Podsumowanie pierwszego miesiąca funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gminy Serock
Od 1 lipca 2013 roku, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zaczął w naszej gminie funkcjonować nowy system odbierania odpadów komunalnych.
Po pierwszym miesiącu trudno jeszcze o pełną ocenę sprawności funkcjonowania nowego modelu gospodarki odpadami. Na jego ustabilizowanie, zmianę przyzwyczajeń mieszkańców, na pewno potrzeba nieco więcej czasu.
Aby system działał sprawnie potrzebna jest dobra współpraca nie tylko urzędu gminy i przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, ale przede wszystkim z uwagi, iż system został stworzony z myślą o mieszkańcach, to sprawność działania systemu opiera się na współuczestniczeniu w jego organizacji przez mieszkańców.
Podsumowując pierwszy miesiąc działania w naszej gminie nowego modelu gospodarki odpadami nasuwają się pierwsze ważne spostrzeżenia, na które należy zwrócić uwagę:
- Po pierwsze HARMONOGRAM
Nie wszyscy mieszkańcy gminy stosują się do opracowanego harmonogramu. Poszczególne rodzaje odpadów należy wystawiać w określonych w harmonogramie terminach. Jest to istotne nie tylko ze względów porządkowo – estetycznych ale również organizacyjnych, ponieważ odbiór poszczególnych rodzajów odpadów odbywa się za pomocą różnych środków transportu – inne samochody mogą odbierać odpady zmieszane, inne odpady segregowane.
- Po drugie SEGREGACJA
W nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi niezwykle ważna jest prawidłowa segregacja odpadów. O zasadach segregacji pisaliśmy już niejednokrotnie, stale są dostępne na stronie internetowej urzędu, ale również do każdego właściciela nieruchomości trafi ulotka dotycząca segregacji.
Prawidłowa segregacja jest ważna ponieważ od tego uzależniona jest wysokość opłaty za odbieranie odpadów. Mieszkańcy którzy segregują będą płacić mniej za odbieranie odpadów. Nie należy zatem w workach na segregację mieszać odpadów podlegających segregacji z odpadami, które do odpadów segregowanych nie powinny trafiać. Poza tym od poprawności segregacji zależy osiągnięcie przez gminę odpowiednich, nałożonych ustawowo, poziomów odzysku poszczególnych rodzajów odpadów segregowanych.
- Po trzecie STOPIEŃ ZAPEŁNIENIA WORKÓW
Worki z odpadami segregowanymi wystawiamy wtedy, gdy są napełnione.
Jeśli w danym miesiącu, w terminie odbioru odpadów segregowanych nie uda się zapełnić worka odpadami, prosimy dopełniać worek odpadami przez kolejny miesiąc i wystawić go dopiero wówczas gdy będzie zapełniony (np. w kolejnym miesiącu gdy wypada termin odbioru odpadów segregowanych).
Ważne jest również aby zgniatać odpady np. butelki plastikowe, przed wrzuceniem do worka. Pozwala to na ograniczanie ich objętości i tym samym zostawienie miejsca w worku na kolejne odpady. Minimalizowanie objętości odpadów oraz dbałość o wystawianie worków zapełnionych jest ważne ze względów ekonomicznych i ekologicznych.
- Po czwarte GODZINY ODBIORU ODPADÓW i REKLAMACJE
Odbiór odpadów prowadzony jest przez przedsiębiorcę w godzinach 800-2000. Prosimy zatem o wystawianie odpadów w dniu odbioru do godziny 800 rano i zgłaszanie reklamacji o nieodebranych odpadach, nie wcześniej niż dzień po planowanym odbiorze przez przedsiębiorcę.
Większość odnotowanych w lipcu reklamacji zgłaszanych przez mieszkańców była nieuzasadniona i związana była z wystawianiem odpadów w terminach niezgodnych z harmonogramem lub w godzinach niezgodnych z godzinami odbioru.
- Po piąte ODPADY Z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
W ramach zorganizowanego systemu odbierania odpadów komunalnych, odbierane są odpady od mieszkańców, powstające w gospodarstwach domowych. Przypominamy, że instytucje oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą, w wyniku, której powstają odpady komunalne, zobowiązani są do zawierania indywidualnych umów na odbieranie odpadów.
Referat Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa