Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

  • -

Każdy z nas może zmienić los bezdomnego psa

„Ratując jednego psa nie zmienimy świata,
ale świat zmieni się dla tego jednego psa”



Jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś
Problem bezdomności zwierząt dotyka gminy w całej Polsce. Żadna z gmin nie ma skutecznego sposobu jego rozwiązania, bo tak naprawdę kwestia bezdomności zwierząt to problem, za który w głównej mierze odpowiedzialni są nieodpowiedzialni ludzie…
 Bezdomność zwierząt to zjawisko, które stworzyliśmy niestety MY LUDZIE – niedbając o nasze zwierzęta, nietroszcząc się o ich los, wyrzucając je gdy są chore, stare, czy chociażby za duże, albo po prostu się znudziły... Niejednokrotnie dostajemy sygnały od Państwa, że pies został wyrzucony z samochodu, przy ulicy, w lesie. To przestępstwo, dlatego pragniemy uczulić, że taka osoba może zostać ukarana, ale tylko pod warunkiem, że uda się jej to udowodnić. Dlatego tak ważne jest chociażby zapisanie numeru rejestracyjnego samochodu, z którego wyrzucane jest zwierzę.
Dopóki nie zmieni się mentalność nasza - ludzi, dopóty będziemy za problem odpowiedzialni, a gminy do których należy realizacja programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, będą, próbując rozwiązać problem wydawać ogromne pieniądze na zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom w schronisku.

Dajemy szansę, aby zwierzaki znalazły własny dom
Pobyt psa w schronisku to jak wszyscy wiemy - ogromny stres dla zwierzęcia, to tylko minimalne zapewnienie potrzeb bytowych – legowisko, woda i karma, natomiast brak ciepła i miłości, której tak potrzebuje ten wierny ludziom czworonożny przyjaciel…
Do tej pory przekazaliśmy do schroniska w miejscowości Chrcynno, z którym jako gmina mamy podpisaną umowę - 23 pieski. Kosztowało nas to jako gminę przeszło 50 tysięcy!!! Dużo, wydaje się, że nawet bardzo dużo, ale gdyby nie działania gminy, podejmowane wspólnie z osobami, którym nieobojętny jest los porzuconych zwierząt, polegające między innymi na szukaniu w ramach akcji „Pies czeka na człowieka” domów dla bezdomnych porzuconych zwierząt, psów, które trafiły do schroniska byłoby znacznie więcej. Znajdują się jednak wśród nas ludzie, którzy takim porzuconym bezdomnym pieskom chcą stworzyć nowy kochający dom…
Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, ale cały czas informujemy, że osoba, która zdecyduje się na przygarnięcie bezdomnego psa i podpisze umowę adopcyjną, będzie miała zapewnione dla swojego nowego pupila bezpłatne usługi weterynaryjne, takie jak pakiet szczepień okresowych przeciw chorobom zakaźnym i wściekliźnie, trwałe oznakowanie przez wszczepienie pod skórę psa - elektronicznego mikroprocesora wraz z wprowadzeniem danych do ogólnopolskiej bazy zwierząt oznakowanych a także sterylizację lub kastrację.

Pomagamy tym, którzy przygarną pieska
Dodatkowo osobie adoptującej bezdomne zwierzę gmina zapewni podanie leków i preparatów mających na celu odrobaczenie, odkleszczenie i odpchlenie zwierzęcia. W tym roku podpisaliśmy już 30 umów adopcyjnych, w zeszłym roku gdy rozpoczynaliśmy akcję „Pies czeka na człowieka” 10. To pokazuje, jak rosnącym zainteresowaniem cieszy się inicjatywa i że są wśród nas osoby, którym nieobojętny jest los porzuconych zwierząt.
Próbując ograniczyć zjawisko bezdomności zwierząt w naszej gminie podejmujemy również działania polegające na zachęcaniu właścicieli do sterylizacji i kastracji zwierząt domowych. Jest to najskuteczniejszy sposób ograniczania nadpopulacji zwierząt i bezpośrednio przekłada się na ograniczanie zjawiska bezdomności zwierząt.
Zabiegi sterylizacji lub kastracji zwierząt domowych, finansowane są właścicielom zwierząt, którzy są zameldowani w gminie. Warunkiem uzyskania dofinansowania sterylizacji lub kastracji psa jest dopełnienie obowiązku zaszczepienia zwierzęcia przeciw wściekliźnie, trwałe oznakowanie zwierzęcia za pomocą elektronicznego mikroprocesora oraz uiszczenie opłaty od posiadania psa w wysokości 40 zł.
Ponadto zapewniamy również nieodpłatne znakowanie psów należących do mieszkańców gminy i znakowanie psów przebywających w schronisku. Znakowanie zwierząt za pomocą mikroprocesora (chipa) zwiększa szansę na odnalezienie pupila, który zaginął i jest obok sterylizacji i kastracji kolejnym skutecznym sposobem ograniczania bezdomności zwierząt.

Informujemy, ogłaszamy, szukamy
Na stronie internetowej urzędu www.serock.pl w zakładce „Pies czeka na człowieka” zamieszczamy informacje o pieskach, szukających właściciela lub osoby chętnej do adopcji, a także zdjęcia i informacje o pieskach, co do których otrzymaliśmy sygnał od właścicieli, iż się zgubiły, a także zdjęcia i informacje o psach, które trafiły do schroniska z terenu naszej gminy. Pomysł z zamieszczaniem zdjęć na stronie internetowej a także w Informatorze Gminy Serock, zwiększa szanse zarówno na znalezienie domów przez porzucone pieski, ale również stwarza szansę na odnalezienie zabłąkanych zwierząt przez właścicieli.

W październiku obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Pomyśleliśmy, że kolejną formą pomocy, jakiej możemy udzielić bezdomnym zwierzętom jest zbiórka karmy oraz czystych kocy i ręczników. Osoby, które zechcą wspomóc nas w tej akcji zapraszamy do przynoszenia do 15 października 2013 roku suchej karmy oraz karmy w puszkach i makaronu błyskawicznego do zalewania wrzątkiem, a także czystych kocy i ręczników do pokoju nr 11 w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Wszystko zostanie przekazane zwierzętom przebywającym w schronisku w Chrcynnie.

Wszelkich szczegółów na temat Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Miasto i Gmina Serock dowiedzą się Państwo w Referacie Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa tel: 22 782-88-39 oraz 22 782-88-40.