Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Katyń - pamięć o zbrodni

W kwietniu 1940 roku  tysiące polskich oficerów, i policjantów (w dużej mierze oficerów rezerwy – lekarzy, urzędników, nauczycieli, naukowców, artystów)  z obozu w Kozielsku, ale także jeńców z obozów w Starobielsku i Ostaszkowie zginęło z rąk Sowietów.  4410 jeńców z obozu w Kozielsku, 3811 jeńców z obozu w Starobielsku i 6314 jeńców z obozu w Ostaszkowie uznanych zostało jako wrogowie władzy sowieckiej i poniosło śmierć od strzału w głowę. Trzy lata później, w kwietniu 1943 roku odkryto zbiorowe groby w Katyniu. Przeprowadzone ekshumacje i identyfikacje części ofiar wiązały się z koniecznością ujawnienia zbrodni katyńskiej. Przez dziesiątki lat potem temat zbrodni niknął we mgle milczenia, Sowieci przypisywali ją Niemcom, a próby głoszenia prawdy były natychmiast gaszone przez cenzurę. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
14 listopada 2007 roku Sejm RP ustanowił  dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
W 2010 roku gmina Serock przystąpiła do akcji Stowarzyszenia Parafiada „Katyń… ocalić od zapomnienia”. W trakcie obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej – w kwietniu 2010 roku w gminie Serock posadzone zostały dęby, upamiętniające siedem osób – oficerów Wojska Polskiego i  Policjantów Policji Państwowej – pochodzących lub związanych z gminą Serock.  Jedną osobę upamiętnili kombatanci z Ostrołęki przez posadzenie dębu w Ostrołęce. W 2011 roku natomiast posadzone zostały kolejne dwa dęby.
Poniżej przypominamy nazwiska ofiar zbrodni katyńskiej związanych z gminą Serock oraz miejsca, w których rosną poświecone im dęby.

Oficerowie Wojska Polskiego:
Ryszard Robert Bock – porucznik rezerwy – dąb na terenie Centrum Integracyjnego Opieki, Wychowania, Terapii KKWR w Serocku
Mieczysław Marian Głowacki – podporucznik rezerwy – teren przykościelny w Woli Kiełpińskiej
Chaim Boruch Inwentarz – podporucznik rezerwy – teren przy Szkole Podstawowej w Serocku
Marian Janicki – porucznik rezerwy kawalerii – cmentarz w Ostrołęce
Witold Piasecki – kapitan służby stałej – teren przy Zespole Szkół w Zegrzu
Kazimierz Pilch – major służby stałej – teren Centrum Szkolenia, Łączności i Informatyki w Zegrzu
Ryszard Urbański – porucznik rezerwy – Park Miejski w Serocku

Decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas uroczystości obchodów katyńskich w dniach 9 – 10 listopada 2007 r. oficerowie zamordowani w Katyniu, Miednoje i Charkowie zostali pośmiertnie mianowani na kolejne stopnie wojskowe.

Policjanci Policji Państwowej:
Kazimierz Andrzejaczek – posterunkowy Policji Państwowej – teren przy Szkole Podstawowej w Jadwisinie
Feliks Sobolewski – posterunkowy Policji Państwowej – teren przy Komisariacie Policji w Serocku
Jan Uniewicz – posterunkowy Policji Państwowej – teren przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku

Decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego Policjanci Policji Państwowej zostali pośmiertnie mianowani na stopień aspiranta Policji Państwowej.
 

  • Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, fot. PAP/Radek Pietruszka