Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Podsumowanie pierwszego kwartału funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Serock

Zgodnie ze złożonymi deklaracjami, gminnym systemem odbierania odpadów komunalnych objętych zostało 5464 nieruchomości. Z prowadzonej w urzędzie ewidencji wynika, że jeszcze nie wszyscy właściciele nieruchomości złożyli deklaracje – do około 100 właścicieli nieruchomości zostały już wysłane upomnienia. Spośród nieruchomości objętych zorganizowanym przez gminę odbiorem odpadów 3448 nieruchomości to nieruchomości zamieszkałe na stałe, natomiast 2016 nieruchomości to nieruchomości zamieszkałe sezonowo.

Podsumowując pierwszy kwartał gminnego systemu odbioru odpadów w liczbach:

•    w lipcu odebrano 162,94 tony zmieszanych odpadów komunalnych i 96,56 ton odpadów opakowaniowych. Ogółem odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 37,21 % zebranych odpadów.
•    w sierpniu odebrano 175,40 ton zmieszanych odpadów komunalnych, 95,45 ton odpadów opakowaniowych i 38 ton odpadów ulegających biodegradacji.. Ogółem odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 30,90 % odebranych odpadów, natomiast odpady ulegające biodegradacji 12,30 % odebranych odpadów.
•    we wrześniu odebrano 170,50 ton zmieszanych odpadów komunalnych i 149,25 ton odpadów opakowaniowych. Odpady opakowaniowe poddane recyklingowi stanowiły 46,67 % odebranych odpadów.

Z przedstawionego podsumowania ilości przekazanych przez mieszkańców odpadów wynika, że odpady opakowaniowe stanowią duży procent całości odpadów. To bardzo dobrze, ponieważ jako gmina musimy wywiązać się z nałożonych rozporządzeniami unijnymi poziomów odzysku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gminy w całej Polsce muszą dążyć do tego aby jak najmniej odpadów komunalnych trafiało na składowiska odpadów, natomiast jak największa ich ilość poddawana była odzyskowi.

Podsumowując pierwszy kwartał funkcjonowania systemu od strony praktycznej tj. biorąc pod uwagę w ostatnim okresie najczęstsze pytania mieszkańców dotyczące zwiększenia częstotliwości odbioru odpadów ulegających biodegradacji uprzejmie informujemy, że zwiększenie częstotliwości podrożyłoby znacząco koszty funkcjonowania systemu, a to z kolei przekładałoby się na wyższą opłatę za odbiór odpadów. Dlatego też dla osób, dla których zaproponowana częstotliwość jest niewystarczająca, stworzona została możliwość przekazywania odpadów ulegających biodegradacji bez dodatkowych opłat do Punktów Selektywnego Odbierania Odpadów Komunalnych, z których jeden został utworzony na bazie Miejsko – Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Serocku, ul. Nasielska 21 (czynny codziennie w godzinach 7.00 – 17.00) a drugi na terenie Gminnego Składowiska Odpadów w Dębem (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00).

Ponieważ rozpoczyna się sezon grzewczy przypominamy mieszkańcom o obowiązującym
zakazie spalania odpadów w piecach domowych.

Spalanie m. in odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, głównie butelek typu PET, worków foliowych, starych mebli, butów, drewna lakierowanego, wielomateriałowych opakowań po sokach, mleku, odpadów gumowych jest źródłem wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.
Podczas spalania z kominów wydobywają się toksyczne związki chemiczne takie jak: dioksyny, chlorowodór, cyjanowodór, fenole, benzen, formaldehyd oraz metale ciężkie, które nieodwracalnie niszczą nasze zdrowie i zanieczyszczają nasze najbliższe otoczenie. Są przyczyną występowania wielu chorób, obniżają naszą odporność, mogą również generować choroby nowotworowe.
Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż proces spalania odpadów wymaga znacznie wyższych temperatur. Spalanie w takich warunkach powoduje osadzanie się tzw. mokrej sadzy w przewodach kominowych, a to może prowadzić do zapalenia się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzenia, a w najgorszym przypadku do pożaru  budynku mieszkalnego. Spalanie odpadów  w piecach jest także przyczyną odkładania się szkodliwych substancji w glebie i w wodach gruntowych, które powodują zatruwanie warzyw i owoców uprawianych  w przydomowych ogródkach.  
 
Spalanie odpadów jest karalne, ale przede wszystkim ma ogromny ujemny wpływ na stan środowiska i zdrowie ludzi.


Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa

 

  • -