacimy później za wytworzone odpady.

Podstawowym powodem wyrzucania jedzenia jest kupowanie ponad miarę. Organizując świąteczną kolację czy obiad, trzeba dobrze przemyśleć, ile produktów musimy kupić, aby wystarczyło dla wszystkich gości. Nie kupujmy więcej niż potrzebujemy.

Jeśli jednak uważamy, że większa ilości jedzenia jest nam niezbędna, zwróćmy uwagę na trwałość tych produktów, które kupujemy. W pierwszej kolejności podawajmy to, co najszybciej może się zepsuć, zostawiając na później produkty, które można z powodzeniem przechować dłużej w lodówce lub zamrozić.

5 prostych sposobów na ograniczenie marnowania żywności w te święta:

  • Twórz listy zakupów, a unikniesz marnotrawstwa żywności.
  • Zjedz posiłek przed pójściem do sklepu.
  • Naucz się kreatywnie wykorzystywać resztki w kuchni.
  • W odpowiedni sposób przechowuj żywność.
  • Nie gotuj ponad miarę.

Podczas Bożego Narodzenia zwracajmy uwagę na to, czy nie kupujemy zbyt  
             wiele i czy część z 12 potraw nie wyląduje w koszu na śmieci.

Trenuj z Wojskiem w ferie - w Zegrzu

W ferie w Szkole Podoficerskiej SONDA w Zegrzu odbędą się szkolenia w ramach akcji „TRENUJ Z WOJSKIEM W FERIE”. Zajęcia zaplanowane zostały na 4 i 18 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00.

„Trenuj z Wojskiem w Ferie”, to akcja, w ramach której będą realizowane jednodniowe szkolenia o charakterze obronnym i okołowojskowym.Wytypowane jednostki wojskowe będą szkolić chętne osoby przede wszystkim z takich zagadnień, jak: posługiwanie się bronią palną, udzielanie pierwszej pomocy, terenoznawstwo i survival, walka wręcz czy ochrona przed skażeniami.      

Uczestnikami szkolenia mogą być osoby w wieku 15-65 lat (osoby poniżej 18 lat – za pisemną zgodą rodzica/opiekuna), posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie i niebędące obywatelem innego kraju.

Szkoła Podoficerska SONDA w Zegrzu w ramach kampanii „Trenuj z Wojskiem w Ferie” zorganizuje szkolenia w dniach:

  • 4 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00 (max. 150 szkolonych)
  • 18 lutego 2023 r. w godzinach 8.00-16.00 (max. 150 szkolonych)

Każdy uczestnik po szkoleniu otrzyma certyfikat oraz będzie miał szansę zdobyć pamiątkową monetę.

Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://spsonda.wp.mil.pl/pl/pages/trenuj-z-wojskiem/

Uczestnictwo w szkoleniu należy zgłaszać:

  • mailowo spsonda@ron.mil.pl
  • telefonicznie 281-883-048, 727-019-053
    Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 13.00.

Życzenia świąteczne

Świąteczne odwiedziny uczniów

19 grudnia serocki urząd, ale także inne gminne placówki, odwiedzili przedstawiciele szkoły podstawowej w Jadwisinie. Uczniowie przynieśli świąteczne życzenia i własnoręcznie zrobione stroiki. W urzędzie życzenia dla wszystkich mieszkańców przyjęli Burmistrz Artur Borkowski i Zastępca Burmistrza Marek Bąbolski.
 
Serdecznie dziękujemy!
  • spotkanie świąteczne uczniów
  • spotkanie świąteczne uczniów

Batlejemskie Światło Pokoju

Harcerze z 13 WWDH "Horn" przekazali dziś na ręce Sekretarza Rafała Karpińskiego Betlejemskie Światło Pokoju. 🕯
Moment zapalania Światła Betlejemskiego jest wyjątkowy. Jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.
Dla tej idei harcerze potrafili zatrzymać się na chwilę i zapalić światło pokoju w naszym urzędzie.
Celem akcji jest dzielenie się radosną nowiną i krzewienie największych uniwersalnych wartości braterstwa i pokoju.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje zapalenie Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Harcerze niosą lampiony
ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów- do wszystkich, którzy chcą je przyjąć Historia zaczęła się w Betlejem,
gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień.
 
Dziękujemy!
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze
  • Betlejemskie Światło Pokoju, Harcerze

SEROCKA WIGILIA

18 grudnia na serockim rynku odbyło się XXV Spotkanie Wigilijne.
Można było odwiedzić świąteczne kramy pełne pysznych dań, które kusiły swoim zapachem i smakiem oraz stoiska z wyrobami artystycznymi takimi jak bombki, stroiki, wyroby z drewna, ceramika artystyczna, wyroby pszczelarskie oraz gotowe tekstylne upominki świąteczne.
Dzięki gorącym napojom i posiłkom łatwiej było przetrwać w mroźniej aurze. Gości poczęstowano też gorącym świątecznym barszczykiem.
W magię świąt wprowadziły występy zespołów z CKiCZ: Kantyczki, Wesołe nutki, zespół In Canto, chór Cantores Adalberti oraz Księdza Rafała i Przyjaciół. Dzieci, młodzież i dorośli swoimi występami rozpromieniły cały serocki rynek, gdzie mimo mrozu każdy z ochotą włączał się we wspólne kolędowanie. Podzielo się opłatkiem, a Burmistrz Artur Borkowski złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Serock. Wokół rozpościerała się magiczna atmosfera nadchodzących świąt. A dzięki wszystkim zebranym cały rynek był już mocno świąteczny.
 
Dziękujemy Wszystkim za przybycie.
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii
  • fotorelacja z wigilii

Sport w gminie Serock

Dotacja ARiMR

Szczegóły na ulotce poniżej

Wizyta uczniów w Urzędzie

Ponieważ niedawno narodził się pomysł na zorganizowanie niecodziennej lekcji WOSu, postaraliśmy się sprostać temu wyzwaniu i zorganizowaliśmy ją w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku.

9 grudnia odwiedzili nas uczniowie klasy 8 ze szkoły podstawowej w Jadwisinie. Gości przywitali Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski oraz Sekretarz – Pan Rafał Karpiński.

Zajęcia odbyły się z udziałem przedstawicieli różnych referatów urzędu – Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa, Promocji i Wizerunku, Spraw Obywatelskich, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Straży Miejskiej.

Nasi goście dowiedzieli się na czym w praktyce polega praca urzędu i w jakich obszarach działają poszczególne referaty. Usłyszeli o działaniach promocyjnych podejmowanych w gminie, kanałach komunikacji społecznej, kierunkach służących budowaniu pozytywnego wizerunku gminy.

Poruszyliśmy również tematy bezpieczeństwa w gminie z perspektywy straży miejskiej omawiając wybrane zagadnienia z tego obszaru oraz działania służące ochronie środowiska. Opowiedzieliśmy także o organizacji ślubów cywilnych, wydawaniu dokumentów tożsamości, aktów małżeństwa/zgonu, spisie wyborców i przeprowadzaniu wyborów. Uczniowie dowiedzieli się również o możliwościach zakładania działalności gospodarczej w naszym urzędzie oraz potwierdzeniu profilu zaufanego.

Przede wszystkim dla uczniów jadwisińskiej  szkoły to była doskonała okazja, aby wiedzę z podręcznika zweryfikować w rzeczywistości, w najbliższym otoczeniu i poznać pracę osób, która na co dzień realizują działania na rzecz społeczności lokalnego samorządu.

Mamy ogromną nadzieję, że taka forma lekcji Wiedzy o Społeczeństwie okazała się ciekawa oraz że informacje, które przekazaliśmy uczniom, będą dla nich przydatne w przyszłości.

  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie
  • Wizyta uczniów szkoły w urzędzie

Przekazanie wozu strażackiego OSP w Woli Kiełpiskiej

10 grudnia Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej uroczyście przekazano nowy samochód. Zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego sfinansowany został przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zawnioskowaliśmy także o dofinansowanie w formie pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.  

To niejedyna pomoc przekazana na rzecz gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych. Wcześniej wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego uzyskało zadanie obejmujące modernizację budynku OSP Stanisławowo, w zakresie modernizacji bramy garażowej, modernizacji instalacji elektrycznej, orynnowania garażu strażnicy. Dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego otrzymaliśmy także na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym na rzecz jednostki w Gąsiorowie. Na ostatnie zadanie również wnioskujemy o pożyczkę z WFOŚiG w Warszawie.

  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego
  • Przekazanie wozu strażackiego

Spotkanie z I Kostopolską Drużyną Harcerską Arka

7 grudnia gościliśmy w Serocku I Kostopolską Drużynę Harcerską "Arka’’ wraz z opiekunką Panią Ireną Kotwicką - Okruch. Drużyna działa w Kostopolu, obwód rówieński, od 1998 roku.  Podczas pobytu w  Polsce harcerze zwiedzili muzeum harcerskie i Stare Miasto. W Serocku  odwiedzili Urząd Miasta i Gminy w Serocku, gdzie spotkali się z Burmistrzem Arturem Borkowskim i Zastępcą Burmistrza Markiem Bąbolskim. Harcerze zaśpiewali swoją przyśpiewkę i wręczyli burmistrzowi przepiękny świąteczny podarunek. Po wizycie w urzędzie drużyna zwiedziła Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich. Mirosław Pakuła opowiedział o historii naszego miasta i zabrał Gości w małą podróż historyczną po Serocku.

Serdecznie Was pozdrawiamy!

  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia
  • Spotkanie harcerzy zdjęcia

Listopadowy numer Informatora

Oddajemy w Państwa ręce kolejny numer Informatora Gminy Serock. W listopadowym wydaniu informujemy o uzyskanych dofinansowaniach, opowiadamy o planach inwestycyjnych, działaniach służących ochronie środowiska. Znajdziecie tu także relacje z minionych wydarzeń kulturalnych i sportowych, obszerną relację z obchodów Narodowego Święta Niepodległości a także artykuł zapowiadający 100. rocznicę odzyskania przez Serock praw miejskich. Nie przeoczcie zapowiedzi bieżących imprez – szczególnie Państwa uwadze polecamy koncert Grzegorza Turnaua, który 28 stycznia odbędzie się w Narvilu. Zostały ostatnie bilety, do nabycia w Centrum Kultury i Czytelnictwa lub na biletyna.pl.

  • okładka listopad

Budynek komunalny w Borowej Górze

W listopadzie uzyskaliśmy pozwolenie na budowę budynku z mieszkaniami komunalnymi w Borowej Górze.

Inwestycja ma być realizowana na gruntach położonych za placem zabaw, na nieruchomości, która obecnie nie jest w żaden sposób wykorzystywana. Projektowany budynek będzie dwukondygnacyjny z dodatkową kondygnacją podziemną. Zaprojektowany został w układzie galeriowym - co oznacza, że wejście do wszystkich mieszkań będzie z otwartego ciągu komunikacyjnego (podobny układ budynku występuje w obu naszych obiektach położonych w Jadwisinie).

Planowana inwestycja pozwoli na utworzenie 25 mieszkań komunalnych o różnej powierzchni – od 25 m2 do 50 m2.

Ponadto do każdego mieszkania będzie przydzielona komórka lokatorska w piwnicy.

Ponadto w budynku zostanie wydzielona przestrzeń z przeznaczeniem na świetlicę dla mieszkańców Borowej Góry. Sołectwo będzie mogło ją wykorzystywać dla potrzeb organizacji spotkań sołeckich, zajęć integrujących i aktywizujących mieszkańców, warsztatów i innych tego typu działalności.

W ramach inwestycji planuje się też wykonanie kompleksowego zagospodarowania terenu wokół budynku, tj. wybudowanie ciągów komunikacyjnych, miejsc parkingowych i zieleni. Ponadto konieczne będzie też wybudowanie drogi dojazdowej łączącej ul. Lipową z terenem objętym inwestycją. Droga została zaplanowana  pomiędzy stacją wodociągową a  Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Oprócz tego teren zostanie uzbrojony w niezbędną infrastrukturę tj. zostanie wykonane przyłącze elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe.

Aby realizacja zadania była możliwa konieczne jest pozyskanie środków zewnętrznych. Dlatego też niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia na budowę wystąpiliśmy z wnioskiem do BGK o przyznanie dofinansowania na realizację tego przedsięwzięcia. Do realizacji prac przystąpimy od razu po jego uzyskaniu.

Obecnie zakładamy, że inwestycja zostanie zakończona w 2024 roku.

  • elewacja budynku w Borowej Górze

Akcja Krwiodawstwa w Serocku

Już 3 grudnia kolejna okazja, by oddać krew. Ambulans będzie czekał na honorowych dawców na serockim rynku.

Zachęcamy do podzielenia się tym cennym darem. Po donacji otrzymacie kalendarz na 2023 rok.

  • 316827373_155527077202405_1262788991366403052_n

Punkt Informacyjno-Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze

Przypominamy, że mieszkańcy Miasta i Gminy Serock mają możliwość skorzystania z punktu konsultacyjnego prowadzonego w Urzędzie, w którym można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosków o uzyskanie dotacji w Programie Czyste Powietrze. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Jest to wsparcie finansowe dla osób fizycznych, których dochód roczny nie przekracza kwoty 100 000 zł, a także które są właścicielami bądź współwłaścicielami nieruchomości, dla której jest wyodrębniona księga wieczysta oraz budynek jest oddany do użytkowania. Złożenie wniosku prowadzone jest w formie internetowej przez stronę https://portal.wfosigw.pl/ W celu wypełnienia formularza w pierwszej kolejności kluczową kwestią jest założenie oraz aktywowanie konta. Skorzystanie z punktu to także pozyskanie informacji o warunkach i wysokości możliwej do uzyskania dotacji na wymianę pieca oraz termomodernizację budynków (m.in. wymianę okien, docieplenie budynku). Punkt funkcjonuje w poniedziałki w godzinach pracy Urzędu tj. 8:00-18:00, pok. Nr 9. W celu zachowania prawidłowego funkcjonowania punktu oraz poświęcenia odpowiedniej ilości czasu dla każdego mieszkańca, obowiązują zapisy pod nr. tel. (22) 782 88 53. Konsultacje prowadzone są w ramach zawartego porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

 

Mikołajkowy turniej szachowy

Pod biało-czerwoną

Przy Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku został zamontowany 8-metrowy maszt wraz z flagą biało-czerwoną, który został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Całkowita kwota dofinasowania wyniosła 8.000 złotych .

Celem projektu „Pod Biało-Czerwoną” jest m.in. upamiętnienie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, a także budowa wspólnoty i wzmocnienie idei zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego.

Flaga została uroczyście podniesiona podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. 10.11.2022, Serock.

#PodBiałoCzerwoną 

  • pod biało-czerwoną
  • pod biało-czerwoną
  • pod biało-czerwoną
  • pod biało-czerwoną

Obchody Narodowego Święta Niepodległości - relacja

W Serocku celebrujemy rocznice historyczne a 11 listopada, w wyjątkowych okolicznościach, Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy wspólnie z gośćmi z Ukrainy. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku, podpisane zostały porozumienia o współpracy z ukraińskimi gromadami Opishnia oraz Wielki Byczków. Transmisja dostępna będzie do otworzenia pod adresem: https://serock.esesja.pl/posiedzenie/1fd91558-f1e3-4

LIX sesja, którą w serockim ratuszu poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Mariusz Rosiński rozpoczęła się przemówieniami Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Pana Piotra Uścińskiego, a także Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Pana Artura Borkowskiego. Następnie prelekcję pt. „Legiony Polskie 1914-1918 – ludzie i wydarzenia” wygłosił dr Mirosław Pakuła.

W tym wyjątkowym dniu odwiedziło nas wielu gości, m.in. Pan Starosta Legionowski - Sylwester Sokolnicki. Głos zabrała jako pierwsza Pani Tamila Shutak – Pierwszy Sekretarz Ambasady Ukraińskiej w RP, która przekazała życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości od Ambasadora Ukrainy w RP Wasyla Zwarycza. Głos zabrali także Pani poseł na sejm Kinga Gajewska, Przewodniczący Gromady Opisznia Pan Mykola Riznyk, Przewodniczący Gromady Wielki Byczków Pan Oleg Bursa oraz Prezes Zarządu ukaińskiej organizacji społecznej Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego – Pani Diana Barynova.

Nietrudno się domyślić, jakie emocje towarzyszyły wszystkim uczestnikom sesji, wywołane przez kontekst odzyskania niepodległości przez Polskę oraz trwającą na Ukrainie wojnę. Nasi ukraińscy goście podziękowali wszystkim za wsparcie, jakiego udzielamy ich rodakom, za schronienie w naszej gminie i kraju. Ich serca są pełne wdzięczności za otwartość i braterskie zaangażowanie w pomoc uchodźcom, a także pełne nadziei, woli zwycięstwa oraz powrotu do wolnej i bezpiecznej Ukrainy.

Podczas sesji Rada Miejska podjęła jednogłośnie dwie uchwały, dotyczące nawiązania współpracy z gromadami z Ukrainy – Opisznia i Wielki Byczków. Podpisano także porozumienie z ukraińską organizacją społeczną „Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego”.

Burmistrz podziękował także organizacjom, które od samego początku wojny silnie angażowały się w niesienie pomocy ukraińskim uchodźcom: Stowarzyszeniu Pomocna Dłoń Serock, Pracownikom Centrum Szkoleniowego Orange w Serocku i Integracyjnego Centrum Opieki, Wychowania i Terapii KKWR, których przedstawiciele gościli na sesji.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do złożenia podziękowań i wyróżnień osobom zasłużonym dla Miasta i Gminy Serock – Pani Mirosławie Sujkowskiej, działaczce na rzecz serockich seniorów, a także Paniom: Irenie Buczyńskiej i Marzenie Pietkiewicz za działania na rzecz kultury. Wręczono także pierwsze dowody osobiste mieszkańcom Serocka, Pani Katarzynie Roman oraz Panu Jakubowi Gralewiczowi.

Na koniec sesji wystąpił Pan Aleksander Gadżanow, nasz bułgarski przyjaciel, który wspiera nas we współpracy z bułgarską gminą Dryanovo, przekazując życzenia Polakom i Ukraińcom.

Po sesji odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Ukrainy na maszt, msza w kościele parafialnym w Serocku, a także apel pamięci przy ratuszu, podczas którego po odśpiewaniu hymnu RP podniesiono na maszt polską flagę. Podczas apelu żołnierze z CSŁII w Zegrzu oddali salwę honorową, pod tablicą pamięci złożono wiązanki i zapalono znicze, a na rynku można było obejrzeć sprzęt wojskowy. 

Dziękujemy Państwu za wspólne świętowanie i tak liczną obecność.

  • werewWV2A5639
  • werewWV2A5643
  • werewWV2A5647
  • werewWV2A5654
  • werewWV2A5659
  • werewWV2A5665
  • werewWV2A5670
  • werewWV2A5671
  • werewWV2A5685
  • werewWV2A5694
  • werewWV2A5699
  • werewWV2A5709
  • werewWV2A5733
  • werewWV2A5744
  • werewWV2A5754
  • werewWV2A5766
  • werewWV2A5774
  • werewWV2A5778
  • werewWV2A5785
  • werewWV2A5791
  • werewWV2A5799
  • werewWV2A5813
  • werewWV2A5824
  • werewWV2A5834
  • werewWV2A5843
  • werewWV2A5871
  • werewWV2A5876
  • werewWV2A5886
  • werewWV2A5890
  • werewWV2A5907
  • werewWV2A5911
  • werewWV2A5915
  • werewWV2A5921
  • werewWV2A5925
  • werewWV2A5939
  • werewWV2A5952
  • werewWV2A5960
  • werewWV2A5967
  • werewWV2A5969
  • werewWV2A5973
  • werewWV2A5981
  • werewWV2A6013
  • werewWV2A6018
  • werewWV2A6042
  • werewWV2A6045
  • werewWV2A6077
  • werewWV2A6084
  • werewWV2A6091
  • werewWV2A6094
  • werewWV2A6100
  • werewWV2A6122
  • werewWV2A6123
  • werewWV2A6127
  • werewWV2A6133
  • werewWV2A6176
  • werewWV2A6184
  • werewWV2A6187
  • werewWV2A6194
  • werewWV2A6197
  • werewWV2A6206
  • werewWV2A6211
  • werewWV2A6220
  • werewWV2A6223
  • IMG_9578
  • werew_MG_9294
  • werew_MG_9307
  • werew_MG_9340
  • werew_MG_9373
  • werew_MG_9429
  • werew_MG_9453
  • werew_MG_9472
  • werewIMG_9578
  • werewIMG_9600
  • werewIMG_9617
  • werewIMG_9637
  • werewIMG_9643
  • werewIMG_9646
  • werewIMG_9648
  • werewIMG_9649
  • werewIMG_9660
  • werewIMG_9664
  • werewIMG_9667
  • werewIMG_9669
  • werewIMG_9686
  • werewIMG_9690
  • werewIMG_9694
  • werewIMG_9696
  • werewIMG_9701
  • werewIMG_9703
  • werewIMG_9704
  • werewIMG_9706
  • werewIMG_9712
  • werewIMG_9719
  • werewIMG_9725
  • werewIMG_9728
  • werewIMG_9731
  • werewIMG_9733
  • werewIMG_9734
  • werewIMG_9736
  • werewIMG_9737
  • werewIMG_9740
  • werewIMG_9743
  • werewIMG_9746
  • werewIMG_9752
  • werewIMG_9755
  • werewIMG_9756
  • werewIMG_9758
  • werewIMG_9765
  • werewIMG_9772
  • werewIMG_9777
  • werewIMG_9790
  • werewIMG_9793
  • werewIMG_9795
  • werewIMG_9799
  • werewIMG_9816
  • werewIMG_9820
  • werewIMG_9823
  • werewIMG_9828
  • werewIMG_9830
  • werewIMG_9833
  • werewIMG_9835
  • werewIMG_9839
  • werewIMG_9842
  • werewIMG_9846
  • werewIMG_9848
  • werewIMG_9853
  • werewIMG_9860
  • werewIMG_9863
  • werewIMG_9867
  • werewIMG_9870
  • werewIMG_9871
  • werewIMG_9874
  • werewIMG_9876
  • werewIMG_9881
  • werewIMG_9890
  • werewIMG_9893
  • werewIMG_9894
  • werewIMG_9901
  • werewIMG_9906
  • werewIMG_9909
  • werewIMG_9917
  • werewIMG_9923
  • werewIMG_9932
  • werewIMG_9947

Segregacja odpadów 2022

Przypominamy o konieczności segregacji!

Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO) wdrażany jest sukcesywnie od 1 lipca 2017 r. Zakłada, że odpady komunalne zbierane są w podziale na cztery podstawowe frakcje: bioodpady, papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne oraz frakcję dodatkową – odpady komunalne zmieszane.

Segregowanie odpadów komunalnych to jeden z tych sposobów ochrony środowiska, który wymaga od nas codziennego, systematycznego działania. Prawo ochrony środowiska (Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1973) w sposób opisowy definiuje środowisko jako szczególne dobro chronione prawem. Bez wątpienia odpady, powstające na co dzień w gospodarstwach domowych, negatywnie wpływają na otaczające nas środowisko we wszystkich jego aspektach. Z tego też względu ustawodawca zdecydował się wprowadzić przepisy, które ułatwiają segregowanie odpadów. Wynikają z nich zarówno obowiązki mieszkańców, jak i obowiązki gminy oraz zarządcy budynku wielorodzinnego.

Najważniejsze zalety recyklingu:
      •    Zmniejszenie ilości śmieci, które zalegają na wysypiskach.
      •    Zmniejszanie ilości nielegalnych wysypisk śmieci.
      •    Oszczędzanie energii, surowców i pieniędzy dzięki powtórnemu wykorzystaniu materiałów.
      •    Dbanie o czystość i ochronę środowiska.

Na terenie Miasta i Gminy Serock w 2022 r. opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi:

      - w zabudowie jednorodzinnej:
           1.    33,00 zł za miesiąc od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość;
        2.   66,00 zł za miesiąc od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny;

      - w zabudowie wielolokalowej:
           1.    11,00 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie;
         2.    22,00 zł za 1 m3 zużytej wody miesięcznie – opłata podwyższona za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowej segregacji, organ może naliczyć podwyższoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Poniżej zamieszczamy ulotkę dotyczącą prawidłowej segregacji, ze wskazówkami jakie odpady wrzucamy do poszczególnych worków, a jakie rodzaje odpadów nie powinny się tam znaleźć. Jednocześnie przypominamy, iż do czarnych worków z odpadami zmieszanymi należy wrzucać tylko to, czego nie możemy wyrzucić do pozostałych pojemników, a co nie jest odpadem niebezpiecznym. Do odpadów zmieszanych nie wrzucamy: butelek PET, puszek po napojach, tworzyw sztucznych, butelek szklanych, przeterminowanych leków i chemii, baterii i akumulatorów, jak również odpadów budowlanych, gabarytowych czy zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada br. (piątek) odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

  • 77087

Przedszkolaki z Woli Kiełpińskiej mają nowe przedszkole

Dla podopiecznych przedszkola w Woli Kiełpińskiej 7 listopada 2022 roku był ważnym dniem. Choć do swojego nowego przedszkola chodzą już od września, to właśnie dziś w sposób uroczysty przekazano je im do użytkowania. Takie uroczystości zapadają w pamięć i to głównie ze względu na wspomnienia i zachowanie ich dla kolejnych pokoleń organizowane są podobne przedsięwzięcia.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele gminnych i powiatowych władz samorządowych, duchowieństwa, firm odpowiedzialnych za stworzenie projektu i wykonanie tej inwestycji, przedstawiciele rad rodziców, ale to dzieci były dziś zarówno gospodarzami jak i odbiorcami tego wydarzenia. I pod okiem swoich opiekunów i dyrekcji przygotowały dla obecnych wzruszający występ artystyczny.

Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, pobłogosławienia obiektu i podziękowań.

Więcej o inwestycji TUTAJ.

  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej
  • uroczyste otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej

Otwarcie przedszkola w Woli Kiełpińskiej

7 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej odbędzie się uroczyste otwarcie nowo wybudowanej części przedszkola. Cieszymy się, że przedszkolaki mogą korzystać z przyjaznych, komfortowych przestrzeni nowej części przedszkola, a cała koncepcja przypadła dzieciom i ich rodzicom do gustu.

Przypomnijmy:

Pod koniec września udostępniliśmy dobudowaną w ramach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego część, w której utworzono pięć nowoczesnych sal  przedszkolnych - każda z bezpośrednim dostępem do łazienki. W ramach rozbudowy powstały też dodatkowe pomieszczenia do zajęć terapeutycznych oraz magazynowe. W wyniku przebudowy przemodelowana została także komunikacja w budynku, w taki sposób, że część przedszkolna stanowi samodzielną, zamkniętą przestrzeń, co wg założeń w znaczny sposób wpłynie na wzrost bezpieczeństwa najmłodszych. W wyniku realizacji przedsięwzięcia część pomieszczeń dotychczas funkcjonujących jako odziały przedszkolne zostanie przydzielona szkole na potrzeby realizacji zajęć dydaktycznych – co zwiększy potencjał szkoły i da większe możliwości przy konstruowaniu planów lekcji. Dodatkowo w ramach zadania wybudowano platformę dla osób mających trudności z poruszaniem się po schodach. Urządzenie to z pewnością zwiększy dostępność budynku dla osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji nowo powstała część została także wyposażona w meble w systemie zabudowy stałej a także meble wolnostojące.

Umowa na realizację została zawarta w 15 kwietnia 2021 r. Wykonawcą prac została firma JL Sp. z o.o. z siedzibą w Łomży. Inwestycja była zadaniem niezwykle trudnym do zrealizowania z uwagi na wyjątkowo niesprzyjające okoliczności, które przypadły na czas objęty umową. Pandemia covid-19 , a  w drugiej części realizacji inwestycji - działania wojenne na Ukrainie - spowodowały występowanie praktycznie nieustannych trudności na rynku towarów i usług budowlanych. Dodatkowo prowadzenie prac w obrębie najstarszej części budynku szkoły  przyniosło wiele „niespodzianek”, które spowodowały konieczność przeprowadzenia dodatkowych, niemożliwych do przewidzenia wcześniej prac. Wszystkie te czynniki sprawiły, że przebrnięcie przez proces realizacji prac budowalnych był niezwykle wymagający zarówno dla nas – inwestora, jak i dla wykonawcy. Tym bardziej cieszymy się, że zakończenie prac i udostępnienie obiektu dzieciom nastąpiło praktycznie zgodnie z założeniami z początku realizacji zadania.

 

  • przedszkole w Woli Kiełpińskiej
  • przedszkole w Woli Kiełpińskiej
  • przedszkole w Woli Kiełpińskiej
  • przedszkole w Woli Kiełpińskiej

STRATEGIA ROZWOJU METROPOLII WARSZAWSKIEJ DO 2040 ROKU – zaproszenie dla mieszkańców na konferencję inaugurującą

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji inaugurującej prace nad strategią rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku. Zachęcamy do udziału w dyskusji oraz skorzystania z możliwości wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami, przedstawicielami środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, a samorządowcami. Podczas konferencji organizatorzy z uczestnikami postarają się zidentyfikować potrzeby i oczekiwania różnych grup w kontekście rozwoju metropolii warszawskiej. Przedstawią wizję rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku.

Kiedy? 15 listopada 2022 r., godzina 10:00

Gdzie? Audytorium w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Mordechaja Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Włącz się w prace strategiczne metropolii warszawskiej. Zarejestruj swój udział w konferencji poprzez formularz dostępny na stronie www.sm.waw.pl.

Podpisanie umów na dofinansowania dla Ochotniczych Straży Pożarnych

28 października w Serocku zostały podpisane umowy dotacyjne z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu legionowskiego i nowodworskiego.

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy i parlamentarzyści: Anita Czerwińska – wiceminister rodziny i polityki społecznej, Piotr Uściński – wiceminister rozwoju i technologii, poseł Dariusz Olszewski oraz Michał Prószyński – radny sejmiku województwa mazowieckiego i szef gabinetu politycznego MSWIA.

Do dziesięciu Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatów legionowskiego i nowodworskiego trafi łącznie 195 013,90 zł na zakup sprzętu i wyposażenia służącego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń. Środki otrzymają OSP w Czosnowie, Jabłonnie, Janówku – Górze, Kałuszynie, Kazuniu Polskim, Kątach Węgierskich, Legionowie, Nieporęcie, Serocku i Woli Kiełpińskiej.

Sześć jednostek OSP z powiatów legionowskiego i nowodworskiego otrzyma łącznie 78 737,43 zł na aktywowanie i doposażenie młodzieżowych drużyn pożarniczych. Dotacje trafią do OSP w Legionowie, Łomnej, Nowym Dworze Mazowieckim, Skrzeszewie, Wieliszewie i Woli Kiełpińskiej.

Więcej TUTAJ.

Materiał filmowy z wydarzenia TUTAJ.

 

  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie
  • podpisanie umów z WFOŚIG w Warszawie

Złote Gody 2022

27 października w sali widowiskowej Centrum Kultury odbyła się uroczystość dla par, które w tym roku obchodzą jubileusz Złotych Godów. W złożonej przysiędze małżeńskiej trwa niezłomnie 28 par z terenu gminy Serock.

Aktu dekoracji medalami, przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski. W uroczystości brało udział 27 par.

Jubilaci otrzymali upominki oraz listy gratulacyjne z życzeniami miłości i zdrowia na dalsze wspólne lata.

Tego dnia na Jubilatów i zaproszonych gości czekała również muzyczna niespodzianka – występ podopiecznej Centrum Kultury i Czytelnictwa Natalii Łączkowskiej, która zaprezentowała znane utwory w autorskich aranżacjach. Serocki jubileusz Złotych Godów Małżeńskich zakończył się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia wszystkich par.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Jubilatom!

  • IMG_8936
  • IMG_8938
  • IMG_8951
  • IMG_8966
  • IMG_8969
  • IMG_8970
  • IMG_8987
  • IMG_8990
  • IMG_8996
  • IMG_8999
  • IMG_9029
  • WV2A4862
  • WV2A4864
  • WV2A4879
  • WV2A4880
  • WV2A4885
  • WV2A4895
  • WV2A4901
  • WV2A4904
  • WV2A4907
  • WV2A4915
  • WV2A4919
  • WV2A4930
  • WV2A4941
  • WV2A4950
  • WV2A4962
  • WV2A4964
  • WV2A4968
  • WV2A4972
  • WV2A4986
  • WV2A4998
  • WV2A5010
  • WV2A5020
  • WV2A5034
  • WV2A5044
  • WV2A5054
  • WV2A5065
  • WV2A5076
  • WV2A5080
  • WV2A5086
  • WV2A5095

Renowacja kościoła w Woli Kiełpińskiej

Kościół w Woli Kiełpińskiej przejdzie renowację. Dzięki pomocy z UE uda się przeprowadzić także prace konserwatorskie.

Jak zauważa przewodnicząca sejmikowej komisji rozwoju gospodarczego, infrastruktury i przeciwdziałania bezrobociu Anna Brzezińska - przyznane dofinansowanie to znaczące wsparcie. – Dzięki niemu kościół odzyska dawną świetność. To już kolejne środki, które trafiają do gminy Serock, a korzyści z nich odczuwają przede wszystkim mieszkańcy.

Ważnym elementem projektu będzie odrestaurowanie aż 9 zabytków ruchomych: Epitafium „Antoniego Krasińskiego”, Epitafium „Eustachy Krasińskiej”, Epitafium „Kazimierza Krasińskiego”, Epitafium „Józefa Wawrzyńca Krasińskiego, Epitafium „Stanisława Krasińskiego”, Epitafium „Karola Krasińskiego”, Epitafium „Macieja Księcia Radziwiłła”, Epitafium „Antoniego Księżopolskiego i żony Apolonii z Krasińskich”, tablica epitafijna „Kazimierz Prosi do Boga o westchnienie”.

Odwiedzającym kościół, udostępnione zostaną piwnice i krypty znajdujące się w podziemiach. Utworzona zostanie również izba tradycji, w której znajdą się pamiątki po przeszłych pokoleniach. Szczególne miejsce poświęcone będzie dwóm rodom: Radziwiłłów i Krasińskich. Jako założyciele i fundatorzy kościoła, odegrali istotną rolę w historii regionu. Zbiory parafii poddane zostaną digitalizacji i będą dostępne w Internecie.

Realizacja projektu przybliży mieszkańcom oraz turystom kulturę i tradycję regionu.

Tytuł projektu: Zwiększenie atrakcyjności kulturalnej zabytkowego kościoła pw. Św. Antoniego w Zegrzu z siedzibą w Woli Kiełpińskiej poprzez przeprowadzenie kompleksowych prac remontowo-konserwatorskich i instalacyjnych oraz nadanie nowych funkcji użytkowych

Beneficjent: Parafia Rzymskokatolicka Pw. Św. Antoniego w Zegrzu z siedzibą w Woli Kiełpińskiej

Całkowita wartość projektu: 1 295 754,58 zł

Dofinansowanie z UE: 834 767,20 zł

Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe


Źródło: mazovia.pl

  • Kościół
  • Kościół

Jesienne grabienie liści

W związku z trwającą jesienią, większość z nas prowadzi prace porządkowe w ogrodzie. Grabienie liści o tej porze roku jest w większości przypadków uznawane za wskazaną część prac ogrodowych, lecz niniejsza czynność wykonywana w nieodpowiedni sposób może powodować więcej szkody niż korzyści. Uważa się, że grabienie liści może zaburzyć cykl życiowy jeży oraz wyeliminować z ogródka pożyteczne owady. Warto zatem podczas jesiennych porządków w ogrodach zadbać o naszych małych przyjaciół i stwarzać im odpowiednie warunki w ich naturalnym środowisku. Zalegające na trawniku liście tworzą pokrycie termoizolacyjne gleby, która poprzez ocieplanie gruntu chroni rośliny i żyjące w glebie organizmy. Jeżeli wówczas grabienie liści nie jest niezbędne, zachęcamy do wykorzystania zalet jakie przynosi nam natura.

Pozyskanie gruntów w Zegrzu coraz bliżej

Od pewnego czasu prowadziliśmy rozmowy z administracją wojskową, w kwestii nabycia gruntów w Zegrzu:

- w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Zegrzu, działka gruntu o powierzchni 812 m2,

- w sąsiedztwie zabytkowej prochowni na wysokości ul. Pułku Radio, przy linii brzegowej Jeziora, działka gruntu o powierzchni 1570 m2.

Finalnie udało się uzyskać akceptację dla naszych planów, dotyczących zagospodarowania tych działek na potrzeby społeczności lokalnej i uruchomiona została procedura ich przekazania na rzecz gminy. Wcześniej, w wyniku prowadzonych prac, udało się przeprowadzić podziały geodezyjne gruntu (wyodrębniono interesujące gminę grunty) oraz spowodować wyłączenie tych gruntów spod zarządu Ministerstwa Obrony Narodowej. Obecnie wystąpiliśmy do Starosty o rozpoczęcie procedury ich przekazania w drodze darowizny na rzecz gminy.

Przypomnijmy, że pozyskanie tych terenów umożliwi gminie zabezpieczenie przewidywanych potrzeb w zakresie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Zegrzu, a także kontynuację projektu stworzenia atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjnej nad brzegiem Jeziora Zegrzyńskiego, którego pierwszy etap już służy lokalnej społeczności.

  • przed hangarem
  • szkola

XX Bieg Niepodległości

Za nami XX Bieg Niepodległości. Pogoda nie była zbyt łaskawa dla organizatorów, natomiast część biegaczy była z niej wręcz zadowolona.

Bieg cieszył się dużym zainteresowaniem, tuż przed końcem zapisów limit miejsc był już wyczerpany. Dołożyliśmy wszelkich starań, by każdy zainteresowany mógł tego dnia pobiec. Do wyboru były trasy po 5 i 10 km dla biegaczy i 5 km dla nordic walking. Finalnie w biegu wystartowało ponad 170 osób. Dekoracji dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski.

Szczegółowe wyniki na stronie www.sis.serock.pl.

Podziękowania za wspaniałą oprawę muzyczną dla serockiej grupy bębniarzy Na Rev.

Ukłony dla naszych sponsorów: Kontra 24 pl Prime Shoot, AGD Wroniak i Świerczek s.c., Imprineo projektowanie & druk, Cat Fit, Sklep Wielobranżowy w Jadwisinie Janusz Dłużniewski, Blossom Beauty Bar, Wiesław Winnicki - sołtys wsi Dębe.

Dziękujemy także naszym wolontariuszom: Ani, Zuzie, Krzysztofowi, Alicji, Martynie, Mai i Wiktorii, którzy wsparli nas w organizacji i sprawnym przebiegu zawodów.

Przed nami jeszcze podsumowanie Serockiej Triady Biegowej - szczegóły wkrótce.

  • Biegi
  • Biegi
  • Biegi
  • Biegi
  • Biegi

Zgłoś zapotrzebowanie na węgiel

W związku z opracowywaniem planu dystrybucji węgla, który Miasto i Gmina Serock planuje zakupić dla mieszkańców, informujemy o możliwości zgłaszania przez gospodarstwa domowe wstępnego zapotrzebowania na węgiel. W tym celu prosimy o kontakt pod nr tel 22 782 88 42.

Dane, które należy przekazać, to imię i nazwisko, adres zamieszkania, dane kontaktowe, rodzaj węgla (groszek, miał, orzech) oraz ilość potrzebnych ton.

Zebrane informacje pozwolą określić skalę potrzeb gospodarstw domowych w Mieście i Gminie Serock na węgiel kamienny i odpowiednio zaplanować działania w zakresie zakupu oraz dystrybucji węgla na terenie naszej gminy. Aby kupić węgiel od samorządu, mieszkańcy będą w kolejnym etapie składali wniosek o zakup preferencyjny (przekazywane w tej chwili zapotrzebowanie będzie musiało zostać potwierdzone wnioskiem, który udostępniony zostanie mieszkańcom po wejściu „ustawy węglowej” w życie).

Zgodnie z projektem rządowej ustawy, gospodarstwo domowe będzie miało prawo do zakupu po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku oraz kolejnych 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Rozwiązanie będzie dostępne dla osób, które są uprawnione do dodatku węglowego.

Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej, na bieżąco będziemy przekazywać najistotniejsze informacje w tym temacie.

 

Fot. PAP/Leszek Szymański

Weekend 22-23 października w Serocku

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

DZIEŃ SENIORA
Zapraszamy na Dzień Seniora, który odbędzie się 22 października o godz. 17:00 w sali widowiskowej CKiCz. Wydarzenie uświetni Sławomir Holland w programie kabaretowym "Nic nowego pod słońcem".

XX BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
W niedzielę o godz. 12:00 na serockim Rynku zmagania rozpoczną uczestnicy jubileuszowego Biegu Niepodległości. Zachęcamy wszystkich do wspólnego kibicowania biegaczom.

SEROCKOWE ŁOWY
W weekend 22-23 października w Serocku odbywać się będą otwarte zawody spinningowe teamów.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

  • 22-23 października
  • 22-23 października
  • 22-23 października
  • 22-23 października

Życzenia z okazji Europejskiego Dnia Seniora

  • Europejski Dzień Seniora

Kampania EFSA "Wybieraj bezpieczną żywność"

Inspekcja Sanitarna w Legionowie zaprasza do zapoznania się z kampanią EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”. Kampania ma na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa na temat roli nauki w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w UE oraz zachęcenie obywateli do dokonywania świadomych wyborów żywieniowych.

Więcej informacji można na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Legionowie.

https://www.gov.pl/web/psse-legionowo/rozpoczynamy-ii-odslone-kampanii-efsa-wybieraj-bezpieczna-zywnosc

 

MAZOWSZE DLA SOŁECTW

 

 

 

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej przekazujemy najserdeczniejsze gratulacje dla całej kadry kierowniczej, pedagogicznej, pracowników administracyjnych i obsługi gminnych placówek oświatowych.

