Rotator zdjęć

Główna treść strony 2013

Podsumowanie akcji "Listy dla Ziemi"

W dniach 15-30 kwietnia 2013 została przeprowadzona w placówkach oświatowych na terenie naszej gminy zorganizowana w porozumieniu z pomysłodawcą – Fundacją ekologiczną ARKA - akcja pisania LISTÓW DLA ZIEMI. Idea akcji opiera się na pisaniu przez dzieci listów tematycznych do dorosłych, dotyczących w szczególności gospodarki odpadowej i recyklingu, dbania o lasy, ekologicznego stylu życia, oszczędzania energii i wody, opieki nad zwierzętami. Przed rozpoczęciem akcji fundacja ARKA przesłała gminie prawie dwa tysiące, czyli tyle ile mamy dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy, papierów listowych, wydrukowanych na makulaturze, plakaty dotyczące akcji oraz konspekt lekcji edukacyjnej i film, do wykorzystania przez nauczycieli przy prowadzeniu akcji.
Najciekawsze listy napisane przez dzieci i młodzież zostały do 10 maja dostarczone przez szkoły do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, gdzie spośród przeszło 100 listów, wybraliśmy komisyjnie te najciekawsze, najpiękniejsze, z przesłaniem dzieci do wszystkich, jakie kroki musimy podejmować aby chronić Ziemię – naszą kochaną planetę.
Proste zasady, które powinniśmy wszyscy stosować, wspaniale przedstawiła w swoim liście dla ziemi Ekoludek Natalka Szachna - uczennica klasy V C ze Szkoły Podstawowej w Serocku.

EKOLUDKOWE ZASADY
1.Chodząc do sklepu, nie kupujcie plastikowych torebek. Rozkładają się chyba ze sto lat. Lepiej wziąć płócienna torbę – teraz są takie śliczne i modne.
2. Wychodząc z pokoju zgaście światło. To nic nie kosztuje, a ile możecie zyskać.
3. Zakupcie do domu żarówki energooszczędne, które posłużą na dłużej. Dzięki nim ochronimy zasoby naturalne.
4. Zepsuł Wam się telewizor. Nie wyrzucajcie go, tylko zanieście do naprawy. Będzie mniej elektrośmieci, a i Wy pewnie przyzwyczailiście się do niego.
5. Naczynia myjcie w misce, nie pod bieżącą wodą. Każda kropla jest ważna, bo nie można myśleć tylko o sobie. Kobiety w Sudanie chodzą po nią dwadzieścia kilometrów.
6. Nie używajcie zbyt wiele detergentów. Wasz talerz nie musi błyszczeć, żeby był czysty.
7. Bierzcie prysznic zamiast kąpieli. Szybko i wygodnie. Zrelaksować można się na spacerze ze mną.
8. Nie wyrzucajcie baterii i lekarstw. W wielu miejscach są do tego przeznaczone pojemniki.
Mam nadzieję, że powyższe punkty i krótkie wyjaśnienia przekonają Was do ochrony środowiska i będziecie razem ze mną najlepszymi ekoludkami na całej Ziemi.

Proste rady i zasady przedstawili również Kajetan Michoński i Natalka Pawlak, w swoich wierszowanych listach:


Mieszkańcy planety Ziemia!
Chcę powiedzieć wszystkim Wam, że o Ziemię naszą dbam, więc wy także o nią dbajcie i jej już nie zaśmiecajcie. Kiedy wszyscy duzi, mali będą o planetę dbali, wtedy będzie czym się chwalić.
Trzeba śmieci segregować i jedzenia nie marnować. Nie wyrzucać śmieci w lesie, o tym echo głośno niesie. Ja na przykład zbieram korki, mam ich chyba cztery worki. Zbieram je dla chorych dzieci oraz segreguję śmieci.
Bardzo dużo do zrobienia jest dla Ziemi, więc do dzieła. Ja wam przykład dobry daję, dbać o ziemię nie przestaję. Gdy będziemy o nią dbali, bardzo mocno się starali, wtedy będzie piękna, czysta, prawie jak bezludna wyspa, tylko pełna dobrych ludzi – eko życie się nie znudzi.
Kajetan Michoński, klasa II B, Szkoła Podstawowa w Serocku


