Podsumowanie wakacyjnych przedsięwzięć w gminie Serock
Sprawozdanie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Serocku z sezonu wakacyjnego 2013
14 różnych imprez, 26 turniejów i konkursów, 5 przedsięwzięć sportowo-rekreacyjnych sprawiło, że ponad 1000 osób aktywnie uczestniczyło w naszych działaniach. Liczby te mówią same za siebie, a trzeba jeszcze dodać niezliczonych kibiców tych wszystkich imprez. Mamy więc nieukrywaną satysfakcję, że nasze propozycję są ciekawe, urozmaicone i atrakcyjne, a mieszkańcy naszej gminy, goście i turyści chętnie w nich uczestniczą.
W tym roku postawiliśmy nie tylko na nasze sztandarowe imprezy takie jak spływy kajakowe, liga siatkówki plażowej, dyskoteki, turnieje sportowo-rekreacyjne czy nocne podchody. Staramy się aby nasze propozycje były coraz lepsze i trafiały do jak najszerszego grona odbiorców. Nową propozycją były I Serockie Regaty Żeglarskie w klasie OPEN zorganizowane na zakończenie lata z okazji 50-lecia Jeziora Zegrzyńskiego. W ramach regat odbyły się trzy wyścigi żeglarskie w okolicach serockiej plaży, w których wzięło udział siedem jachtów. Wszystkie ekipy walczyły o prestiż i piękny puchar. Pozytywny odbiór zarówno kibiców jak i miłośników żeglarstwa daje nam motywację aby również w następnym roku zorganizować podobną imprezę z jeszcze większym rozmachem i z co najmniej podwojoną liczbą uczestników.
Imprezą okazjonalną ale najbardziej złożoną i logistycznie najtrudniejszą był finał obchodów 60-lecia działalności sportowej pod egidą Klubu Sportowego „Sokół” Serock. Dwudniowa impreza miała charakter zarówno galowy (ponad dwustuosobowa lista zaproszonych oficjalnych gości), jak również piknikowo-sportowy. W czasie imprezy odbyły się pokazy sekcji tenisa stołowego oraz mecze piłkarskie w różnych kategoriach wiekowych. W serockim, sportowym święcie wzięły udział drużyny piłkarskie z Pomorzanina Serock, Polonii Warszawa oraz Lechii Dzierżoniów. Rocznicowe uroczystości były niepowtarzalną okazją spotkania się z wieloma zasłużonymi, byłymi zawodnikami serockiego klubu, jak również możliwością konfrontacji i wymiany poglądów pomiędzy pokoleniami.
Nowością, która została wprowadzona już od początku czerwca i będzie trwała do końca września jest udostępnienie obiektów sportowych położonych na Stadionie Miejskim w Serocku we wszystkie weekendy oraz święta. Równoczesne pojawienie się w tych terminach animatora sportu i rekreacji, który dba o bezpieczeństwo korzystających oraz organizuje przeróżne gry i zabawy, bardzo przypada do gustu wszystkim uczestnikom aktywnego spędzania wolnego czasu.
Dzięki rewitalizacji Plaży Miejskiej w Serocku, również animator sportu i rekreacji w tym miejscu miał większe możliwości do organizacji aktywnego wypoczynku. Powstało przecież wielofunkcyjne boisko ze sztucznej trawy, boisko do siatkówki plażowej, stoły tenisowe czy elementy siłowni zewnętrznej. Wszystko to w połączeniu z możliwością wynajęcia sprzętu sportowego, organizacją gier, zabaw i turniejów doskonale wypełniło czas osobom, które nie tylko korzystały z kąpieli słonecznych ale również preferowały aktywny wypoczynek.
Dużym przedsięwzięciem były wakacyjne obozy sportowe zarówno te organizowane poza naszą gminą jak i te, które po raz pierwszy zorganizowaliśmy w zmodernizowanym Ośrodku Wypoczynku Letniego w Jadwisinie. Nasi tenisiści stołowi wyjechali na tygodniowe obozy szkoleniowe do Jeżewa lub Międzyzdrojów, a drużyna piłkarska „trampkarzy”U-14, wspólnie ze Stowarzyszeniem UKS Sokół Serock, na tygodniowy obóz kondycyjny do Krasnobrodu. Z bazy w OWL w Jadwisinie skorzystali piłkarze nowo tworzonej II drużyny seniorskiej Sokół OSiR Serock, którzy przygotowywali się do nowego sezonu w rozgrywkach B-klasy oraz drużyna „orlików” U-10, która zaraz po obozie przystąpiła do pierwszych w swojej karierze rozgrywek ligowych MZPN-u.