To święto corocznie przynosi okazję do podziękowań środowisku pedagogicznemu za codzienny trud wkładany w wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielkiej determinacji potrzeba dzisiejszym pedagogom, wychowawcom i nauczycielom, aby sprostać wyzwaniom edukacyjnym. Od kilku lat samorządy wraz ze środowiskiem oświatowym stają do kolejnych egzaminów z organizacji i umiejętności reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Trwająca od trzech lat pandemia, a teraz okoliczności towarzyszące wojnie na Ukrainie, wymagają od nas elastyczności i nieszablonowych rozwiązań, aby nie zakłócić procesu nauczania młodego pokolenia. Jesteśmy Państwu wdzięczni za zrozumienie i nieustanną gotowość do stawiania czoła wyzwaniom. Dzięki profesjonalizmowi całej kadry Państwa placówek możemy wspólnie reagować na pojawiające się przeciwności i z sukcesem je rozwiązywać. 

Jesteśmy przekonani, że Państwa determinacja, ale także entuzjazm, z jakim podejmujecie kolejne działania, przekładają się na wysoki poziom Waszej pracy, a uczniowie, którzy są bezpośrednimi świadkami Waszego zaangażowania nabywają przy tej okazji najważniejszych umiejętności – radzenia sobie z wyzwaniami.

Życzymy, aby nie zabrakło Państwu sił do reagowania na okoliczności, które determinują Państwa pracę, aby towarzyszyło Wam poczucie bycia potrzebnym i wdzięczność za Waszą empatię. Na co dzień niech nie zabraknie także zdrowia, osobistej satysfakcji i zawodowej pomyślności.

Wszystkiego dobrego!

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Mariusz Rosiński
Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski 

Kolej Zegrze-Przasnysz - podpisano umowę na dokumentację projektową

Docelowo połączy ona Serock, Pułtusk, Maków Mazowiecki i Przasnysz z ośrodkiem aglomeracyjnym – Warszawą. W ramach powstałego wstępnego studium planistyczno-prognostycznego wytrasowano trzy warianty, w których projektanci, wspólnie z samorządami, wypracowali najkorzystniejsze w wielu wymiarach opcje realizacji przyszłej infrastruktury kolejowej. W ramach budowy linii powstanie ponad 70 km torów kolejowych, przeprawa na Narwi oraz, w zależności od wariantu, od 11 do 14 stacji i przystanków.

Przypomnijmy: Projekt budowy linii kolejowej uzyskał dofinansowanie w ramach programu Kolej+ jako jeden z czterech projektów na Mazowszu. Dofinansowanie pokryje 85% kosztów prac projektowych i kosztów wykupu nieruchomości. Ponieważ projekt dotyczy budowy nowej infrastruktury kolejowej, zakres robót budowlanych wykracza poza ramy programu Kolej+, którego okres obowiązywania kończy się w roku 2028. Szacowane koszty inwestycji wyniosą ok 2 mld zł. Szacowany koszt prac projektowych i wykupu nieruchomości to ponad 300 mln zł.

Samorząd Województwa Mazowieckiego zadeklarował także uruchomienie 14 par pociągów na linii Zegrze-Przasnysz przez okres 5 lat od zakończenia inwestycji.

Partnerami projektu budowy Kolei Północnego Mazowsza są:

- Samorząd Województwa Mazowieckiego;
- samorządy powiatowe: legionowski, makowski, pułtuski i przasnyski,
- samorządy gminne: Wieliszew, Nieporęt, Serock (lider), Pokrzywnica, Pułtusk, Karniewo, Maków Mazowiecki, Szelków, Krasne, Sypniewo, Płoniawy–Bramura, gmina Przasnysz, Miasto Przasnysz

Osiemnaście samorządów wspólnymi siłami pokryje wkład własny na stworzenie dokumentacji projektowej wspomnianej linii. Jednym z najważniejszych partnerów tej inwestycji jest Sejmik Województwa Mazowieckiego, który przekaże na ten cel aż 24,5 m zł, czyli ponad 50% wartości zadania.

W ramach wykonanego wstępnego studium planistyczno-prognostycznego został wybrany wariant rekomendowany do dalszych prac. 
Udostępniamy go z komentarzem TUTAJ

Kontakt dla mediów ze strony PKP PLK:
Mirosław Siemieniec
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239

Kontakt ze strony samorządu serockiego:
Jakub Szymański
Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju
j.szymanski@serock.pl
tel. 22 782 88 05

  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz
  • podpisanie umowy na dokumentację projektową budowy linii kolejowej Zegrze-Przasnysz

Realizacja operacji pn. „Różnicowanie indywidualnych działalności rolniczych sposobem na rozwój obszarów wiejskich”.

W dniach 6-7 października 2022 r. Miasto i Gmina Serock będzie realizowała operację pn. „Różnicowanie indywidualnych działalności rolniczych sposobem na rozwój obszarów wiejskich”.

Działanie 13 - Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

Operacja polega na zorganizowaniu dwudniowego wyjazdu studyjnego, połączonego z wizytami u właścicieli gospodarstw rolnych i innych podmiotów, które są nie tylko źródłem utrzymania dla właścicieli ale także służą jako atrakcja warta odwiedzenia.

Grupę docelową stanowią rolnicy z terenu gminy Serock, właściciele gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na terenie gminy Serock, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Serock oraz inne osoby działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich gminy Serock, w tym członkowie stowarzyszeń i innych formacji jak również osoby fizyczne, które poprzez podejmowanie własnych inicjatyw przyczyniają się do rozwoju gminy Serock.

Celem operacji jest udział rolników i pozostałych uczestników w wizycie studyjnej prezentującej  nowoczesne i innowacyjne rozwiązania oraz dobre praktyki stosowane w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Przyczyni się to do podniesienia wiedzy właścicieli gospodarstw rolnych, sołtysów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, członków kół gospodyń wiejskich oraz pozostałych osób zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich gminy Serock w tym zakresie, co w dalszym efekcie pozwoli na podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału turystycznego gminy.

Uczestnicy pozyskają nową wiedzę, wymienią się doświadczeniami z właścicielami odwiedzanych gospodarstw. Polepszy to ich sytuacje na rynku a także pozwoli na wykorzystanie zdobytej wiedzy  w praktyce.

Realizowana operacja ma przyczynić się do zwiększenia wiedzy uczestników na temat różnicowania prowadzonej działalności rolniczej, co w przyszłości może przyczynić się do zwiększania atrakcyjności indywidualnych gospodarstw rolnych. Ponadto, posiadanie większej wiedzy o możliwościach różnicowania działalności indywidualnych gospodarstw pozwoli w przyszłości rolnikom na zmianę kierunku działalności swojego gospodarstwa, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Ponadto, pozwoli to również indywidualnym gospodarstwom rolnym na bieżące dostosowywanie się do zmieniającego się rynku potrzeb.

Różnicowanie działalności indywidualnych gospodarstw rolnych oraz gospodarstw agroturystycznych, jak również zwiększanie oferty i atrakcyjności kół gospodyń wiejskich pozwoli na zwiększenie atrakcyjności prowadzonych aktywności, w efekcie zwiększy atrakcyjność miejscowości w której się ono znajdują, a tym samym całej gminy. Pozwoli to na dodanie kolejnych, ciekawych punktów atrakcyjnych na terenach wiejskich gminy Serock.  Należy zaznaczyć, że efektem realizacji operacji będzie zwiększenie wiedzy właścicieli gospodarstw rolnych oraz gospodarstw agroturystycznych, członków kół gospodyń wiejskich oraz innych osób zaangażowanych w rozwoju terenów wiejskich o możliwość zmiany kierunku prowadzenia własnego gospodarstwa lub podjęcie kolejnego kierunku rozwoju swojej działalności.

Ramowy program operacji:

Dzień I

  • Wyjazd z Serocka
  • Przyjazd/zakwaterowanie gości w hotelu
  • Wizyta w największej w Europie farmie „YOSHIKIGOI”, zajmującej się hodowlą przepięknych karpi Koi.
  • Wizyta u Państwa Elżbiety i Piotra Geblerów, zajmujących się produkcją podłoża dla boczniaków;
  • Wizyta w Browarze „Turek”, którego produkty posiadają certyfikat: „PRODUKT CERTYFIKOWANY ZIEMI TURA”
  • Kolacja

Dzień II

  • Śniadanie/wykwaterowanie z hotelu
  • Zwiedzanie Inkubatora Kuchennego w Krwonach – omówienie oferty usług oraz warsztaty
  • Zaprezentowanie działalności Turkowskiej Unii Rozwoju – T.U.R. w tym projektu związanego z przywracaniem starych odmian drzew i krzewów oraz projektów w zakresie edukacji zielarskiej, a także certyfikacji i sprzedaży produktów lokalnych
  • Przejazd do Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz tu”.
  • Obiad z deserem w Spółdzielni Socjalnej „Powrócisz tu”
  • Podsumowanie i zakończenie spotkania – pożegnanie gości.
  • Powrót do Serocka

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych: mazowieckie.ksow.pl gdzie można znaleźć informacje o bieżących inicjatywach i wsparciu KSOW, oraz ksow.pl gdzie można zarejestrować się, jako Partner KSOW.

  • Loga

Weekend 1-2 października w Serocku

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

AKCJA KRWIODAWSTWA W SEROCKU
Zapraszamy na akcję krwiodawstwa, która odbędzie się w sobotę 1 października w godz. 9:00 - 13:00 przy Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Po donacji możliwość odbioru kalendarza Legionu.

ŚWIĘTO LATAWCA JADWISIN 2022
Zapraszamy również na Święto Latawca, które odbędzie się 1 października w sobotę o godz. 13:00 na terenie szkoły podstawowej w Jadwisinie. Zaplanowano wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

IZBA PAMIĘCI
W okresie jesienno-zimowym (październik - kwiecień) Izba Pamięci będzie czynna dla zwiedzających w każdy czwartek w godzinach 10-15 oraz w trzeci weekend miesiąca od 11:30 do 17:30.

Święto latawca w Jadwisinie

Zapraszamy Państwa na Święto Latawca, które odbędzie się 1 października w sobotę o godz. 13:00 w Jadwisinie. Szczegóły na plakacie.

  • Święto latawca

Kolejne spotkanie z EkoEdukatorem

Już 6 października br. w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku zostanie przeprowadzone kolejne spotkanie z EkoEdukatorem. Jest to okazja do skorzystania z porady oraz uzyskania wiedzy w zakresie możliwości dofinansowania do wymiany źródła ogrzewania, a także termomodernizacji budynku. Ekoedukator przybliży Państwu warunki uczestnictwa w programie priorytetowym Czyste Powietrze, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, pomoże wypełnić wniosek oraz udzieli informacji na temat obowiązujących przepisów i kontroli ich przestrzegania. Spotkanie jest organizowane w ramach prowadzonej kampanii międzygminnej pn. „Twój piec nasze powietrze 2”. Już teraz serdecznie Państwa zapraszamy do skorzystania z usług EkoEdukatora. Przyjdź i dowiedz się więcej: pokój nr 9 na parterze Urzędu Miasta i Gminy w Serocku w godz. 10.00-16.00.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka

Sprzątanie świata 2022

Je­sień, jak do­bra cio­cia lub wróż­ka,
daje nam grusz­ki, śliw­ki, ja­błusz­ka;
w sa­dach, gdzie­kol­wiek tyl­ko człek spoj­rzał,
wszę­dzie na drze­wach owoc już doj­rzał.
Wśród drzew­nych list­ków wie­trzyk sze­le­ści,
owoc i list­ki na zie­mię strą­ca
i szep­ce sło­wa, tak dziw­nej tre­ści,
jak gdy­by ja­kaś baśń wę­dru­ją­ca.
Sze­leść nam, miły wia­ter­ku, sze­leść
i parę śli­wek na zie­mię strąć,
bo my przez pło­tek pra­gnie­my prze­leźć,
i z sadu tro­chę owo­ców wziąć!

Józef Antoni Birkenmajer „Jesień

 

Szanowni Państwo,

jesień w tym roku szybko przegnała lato. To dopiero początek tej urokliwej pory roku więc jej oznak nie ma jeszcze zbyt wiele, ale z pewnością spadające i zmieniające kolor liście to idealna sceneria do aktywnego wypoczynku na zewnątrz, głównie spacerów, do czego gorąco zachęcamy. Z pewnością przechadzacie się Państwo po naszej gminie, dlatego też to Wy jako pierwsi jesteście świadkami miejsc, które się proszą
o wysprzątanie. Z tego miejsca zachęcamy bardzo gorąco do udziału w akcji jesiennego sprzątania terenów publicznych. Celem akcji jest uprzątniecie miejsc publicznych, lasów, trawników z odpadów tam zalegających. Poprzez udział w akcji zmniejsza się nasz negatywny wpływ na środowisko, zwiększa się nasza świadomość ekologiczna, wyrabiamy w sobie poprawne nawyki postępowania z odpadami, a także integrujemy się społecznie. W tym roku akcja przeprowadzana będzie do 31 października.

Do udziału w akcji zapraszamy szkoły, przedstawicieli sołectw, dzieci, młodzież a także zorganizowane grupy społeczne. Zainteresowanych włączeniem się w akcję prosimy o kontakt z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel.: 22 782 88 40, 22 782 88 50, e-mail: ochronasrodowiska@serock.pl, w celu poinformowania o planowanej dacie uczestnictwa w akcji sprzątania. Urząd zapewni odpowiednią ilość worków i rękawic do sprzątania oraz odbiór zebranych śmieci. Wspólnie zadbajmy o wizerunek naszej gminy.

autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Akcja krwiodawstwa w Serocku

Zapraszamy na akcję krwiodawstwa. która odbędzie się w sobotę 1 października w godz. 9:00 - 13:00 przy Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Po donacji możliwość odbioru kalendarza Legionu.

Otwarcie nowego boiska w Jadwisinie

W sobotni poranek 24 września nastąpiło uroczyste otwarcie nowego boiska ze sztuczną nawierzchnią w Jadwisinie. Wydarzenie rozpoczął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock i prezes Serockich Inwestycji Samorządowych Marek Bąbolski. W swoim przemówieniu wyraził gorące podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w realizację inwestycji, która przyczyni się do rozwoju piłki nożnej w Serocku.

Głos zabrali m. in. Zastępca Burmistrza Dryanova Nikolay Karagyozov, przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński oraz ksiądz proboszcz parafii św. Antoniego w Woli Kiełpińskiej Andrzej Marchlewski. Każdy z przemawiających zwrócił uwagę na szybkie tempo budowy boiska i wysoką jakość wykonania. Boisko ze sztuczną nawierzchnią pozwala na całoroczne trenowanie i rozgrywanie meczów w każdych warunkach pogodowych, co do tej pory było dla gminnych pasjonatów piłki nożnej ogromnym problemem organizacyjnym. Możliwość treningu na pełnowymiarowym boisku sprawi, że zawodnicy i trenerzy otrzymają komfortowe warunki do rozwoju.

Po części oficjalnej rozpoczął się turniej piłkarski Twin Cities Serock Cup 2022, w którym wzięły udział drużyny rocznika 2012 z całej Polski i z zagranicy. Młodzi piłkarze mieli zatem możliwość jako pierwsi cieszyć się z gry na nowo otwartym boisku.

Zarządcą obiektu jest spółka Serockie Inwestycje Samorządowe.

  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko
  • Zdjęcia - boisko

Bezpieczna droga do szkoły

Jak bezpiecznie dojść do szkoły, na co uważać na drodze, jak zachować się wobec osób obcych? Każda okazja jest dobra na rozmowę o bezpieczeństwie.

W ramach akcji „Bezpieczny wrzesień” Straż Miejska wspólnie z Policją przeprowadziła cykl spotkań z dziećmi  klas  I –III  w Szkole  Podstawowej  w  Serocku,  Woli  Kiełpińskiej i Jadwisinie.

W trakcie tych spotkań uczono dzieci bezpiecznych postaw i zachowań podczas drogi do szkoły. Omówiono regułę „spójrz w lewo, spójrz w prawo i jeszcze raz w lewo”. Wyjaśniono w praktyce jak bezpiecznie korzystać z przejścia dla pieszych. Przekazano wiedzę jak należy się zachować podczas napotkania bezpańskiego zwierzęcia, a także jak reagować na spotkanie z nieznajomym.

Edukacja dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest niezmiernie ważna i to właśnie w tym wieku należy zwracać uwagę na różnorodne zagrożenia, kształtując u najmłodszych poczucie zaufania do osób najbliższych - rodziców i nauczycieli, ale również dystans i zasadę ograniczonego zaufania wobec osób obcych.

Wszyscy uczestnicy spotkań na zakończenie otrzymali upominki w postaci odblaskowych kamizelek, pasków i breloczków ufundowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

  • 307572137_4038083659749085_3836105719566973597_n
  • 307601570_647790500297178_2759716405241194279_n
  • 307662101_818667549152044_3825291010383042990_n
  • 307721219_770290630723113_5677667412896673611_n
  • 307841664_1066536370732860_3358500357166365791_n
  • 307999769_3311995362376658_5202127114994700283_n
  • 308100470_1840798276312505_7890706641569756680_n

25.09 - Światowy Dzień Rzek

Obchodzony w ostatnią niedzielę września Światowy Dzień Rzek ustanowiony został w 2005 roku w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat zasobów rzecznych oraz ich ważnej roli w środowisku.

Woda jest korzyścią dla każdego organizmu, dlatego apelujemy, aby przebywając w pobliżu terenów wodnych, nie pozostawiać śmieci oraz nie wyrzucać odpadów bezpośrednio do rzeki. Nie bądźmy obojętni i w sposób odpowiedzialny korzystajmy z zasobów przyrody. Porzucone śmieci wpływają nie tylko negatywnie na środowisko, ale także na nasze zdrowie oraz mogą stanowić śmiertelną pułapkę dla zwierząt.

Korzystając rekreacyjnie z rzek oraz terenów do nich przyległych pamiętajmy, aby wytworzone przez nas odpady zabrać ze sobą. One zostają tam zdecydowanie dłużej:

- szklana butelka 4000 lat,

- plastikowa butelka 300 lat,

- puszka 200 lat.

Dbajmy o rzeki dla nas oraz dla przyszłych pokoleń!

Weekend 24-25 września w Serocku

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

OTWARCIE BOISKA W JADWISINIE
24 września (sobota) o godz. 9:30 nastąpi uroczyste otwarcie boiska sztucznego w Jadwisinie. Zaraz po nim na nowo otwartym boisku rozpocznie się piłkarski turniej międzynarodowy Twin Cities Serock Cup 2022. Serdecznie zapraszamy!

TEATR MŁODEGO WIDZA
"Piracka przygoda" w wykonaniu Teatru JUMAJA. Spektakl odbędzie się 24 września 2022 r. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona - zapisy w sekretariacie CKiCz i pod nr tel. 22 782 80 70.

V NADNARWIAŃSKIE SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
Zapraszamy na "V Nadnarwiańskie spotkanie ze sztuką". Spotkanie odbędzie się 25 września 2022 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

  • plakat tcsc poprawiony
  • tmw 2022-09 w
  • nadnarwianskie 2022a w
  • apka
  • Izba Pamici

Zapraszamy na otwarcie boiska w Jadwisinie

24 września oficjalnie zacznie działać nowe boisko piłkarskie w Jadwisinie. To właśnie tutaj rozegrany zostanie tegoroczny międzynarodowy turniej piłkarski Twin Cities Serock Cup dla rocznika 2012.
Zapraszamy do kibicowania.

REALIZACJA ZADANIA
Przypomnijmy:
Na realizację zadania gmina otrzymała dotację w kwocie ponad 7 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład, z Programu Inwestycji Strategicznych. Budowa boiska trwała nieco ponad 6 miesięcy. W efekcie powstało pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Nie zabrakło koniecznego wyposażenia boiska: profesjonalnego oświetlenia, piłkochwytów, ławek dla zawodników rezerwowych i sędziów, elektronicznej tablicy wyników, trybun, czy nagłośnienia. W ramach zadania powstała także trzytorowa bieżnia o nawierzchni poliuretanowej ze skocznią w dal, a wokół terenu wybudowamo nowe oświetlenie i parkingi.

Zarządcą tego obiektu, podobnie jak innych gminnych obiektów sportowych, będzie spółka Serockie Inwestycje Samorządowe.

  • plakat tcsc

XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci

Około 130 osób postanowiło wziąć udział w tegorocznym Wrześniowym Rajdzie Pamięci. Tradycyjnie zaczęliśmy na plaży miejskiej w Serocku, gdzie dokonaliśmy weryfikacji zgłoszonych drużyn. Nie zabrakło naszego Burmistrza Artura Borkowskiego, który trzymał kciuki za wszystkich startujących. Uczestnicy wraz z opiekunami w krótkich odstępach czasu ruszali w trasę, która w tym roku praktycznie cała przebiegała wzdłuż nabrzeża Jeziora Zegrzyńskiego. Do zaliczenia były trzy punkty kontrolne, na których zawodnicy musieli wykazać się wiedzą na temat historii regionu. W tym roku byliśmy przy Klubie Mila, Ośrodku Geovita oraz Strzelnicy. Meta, dzięki gościnności płk Pawła Nowotnika, tradycyjnie zlokalizowana została w CSŁiI. Po jej przekroczeniu czekała wspaniała grochówka przygotowana przez nasze zaprzyjaźnione kucharki z SP Jadwisin.
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, certyfikaty oraz kominy. Najlepszym drużynom wręczono dodatkowo statuetki, a pierwsze miejsca gadżety. W tym roku rywalizacja odywała się w 4 kategoriach: szkoła podstawowa, open, służby mundurowe oraz seniorzy.
Dziękujemy za pomoc przy dekoracji komendantowi płk Pawłowi Nowotnikowi oraz prezesowi Oddziału Zegrze ŚZPŻŁ Mieczysławowi Hucełowi.
Na zakończenie tradycją jest złożenie zniczy przy pomniku Konstantego Radziwiłła.
Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji oraz obstawienie punktów kontrolnych Stowarzyszeniu Nasze Zegrze na czele z Piotrem Kijakiem oraz ŚZPŻŁ - oddział Zegrze.
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci
  • XV Wrześniowy Pieszy Rajd Pamięci

Nowe spojrzenie mieszkańców na transport

Trudno nie docenić roli, jaką w połączeniach z obszarami miejskimi zajmuje transport miejski. To temat, który w ostatnich latach coraz mocniej angażuje samorządy i prowokuje do nowego pod tym względem spojrzenia na miasta i gminy choćby w zakresie planowania i zagospodarowania ich przestrzeni.  

Funkcjonujący w gminie Serock system Lokalnej Komunikacji Autobusowej spełnia swoją rolę, choć z roku na rok potrzebuje korekty i dostosowania rozwiązań pod zmieniające się potrzeby mieszkańców. Coraz większej intensywności wymaga także koncentracja na zapewnieniu sprawnych połączeń mniejszych podwarszawskich samorządów z miastem stołecznym. To między innymi te aspekty potrzebują szczególnego zainteresowania i zostały wzięte pod uwagę przez inicjatorów utworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej metropolii warszawskiej. Taki dokument nie może powstać bez czynnego udziału mieszkańców stolicy i metropolii warszawskiej, dlatego od samego początku ich mieszkańcy zostali włączeni w proces projektowania koncepcji rozwoju mobilności.

Co to oznacza w praktyce?
Bezsprzecznie – że również mieszkańcy gminy Serock mają możliwość uczestniczenia w dialogu na temat poprawy szeroko pojętej mobilności na obszarze metropolii warszawskiej. Zgodnie z założeniami przyjęte rozwiązania będą miały wpływ na kształtowanie transportu lokalnego i ponadlokalnego.

Konsultacje
W imieniu organizatorów zapraszamy Państwa do udziału w drugim już etapie konsultacji Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.  Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 26 września o godzinach 10.00 i 17.30 w Urzędzie Miasta Legionowo. 

Możliwy jest także udział w konsultacjach on-line 3 października. 

Szczegóły i więcej informacji TUTAJ

Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Zakroczymskiej

16 września 2022 r. pomiędzy Miastem i Gminą Serock, a Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej zawarta została umowa pożyczki, której przedmiotem jest udzielenie finansowego wparcia na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej Nr 180752W ul. Zakroczymska w Serocku w zakresie przebudowy chodnika, budowy chodnika oraz ścieżki rowerowej oraz przebudowy i remontu zjazdów w ramach zadania „Budowa ścieżki pieszo-rowerowej Serock ul. Zakroczymska”.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich oraz pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi. Działalność EFRWP skupia się na wspomaganiu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, czy rozwoju lokalnych przedsiębiorstw. Służy także realizacji szeregu inicjatyw i projektów społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie, poprzez m.in. udzielanie pożyczek z Samorządowego Programu Pożyczkowego na preferencyjnych warunkach.

Kwota udzielonej Miastu i Gminie Serock pożyczki to 1.000.000,00 zł.

Inwestycja, która będzie finansowana m.in. ze środków pożyczki polega na przebudowie drogi gminnej ul. Zakroczymskiej w zakresie budowy ścieżki rowerowej i pieszo-rowerowej na odcinku od skrzyżowania z ulicami Warszawską i Pułtuską do istniejącego ciągu pieszo-rowerowego prowadzącego do kładki nad obwodnicą Serocka. Zadanie jest już w trakcie realizacji.

  • budowa ścieżki wzdłuż ul. Zakroczymskiej

Weekend 17-18 września w Serocku

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

XV WRZEŚNIOWY PIESZY RAJD PAMIĘCI
Zapraszamy do udziału w XV Wrześniowym Pieszym Rajdzie Pamięci, start w sobotę 17 września o godz. 10:00 z plaży miejskiej w Serocku. Więcej informacji pod nr tel. 508 550 028.

ROZŚPIEWANA I ROZTAŃCZONA PLAŻA W SEROCKU
Również w sobotę 17 września o godz. 18:00 na plaży miejskiej w Serocku będą Państwo mieli możliwość obejrzenia i posłuchania występów artystycznych w ramach wydarzenia "Rozśpiewana i roztańczona plaża w Serocku".

SPOTKANIE AUTORSKIE Z URSZULĄ PIEŃKOWSKĄ
W sobotnie popołudnie w sali widowiskowej w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z cyklu "Zaufaj i podążaj" z Urszulą Pieńkowską. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

SPEKTAKL "ZAMĘŻEK"
W niedzielę 18 września o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku będziecie mieli Państwo możliwość obejrzenia spektaklu w reżyserii Bartłomieja Goli pt. "Zamężek". Bilety w cenie 20 zł do nabycia na biletyna.pl oraz w CKiCz w Serocku.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

  • Weekend 17-18 września w Serocku
  • Weekend 17-18 września w Serocku
  • Weekend 17-18 września w Serocku
  • Weekend 17-18 września w Serocku
  • Weekend 17-18 września w Serocku
  • Weekend 17-18 września w Serocku

Biała sobota w Serocku

W dniu 10 września 2022 r. na parkingu przed Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku powstało miasteczko namiotowe, w którym można było skorzystać z konsultacji zdrowotnych oraz wykonać badania diagnostyczne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania: ciśnienia w oku, słuchu, pomiar glukozy, EKG i spirometria a także szczepienia przeciw Covid-19. Odwiedzający piknik Biała sobota korzystali także z konsultacji lekarza, porad i wskazówek rehabilitantki, fizjoterapeutów oraz psycholożki. 

Legionowskie Amazonki dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie zapobiegania nowotworom piersi.

Odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przez strażaków z OSP Serock oraz pokaz gimnastyki wspomagającej serce i układ krążenia, a także ćwiczeń na zdrowy kręgosłup w wykonaniu seniorów z Serockiej Akademii Seniora.

Uczestnicy pikniku mogli skorzystać z bufetu przygotowanego przez Serocką Akademię Seniora i Radę Seniorów.

Należy podkreślić, że całe wydarzenie zorganizowano przy minimalnych nakładach finansowych (koszty druku banerów, plakatów i ulotek), wszystkie instytucje i osoby wykonały swoją pracę społecznie.

 

Rada Seniorów składa serdeczne podziękowania:

  • Centrum Medycznemu Goldenmed Serock Spidermed Sp. z o.o.
  • Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Serocku
  • Rehabilitacji Jolancie Majewskiej Egeman
  • Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
  • Serockim Inwestycjom Samorządowym
  • Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Serocku
  • Legionowskiemu Klubowi „Amazonek”
  • Ochotniczym Strażom Pożarnym w Serocku i Woli Kiełpińskiej
  • Przedsiębiorstwu Pasiecznemu Marka Siulerzyckiego
  • Serockiej Akademii Seniora,

a także wszystkim których praca przyczyniła się do końcowego rezultatu tego przedsięwzięcia.

  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota
  • Biała sobota

Pierwsze spotkanie z EkoEdukatorem za nami

8 września 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku przyjmował EkoEdukator, który udzielał mieszkańcom informacji na temat różnych źródeł dofinansowania, wymagań jakie należy spełnić, aby ubiegać się o dotacje oraz gdzie szukać źródeł dofinansowań do przedsięwzięć służących ochronie powietrza i dążących do poprawy efektywności energetycznej budynków. Była to świetna możliwość do pozyskania wiedzy w zakresie m.in. tzw. Uchwały Antysmogowej, która obowiązuje na terenie Województwa Mazowieckiego od 11 listopada 2017 r. oraz warunków jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o uzyskanie dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecność EkoEdukatora to jedna z korzyści wynikających z zawartego porozumienia pomiędzy Miastem i Gminą Serock, a Gminą Wieliszew. Porozumienie „Twój piec nasze powietrze 2” zawarto w celu współprowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na terenie gmin: Wieliszew, Serock, Jabłonna, Radzymin, Dąbrówka, Nieporęt, Legionowo oraz działań promocyjnych w Internecie dotyczących uświadamiania lokalnych społeczności jak ważnym aspektem jest dbanie o powietrze, którym oddychamy.

Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka

 

                         

 

 

 

 

Piknik ekologiczny w Jadwisinie, zapraszamy!

Zapraszamy na Piknik ekologiczny do Jadwisina, w sobotę 10 września, od godziny 15.00.

  • piknik ekologiczny

Uroczyste oddanie ścieżki mieszkańcom

8 września uroczyście oddaliśmy do użytkowania ścieżkę pieszo-rowerową w Zegrzu. Po przemówieniach gospodarzy uroczystości: Artura Borkowskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Serock oraz Edwarda Trojanowskiego – Prezesa Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński” głos zabrali zaproszeni goście: Michał Prószyński – Szef Gabinetu Politycznego Ministerstw Spraw Wewnętrznych i Administracji, Piotr Uściński – Poseł na Sejm, Radosław Rybicki – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Sławomir Osiwała – Radny Rady Miejskiej w Serocku. Poświęcenia obiektu dokonał ksiądz kanonik Dariusz Rojek – dziekan dekanatu serockiego.  
Po części oficjalnej przekazaliśmy ścieżkę lokalnym rowerzystom, a plac zabaw – dzieciom z zegrzyńskiej szkoły.

Ścieżka pieszo-rowerowa w Zegrzu, to część szerokiego zadania inwestycyjnego, związanego z zagospodarowaniem odcinka nabrzeża Jeziora zegrzyńskiego, które w drugim etapie objęło modernizację wyłączonego z użytkowania budynku magazynowego, a w trzecim – budowę pomostów. Ale po kolei.

Ścieżka pieszo-rowerowa, to ponad 400-metrowy odcinek biegnący po nabrzeżu Jeziora Zegrzyńskiego. Wzdłuż ścieżki powstało nowe umocnienie brzegu w postaci gabionów wypełnionych materiałem kamiennym i narzutu  z otoczaków, stanęły drewniane ławki i nowe latarnie, pojawiły się też nowe nasadzenia. Powstał plac zabaw dla dzieci oraz drewniane leżaki i stojaki na rowery.

Całość tego etapu była możliwa do zrealizowania dzięki środkom pozyskanym przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”.

II etap, to zagospodarowanie terenu po dawnej przepompowni przy ul. Pułku Radio. Budynek dawnego magazynu został przebudowany, a jego otoczenie uporządkowane i zaadaptowane na miejsce do rekreacji i wypoczynku. Znalazły się tu stoliki z ławkami, hamaki i miejsce na piknikowanie. Budynek docelowo może pełnić dwie funkcje: wypożyczalni sprzętu wodnego – na dole, oraz kawiarenki z tarasem, z którego rozpościera się urokliwy widok na Jezioro Zegrzyńskie – na górze. Realizacja tego etapu została w ogromnej części sfinansowana ze środków pochodzących z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

III etap, na realizację którego niedawno zawarliśmy umowy, to wykonanie pomostu pływającego i slipu, które umożliwią korzystanie ze sprzętu wodnego oraz pomostu kaskadowego, który zachęci do odpoczywania tuż nad taflą Jeziora. Na realizację tego etapu otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Realizacja tej wielkiej inwestycji w Zegrzu wyznacza pewien standard, który chcielibyśmy utrzymać, jeśli chodzi o zagospodarowanie nabrzeża w innych częściach gminy.

Co zaś do samego Zegrza, trudno nie zauważyć jak zmienia się jego oblicze. Ma to odzwierciedlenie także w planach Wojskowej Akademii Technicznej, która jest właścicielem części terenu nabrzeżnego. Władze uczelni planują na miejscu starego, wyłączonego już z funkcjonowania, ośrodka postawić nowy budynek Centrum Naukowo-Badawczego, w którym prowadzone będą na szeroką skalę projekty związane z rozwojem wojskowości. Planowane jest także utworzenie tu atrakcyjnej bazy sportowo-rekreacyjnej, która ma szansę wzbogacić ofertę otwartych dla społeczności terenów w sąsiedztwie linii brzegowej.

 

  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • otwarcie ścieżki pieszo-rowerowej w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu
  • ścieżka w Zegrzu

Moja smart wieś - konkurs

Zapraszamy na Białą Sobotę

  • Biała sobota

Olimpiada sportowa dla seniorów

Święto Darów Ziemi

Jeśli wierzyć podaniom, to święto plonów od wiek wieków odgrywało ważną rolę w słowiańskim kalendarzu świąt. Choć dziś już życie nie jest w tak wielkim stopniu, jak dawniej, determinowane porami roku, to jednak na wsiach zdarzenia wciąż układane są zfodnie ze staropolskimi tradycjami. Jedną z nich jest dziękczynienie za letnie zbiory. Również w gminie Serock ten zwyczaj jest kultywowany, a tradycyjne dożynki, znane są tu pod nazwą Święta Darów Ziemi.

W tym roku spotkaliśmy się, inaczej niż w latach poprzednich, w sobotę – 3 września, ale jak zawsze - w Woli Kiełpińskiej.
Świętowanie rozpoczęło się od tradycyjnej Mszy świętej w kościele parafialnym, gdzie gospodarze, rolnicy, sadownicy, leśnicy – złożyli na ołtarzu dary ziemi.

Po Eucharystii goście przeszli w korowodzie na plac opodal kościoła, gdzie rozpoczął się festyn. Również on w tym roku różnił się od poprzednich, bo połączony był z Festiwalem sołectw, organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”. Przypomnijmy, że podczas X festiwalu, który miał miejsce w 2019 roku zwyciężyło sołectwo Dębe, reprezentujące gminę Serock, a to zawsze w zwycięskiej gminie rozgrywa się kolejny konkurs.

Podczas sobotnich uroczystości nie zabrakło: dobrej pogody, uroczystych przemówień, znamienitych gości, wspaniałej publiczności, pysznego jedzenia, barwnych stoisk, rozgrywek sportowych i dobrej zabawy.

 

O szczegółach możecie Państwo przeczytać na stronie organizatorów:

Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku

Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”.

Serdecznie dziękujemy lokalnym gospodarzom, dzięki którym "nie braknie chleba", a wszystkim Państwu za przybycie, wspaniałą zabawę, ciepłe komentarze.

Mamy nadzieję, że będziecie ten dzień jeszcze długo wspominać.

 

 

  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022
  • Święto Darów Ziemi 2022

3-5 września - zobacz, co się będzie działo

ŚWIĘTO DARÓW ZIEMI I FESTIWAL SOŁECTW - 3 WRZEŚNIA (SOBOTA)
Choć wakacje już za nami, to pierwszy weekend września zapowiada się intensywnie. W sobotę - 3 września - w Woli Kiełpińskiej odbędą się tradycyjne dożynki - Święto Darów Ziemi. W tym roku połączone one będą z Festiwalem Sołectw, współorganizowanym z LGD "Zalew Zegrzyński". Oprócz stoisk promocyjnych siedmiu sołectw, które wezmą udział w konkursie, a na których stołach znajdą się najróżniejsze pyszności, nie zabraknie stoisk z rękodziełem, gastronomią, lokalnymi produktami. Jak co roku festyn rozpocznie uroczysta Msza święta (o godzinie 13.00), a po niej korowód z darami ziemi przejdzie na plac przy kościele, gdzie będą odbywały się dożynki.

W tym roku bawimy się dłużej. Ok. godz. 19.00 na scenie pojawi się gwiazda wieczoru - Łukasz Zagrobelny, a po występie zapraszamy na potańcówkę pod gwiazdami z DJem.

NARODOWE CZYTANIE - 4 WRZEŚNIA
O 15.00 na plaży miejskiej rozpocznie się Narodowe czytanie, które w tym roku organizuje Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie, we współpracy z gminami: Serock, Wieliszew i Nieporęt. I to właśnie w tych miejscowościach zaplanowane są kolejne punkty programu, szczegóły tutaj: https://pik.legionowski.pl/m-projekty/narodowe-czytanie/item/763-narodowe-czytanie-2022.html

Warto dodać, że gościem spotkania będzie Witold Vargas, znawca mitologii słowiańskiej, współautor Bestiariusza Słowiańskiego. Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu.

WYSTAWA WYPOSAŻENIA WOJSKOWEGO W IZBIE PAMIĘCI
W weekend warto wybrać się także do Izby Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, nie tylko po to, aby obejrzeć ekspozycję multimedialną, ale także, aby zobaczyć wystawę wyposażenia wojskowego z września 1939 roku. Tę ekspozycję będzie można obejrzeć także 5 września o godz. 19.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa, w czasie prezentacji książki Krzysztofa Klimaszewskiego i Mirosława Pakuły "Wrzesień 1939 r. Jabłonna, Legionowo, Nieporęt, Serock, Wieliszew".

APLIKACJA SEROCK
Jeśli chcecie być na bieżąco z kolejnymi zaproszeniami na nasze przedsięwzięcia, koniecznie pobierzecie gminną aplikację SEROCK na smartfona.

 

 

  • święto darów ziemi
  • festiwal sołectw
  • Narodowe czytanie
  • wystawa wyposażenia wojskowego
  • Izba Pamięci
  • promocja książki

CEEB - składanie fałszywego oświadczenia

Poniżej zamieszczamy Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

W związku z zaobserwowanym w ostatnim czasie masowym zjawiskiem dokonywanych zmian w deklaracji CEEB informujemy, że jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia. Prawidłowość deklaracji mogą sprawdzić osoby upoważnione przez gminy, wymienione w uchwale antysmogowej oraz programach ochrony powietrza.

Właściciele i zarządcy zobowiązani są ustawowo do zapewnienia (co najmniej jednej w roku) kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, podczas której będą również weryfikowane źródła ciepła. Zgodnie z przepisami kontrole stanu technicznego przewodów kominowych przeprowadzają –– osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim lub osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.  

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią komunikatu Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego: https://www.gunb.gov.pl/aktualnosc/komunikat-glownego-inspektora-nadzoru-budowlanego-w-sprawie-zjawiska-zmianaktualizacji

Harmonogram rozpoczęcia nowego roku w gminnych szkołach 1 września

WOLA KIEŁPIŃSKA

  • 9.00 – msza św. (w kościele parafialnym w Woli Kiełpińskiej;
  • 10.00 – uroczysta inauguracja roku szkolnego 2022/2023 ( na płycie boiska);
  • 10.30 – spotkania z wychowawcami klas.

Więcej na https://www.zsp-wola-kielpinska.pl/

 

JADWISIN

  • godz. 9.00 – klasy 1-3
  • godz. 11.00 – klasy 4-8

Więcej na: http://spjadwisin.szkolnastrona.pl/


ZEGRZE

  • godz. 9.00

Więcej na:  https://www.spzegrze.pl/

 

SEROCK

  •  godz.9.00-klasy I-III
  • godz.10.00-klasy IV-VIII

 

Więcej na: https://spserock.edupage.org/

 

 

 

 

 

Weekend 27-28 sierpnia w Serocku

PIKNIK EKOLOGICZNY Z ANIMACJAMI DLA DZIECI
27.08 od godziny 15 do 18, przy Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbędzie się Piknik ekologiczny z animacjami dla dzieci. W programie m.in. spektakl teatralny, zabawy ruchowe i warsztaty aktorskie, a także strefa baniek, strefa sportowa i popcorn.

WARSZTATY MAKRAMY
27.08 na serockim rynku od godziny 16 do 20 będzie można wziąć udział w warsztatach makramy.

II OGÓLNOPOLSKI ZLOT SENIORÓW
27.08 na rynku w Serocku od godziny 17 będziemy gościć Seniorów w ramach II Ogólnopolskiego Zlotu Seniorów.

TEATR PIOSENKI ELŻBIETY ZAPENDOWSKIEJ
27.08 o godzinie 19 na serockim rynku rozpocznie się koncert Teatru Piosenki Elżbiety Zapendowskiej zatytułowany "Szanujmy wspomnienia".

FONTANNA MUZYKI
28.08 o godzinie 18  odbędzie się koncert muzyki filmowej jako kolejne wydarzenie z cyklu Fontanna Muzyki - "Muzyka z obiektywu"

PROJEKT ZERO JEST OK - BEZPIECZNIE NAD WODĄ
W ramach projektu realizowanego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Seock 27.08 o godzinie 10:30 spotykamy się przy Narvilu, gdzie zaplanowane są wykłady prowadzone przez instruktorów, ratowników, policję wodną i samą Panią Otylię Jędrzejczak, a także pokaz ratownictwa z wykorzystaniem skutera wodnego wraz ze specjalną platformą ratowniczą. Dla najmłodszych zaplanowano sportowo-edukacyjny tor przeszkód z wykorzystaniem sprzętu ratowniczego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

KĄPIELISKO JUŻ OTWARTE (KOMUNIKAT Z 28.08.)
Badania jakości wody w serockim kąpielisku nie wykazały zagrożeń, co oznacza, że w ostatnią niedzielę wakacji serockie kąpielisko zostało otwarte. Zachęcamy do kąpieli! 

