Wystawa murali w serockim parku
Do 10 czerwca w serockim Parku Miejskim oglądać będzie można wystawę murali, którą użyczyło nam Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Zapraszamy.
Projekt Miejsca szczególne. Mazowsze jest rodzajem sztuki w przestrzeni publicznej zrealizowanym przez absolwentów Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy studiowali także w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Opiekunem artystycznym projektu jest pracujący w tej pracowni, Sylwester Piędziejewski.
Grupa malarzy została poproszona o wykonanie obrazów na temat Mazowsza, które mają zostać zaprezentowane w różnych ośrodkach regionu. Artyści mogli nawiązać do historii, architektury, krajobrazu, lokalnych tradycji i legend, wydarzeń politycznych bądź społecznych, znanych postaci czy kultury materialnej mazowieckich miast i miasteczek.
Sylwester Piędziejewski posłużył się historycznymi czarno – białymi fotografiami ukazującymi mieszkańców podwarszawskich miasteczek. Oba zdjęcia opowiadają o ciężkich czasach i niewesołym życiu. Są też świadectwem narodowościowej różnorodności Mazowsza, które kiedyś zamieszkiwane było przez Polaków, Rosjan, Niemców i Żydów. Ta wielokulturowość stała się też inspiracją dla niemal abstrakcyjnego obrazu Piędziejewskiego.
Bartek Leszczyna wybrał jako motyw swojego obrazu stację kolejową znajdującą się niedaleko Mińska Mazowieckiego. Powstał realistyczny widok szarych nasypów i plątaniny torów niknących wśród lasu.
Do mazowieckiej natury nawiązała Magda Szymańska. Inspiracją jej pracy był widok pól z lotu ptaka; charakterystyczna mozaika geometrycznych figur, prostokątów i pasów oraz pojawiających się czasami pośród nich obiektów industrialnych. Artystka wykonała obraz zatytułowany „Mazowsze” we włoskiej technice zdobniczej sgraffito.
Miłośników starych samochodów na pewno zainteresuje obraz Pawła Stręka. Rozpoznają na nim kultowy samochód marki Warszawa M 20, ukazany przez autora en face.
Grzegorza Stępniaka zainspirowały zaś widoki regionalnej architektury. „Pocztówka z Mazowsza” jest malarskim kolażem, wizją nieistniejącego miasta, w którym uważny obserwator dostrzeże znane sobie widoki.
W projekcie biorą też udział Piotr Kolasiński, autor obrazu przedstawiającego rozmowę Himilsbacha z Maklakiewiczem i Łukasz Majcherowicz, który wykonał obraz inspirowany historią II wojny światowej i malarstwem rosyjskiego konstruktywisty, Kazimierza Malewicza.
Wszystkie obrazy są przenośne i zostały wykonane nowatorską techniką malarstwa ściennego opracowaną przez Sylwestra Piędziejewskiego.
Kuratorem projektu jest krytyk sztuki Eulalia Domanowska, a organizatorem Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.
Źródło: http://www.mckis.waw.pl/