Tegoroczne wakacje można zaliczyć do bardzo udanych ze względu na ilość zrealizowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Serocku imprez i przedsięwzięć oraz sprzyjającą słoneczną pogodę.
Podsumowanie sezonu wakacyjnego podopiecznych Zespołu Świetlic Socjoterapeutycznych przy OPS w Serocku
Program wakacyjny dla podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych realizowany był w lipcu, i rozpoczął się zajęciami stacjonarnymi w Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wierzbicy. Gościliśmy u nas pasjonatów – decoupage, mistrza carvingu, cukiernictwa i zawodowych fotografów. Oprócz bardzo ciekawych zajęć stacjonarnych organizowane były wycieczki do skansenu wsi łowickiej, muzeum kolejnictwa oraz ogrodu botanicznego w Powsinie. Wiele radości sprawił wyjazd do Parku Wodnego "Warszawianka" w Warszawie.
Program wakacyjny został zakończony 5 dniowym pobytem w ośrodku "Caritas" w Popowie. Dzieci korzystały tutaj z basenu, uczestniczyły w rozgrywkach sportowych z grupami z Białorusi i Ukrainy. Atrakcją były codzienne dyskoteki, ognisko z muzykowaniem oraz turniej rycerski w Czersku. Z tej formy spędzenia wakacji skorzystało 50 dzieci.
Zorganizowano również kolonię letnią dla 25 dzieci w Jastrzębiej Górze. Kolonia odbyła się w dniach 1-14 sierpnia. W czasie pobytu dzieci nad morzem dopisała wspaniała pogoda. Dofinansowanie pobytu dzieci na kolonii oraz programu wakacyjnego organizowanego przez świetlice socjoterapeutyczne pochodziło ze środków finansowych uzyskanych z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
W czasie letnim Ośrodek Kultury w Serocku miał wiele propozycji dla osób w każdym wieku.
Sezon letni rozpoczęliśmy 22 czerwca imprezą plenerową „Wianki 2013” oraz konkursem plastycznym „Ekologiczny wianek nocy Świętojańskiej” na plaży w Serocku. Impreza oraz konkurs plastyczny zostały zrealizowane w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „WIANKI 2013" - LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” - współfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Ośrodek Kultury był również współorganizatorem imprezy pn. „Wianki” w miejscowościach Cupel i Kania Nowa.
Dnia 30 czerwca w Sali widowiskowej miał miejsce pokaz spektaklu pt. „Tangoo?” w wykonaniu Teatru „Impresja” oraz spektaklu pt. „unikalność w wykonaniu „Teatru po 40”.
07 lipca na rynku w Serocku odbył się koncert galowy XXII Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Kupalnocka 2013”. Impreza została zrealizowana w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „KUPALNOCKA 2013" - LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Ośrodek Kultury był także współorganizatorem imprezy festynu „Krzyśki”, który odbył się 27 lipca w Nowej Wsi.
12 lipca w Ośrodku Kultury w Serocku na zaproszenie CSłiI w Zegrzu odbył się koncert zespołu „Trio Acoustic”.
Dnia 13 lipca Ośrodek Kultury w Serocku zorganizował imprezę w ramach 60-lecia OSP w Stanisławowie.
14 lipca w Serocku na Grodzisku barbarka odbył się koncert Anny Osmakowicz, promujący płytę „bez Ciebie”.
21 lipca na Skwerze Litewskim w Serocku odbyły się warsztaty rzemieślnicze na podgrodziu „To barbarki robota”, których OK był współorganizatorem.
3 sierpnia na plaży w Serocku została zorganizowana impreza pn. „Piknik Rodzinny”. Impreza zrealizowana była w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „Piknik Rodzinny 2013" - LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Dnia 7 sierpnia Ośrodek Kultury zorganizował wyjazd do Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 69 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniach 12-13 sierpnia w Ośrodku Kultury w Serocku odbył się X Jubileuszowy Przegląd Piosenki Wojska Polskiego.
14 sierpnia w Zegrzu odbył się festyn z okazji Święta Wojska Polskiego.
W dniu 18 sierpnia na serockim rynku odbył się spektakl pt. „Opowieść o Robinsonie Cruzoe”.
1 września w Ośrodku Kultury w Serocku programem artystycznym upamiętniliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Zwieńczeniem imprez organizowanych przez Ośrodek Kultury w Serocku były obchody „Święta Darów Ziemi”, które odbyły się 7 września w Woli Kiełpińskiej. Impreza pt. Święto Darów Ziemi została zrealizowana w ramach działania 413. Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów - „Święto Darów Ziemi” - LGD „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4 - LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.