WODNY PLAC ZABAW I ZAPLECZE SPORTOWO-REKREACYJNE
Na plaży czynny jest wodny plac zabaw, z którego można korzystać w godzinach 10.00-18.00. Dostępne jest także zaplecze sportowo-rekreacyjne, z którego można korzystać bezpłatnie, a od godziny 10.30 - dzieci i młodzież mogą wziąć udział w bezpłatnych sportowych zajęciach animacyjnych.

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać także rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej powyżej informacji.

  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • Fontanna muzyki
  • piknik ekologiczny
  • zakończenie lata
  • Zero jest ok

Plan zagospodarowania - teren ośrodka WAT

23 sierpnia odbyła się dyskusja publiczna nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Serock – sekcja F3 obejmującego teren Ośrodka Wojskowej Akademii Technicznej w Zegrzu.
Na spotkaniu obecni byli mieszkańcy Zegrza oraz przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej, z którą dzień wcześniej podpisaliśmy porozumienie o współpracy.

W miejscu wyłączonego dziś z użytkowania ośrodka WAT ma szansę powstać nowoczesne Centrum Szkoleniowo-Badawcze, podejmujące innowacyjne projekty wojskowe.
Spotkanie oprócz omówienia założeń planu było okazją do dyskusji nad koncepcją obiektu oraz kierunków współpracy gminy Serock z uczelnią.

Warto podkreślić, że na bazie terenu WAT planowane jest także utworzenie atrakcyjnej bazy sportowo-rekreacyjnej, która ma szansę wzbogacić ofertę otwartych dla społeczności terenów w sąsiedztwie linii brzegowej.
Wyłożenie planu trwa do 1 września a termin składania uwag mija 16 września. Więcej tutaj:
O podpisanym porozumieniu tutaj: https://www.serock.pl/4416,2022-rok?tresc=28252
  • wat
  • wat
  • wat

День Независимости Украины

24 августа отмечается День Независимости Украины, который в этом году приобретает особый характер.
Свобода, суверенитет и независимость - лозунги, которые сегодня звучат сильнее, чем когда-либо - ведь граждане Украины борются за них каждый день, после агрессии Российской Федерации на их страну.

Мир с тревогой следит за событиями на Украине. Однако мы с большой надеждой смотрим на мужество наших соседей и их готовность сражаться за Отечество, его независимость и благополучие.

Мы продолжаем верить, что война скоро закончится, вернув нашим соседям их дома, их будущее, их утраченное спокойствие.
Сегодня мы хотели бы особенно пожелать нашим украинским гостям, которые находятся в гмине Сероцк, чтобы Вы не теряли веры в победу мира, чтобы, объединившись вокруг свободы, Вы наслаждались ее обладанием.
------------------------------------------------------------------------------
 
24 sierpnia obchodzony jest Dzień Niepodległości Ukrainy, który w bieżącym roku przyjmuje szczególny charakter. Wolność, suwerenność i niepodległość to hasła, które wybrzmiewają dziś silniej niż kiedykolwiek - kiedy obywatele Ukrainy walczą o nie każdego dnia, po agresji Federalnej Rosji na ich kraj.

Świat z niepokojem śledzi wydarzenia na Ukrainie. Z wielką jednak nadzieją patrzymy na waleczność naszych sąsiadów i ich gotowość do walki za Ojczyznę, jej Niepodległość i dobro.

Nieustannie wierzymy, że wojna zakończy się wkrótce, oddając naszym Sąsiadom ich Dom, przyszłość, utracony spokój.
Dziś szczególnie życzymy wszystkim mieszkańcom Ukrainy, naszym ukraińskim gościom, którzy przebywają w gminie Serock, aby nie zabrakło im wiary w zwycięstwo pokoju, aby zjednoczeni wokół wolności cieszyli się jej posiadaniem.

Maszt "biało-czerwonej" - zagłosuj w sondzie

Porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną

22 sierpnia podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem i Gminą Serock a Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Współpraca ma na celu popularyzację Zegrza jako miejsca kultywującego tradycje wojskowe, rozwój terenu oparty o współdziałania w obrębie nowo projektowanego obiektu Centrum Szkoleniowo-Badawczego WAT, stworzenie infrastruktury nabrzeżnej, popularyzację akademii w obrębie gminnych placówek edukacyjnych, próbę utworzenia i rozwój sekcji sportów wodnych przeznaczonych dla lokalnej społeczności.

Podpisane porozumienie jest wynikiem wielomiesięcznych rozmów między władzami gminy Serock a władzami Akademii. Na terenie WAT w Zegrzu, w miejsce przez lata funkcjonującego ośrodka, który dziś ze względu na zły stan techniczny jest wyłączony z użytkowania, ma szansę powstać nowoczesne Centrum Szkoleniowo-Badawcze, w którym prowadzone będą na szeroką skalę projekty związane z rozwojem wojskowości. Planowane jest także utworzenie tu atrakcyjnej bazy sportowo-rekreacyjnej, która ma szansę wzbogacić ofertę otwartych dla społeczności terenów w sąsiedztwie linii brzegowej, w Zegrzu. Gmina podjęła już pierwsze kroki otwierające perspektywę realizacji obiektu, poprzez rozpoczęcie prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, który obecnie znajduje się w fazie wyłożenia do publicznego wglądu.

  • porozumienie z WAT

Boisko w Jadwisinie

Nieprzerwanie od kilkunastu tygodni prowadzone są prace przy budowie boiska w Jadwisinie. Dziś na obiekcie można już dostrzec zbliżającą się finalizację zadania. Gotowa jest już nawierzchnia boiska, zakończyliśmy prace instalacyjne (wodociągowo-kanalizacyjne i elektroenergetyczne), kończymy budowę układu komunikacyjnego. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy i zakończymy montaż zaplecza sanitarnego i trybun na przygotowanych już podbudowach. Kontynuujemy działania związane z budową infrastruktury towarzyszącej, tj. zagospodarowania terenu wokół płyty. 
 
Zgodnie z założeniami w drugiej połowie września obiekt powinien być już udostępniony zawodnikom. Na tym etapie wydaje się, że te założenia zostaną spełnione.

  • boisko w Jadwisinie
  • boisko w Jadwisinie
  • 20220818_142624

Weekend 20-21 sierpnia w Serocku

Co prawda w ten weekend serockie kąpielisko pozostanie zamknięte, ale na chętnych czekać będą rejsy statkiem i katamaranami, wodny plac zabaw, zajęcia animacyjne i Izba Pamięci, która nieustannie poleca się do odwiedzenia. Jest ku temu dodatkowy powód - będzie można otrzymać tam Przewodnik historyczny Miasta i Gminy Serock. 

 

KĄPIELISKO NIECZYNNE DO ODWOŁANIA
W związku z przekroczeniem parametrów mikrobiologicznych, w trosce o Państwa bezpieczeństwo musieliśmy wprowadzić tymczasowy zakaz korzystania z kąpieliska „Plaża miejska w Serocku”.

Po otrzymaniu wyniku negatywnego, natychmiast zleciliśmy pobór kolejnych  próbek wody do badań laboratoryjnych. Obecnie oczekujemy na ich wyniki, ale z ustaleń z laboratorium wynika, że są bardzo małe szanse abyśmy otrzymali je przed nadchodzącym weekendem. Zatem do czasu otrzymania wyników zgodnych z normami, kąpielisko pozostaje nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy. 


WODNY PLAC ZABAW I ZAPLECZE SPORTOWO-REKREACYJNE
Na plaży czynny jest wodny plac zabaw, z którego można korzystać w godzinach 10.00-18.00. Dostępne jest także zaplecze sportowo-rekreacyjne, z którego można korzystać bezpłatnie, a od godziny 10.30 - dzieci i młodzież mogą wziąć udział w bezpłatnych sportowych zajęciach animacyjnych. 

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać także rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

[KOPIA]

  • Godzina W
  • świtezianka

[KOPIA]

  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • Izba Pamięci
  • rejsy
  • sportowe
  • aplikacja
  • uwolnij rynek

Wakacje na sportowo

Pikniki ekologiczne w Serocku i Jadwisinie

Piknik ekologiczny - czyste powietrze

W programie:

Stoisko, na którym omówione zostaną przepisy Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej, przede wszystkim:

- katalog rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone;

- katalog rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane;

- termin wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków)

Musical Teatru Katarynka - "Frania Recykling, Cztery Żwyioły i Ekodancing"

Animacje dla najmłodszych

 

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka

  • piknik w Serocku
  • piknik w Jadwisinie
  • logo
  • logo

Wrześniowy Rajd Pamięci

Rajd pieszy ma na celu propagowanie wiedzy historyczno-krajoznawczej dotyczącej terenu miasta i gminy Serock oraz zdrowego stylu życia. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów, rodzin, dorosłych mieszkańców gminy oraz wszystkich innych chętnych. Rajd zostanie przeprowadzony w formie swobodny przemarsz oraz współzawodnictwo.
Regulamin uczestnictwa zamieścimy wkrótce na naszej stronie internetowej.

Start trasy - plaża miejska w Serocku
Meta - teren CSŁiI

Termin Sobota 17.09.2022 r.

Zapraszamy drużyny min. 2 osobowe.
Zapisu dokonuje kapitan zespołu.

Koordynator Rajdu Piotr Kijak Stowarzyszenie Nasze Zegrze
Informacje SIS Sp. z o.o. Anita Siemiński 508 550 028, a.sieminska@sis.serock.pl

  • rajd pamięci

Wakacyjne inwestycje

Co wydarzyło się ostatnio w obszarze gminnych inwestycji?

Mimo, że wakacje są okresem urlopów i odpoczynku, inwestycje gminne nie zwalniają tempa. Poniżej skrótowe podsumowanie wydarzeń ostatnich dni:

- podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ul. Leśnie Echo w Woli Smolanej,
- podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ul. Sosnowej w Borowej Górze,
- podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej budowy ul. Borówkowej w Dosinie,
- podpisana umowa na budowę drogi w miejscowości Zalesie Borowe (inwestycja dofinansowana ze środków FOGR),
- podpisana umowa na remont dachu budynku Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku,
- podpisana umowa na termomodernizację budynku zaplecza administracyjnego przy stadionie miejskim w Serocku,
- podpisane umowy na realizację III etapu zagospodarowania brzegu Jez. Zegrzyńskiego w Zegrzu (budowa pomostów) – zadanie dofinansowane w ramach MIWIS,
- ogłoszenie przetargu na wykonanie zagospodarowania terenu publicznego w Izbicy wraz z budową pomostu pływającego,
- rozpoczęła się budowa oświetleni dróg gminnych w miejscowości Skubianka (ul. Baśniowa i ul. Kubusia Puchatka),
- trwa budowa boiska w Jadwisinie – wykonano już nawierzchnię ze sztucznej trawy,
- trwają już zaawansowane prace projektowe związane z przebudową przedszkola w Zegrzu (wraz z utworzeniem żłobka).
Opracowaliśmy i złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji lokalizacji celu publicznego, opracowaliśmy projekt budowlany i skierowaliśmy go do uzgodnień i opiniowania przez właściwe organy.
- trwają kolejne etapy procedur zmierzających do uzyskania pozwolenia na budowę budynku komunalnego w Borowej Górze. Wydano decyzję zezwalającą na budowę drogi dojazdowej do obiektu, opracowaliśmy odpowiednie materiały i złożyliśmy w niosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.

Dyskusja publiczna nad projektem planu - rejon między ulicami Zakroczymską, Ogrodową, Tchorka i Nasielską

22 sierpnia 2022 r. o godz. 16.00 w Centrum Kultury i Czytelnictwa w  Serocku (ul. Pułtuska 35), odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Serock – obszar A, etap „A” obejmujący obręby cz. 02, 03, 04, 05, 11 w Serocku. Obszar opracowania projektu planu ograniczony jest drogami/ulicami: od zachodu wschodnią granicą drogi krajowej nr 61, od północy ul. Pogodną, od wschodu ul. Pułtuską i ul. Zaokopową, od południa ul. Zakroczymską.

Przypominamy, że wtórne wyłożenie projektu wynika ze sposobu rozpatrzenia wniesionych uwag do projektu planu jaki był przedstawiony wiosną br. Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Serock w sprawie rozpatrzenia wniesionych uwag dostępne jest pod adresem:

https://www.bip.serock.pl/4428,rok-2022

Ramy zmiany planu określone zostały uchwałą intencyjną nr 198/XIX/2020 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 19 lutego 2020 r., w związku z Uchwałą Nr 311/XXIX/2020 z dnia 02.12.2020 r.
Zmiana w głównej mierze dotyczy części południowo- zachodniej obszaru i polega głównej mierze na:

  • próbie rozwiązania problemu zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w rejonie ulic Ogrodowej i Tchorka,
  • konsekwencją powyższego będzie wyznaczenie nowych miejsc publicznych wykorzystanych jako parki ogólnodostępne oraz rowów melioracyjnych odprowadzających nadmiar wód opadowych,
  • projekt planu wyznacza nowe tereny przeznaczone pod zabudowę wielorodzinną, usługi oświaty, zdrowia.

Wtórne wyłożenie projektu planu odbywa się w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku w Biurze Obsługi Mieszkańca, w godzinach pracy urzędu. Projekt planu jest zamieszczony również na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem:  https://www.bip.serock.pl/75,ogloszenia. Termin wnoszenia uwag upływa 16 września 2022 r.

Zobacz wcześniejsze artykuły na ten temat:
https://www.serock.pl/4416,2022-rok?tresc=26983

https://www.serock.pl/4416,2022-rok?tresc=27722

Nowe oblicze Biura Obsługi Mieszkańców w serockim ratuszu

Choć remont ratusza jeszcze całkowicie się nie zakończył, to z przyjemnością informujemy, że od środy - 17 sierpnia 2022 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku zostanie uruchomione nowe Biuro Obsługi Mieszkańca (BOM). Mamy nadzieję, że spotka się ono z Państwa uznaniem i podniesie komfort obsługi interesantów.

Do Państwa dyspozycji oddajemy osiem nowych stanowisk, osobne dla każdego referatu. Obsługę usprawni elektroniczny system monitorów i biletów, które trzeba będzie pobrać przy wejściu.

W ramach wykonanych prac remontowych wprowadzono szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku zamontowano przesuwne drzwi wejściowe, pionową platformę, dzięki której osoby mające trudności w poruszaniu się, będą mogły swobodnie dostać się na wyższe kondygnacje. Parter wyposażony został w toaletę dla osób z niepełnosprawnością. Ponadto jedno ze stanowisk przystosowano do pełnej obsługi osób niepełnosprawnych (głuchych i niedosłyszących, niemych i niewidomych). W toalecie znalazł się także przewijak dla najmłodszych dzieci.

Cała przestrzeń parteru została czytelnie oznakowana i wyposażona w pętle indukcyjne ułatwiające funkcjonowanie osobom niedosłyszącym.

W powiększonej przestrzeni komunikacyjnej oraz dzięki likwidacji barier pionowych łatwiej będzie się także poruszać osobom odwiedzającym urząd z wózkami dziecięcymi. W przestrzeni przewidziano również kącik dla najmłodszych, który umili im czas przebywania w ratuszu. Dla oczekujących interesantów dostępne są przestronne kanapy oraz stoliki.

Zapraszamy Państwa do budynku wejściem głównym. Godziny pracy urzędu nie ulegają zmianie.

Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków, które gmina Serock otrzymała w wyniku konkursu szczepionkowego „Rosnąca odporność” w ubiegłym roku (1 mln zł) oraz z projektu realizowanego przez PFRON pn. „Dostępny samorząd – granty”, który finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020.

  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM
  • nowe BOM

102. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

To była bitwa o wszystko. W sierpniu 1920 r. bolszewicy stanęli pod Warszawą. Bohaterstwo i waleczność żołnierzy oraz solidarna postawa ludności cywilnej pozwoliły ich zatrzymać. Walki toczyły się też w okolicach Serocka. Front przebiegał na linii Jadwisin – Wola Kiełpińska – Dębe. Od 13 do 17 sierpnia toczyły się tam ciężkie boje. Dwa ochotnicze pułki z Wielkopolski i ze Śląska zatrzymały natarcie dwóch rosyjskich dywizji a następnie przeszły do kontrofensywy. W walkach zginęło lub zmarło wskutek ran ok. 30 żołnierzy polskich. Mogiły niektórych z nich znajdują się na cmentarzach w Serocku i Woli Kiełpińskiej. Oddając hołd poległym w bitwie, złożyliśmy kwiaty i znicze na grobach.

  • 102. rocznica Bitwy Warszawskiej
  • 102. rocznica Bitwy Warszawskiej
  • 102. rocznica Bitwy Warszawskiej
  • 102. rocznica Bitwy Warszawskiej
  • 102. rocznica Bitwy Warszawskiej

Długi weekend w Serocku (13-15 sierpnia)

Przypominamy, że w Serocku można miło spędzić każdy weekend!
 
AKCJA KRWIODASTWA
W tym tygodniu zapraszamy Państwa do udziału w akcji krwiodastwa, która przeprowadzona zostanie w sobotę 13.08 na serockim rynku.
 
STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Czynny jest także wodny plac zabaw, zapraszamy do korzystania, w godzinach 10.00-18.00.
 
IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny.
 
WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.
 
TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domownicy mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu.
 
STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym.
 
REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+). Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.
 
APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony!
  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • akcja krwiodastwa sierpień

Przewodnik historyczny po Serocku

Szanowni Państwo,

z radością informujemy, że ukazał się przewodnik historyczny po Serocku i okolicach wydany przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku. Przygotował go Pan dr Mirosław Pakuła we współpracy z Panią Marleną Strojecką i Panią Agnieszką Woźniakowską. Publikacja ma 100 stron i zawiera opisy 36 obiektów lub miejsc historycznych. Przewodnik można otrzymać bezpłatnie w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku w godzinach jej otwarcia (środy i czwartki 10-15, od piątku do niedzieli 11:30 - 17:30). Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej prezentacji przewodnika na Facebooku.

Weekend 5 - 7 sierpnia w Serocku

Jak co weekend zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w lokalnych wydarzeniach!
 
 
KONCERT ZESPOŁU APOZA
05.08 na plaży w Serocku o godzinie 19:00 odbędzie się koncert zespołu APOZA. Zapraszamy Państwa na tańce i wspólne śpiewanie.
 
FESTIWAL ANDRZEJA KONDRATIUKA
6.08 o godzinie 20:00 na serockiej plaży obędzie sę Festiwal Andrzeja Kondratiuka - pokaz filmu "Pełnia"
 
FONTANNA MUZYKI
7.08 o godzinie 18:00 na serockim rynku rozpocznie się kolejny koncert z cyklu Fontanna Muzyki. Tym razem wystąpi przed Państwem Kwartet Puzonowy "Ta ostatnia nadzieja".
 
STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Czynny jest także wodny plac zabaw, zapraszamy do korzystania, w godzinach 10.00-18.00.
 
IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny.
 
WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.
 
TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domownicy mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu.
 
STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym.
 
REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+). Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.
 
APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony.
  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • Koncert Puzonowy
  • pełnia
  • apoza

Święto Darów Ziemi i Festiwal Sołectw

Zapraszamy Państwa serdecznie na tegoroczne Święto Darów Ziemi, które odbędzie się w Woli Kiełpińskiej 3 września 2022 r.

Start wydarzenia o godzinie 13:00.

Uroczystość będzie połączona z Festiwalem Sołectw.

 

W programie m.in.:

13:00 – Msza święta w kościele parafialnym w Woli Kiełpińskiej

14:00 – korowód dożynkowy, dzielenie chleba

14:30 – Oficjalne rozpoczęcie, występ orkiestry dętej, ocena wystawionych stoisk, występy artystyczne (m.in. SMS Skubianka, wokaliści CKiCz)

16:30 – Zawody sprawnościowe

17:30 – Konkurs publiczności

18:15 – Wręczanie nagród

19:30 – Występ gwiazdy wieczoru – Łukasz Zagrobelny

20:30-23:00 – Potańcówka pod gwiazdami: DJ Sebastian „Mały” Sikora.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2022 roku obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
Jak co roku mieszkańcy miasta licznie zgromadzili się pod tablicą pamięci o godzinie 17:00, aby oddać hołd walczącym i poległym. Uroczystość poprowadził doktor Mirosław Pakuła, który wprowadził również zebranych w atmosferę tamtych wydarzeń krótkim rysem historycznym. Przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze, następnie zaś zebrani oddali się wspomnieniom zapisanym w piosenkach. Utwór "Warszawo ma" przejmująco wykonała Katarzyna Kiraga pod kierunkiem pani Mai Radomskiej, przy akompaniamencie pani Anny Kopki. W pieśni powstańcze, żołnierskie i popularne wspominające tamten czas, poprowadzili zebranych Martyna Ordak oraz podharcmistrz Robert Próchnicki, występując w ramach projektu "Wiosenne Czarowanie" Fundacji Wspieramy. Uroczystość zwieńczyło wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Artura Borkowskiego. Na przybyłych czekały tradycyjnie kawa zbożowa, suchary oraz śpiewniki, rozdawane przez harcerzy z 13-tej Wodnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Horn”.
Każdy, kto tego dnia przybył na rynek, mógł na własne oczy zobaczyć, że pamięć o tamtym czasie nie zaginęła w mieszkańcach Serocka.
 
