Inauguracja Wojciechowego świętowania
Jak co roku, w okolicach wspomnienia św. Wojciecha, w Serocku rozpoczęliśmy Wojciechowe świętowanie. Zakończymy je 26 maja podczas festynu na serockim rynku.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 28 kwietnia 2013 r., od uroczystej sesji Rady Miejskiej, w której udział wzięli gospodarze Miasta i Gminy Serock, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele rady powiatu legionowskiego, sołtysi, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnych, dyrektorzy szkół, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz zaproszeni goście.
Życiorys i znaczenie działalności św. Wojciecha dla chrześcijańskiej Polski w początkach jej państwowości przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Borkowski. O istocie patronowania przez biskupa naszemu miastu opowiedział krótko burmistrz Sylwester Sokolnicki.
Wyróżnienia
Uroczysta sesja była okazją do uhonorowania osób, które wyróżniają się w działalności dla społeczeństwa gminy Serock. Grażyna Ewa Krzyczkowska - lekarz pediatra, która od wielu lat pracuje w serockim ośrodku zdrowia dbając o zdrowie najmłodszych i niosąc im niezbędną pomoc oraz Antoni Seweryn Wieczorek – propagator tenisa stołowego w gminie Serock, zaangażowany w działalność sportową młodzieży, autor Programu Rozwoju Tenisa Stołowego w gminie Serock realizowanego od czterech lat otrzymali medale Za Zasługi dla Miasta i Gminy Serock. Agnieszka Lipska i Agata Dutkiewicz natomiast – założycielki i opiekunki jadwisińskich Violinek – wyróżnione zostały za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury. Panie zostały uhonorowane również upominkami od radnego Rafała Tyki.
Sportowe emocje
Po sesji – w serockim kościele odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Serocczan, a potem pomimo niesprzyjającej pogody publiczność zgromadziła się na serockim rynku, by dopingować osoby biorące udział w I biegu wojciechowym. Amatorzy sportu stanęli na starcie kilku dystansów: biegu na 5 km, biegu na 10 km, nordic walking oraz biegu rodzinnego. Do biegu rozgrzewały dwie sportsmenki, zaproszone na uroczystość: Aleksandra Socha – Szelagowski – polska szablistka, czterokrotna mistrzyni Polski, mistrzyni europy, medalistka mistrzostw świata, olimpijka z Aten, Pekinu i Londynu, a obecnie także żołnierz Centrum Szkolenia, Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Bernadeta Bocek – Piotrowska – trzykrotna olimpijka, 19-krotna mistrzyni Polski, komentator zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich w TVP2, mieszkanka Legionowa. Oczywistej realizacji towarzyszyła przede wszystkim dobra zabawa oraz dopingowanie sobie nawzajem w pokonywaniu kolejnych kilometrów.
We wszystkich dyscyplinach łącznie wzięło udział ponad 200 osób. Każdy z uczestników dostał pamiątkowy medal. Zwycięzcy zaś otrzymali medale, statuetki, puchary i nagrody ufundowane przez sponsorów. W biegu na 5 km wystartował także Gabriel Tobor – burmistrz partnerskiego miasta Radzionków.
Zabawy, konkursy, upominki
Po zakończeniu biegów rycerze z rozłożonego na rynku obozowiska piastowskiego zaprosili dzieci do zmierzenia się z nimi w walce na miecze lub szable. Zacięta walka pokazała, jak ogromny potencjał drzemie w młodych Serocczanach, którzy z radością przenieśli się w dawne czasy, przywdziewając średniowieczne stroje do walki.
Zgromadzona na rynku publiczność mogła odwiedzić także stoiska promocyjne Urzędu Miasta i Gminy Serock. Pracownicy referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przygotowali mnóstwo konkursów, w których można było wygrać ekoupominki. Można było także odebrać sadzonki drzew i krzewów, pokazując kupon uzyskany w Miejsko Gminnym Zakładzie Gospodarki Komunalnej, po przyniesieniu tam zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, oraz ekologiczne upominki za przyniesione zużyte baterie i korki od butelek.
Stoisko ekologiczne dofinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Nie zawiodły również panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotowały smakołyki dla biorących udział w przedsięwzięciu oraz pyszną grochówkę dla sportowców biorących udział w biegu.
To dopiero początek atrakcji przygotowanych na obchody Święta Patrona Serocka. Więcej – w ostatnią niedzielę maja. Już teraz serdecznie zapraszamy na festyn i do udziału w poprzedzającym go korowodzie. Przypominamy także, że wspólnie zagramy serockiego walczyka na fletach.