XII MotoCud dla pamięci
To był cud
15 sierpnia 1920 roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, prysły marzenia bolszewickich przywódców o „czerwonych sztandarach powiewających nad Atlantykiem”.
Ówczesne działania wojenne na linii frontu pod Radzyminem stanowiły ostatnią szansę utrzymania niedawno odzyskanej przez Polskę niepodległości. Przeciwnik nie spodziewał się, że zmęczone kilkudniowym odwrotem oddziały polskie (broniące stolicy) będą stawiać poważny opór. Jednak na przedpolach Warszawy-pod Radzyminem, który stał się symbolem dramatycznych wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku – spotkał bolszewików wielki zawód. Tego dnia ponieśli ostateczną klęskę.
Bitwa Warszawska 1920 roku zadecydowała o niepodległości Polski i przyszłości całej Europy. Nieprzypadkowo ówczesny szef brytyjskiej misji dyplomatycznej w Polsce, lord D`Abernon, nazwał ją „osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W powszechnej świadomości historycznej Polaków ta dramatyczna bitwa z wojskami sowieckimi o Radzymin i Warszawę zapisała się jako „Cud nad Wisłą”.
Motocykliści pamiętają
Obchody rocznicowe tej jednej z najbardziej spektakularnych bitew w dziejach oręża polskiego, porównywanej ze zwycięstwem pod Grunwaldem oraz Wiedniem, na trwałe wpisały się do narodowej tradycji.
Znaczący wkład w kultywowanie pamięci o „Cudzie nad Wisłą” mają motocykliści, którzy uczestnicząc w corocznym zlocie motocyklowym, śladami wydarzeń wojny w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku, oddają hołd jej bohaterom.
Około 1000 maszyn, z motocyklem powiewającym serocką flagą prowadzonym przez zmotoryzowanego sołtysa Skubianki (Marka Bilińskiego), wjechało z rykiem silników i klaksonów na serocki rynek. Tu właśnie komandor rajdu wraz burmistrzem Sylwestrem Sokolnickim złożyli okolicznościową wiązankę pod tablicą pamiątkową na ścianie ratusza. Wielka liczba przeróżnych, często „niekonwencjonalnie” wyglądających motocykli i motocyklistów robiła ogromne wrażenie. Przez kilkadziesiąt minut mogliśmy podziwiać nie tylko wspaniałe maszyny, motorowe gadżety i oryginalne stroje ale również zastanowić się nad siłą pasji łączącej wszystkich motocyklistów i siłą rocznicy, która stała się przyczyną i celem zlotu jednocześnie.
W rajdzie udział wzięło również wielu mieszkańców - motocyklistów - z naszej gminy, serdecznie dziękujemy.
Zapraszamy za rok.
Ref. Komunikacji Społecznej
zapraszamy do GALERII