Zapraszamy również serdecznie do obejrzenia relacji z wydarzenia na fb (tutaj).
  • autor: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
  • 78PW1
  • 78PW2
  • 78PW3
  • 78PW4
  • 78PW5
  • _MG_5877 kopia (03)
  • 78PW7
  • 78PW8
  • 78PW9
  • _MG_5877 kopia (13)
  • 78PW11
  • 78PW13
  • 78PW10
  • 78PW14
  • 78PW15
  • 78PW16
  • 78PW16
  • _MG_5877 kopia (24)
  • 78PW17
  • _MG_5877 kopia (19)
  • _MG_5877 kopia (28)
  • _MG_5877 kopia (25)
  • _MG_5877 kopia (20)
  • _MG_5877 kopia (42)

Pierwszy piknik ekologiczny

Pierwszy piknik ekologiczny za nami!

W dniu 24 lipca 2022 r. w miejscowości Nowa Wieś odbył się pierwszy z trzech pikników ekologicznych. W czasie pikniku szczegółowo omówione zostały przepisy Mazowieckiej Uchwały Antysmogowej, a przede wszystkim:

- katalog rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone;

- katalog rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane;

- termin wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków), w tym obowiązujący od 1 stycznia 2023 r. zakaz użytkowania kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 wg normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakaz użytkowania kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu lub nie są wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu do wartości określonych w ekoprojekcie.

W ramach wydarzenia odbył się spektakl muzyczny dotyczący zagadnień z zakresu szeroko rozumianej ekologii i ochrony powietrza. W fabułę spektakli wplecione zostały cztery lekcje związane z poszczególnymi żywiołami: ziemią, powietrzem, wodą i ogniem, wraz z animacjami dla dzieci. Na scenie wystąpili zawodowi aktorzy w oryginalnych kostiumach, a zmieniająca się scenografia pozwoliła na ukazanie metamorfozy miasta po wprowadzeniu ekologicznych rozwiązań.

Szeroko omówione zostały także dobre praktyki dotyczące ochrony powietrza, w tym wpływ spalania odpadów w piecach i paleniskach domowych, korzyści zdrowotne, społeczne i ekonomiczne wynikające z ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i  gazów do atmosfery. Jest to szczególnie istotne w przypadku mieszkańców gmin położonych na terenie województwa mazowieckiego, gdzie od 11 listopada 2017 r. obowiązuje uchwała antysmogowa. Realizacja zadania pozwoliła na przekazanie mieszkańcom gminy w  przystępny sposób obowiązków wynikających ze zmian wprowadzonych w  2017 r., w tym konieczności wymiany źródeł ogrzewania w ściśle określonych terminach.

Wydarzenie pozwoliło na skierowanie uwagi mieszkańców na problem niskiej emisji i zrozumienie konieczności podejmowania działań mających na celu jego zmniejszenie.

Już teraz zapraszamy na kolejne pikniki, które odbędą się: 27 sierpnia 2022 w Serocku oraz 10 września 2022 w Jadwisinie.

Zadanie pn. Organizacja 3 pikników ekologicznych w 2022 r. na terenie Miasta i Gminy Serock współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

#Mazowszepomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka

 

  • autor: Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
  • Piknik ekologiczny 11
  • Piknik ekologiczny 12
  • Piknik ekologiczny 13
  • Piknik ekologiczny 14

Weekend 30-31 lipca w Serocku

78 ROCZNICA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Zapraszamy na obchody 78 rocznicy Powstania Warszawskiego w dniu 31 lipca 2022 o godz. 9.00 odbędzie się Msza Święta w Kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku. Uroczyste złożenie wieńców pod płytą pamiątkową na ścianie serockiego ratusza odbędzie się 1 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 17.00.

STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Czynny jest także wodny plac zabaw, zapraszamy do korzystania, w godzinach 10.00-18.00.

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

ŚWITEZIANKA
30 lipca o godzinie 16:00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbędzie się festiwal Świtezianka. W programie między innymi czytanie ballad Mickiewicza, warsztaty z wicia wianków, występy zespołów folklorystycznych. Szczegóły na plakacie i na fb. Wstęp bezpłatny.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domownicy mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

  • Godzina W
  • świtezianka
  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • parkingi
  • Fontanna muzyki
  • ŻTC
  • Piknik Ekologiczny
  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • parkingi

Pikniki w Karolinie i Maryninie

Piknik pod Bocianim gniazdem w Karolinie

Piknik, który w Karolinie odbył się 9 lipca, rozpoczęła Pani sołtys, witając w imieniu swoim i rady sołeckiej przybyłych na imprezę. Sołtys skierowała wyjątkowe podziękowania dla p. Sławomira Wroniaka za udostępnienie placu oraz złożyła podziękowania wszystkim sponsorom za wsparcie finansowe i rzeczowe. Zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Wieczorem odbyły się konkurencje sportowe: rzucanie ziemniaków do wiaderek, podawanie piłki, zakręcone wiaderko oraz przeciąganie liny.
Drużyny walczyły dzielnie. Mężczyźni byli bardzo zaangażowani i walczyli z całych sił o wygraną swojej drużyny. Publiczność dopingowała a uczestnicy dawali wiele powodów do radości. 
Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni wyjątkowymi voucherami oraz nagrodami rzeczowymi od sponsorów. Po konkursach odbyło się losowanie nagród za zakupy w punkcie garmażeryjnym. Każdy los był wygrany.
Dzieci korzystały z darmowych atrakcji: zjeżdżalnie, dmuchany plac zabaw oraz eurobungee. Pogoda dopisała, były tańce pod chmurką przy muzyce.

 

 

  • piknik W Karolinie
  • piknik W Karolinie 2

Piknik w Maryninie 

16 lipca mieszkańcy Marynina oraz przybyli goście wspólnie bawili się na pikniku z okazji Dnia Marynina. Na gości czekało wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych - dmuchańce, eurobungee, jazda konna, kolorowe tatuaże, malowanie buzi, a także chodzący Minionek. Wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne. Goście mogli skorzystać ze słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mieszkanki Marynina. Dorosłym umilał czas zespół TAKT, przy dźwiękach którego uczestnicy bawili się do późnych godzin nocnych. Dziękujemy za obecności i zapraszamy za rok! 

 

  • 292157010_575902314042841_2678015827730357305_n
  • 292559995_440830984382881_7096600675843884186_n

Trwają prace związane z demontażem i odbiorem azbestu w gminie Serock

Piętnasty raz z rzędu mieszkańcy gminy Serock mają możliwość bezpłatnie zutylizować wyroby  zawierające azbest pochodzące z demontażu pokryć dachowych lub składowanych luzem na posesjach. Zadanie pn. „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na terenie Miasta i Gminy Serock w 2022r.” realizowane będzie przy znacznym udziale środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który na ten cel przyznał Miastu i Gminie Serock dotację w kwocie 24.614,40 zł, co stanowi do 40% kosztu kwalifikowanego zadania. Pozostałe 60% kosztu całkowitego zadania (55.381,63 zł) pochodzić będzie z budżetu gminy.
Zgodnie z podpisaną umową w bieżącym roku prace realizuje firma ŚRODOWISKO I INNOWACJE Sp. z o.o., ul. Złota 59, 00-120 Warszawa. 
Przyznana dotacja z WFOŚiGW oraz własne środki gminy pozwolą na zutylizowanie blisko 133 Mg eternitu z 54 nieruchomości. Planuje się, że prace potrwają do dnia 30.09.2022 r.
Pozostałe osoby, które do tej pory nie złożyły jeszcze wniosku o usunięcie azbestu
ze swojej posesji, a są zainteresowane bezpłatną jego utylizacją,  zachęcamy do składania wniosków na „Usuwanie i unieszkodliwianie azbestu na ternie miasta i gminy Serock w 2023 roku”.
Druk wniosku dostępny jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku w pokoju nr 12 lub na stronie internetowej www.serock.pl w zakładce „Dbamy o środowisko-Zadania-Wnioski o odbiór azbestu”.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 22 782-88-53.

 
                                                                                                                                              Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

Zagospodarowujemy nabrzeże w Zegrzu

18 lipca została zawarta umowa na dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego III etapu zagospodarowania brzegu Jeziora w miejscowości Zegrze. Przyznana kwota 300 tys. zł zostanie przeznaczona na wykonanie pomostu pływającego i slipu, które umożliwią korzystanie ze sprzętu wodnego, a także pomostu stałego – kaskadowego, który będzie miejscem do odpoczywania tuż nad taflą wody.

Zagospodarowujemy nabrzeże
Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie zakończył się I etap działań inwestycyjnych w tej przestrzeni - budowa ścieżki pieszo-rowerowej biegnącej wzdłuż brzegu jeziora, wraz z elementami infrastruktury rekreacyjnej. Ten ponad 400-metrowy odcinek został w  całości wykonany ze środków pozyskanych przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński” .

W tej chwili przez Miasto i Gminę Serock realizowany jest II etap zadania, polegający na zagospodarowaniu terenu po dawnej przepompowni przy ul. Pułku Radio, w ramach którego powstanie przestrzeń do wypoczynku na trawie oraz leżakach i hamakach umieszczonych w bliskim sąsiedztwie wody. Stworzymy tu też możliwość uruchomienia punktu handlowo-gastronomicznego, który został zaplanowany na dachu dawnego budynku magazynowego zaadaptowanego na wypożyczalnię sprzętu wodnego. Również na dachu powstanie taras, który będzie punktem widokowym na Jezioro Zegrzyńskie. Realizacja tej części zadania zostanie w ogromnej większości sfinansowana ze środków pochodzących z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Pozyskujemy wsparcie
Wszystkie trzy etapy zagospodarowywania brzegu jeziora w Zegrzu stanowią estetyczną i funkcjonalną całość. Etapowość realizacji była podyktowana jedynie wynikami analiz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację przedsięwzięcia, a co za tym idzie - optymalizacją wydatków.

Inwestycja w tej przestrzeni stanowi z kolei jeden z etapów realizacji planu połączenia szlakiem rowerowym Zegrza z Jadwisinem i dalej z Serockiem i Wierzbicą. Konsekwentnie pracujemy nad jego zmaterializowaniem, niestety brak niezbędnych tytułów prawnych do części nieruchomości, na których ścieżka mogłaby być realizowana, mocno utrudnia to zadanie. Wierzymy jednak, że malownicze nabrzeże Jeziora Zegrzyńskiego, które dziś zyskuje nową oprawę, już teraz będzie ciekawą propozycją na spędzanie tutaj wolnego czasu.

  • nabrzeże w Zegrzu
  • nabrzeże w Zegrzu
  • nabrzeże w Zegrzu
  • nabrzeże w Zegrzu

Встреча для граждан Украины, которые могут получить помощь от Польского Красного Креста; Spotkanie dla obywateli Ukrainy w sprawie wsparcia PCK

Внимание: волонтеры польского Красного Креста помогут людям, перемещенным в результате конфликта в Украине, зарегистрироваться в приложении Viber, чтобы узнать, могут ли они получить финансовую помощь Красного Креста. Встреча с волонтерами состоится 21 июля в 11 утра в учебном центре Orange. Пожалуйста, передайте эту информацию заинтересованным гражданам Украины.

Подробнее о помощи читайте здесь: https://www.serock.pl/4416,2022-rok?tresc=28028 

-------------------------------------------------------------

Uwaga! Wolontariusze z Polskiego Czerwonego Krzyża pomogą zarejestrować się osobom przemieszczonym wskutek konfliktu na Ukrainie, w aplikacji Viber, aby sprawdzić, czy mogą otrzymać zapomogę finansową Czerwonego Krzyża. Spotkanie z wolontariuszami odbędzie się 21 lipca o godzinie 11.00 w Centrum Szkoleniowym Orange. Prosimy o przekazanie informacji zainteresowanym obywatelom Ukrainy.

Więcej o pomocy tutaj: https://www.serock.pl/4416,2022-rok?tresc=28028 

Dofinansowania z budżetu Województwa Mazowieckiego

18 lipca w Karczewie podpisane zostały umowy na zadania dofinansowane z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach samorządowych programów wsparcia. Wśród nich znalazło się aż pięć umów na wsparcie zadań Miasta i Gminy Serock.

Mazowsze dla straży  pożarnych
W ramach zadań OSP-2022 wsparcie w wysokości 100.000 zł na nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym otrzyma jednostka OSP Gąsiorowo. 80.000,00 zł na nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy trafi natomiast do jednostki OSP w Woli Kiełpińskiej.

W ramach zadania MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP-2022 zaś 30.000,00 zł na modernizację strażnicy otrzyma jednostka OSP Stanisławowo. 

Mazowsze dla sportu
W ramach programu Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla sportu 2022” dofinansowane zostanie zadanie polegające na wykonaniu pomostów, slipu oraz umocnienia brzegi Jeziora Zegrzyńskiego w Zegrzu. Kwota dofinansowania wyniesie 300.000 zł.

#FOGR
Dofinansowana zostanie także przebudowa drogi gminnej w Zalesiu Borowym, w kwocie 174.000 zł.

 

Więcej tutaj: https://mazovia.pl/pl/dla_mediow/informacje_prasowe/kolejne-120-inwestycji-w-subregionie-warszawskim-wschodnim-ze-wsparciem-mazowsza.html

Weekend 16-17 lipca w Serocku

DZIEŃ MARYNINA
Sołtys wraz z Radą Sołecką zapraszają na dzień Marynina - 16 lipca od godziny 17.00.
W programie: dmuchańce, eurobungee, wata cukrowa, animacje dla dzieci (tatuaże, malowanie buziek, mega bański mydlane, chodzący Minionek).
Ponadto zabawa taneczna z zespołem TAKT

MUZYCZNY WIECZÓR PRZY OGNISKU
Zapraszamy na Muzyczny wieczór przy ognisku w ogródku przy Centrum Kultury 
i Czytelnictwa w Serocku w dniu 16 lipca 2022 (sobota) godz. 19.00. Zachęcamy do zabrania swoich instrumentów na wspólne granie wraz ze śpiewem.

STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Czynny jest także wodny plac zabaw, zapraszamy do korzystania, w godzinach 10.00-18.00.

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.
WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domownicy mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

 

  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • Wieczór przy ognisku
  • Marynino-ok
  • parkingi

Реєстрація та допомога переселенцям у зв'язку зі збройним конфліктом в Україні

Грошова допомога Червоного Хреста надається людям, переміщеним у зв'язку зі збройним конфліктом в Україні, які відповідають наступним критеріям:

  • Ви не отримуєте грошову допомогу від інших організацій;
  • Одноголовне домогосподарство з принаймні 1 дитиною (до 18 років) або літньою людиною (понад 50 років);
  • Домогосподарство літнього віку (понад 50 років);
  • Домогосподарство з двома або більше осіб на утриманні (до 18, понад 50 років);
  • Домогосподарство з однією або кількома особами з обмеженими можливостями.

 

Якщо ви зараз перебуваєте у Варшаві та її околицях, радимо вам зареєструватися в Червоному Хресті, щоб дізнатися, чи можете ви отримати допомогу**.

Реєстрація

  1. Завантажте програму viber;
    2. Зареєструйте свій номер телефону в програмі viber та перейдіть на вкладку "Ще" (на російській мові "Еще");
    3. В правому верхньому куті екрану натисніть значок QR-коду та відскануйте розміщений нижче QR-код:

 

  1. Після сканування QR-коду відкриється діалогове вікно/чат PCK answers, де необхідно відправити повідомлення з "globalexpo", натиснувши фіолетову стрілку в нижньому правому куті екрану ;

 

  1. Потім дотримуйтесь надісланих Вам повідомлень та відповідайте на питання, зазначаючи інформацію, що стосується Вашого домогосподарства.

    Реєстрація доступна протягом обмеженого періоду часу

 

Цю підтримку надають Польський Червоний ХрестМіжнародна федерація Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця (МФЧХ)***.

* Домогосподарство визначається як група людей, які фінансово залежать один від одного.

**Ми будемо віддавати перевагу найбільш вразливим групам, тому право на участь може бути не гарантовано для всіх.

*** Червоний Хрест – незалежна та нейтральна організація. Ми надаємо допомогу безкоштовно для тих, хто потребує, незалежно від статі, віку, релігії, раси / етнічної приналежності, правового статусу та інших таких чинників.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wsparcie Finansowe Czerwonego Krzyża jest przeznaczone dla osób przemieszczonych w skutek konfliktu na Ukrainie, które spełniają poniższe warunki:

  • Nie otrzymałeś wsparcia finansowego z innych organizacji;
  • Gospodarstwo domowe sklada się z jednej osoby dorosłej i conajmniej jednego dziecka (poniżej 18 lat) lub osoby starszej (powyżej 50 lat)*;
  • Gospodarstwo domowe składa się z osób starszych (powyżej 50 lat)*;
  • Gospodarstwo domowe z minimum dwoma osobami na utrzymaniu (poniżej 18 lat lub powyżej
    50 lat)*;
  • Gospodarstwo domowe z minimum jedną osobom ze specjalnymi potrzebami*.

Jeżeli przebywasz w Warszawie lub aglomeracji Warszawskiej zachęcamy Cię do rejestracji w aplikacji, abyś mógł sprawdzić, czy możesz otrzymać zapomogę finansową Czerwonego Krzyża**

 

Rejestracja

  1. Ściągnij aplikację viber ;
  2. Zarejestruj numer swojego telefonu w aplikacji viber;
  3. Korzystając z aplikacji viber, zeskanuj poniższy kod qr:

 

 

  1. Po zeskanowaniu kodu qr, zostanie otwarte okno dialogowe/chat PCK ANSWERS z tekstem ”globalexpo”, który należy przesłać, naciskając fioletową strzałkę w prawym dolnym rogu ekranu ;
  2. Następnie, postępujcie zgodnie z przesyłanymi wam komunikatami;

Rejestracja jest dostępna przez ograniczony czas.


Pomoc jest organizowana przez Poliski Czerwony Krzyż i Imiędzynarodową Federację Czerwonego Krzyża I Czerwonego Półksiężyca(IFRC)***

 

*Gospodarstwo domowe jest definiowane jako grupa osob finansowo wzajemnie od siebie zaleznych  

** W pierwszej kolejności wsparcie będzie udzielane osobom najbardziej potrzebującym, ilość rodzin którym może być udzialone wsparcie jest ograniczona.

*** Czerwony Krzyż jest organizacją niezależną i neutralną. Udzielamy bezpłatnej pomocy potrzebującym bez względu na płeć, wiek, religię, rasę/pochodzenie etniczne, status prawny i inne tego typu czynniki.

Nowy informator

Zapraszamy Państwa do lektury najnowszego numeru Informatora.

Infrastruktura oświatowa jako jeden z priorytetów z obszaru inwestycji gminnych

Od kilku lat nieprzerwanie, intensywnie pracujemy nad modernizacją obiektów oświatowych Miasta i Gminy Serock. W ubiegłych latach przeprowadziliśmy przebudowę „łącznika” szkoły podstawowej w Serocku, dzięki czemu powstała przestrzeń dla ulokowania czterech klas zerówkowych wraz z niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi. W kolejnym roku, w tej samej placówce, kompleksowo zmodernizowaliśmy kuchnię i stołówkę. Obecnie kończymy pracę nad dokumentacją techniczną rozbudowy tego obiektu o nową dwuboiskową salę gimnastyczną, dwie duże sale świetlicowe i dodatkowe sale lekcyjne. W ramach projektu budynek zostanie także wyposażony w windę obsługującą wszystkie kondygnacje. Zgodnie z założeniami planujemy, że pozwolenie na budowę uzyskamy do końca tego roku, a na przełomie roku 2022/2023 rozpoczniemy działania mające na celu wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.

Po zakończeniu rozbudowy wrócimy jeszcze na chwilę do istniejącej części tego budynku, aby przeprowadzić w niej remont sal i korytarzy, a także wymienić wszystkie instalacje. 

Oprócz szkoły w Serocku dużo dzieje się także w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej. Widoczne w terenie działania, polegające na budowie wyodrębnionej  części przedszkolnej (pięć nowych klas przedszkolnych wraz z wszystkimi niezbędnymi pomieszczeniami towarzyszącymi, takimi jak łazienki, szatnie, magazyny, pomieszczenia techniczne i socjalne), miały swój początek w 2019 r, kiedy to zaczęliśmy prace nad dokumentacją projektową rozbudowy tego obiektu. Z początkiem 2021 r, uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, a wykonawca rozpoczął prace latem tego samego roku.  Mimo że realizacja tego zadania przypadła na wyjątkowo trudny okres w branży budowlanej - obecnie jesteśmy w ostatniej fazie budowy. Niezależnie od zmierzających już do końca prac związanych z rozbudową, mamy świadomość, że  obiekt w Woli Kiełpińskiej wymaga jeszcze sporej uwagi i zaangażowania działań inwestycyjnych w obrębie części istniejącej, co z pewnością będzie musiało znaleźć swoje odzwierciedlenie w naszej przyszłej aktywności.

 

W  poczynaniach inwestycyjnych nie zapomnieliśmy także o nieremontowanym od wielu lat przedszkolu w Zegrzu. Oceniając stan techniczny i  poziom funkcjonalność starego, zabytkowego i niewielkiego obiektu, w którym mieści się obecnie przedszkole, a także mając w świadomości konieczność utworzenia na terenie gminy publicznego żłobka, doszliśmy do wniosku, że jego remont  w połączeniu z rozbudową o część przedszkolną będzie najlepszym rozwiązaniem dla osiągnięcia założonych celów przy jednoczesnym efektywnym wykorzystaniu potencjału obiektu, terenu wokół niego i jego lokalizacji.

30 czerwca podpisaliśmy umowę na budowę żłobka, w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. Zgodnie z założeniami postępowania przetargowego - w tym roku wykonawca zobowiązany będzie do opracowania,  na podstawie Programu Funkcjonalno-Użytkowego, który powstał kilka miesięcy temu,  dokumentacji projektowej, a w roku kolejnym -  przeprowadzenia prac budowlanych. Rezultatem zadania ma być rozbudowanie istniejącego obiektu o część przedszkolną (cztery sale przedszkolne z łazienkami, magazynami, pomieszczeniami pomocniczymi, a także profesjonalną kuchnią, w której będą przygotowywane posiłki zarówno dla przedszkolaków jak i dla dzieci przebywających w żłobku) i utworzenie w istniejącym budynku części żłobkowej oraz administracyjnej, na którą będą się składać dwie sale pobytu dzieci (jedna duża – podzielona za pomocą mobilnej ściany dźwiękoszczelnej na dwie strefy: do zabawy i do snu, i druga, mniejsza dla  dzieci ze szczególnymi potrzebami), pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i socjalne. Inwestycja powinna zostać zakończona w przyszłym roku.

 

Warto także przypomnieć, że z początkiem wakacji rozpoczyna się rozbudowa Szkoły podstawowej w Jadwisinie. W ramach tego przedsięwzięcia placówka zyska nową dużą salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym, kilka dodatkowych sal lekcyjnych i nowe zagospodarowanie terenu (boisko, siłownia plenerowa, plac zabaw). Roboty budowlane będą prowadzone przez spółkę Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.

 

DUŻY UDZIAŁ ZADAŃ DROGOWYCH W WACHLARZU INWESTYCJI

 

Zadania z zakresu budownictwa drogowego niezmiennie stanowią dość istotną część asortymentu inwestycyjnego gminy. Są one bardzo pożądane przez mieszkańców, ale też z punktu widzenia zarządcy drogi.

W bieżącym roku mocno koncentrujemy się na opracowywaniu dokumentacji projektowych z tego zakresu.

W ostatnim czasie udało się zdobyć pozwolenie na budowę drogi łączącej ulicę Lipową w Borowej Górze z drogą powiatową. Skrzyżowanie zostało zaprojektowane w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania drogi powiatowej z drogą krajową. Jest to połączenie drogowe bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Borowej Góry, Stasiego Lasu, ale również części Dosina i Ludwinowa Zegrzyńskiego, ponieważ umożliwia  dostęp do drogi krajowej zarówno w kierunku Serocka jak i Legionowa.

Uzyskaniem zgody budowlanej zakończyło się także zadanie polegające na opracowaniu projektu ul. Rayskiego w Łasze. Jest to spory, niemal 1,5 kilometrowy odcinek prowadzący od drogi krajowej  do drogi powiatowej.

Ponadto w ostatnim czasie zleciliśmy opracowanie projektów budowy ul. Frezji w Skubiance i ul. Norwida w Serocku, a w trakcie procedur przetargowych są zadania polegające na opracowaniu dokumentacji technicznych budowy ulic: Leśnie Echo w Woli Smolanej, Borówkowej w Dosinie i Sosnowej w Borowej Górze. Wszystkie z wymienionych są przewidziane do zaprojektowania jeszcze w tym roku.

W najbliższych miesiącach planujemy także prowadzenie robót budowlanych w obszarze inwestycji drogowych.

Zadaniem jednorocznym zaplanowanym na 2022 rok, jest budowa ul. Słonecznej w Stasim Lesie. Projekt przewiduje wykonanie nawierzchni bitumicznej, odwodnienia powierzchniowego (pobocza chłonne) i zjazdów do nieruchomości zabudowanych. Na realizację zadania pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 1,3 mln zł w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

Innym ważnym zadaniem z tego obszaru działalności jest budowa ścieżki rowerowej i pieszo-rowerowej w ciągu ul. Zakroczymskiej w Serocku. Zadanie będzie polegało no połączeniu trasą rowerową istniejących ciągów w ul. Warszawskiej i Pułtuskiej ze ścieżką prowadzącą do kładki nad obwodnicą Serocka. Zadanie jest pierwszym z etapów planowanego do wykonania połączenia trasą rowerową Woli Kiełpińskiej i Szadek, a także innych okolicznych miejscowości z Serockiem. Na realizację tego przedsięwzięcia również udało się pozyskać środki zewnętrzne (ponad 530 tys. zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg).

Kolejnym zadaniem zaplanowanym na najbliższe miesiące jest modernizacja drogi gminnej w Zalesiu Borowym. Projekt budowlany został opracowany w ubiegłym roku, po czym wiosną roku bieżącego uzyskaliśmy wymagane zgody budowlane i złożyliśmy wniosek o przyznanie dofinansowania z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (program realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego). W wyniku przeprowadzonej weryfikacji wniosków zostało nam przyznane dofinansowanie w kwocie ponad 170 tys. zł.

Kolejnym zadaniem, tym razem z uwagi na wielkość przedsięwzięcia i stopień jego skomplikowania,  zaplanowanym na nieco dłuższą – bo kilkunastomiesięczną perspektywę -  jest przebudowa drogi gminnej w Wierzbicy. Na realizację zadania pozyskaliśmy środki w kwocie ponad 8,5 mln z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W ramach przedsięwzięcia, w pierwszym etapie prac  konieczne będzie dostosowanie posiadanej dokumentacji projektowej do zmienionych warunków. Roboty budowlane będą mogły być wykonane dopiero po przeprowadzeniu tych działań, czyli najwcześniej w roku 2023.

 

Weekend 9-10 lipca w Serocku

BITWA REGIONÓW
Zapraszamy na Bitwę Regionów towarzyszącą Piknikowi z Produktem Polskim. Odbędzie się ona 9 lipca w godzinach 14.00-18.00 na placu przy ulicy Groszkowskiego/Pułku Radio w Zegrzu. Tego dnia odbędzie się I etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Piknikowi towarzyszyć będą lokalne występy, pokazy wozów strażackich, wojskowych, policyjnych, animacje dla dzieci, stoiska promocyjne i gastronomiczne. 


PIKNIK POD BOCIANIM GNIAZDEM
Sołtys wsi Karolino z Radą Sołecką serdecznie zaprasza mieszkańców i sympatyków sołectwa na piknik pod Bocianim Gniazdem, który odbędzie się 9 lipca. Przewidziane zostały ciekawe atrakcje: dmuchany plac zabaw dla dzieci, trampoliny, wata cukrowa, gastronomia, konkursy oraz zabawa taneczna. Start  od godziny 17.00 adres: Karolino 57.


FONTANNA MUZYKI
Centrum Kultury zaprasza na koncert Fontannę Muzyki, który odbędzie się w niedzielę 10 lipca o godz. 18.00 na Rynku w Serocku. Wystąpi folk-rockowy zespół Mitra z Gdyni. Fontannie Muzyki towarzyszyć będzie wystawa fotografii Pani Zuzanny Maciakiewicz, ukazująca jak istotny jest kolor w fotografii reklamowej. 


STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Czynny jest także wodny plac zabaw, zapraszamy do korzystania, w godzinach 10.00-18.00.


IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Obok Izby można obejrzeć nową wystawę prezentującą na fotografiach, jak zmienił się Serock w ciągu ponad czterdziestu lat. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.


TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domownicy mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.


STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.


REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM
Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.


APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.


PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

 

  • festyn w Karolinie
  • weekend w Serocku
  • weekend w Serocku
  • wernisaż
  • plakat
  • plakat
  • plakat
  • parkingi

OGŁOSZENIE O ZMIANIE PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

Powietrze w naszym regionie jest zanieczyszczone, szczególnie w sezonie grzewczym. To duże zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i środowiska. Oddychanie obecnym w dymie benzo(a)pirenem może okazać się zabójcze, ponieważ przyczynia się do powstania wielu chorób, w tym nowotworów. Aby poprawić jakość powietrza wprowadzono uchwałę antysmogową[1] i wszyscy mieszkańcy Mazowsza są zobowiązani do przestrzegania jej postanowień od 11 listopada 2017 r.

Smog stale nie daje za wygraną. Od 2018 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał ponad 270 powiadomień o wystąpieniu dni smogowych oraz ryzyku ich wystąpienia. Dlatego uchwała antysmogowa została znowelizowana[2]. Nowe przepisy weszły w życie 14 maja 2022 r.

JAKIE ZMIANY NAS CZEKAJĄ?

Już za nieco ponad rok, od 1 października 2023 r. nie będzie można palić węglem w urządzeniach grzewczych na terenie m.st. Warszawy. W dalszej kolejności zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego, czyli z obszaru NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu uruchomione do 1 czerwca 2022 r. mogą być używane do końca ich żywotności na terenie m. st. Warszawy oraz gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Jeżeli uruchomisz kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu po 1 czerwca 2022 r. nie będziesz mógł palić
w nim węglem od 1 października 2023 r. w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 r. w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Co równie istotne na terenie całego województwa mazowieckiego nowobudowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe ich podłączenie do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem). Przepis będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023 r.

POMOC FINANSOWA

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze lub z gminnego programu dotacyjnego (jeżeli istnieje). Dotacje gminne i z programu Czyste Powietrze można łączyć. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Program Czyste Powietrze oferuje dotacje do 69 000 zł. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych (ocieplenie ścian i stropów, wymiana okien i drzwi).

W czasie, gdy ceny wszystkich nośników energii (gaz, prąd, węgiel, drewno opałowe, itd.) drastycznie wzrosły, inwestycja w ocieplenie budynku oraz wymianę źródła ciepła na nowoczesne urządzenie, zużywające mniej paliwa, jest najlepszym sposobem na obniżenie rachunków.

Nie zwlekaj! Skorzystaj z dotacji, płać mniej za ogrzewanie i nie zanieczyszczaj powietrza!

WARTO WIEDZIEĆ

Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł!

autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

 

[1] Uchwała nr 162/17 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

[2] Uchwała nr 59/22 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 26 kwietnia 2022 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Spływ kajkowy

Serdecznie zapraszamy na drugą propozycję spływu kajakowego.

Widzimy się 17.07 w niedzielę o godz.09:00 na parkingu przy Stadionie Miejskim.

Spływ odbędzie się na rzece Wkra przy min. 25 osobach.

W cenie 130 zł/os:

- miejsce w kajaku 2 os. z wyposażeniem ratunkowym

- Transport: autokar/bus Serock - Zawady 40 km ok 45-50 minut

- Transport: autokar/bus Szczypiorno - Serock 30 km ok 35 minut

- opieka ratownicza WOPR

- przewodnik

- ubezpieczenie NNW

- woda niegazowana 0,5 l

Zapisy pod nr tel. 508 550 028 (może być sms - imie i nazwisko uczestnika)

lub e-mail a.sieminska@sis.serock.pl

 

Bitwa Regionów - piknik w Zegrzu już 9 lipca!

Zapraszamy na Bitwę Regionów towarzyszącą Piknikowi z Produktem Polskim. Odbędzie się ona 9 lipca w godzinach 14.00-18.00 na placu przy ulicy Groszkowskiego/Pułku Radio w Zegrzu. Tego dnia odbędzie się I etap konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Piknikowi towarzyszyć będą lokalne występy, pokazy wozów strażackich, wojskowych, policyjnych, animacje dla dzieci, stoiska promocyjne i gastronomiczne. 

Informacja od organizatorów: 

Latem w całej Polsce odbywają się Pikniki z PRODUKTEM POLSKIM, których organizatorem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.

Bogate programy pikników, obfitujących w szereg atrakcji, w tym występy zespołów ludowych, animacje, pokazy Straży Pożarnej, konkursy tematyczne, warsztaty rękodzielnicze, a także znakomite potrawy ukazujące bogactwo kulinarne każdego regionu sprawiają, że inicjatywa spotyka się z dużym zainteresowaniem osób odwiedzających.

Podczas wydarzeń odbywa się I etap ogólnopolskiego konkursu kulinarnego Bitwa Regionów”. Gospodynie z kół gospodyń przygotowują i prezentują tradycyjne potrawy regionalne charakterystyczne dla regionu działania KGW. Komisja konkursowa, w której skład wchodzi lokalny ekspert kulinarny, ocenia potrawy wcześniej zgłoszone w formularzu zgłoszeniowym i przyznaje im odpowiednią punktację. W ten sposób Koła Gospodyń Wiejskich zajmują miejsca w rankingu wojewódzkim. Do półfinału przechodzi maksymalnie 10 zespołów z danego województwa, które zdobyły największą liczbę punktów.

  • bitwa regionow

Sesja absolutoryjna 29 czerwca

29 czerwca na Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się LIV Sesja Rady Miejskiej. Była to sesja, podczas której Radni udzieli Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock – Panu Arturowi Borkowskiemu absolutorium. Sesję poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku – Pan Mariusz Rosiński.

Po otwarciu sesji i przedstawieniu porządku obrad Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju - Jakub Szymański przedstawił raport o stanie gminy za rok 2021.

Raport o stanie Miasta i Gminy Serock za 2021 rok

Następnie odbyła się debata nad Raportem oraz rozpatrzenie projektu Uchwały Nr 582/LIV/2022 w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock wotum zaufania. Wyniki głosowania tutaj. Burmistrz otrzymał jednogłośnie poparcie wszystkich Radnych.

Sprawozdanie finansowe Miasta i Gminy Serock za rok 2021 przedstawiła Pani Skarbnik - Monika Ordak.

Sprawozdanie z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2021 rok

Przewodniczący Rady Miejskiej – Mariusz Rosiński przedstawił opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o ww. Sprawozdaniu:

UCHWAŁA Nr 3.e./117/2022 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej
w Warszawie z dnia 20 kwietnia 2022 roku

Przedstawiono także:

stanowiska stałych Komisji Rady Miejskiej w Serocku na temat rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2021,

Komisja Budżetu i Finansów
Komisja Kultury, Oświaty i Spotu
Komisja Rolnictwa, Ochrony środowiska i Gospodarki przestrzennej
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
Komisja Spraw Obywatelskich
Komisja Rozwoju gospodarczego, Innowacji i Bezpieczeństwa

opinię Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Serocku o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Serock za rok 2021 wraz z wnioskiem Komisji Rewizyjnej o udzielenie Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za rok 2021:

Komisja Rewizyjna
Wniosek o absolutorium

opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Serocku w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock za rok 2021

Opinia RIO wniosek absolutorium

Następnie rozpoczęła się dyskusja Radnych i rozpatrzenie projektów uchwał:

Nr 583/LIV/2022 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Miasta i Gminy Serock za 2021 rok oraz

Nr 584/LIV/2022 w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2021 rok.

Informacje z głosowania można zobaczyć tutaj.

Transmisję z sesji będzie można zobaczyć tutaj.

Zachęcamy też do odwiedzenia naszego profiu na fb: https://fb.watch/dZispoVofb/ 

oraz do obejrzenia fotorelacji:

 

  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022
  • fotorelacja z sesji absolutoryjnej 29.06.2022

Nowe oświetlenie na przebudowanej drodze w Karolinie

28 czerwca uroczyście oddano do użytkowania 1,4-kilometrowy odcinek drogi nr 1807W (ul. Promyka), od skrzyżowania z drogą krajową nr 61 do skrzyżowania z drogą powiatową nr 1805. W ramach zadania inwestycyjnego zleconego przez Powiat Legionowski m.in. poszerzona została jezdnia i wzmocniona nawierzchnia. Powstał także chodnik oraz nowe zjazdy do posesji. 

Uzupełnieniem zadania była budowa LEDowego oświetlenia na zlecenie Miasta i Gminy Serock. W ramach inwestycji zdemontowano wyeksploatowane oświetlenie, wybudowano linię kablową oświetlenia drogowego o długości 1433 m, zamontowano 36 słupów stalowych z oprawami LED oraz wykonano nowe sterowanie oświetleniem. 

Koszt budowy drogi wyniosły 2.345.678,90 zł, a oświetlenia: 252.150,00 zł. 

  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie
  • otwarcie drogi w Karolinie

Wakacje na sportowo

Zapraszamy w godzinach 18:00 - 19:00 na boisko w Stasim Lesie.

 
  • wakacje na sportowo

Przedszkole imienia Wodnika Szuwarka w Zegrzu

Data 23.06.2022 r. wpisała się na stałe w historię naszego przedszkola, gdyż tego dnia odbyła się w naszej placówce szczególna uroczystość. Samorządowemu Przedszkolu w Zegrzu nadano imię „Wodnika Szuwarka”. O wyborze imienia  zadecydowali nasi wychowankowie, rodzice i personel przedszkola, w zorganizowanym specjalnie na tę okazję plebiscycie.

Decyzją Rady Miejskiej w Serocku 25 maja 2022 r. podjęto uchwałę w sprawie nadania imienia  Samorządowemu Przedszkolu  w Zegrzu, która została poprzedzona uchwałą Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców.

Na uroczystość przybyło wielu gości m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Serock - Pan Artur Borowski, Radny Rady Miasta i Gminy Serock - Pan Sławomir Osiwała, Dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Alicja Melion, Ks. Proboszcz Andrzej Marchlewski, Dyrektorzy Przedszkoli i Szkół oraz Rodzice.

W części oficjalnej odbyły się przemówienia  Pana Burmistrza, Pana Przewodniczacego Rady Miasta i Gminy Serock, Pani Dyrektor Przedszkola i zaproszonych gości oraz uroczyste odsłonięcie tablicy z logo przedszkola.

W dalszej części nastąpiło ogłoszenie wyników międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pn. „Wodnik Szuwarek” oraz wręczęnie nagród.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Miejsce I Wit Niewiadomski, lat 5 Samorządowe Przedszkole w Zegrzu,

Miejsce II Piotr Gołębiewski, Lat 6 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej,

Miejsce III Antonina Majuch, lat 5 Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku.

 

Wyróżnienia:

Rafał Radomski, lat 6 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej

Anna Golatowska, lat 6 Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku

Liliana Saramata, lat 6 Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku

Maja Jandzińska, lat 6 Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej

Nikola Bąbolska, lat 6 Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku

Lena Chrzanowska, lat 5 Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku

Amelia Łukasiewicz, lat 5 Samorządowe Przedszkole w Zegrzu,

Następnie miała miejsce długo oczekiwana część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowały starszaki - dzieci 7-letnie z grupy „Rybki” jak również młodsze dzieci 5-letnie z grupy „Ważki”. Goście byli zachwyceni umiejętnościami naszych wychowanków, o czym świadczyły gromkie brawa.

Dodatkową niespodzianką dla wszystkich dzieci były zabawy z animatorami z Teatru „ Złoty Dukat”

Znak rozpoznawczy i imię „ Wodnik Szuwarek” tworzą specyficzny wizerunek przedszkola, podkreślają jeszcze bardziej indywidualność placówki, wyróżniając ją spośród innych.

Zapraszamy do oberzenia relacji na fb: https://www.facebook.com/umig.serock/videos/704029570703203 oraz zdjęć z uroczystości. 

 

 

Uzasadnienie do uchwały o nadaniu imienia przedszkolu w Zegrzu:

Zgodnie z § 2 ust. 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz.U. z 2019r. poz. 502 z późn.zm.) przedszkolu nadaje imię organ prowadzący przedszkole na wniosek rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek rady pedagogicznej i rady rodziców.

Z wnioskiem o nadanie imienia Samorządowemu Przedszkolu w Zegrzu wystąpiła Pani Dyrektor Przedszkola, działająca w imieniu Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców.

Wyboru imienia dokonała cała społeczność przedszkola w trybie zgłaszania propozycji oraz głosowania na najczęściej powtarzające się kandydatury. Najwięcej głosów oddano na imię Wodnik Szuwarek.

W dniu 24 listopada 2021 r. Rada Pedagogiczna Samorządowego Przedszkola w Zegrzu oraz Rada Rodziców Samorządowego Przedszkola w Zegrzu podjęły uchwały zobowiązujące Dyrektora Samorządowego Przedszkola w Zegrzu do wystąpienia w ich imieniu do organu prowadzącego z wnioskiem o nadanie Samorządowemu Przedszkolu w Zegrzu imienia Wodnika Szuwarka.

Wodnik Szuwarek to bohater książeczek i filmu animowanego składającego się z kilkunastu historyjek opowiadających o życiu mieszkańców stawu Szmaragdowe Oczko i jego okolicy.

Główny mieszkaniec stawu to mały wodnik w zielonym kubraczku, z wielkim nosem i siedmioma włosami na głowie, ciekawski wiercipięta, trochę wścibski i odrobinę bałaganiarski, ale zawsze gotowy do pomocy każdemu, kto właśnie pomocy potrzebuje. Szuwarek to wspaniały kolega pragnący, aby wszystkim żyło się pięknie na świecie.

Ciekawy świata, pomocny i szanujący środowisko naturalne Szuwarek jest wspaniałym wzorem do naśladowania dla obecnych i przyszłych wychowanków przedszkola.

Nadanie imienia Wodnika Szuwarka Samorządowemu Przedszkolu w Zegrzu będzie wyjątkowym wydarzeniem dla całej społeczności placówki.     

  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu
  • Nadanie imienia Wodnika Szuwarka w przedszkolu

Weekend 25-26 czerwca w Serocku

WIANKI NA SEROCKIEJ PLAŻY
Już w sobotę, 25 czerwca na serockiej plaży miejskiej odbędą się WIANKI, czyli tradycyjna impreza, podczas której kultywujemy staropolską tradycję puszczania na rzekę wianków. Przedsięwzięciu towarzyszyć będą koncerty, pokazy, warsztaty. Serdecznie zapraszamy do udziału!

WIANKI NA SPORTOWO
Jak co roku Wiankom towarzyszyć będą rozgrywki sportowe i przedsięwzięcia rekreacyjne. Szczegóły TUTAJ. 

ZLOTY SAMOCHODÓW NA SEROCKIM RYNKU
Również w sobotę 25 czerwca, w godzinach 16.00-18.00 na serocki rynek ściągną najróżniejsze samochody marki Mercedes-Benz z całej Polski, w ramach organizowanego zlotu MERC-INTEGRA, który już niejednokrotnie gościł w Serocku. To doskonała okazja, aby zobaczyć stare roczniki pojazdów i  porozmawiać z ich właścicielami. Nie zabraknie także nowych roczników i ich pasjonatów. Imprezę patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Serock.

Z kolei w niedzielę, 26 czerwca, na serockim rynku zagoszczą piękne i różnorodne kabriolety z grupy MAZOVIA CABRIO STYLE.

Impreza „Serockie Historie z kabrioletem w tle!”, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock, rozpocznie się o godzinie 13:30 i potrwa ok. 3 godzin. Będzie można porozmawiać o motoryzacji
i wypić wspólnie pyszną kawę, bowiem partnerem imprezy jest kawiarnia Sweet Home.

Jest to kolejne z serii wydarzenie pod szyldem MAZOVIA CABRIO STYLE.

Uwaga! Prosimy, aby swoje auta zostawić na parkingach zlokalizowanych poza rynkiem. Na grafice poniżej przygotowaliśmy spis parkingów.

STRZEŻONE KĄPIELISKO
Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Niestety ze względu na awarię do czasu naprawy nie będzie czynny wodny plac zabaw.

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIMJak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać także rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

 

 

  • Wianki
  • Merc Integra
  • Izba Pamięci
  • Rejsy
  • Aplikacja
  • parkingi

Laboratorium Przyszłości w serockiej szkole

23 czerwca w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku odbyły się warsztaty Laboratorium Przyszłości prowadzone przez Wrocławski Zespół Instytutu Badań Edukacyjnych. Na otwarciu warsztatów była obecna Pani Minister Justyna Orłowska - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji cyfrowej.

W ramach warsztatów uczniowie uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystany został nowoczesny sprzęt multimedialny, drukarki 3D, mikrokontrolery. Młodzież mogła też uczestniczyć w warsztatach rękodzielnictwa.

Podczas zajęć uczniowie prowadzili także ciekawe eksperymenty, uczyli się pracy w grupie, zdobywali nowe umiejętności ważne na kolejnych etapach edukacji oraz pomocne w wyborze przyszłej ścieżki rozwoju zawodowego.

  • WV2A4020
  • WV2A4029
  • WV2A4054
  • WV2A4067
  • WV2A4084
  • WV2A4088
  • WV2A4092
  • WV2A4095
  • WV2A4110
  • WV2A4123
  • WV2A4126
  • WV2A4134

Podziękowania za rok szkolny 2021/2022

Dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i uczniowie szkół i przedszkoli prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock

 

Szanowni Państwo,

24 czerwca 2022 roku dobiega końca rok szkolny 2021/2022, w którym po raz kolejny musieliśmy stawić czoła nieprzewidzianym zdarzeniom. Oprócz trwającej pandemii, zmierzyliśmy się z wyzwaniami, które pojawiły się wraz z obecnością naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy walczą o wolność swojej Ojczyzny i bezpieczeństwo całej Europy.

Serdecznie dziękujemy dyrektorom szkół i przedszkoli za Państwa gotowość do niesienia pomocy i wszelkie wsparcie dla inicjatyw, które spontanicznie wspólnie podejmowaliśmy. Całej kadrze pedagogicznej dziękujemy za kierowanie się dobrem dzieci i młodzieży podczas edukacji w okresie pandemii i wojny, a także za Waszą empatię, jaką kierowaliście w stosunku do dzieci z Ukrainy, które dołączyły do gminnych placówek. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do pracowników administracji i obsługi, bez których codzienne funkcjonowanie placówek nie byłoby możliwe.

Rodzicom przekazujemy podziękowania za pomoc i wsparcie kadry pedagogicznej w procesie kształcenia dzieci i młodzieży w tym wymagającym czasie. Najmocniej dziękujemy uczniom – za Waszą chęć do zdobywani wiedzy, nabywania umiejętności i rozwijania pasji oraz za wszelką pomoc, jaką skierowaliście do osób uciekających z zagrożonych terenów.

Wszystkim życzymy udanego odpoczynku, niezapomnianych wrażeń i dobrej zabawy podczas wakacyjnych przygód.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku                                    Burmistrz Miasta i Gminy Serock

        Mariusz Rosiński                                                                                        Artur Borkowski

Rozpoczynamy rozbudowę szkoły w Jadwisinie!

22 czerwca odbyło się uroczyste rozpoczęcie inwestycji pn. „Przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie”, realizowanej przez spółkę Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o. W uroczystości uczestniczył Pan Łukasz Kudlicki – Szef Gabinetu Ministerstwa Obrony Narodowej, Pan Artur Borkowski – Burmistrz Miasta i Gminy Serock,  Pan Mariusz Rosiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Jarosław Pielach – Radny Rady Miejskiej oraz Pan Marcin Kowalski – Prezes Zarządu firmy EKO-INVEST, któremu prezes Spółki Serockie Inwestycje Samorządowe, Pan Marek Bąbolski przekazał dziennik budowy. 

Zadanie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu Sportowa Polska, w kwocie 1.712.900 zł netto.

W ramach inwestycji powstanie między innymi sala gimnastyczna z boiskiem do koszykówki, boiskami treningowymi i boiskami do siatkówki oraz z pomieszczeniami socjalnymi, technicznymi i magazynowymi. Obok wybudowane zostanie nowe boisko wielofunkcyjne o nawierzchni z trawy syntetycznej, plac zabaw z siłownią oraz infrastruktura w ramach zagospodarowania terenu.  Wykonawcą inwestycji będzie firma EKO-INVEST, Kielce, Prezes Zarządu Marcin Kowalski. Cała kwota zadania opiewa na 13.192.002,31 zł brutto. Zakończenie inwestycji przewidziano na koniec stycznia 2024 roku.

  • rozbudowa szkoły w Jadwisinie
  • rozbudowa szkoły w Jadwisinie

Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających

Bezpłatna pomoc psychologiczna i informacyjna dla uchodźców z Ukrainy i osób im pomagających. HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl zaprasza do korzystania z pomocy

Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie oraz osoby im pomagające – np. wolontariusze i osoby goszczące uchodźców – mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać wsparcie psychologiczne i informacyjne. Pomoc dostępna jest w języku ukraińskim, polskim i angielskim.

W serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl można uzyskać następującą pomoc:

  • Pierwszą pomoc psychologiczną
  • Wsparcie psychospołeczne
  • Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
  • Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania

Jak to działa?

HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl oferuje dwa rodzaje pomocy: telefon wsparcia i czat. Z telefonu wsparcia, który odbierają cztery psychoterapeutki mówiące w języku ukraińskim i polskim, można skorzystać w godzinach podanych na stronie: https://helpukraine.grupawsparcia.pl/meet-us. Z kolei czat dostępny jest całodobowo. Można w każdej chwili zadać pytanie lub podzielić się swoim przeżyciem i poczekać na odpowiedź od naszego specjalisty Dzięki automatycznemu tłumaczeniu czat pozwala na udzielanie wsparcia przez osoby nieznające języka ukraińskiego – tłumaczy dr Piotr Nowacki, prezes Fundacji ADRA Polska, organizującej inicjatywę.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomoc psychologiczna. Oprócz ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy.– wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk, członkini zespołu świadczącego bezpłatna pomoc psychologiczną i informacyjną na HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.

Zespół platformy zachęca też do sięgania po wsparcie osoby, które, nierzadko z ogromnym poświęceniem i wysiłkiem, pomagają uchodźcom, mierząc się na skutek tego z różnorodnymi obciążeniami. Zapraszamy wszystkie takie osoby potrzebujące pomocy czy chcące zadbać o swoją formę psychiczną w tym wyjątkowym czasie – podsumowuje psychoterapeutka z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl.

Bezpośredni kontakt telefoniczny do psycholożek z HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl:

Roksana Korulczyk (j. polski, j. ukraiński) tel. +48 536 525 155

Kateryna Volkova (j. ukraiński, j. angielski) tel. +48 536 595 450

Alyona Kozak (j. ukraiński) tel. +48 536 585 250

Yulia Kozhemyakina (j. ukraiński) tel. +48 535 575 855

***

Więcej o GrupaWsparcia.pl i Fundacji ADRA Polska

GrupaWsparcia.pl– powstała w 2018 roku innowacyjna platforma wsparcia emocjonalnego i psychologicznego za pośrednictwem internetu, która wspiera aktywnie prawie 18 tys. użytkowników. W 2019 roku portal zdobył pierwsze miejsce w konkursie na najlepszy startup roku, organizowanym przez Total Polska. W 2020 roku w ramach dofinansowania ze środków Funduszu Solidarności Międzynarodowej zespół portalu utworzył platformę online w języku rosyjskim jako wsparcie dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. Od 2021 roku GrupaWsparcia.pl działa też za pośrednictwem aplikacji mobilnej oraz oferuje listę miejsc wsparcia dla emigrantów i emigrantek z Białorusi. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę uruchomiono HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl, platformę wsparcia dla uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomagających im Polaków, oferującą całodobowy czat i specjalistyczną pomoc telefoniczną. GrupaWsparcia.pl jest częścią Fundacji ADRA Polska.

Fundacja ADRA Polska – powstała w 2009 roku dobroczynna organizacja pożytku publicznego. Jest polskim oddziałem międzynarodowej Fundacji ADRA, działającej obecnie w 118 krajach. Jej celem jest pomoc ludziom w potrzebie, poprzez działania z obszaru edukacji, zdrowia, organizowania źródeł utrzymania oraz pomoc rozwojową i humanitarną w rejonach dotkniętych kataklizmami. Międzynarodowy charakter organizacji pozwala jej działać szybko i efektywnie. Fundacja od pierwszego dnia wojny w Ukrainie wspiera ofiary, organizując transporty humanitarne i zakupując potrzebne materiały oraz busy do rozwożenia pomocy humanitarnej w Ukrainie. ADRA Polska posiada również 50 punktów pomocy uchodźcom zlokalizowanych w całej Polsce, w których mieszkańcy Ukrainy mogą znaleźć schronienie po przekroczeniu granicy polskiej. Więcej informacji na stronie: www.adra.pl

Więcej informacji o HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl: tel. 536 525 155

Informacje dla mediów: tel. 536 545 151

 

Zapraszamy na weekend do Serocka

STRZEŻONE KĄPIELISKO
W tym roku sezon kąpielowy rozpoczynamy wcześniej. Już od najbliższej soboty, 18 czerwca, nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieliska przy ul. Retmańskiej (plaża miejska), w godzinach 10.00-18.00, czuwać będą ratownicy. Otwarty będzie także budynek sanitarny. Niestety ze względu na awarię do czasu naprawy nie będzie czynny wodny plac zabaw.

IZBA PAMIĘCI I TRADYCJI RYBACKICH W SEROCKU
W sezonie letnim Izba Pamięci i Tradycji Rybackich czynna jest w każdy weekend (z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy) od 11.30 do 17.30. Wstęp bezpłatny. Więcej TUTAJ.

WYSTAWY OUTDOOROWE
Podczas weekendowego spaceru warto obejrzeć wystawę przygotowaną na 5. urodziny Izby Pamięci w Serocku, zawieszoną przy budynku Izby, ul. św. Wojciecha. Opodal znajduje się także druga wystawa – przygotowana co prawda na ubiegłoroczną 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, ale z ponadczasowymi treściami, do zapoznania się z którymi gorąco zachęcamy. Przy ratuszu miejskim natomiast można się zapoznać z wystawą przygotowaną na 25-lecie otwarcia ratusza.

TARGOWISKO
Przypominamy, że oprócz targu, który tradycyjnie odbywa się na serockim rynku, rolnicy i ich domowników mogą handlować na wyznaczonym do tego miejscu przy ul. Zacisze. To dobra okazja, aby uruchomić proces kupna/sprzedaży produktów od lokalnych rolników. Zachęcamy do korzystania z tego wariantu. Więcej TUTAJ.

STATEK Z WARSZAWY DO SEROCKA
Z Warszawy do Serocka można przypłynąć statkiem wycieczkowym. Szczegóły TUTAJ.

REJSY PO JEZIORZE ZEGRZYŃSKIM

Jak co roku zachęcamy Państwa do skorzystania z rejsów statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Statek wypływa z serockiego molo w soboty i niedziele o godzinach: 11.00, 12.00 i 13.00. Bilety dostępne są u armatora statku, w cenie: 25 zł bilet normalny, 10 zł – dla posiadaczy Karty Serocczanina, 15 zł – bilet ulgowy (dzieci do 17 lat, studenci, seniorzy 70+).  Zapraszamy także do przepłynięcia katamaranem, na który można zabrać także rower, na trasie Serock-Cupel-Arciechów (i z powrotem). Szczegóły na plakacie.

APLIKACJA GMINNA „SEROCK”
Wszystkie powyższe informacje, zaproszenia na przedsięwzięcia oraz szereg informacji praktycznych znajdziecie na naszej nowej, gminnej, aplikacji SEROCK. Gorąco zachęcamy do jej pobrania na Państwa smartfony. Więcej informacji TUTAJ.

PARKOWANIE – POZA RYNKIEM
W ramach akcji UWOLNIJ RYNEK – zachęcamy Państwa do pozostawiania swoich samochodów na parkingach zlokalizowanych na terenie miasta – poza rynkiem. Lista parkingów na załączonej informacji. 

 

  • plakat izba pamięci
  • plakat rejsy
  • plakat aplikacja
  • parkingi

LAUR MARSZAŁKA DLA NAJLEPSZYCH MAZOWIECKICH SMAKÓW

8 czerwca w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyła się uroczysta gala, na której kapituła wybrała najlepsze produkty wyróżniające się wyjątkowym smakiem, unikalną recepturą oraz regionalnym pochodzeniem. Do walki o tegoroczny Laur Marszałka Najlepszych Mazowieckich Smaków zgłoszonych zostało 127 produktów, w tym 106 wytwarzanych przez producentów indywidualnych oraz 21 wytwarzanych przez przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego.

Konkurs o Laur Marszałka Najlepszych Mazowieckich Smaków ukazuje różnorodne smaki mazowieckich produktów, które łączy wierność tradycji, staranność producentów i przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wśród nagrodzonych – po raz kolejny - znaleźli się nasi lokalni wytwórcy.

Wśród producentów indywidualnych:

LAUR w kategorii produkty mleczarskie zdobyła Dorota Dyga z Gąsiorowa za Gąsiorowski ser edamski na suchą skórkę.

Wyróżnienie Kapituły w kategorii miody zdobyła Pasieka Pod Kogutem – Robert Stojak z Serocka za Miód wielokwiatowy Ziemi Serockiej,

Wśród przedsiębiorców:

Wyróżnienie w kategorii Wyroby pochodzenia zwierzęcego zdobyła Biała Tynka Joanna Dyga-Piszewska z Gąsiorowa za Ementaler z Białej Tynki.

Serdecznie gratulujemy laureatom z gminy Serock.

"Święto kwitnącej jabłoni" - relacja

W dniu 11.06.2022 w miejscowości Dębe odbył się Piknik "Święto kwitnącej jabłoni" połączony z dniem dziecka.

W imprezie uczestniczyło dużo dzieci, które miały do dyspozycji bungee i zjeżdżalnie, ciasta, napoje i słodycze. Dorosłym umilał czas zespół "TAKT", pieczony dzik oraz obficie zastawione stoły. W programie był konkurs na "ciasto z jabłkami" i "danie z jabłkami". Wszystkie panie biorące udział w konkursie dostały nagrody. Został również rozegrany turniej piłkarski na nowo otwartym placu zabaw. Odsłonięto płytę pamiątkową upamiętniającą Bitwę Warszawską i metaloplastykę na placu W. Zglenickiego. Impreza została zakończona pokazem sztucznych ogni. Organizatorem był Sołtys i Rada Sołecka przy współpracy Pań, które upiekły ciasta. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za przybycie i dobrą zabawę!

 

  • święto jabłoni
  • święto jabłoni
  • święto jabłoni
  • święto jabłoni
  • święto jabłoni
  • werewIMG_3751

Uwaga! Pamiętaj o złożeniu deklaracji do CEEB, aby uniknąć kary!

Przypominamy że właściciele nieruchomości mają obowiązek zgłosić informację o posiadanych źródłach ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) prowadzoną przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe dla każdego budynku, w którym zamontowane jest źródło ciepła i spalania paliw. Czas na złożenie deklaracji jest do końca czerwca 2022 r. Jeżeli źródło ciepła lub spalania paliw zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., taką deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od daty uruchomienia.
Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu poprzez formularz, zamieszczony na stronie: https://ceeb.gov.pl/ W tym celu należy posiadać profil zaufany, podpis elektroniczny albo e-dowód. Deklarację można złożyć również osobiście w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku (druki do pobrania tutaj: https://www.serock.pl/4420,2022-rok?tresc=27748).
  • plakat CEEB

Przekazanie cmentarza żydowskiego na rzecz Miasta i Gminy Serock

14 czerwca 2022 r. podpisano akt notarialny dotyczący przekazania terenu cmentarza żydowskiego w Serocku na rzecz Miasta i Gminy Serock. To ważne wydarzenie było finałem prowadzonych od roku rozmów i uzgodnień dotyczących przyszłości nekropolii. Przejęcie cmentarza przez gminę umożliwi jego rewitalizację, pozwoli na udostępnienie wszystkim osobom, które chciałyby go odwiedzić, a przede wszystkim przyczyni się do zachowania pamięci o żydowskiej społeczności miasta.

Proces rozpoczął się od rozmowy, która odbyła się w serockim ratuszu 11 czerwca 2021 r. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski spotkał się z prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Michałem Laszczkowskim, który obiecał pomoc finansową przy pracach porządkowych na cmentarzu - w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - interwencje 2021”. Po uzyskaniu zgody administratora cmentarza – Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – rozpoczęto oczyszczanie terenu z dzikiej roślinności. Prace porządkowe, koordynowane przez Urząd Miasta i Gminy, trwały od 12 do 15 października 2021 r.

22 października 2021 r. przedstawiciel burmistrza przeprowadził konsultacje w sprawie przyszłości cmentarza z prezesem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODŻ). Została wówczas przedstawiona troska władz gminy o przyszłość nekropolii oraz intencja przejęcia cmentarza na własność gminy. Pokłosiem tej rozmowy było pismo intencyjne wysłane 28 października do właściciela cmentarza – Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, za pośrednictwem FODŻ.  W odpowiedzi  z 8 lutego 2022 r. Zarząd Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich poinformował, że pozytywnie ustosunkował się do wniosku Burmistrza Miasta i Gminy Serock – wyraził zgodę na nieodpłatne przekazanie cmentarza.

Sprawa pozyskania nieruchomości została przekazana do rozpatrzenia przez Radę Miejską w Serocku. Na posiedzeniu wspólnym komisji Rady 21 lutego 2022 r. radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały, wyrażając zgodę na nieodpłatne nabycie nieruchomości. Uchwała w tej sprawie została podjęta na sesji Rady Miejskiej 23 lutego. Potem nastąpił proces uzgodnień formalnych ze stroną żydowską zwieńczony podpisaniem aktu notarialnego 14 czerwca 2022 r.

Nieco wcześniej, 28 kwietnia 2022 r., Urząd Miasta i Gminy złożył wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia  w ramach działania 3.3.1 „Kultura czyni człowieka, historia tworzy naród” wskazanego w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2016-2023 dla Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020”. Środki mają zostać przeznaczone na rewitalizację cmentarza - instalację nagrobków odnalezionych na terenie Serocka, renowację ogrodzenia i chodników, a także wykonanie dojścia od strony ścieżki prowadzącej od ul. Retmańskiej wzdłuż brzegu jeziora.

Opracowanie dokumentacji projektowych

W ubiegłym tygodniu zostało wszczęte postępowanie o udzielenie zamówień na opracowanie dokumentacji projektowych modernizacji ul. Leśne Echo w Woli Smolanej i ul. Borówkowej w Dosinie.

Oba zadania są inicjatywą sołectw i będą realizowane ze środków wygospodarowanych z tzw. Funduszu Sołeckiego.

Spływ kajakowy 26.06.2022