Kochana Ziemio!
Piszę  do Ciebie bo martwię się wielce myślę, że człowiek rani Twe zielone serce. Nie dba zabrudza rozrzuca śmieci tam gdzie popadnie jak leci. Raz do lasu, raz do morza,  jeziora lub rzeki przez to świat jest smutny i kaleki. Tonie w brudzie i plastiku, którego wciąż gromadzi bezliku.
Jestem małą osóbką mam siedem lat więc żyję krótko. Wiele widziałam
i trochę wiem i nie podoba mi się co widzę.
Chcę być Twym zielonym super bohaterem nie chcę stać z boku być zwykłym zerem. Od dziś będę walczyć z zanieczyszczeniem. Wyłączę światło gdy zbędnie świeci, zakręcę wodę niech już nie leci. W parku i koło domu pozbieram wszystkie śmieci. Później je posegreguję by z makulatury ktoś zrobił tekturę lub pudełko na super adidasy a z nakrętek od butelek powstanie ekstra sweterek.
Przyrzekam Ci moja ziemio miła zrobię wszystko byś była piękna i zielenią lśniła i o swój las już nigdy się nie martwiła.

Natalka Pawlak, klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie

To tylko niektóre z listów…

Doceniając wysiłek dzieci i młodzież, którzy aktywnie włączyli się w pisanie LISTÓW DLA ZIIEMI na terenie naszej gminy postanowiliśmy nagrodzić i wyróżnić najciekawsze prace.


W kategorii klas 0-3 Szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Pawlak, klasa I, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie oraz Kajetan Michoński, klasa II b. Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce – Hubert Sumiła, klasa 0, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce – Oliwia Szajda – klasa II b, Szkoła Podstawowa w Serocku
Wyróżnienia:
 Kacper Andryszczyk, Zuzia Kozłowska – uczniowie klasy III, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie, Klaudia Jankowska, Jakub Zachmacz, Agata Karpińska – uczniowie klasy III Zespołu Szkół w Zegrzu, Emilia Zaręba, Karolina Kiedrowska – uczennice klasy I Zespołu Szkół w Zegrzu


W kategorii klas 4-6 Szkół podstawowych:
I miejsce – Natalia Szachna, klasa V c, Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce – Ola Mirońska, klasa VI a, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce – Katarzyna Drzewiecka, klasa VI, Zespołu Szkół w Zegrzu
Wyróżnienia:
Gabrysia Sałata, Ewa Łaszcz, Piotr Moroz, Karolina Kowalska, Wiktoria Suszczyńska, Weronika Dąbrowska, Zuzia Wnukowska – uczniowie Szkoły Podstawowej w Jadwisinie, Ola Klos, Asia Osińska – uczennice Szkoły Podstawowej w Serocku, Patrycja Gardias, Bartek Banaszek, Paulina Suska, Gabriela Jankowska - uczniowie Zespołu Szkół w Zegrzu


W kategorii Gimnazjum:
I miejsce – Karolina Zbroniec klasa II Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu
II miejsce – Iga Jaworska – klasa II c – Gimnazjum w Serocku
III miejsce – Ola Kanigowska, Natalia Jackiewicz, klasa II Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu
Wyróżnienia:
Marta Woźniak klasa III Gimnazjum - Zespół Szkół w Zegrzu, Karolina Kłosowska, Piotr Kozłowski, Natalia Goźlińska – uczniowie Gimnazjum w Serocku.


Autorzy najciekawszych prac otrzymają upominki.
O terminie ich wręczenia powiadomimy Dyrektorów Szkół.


Dodatkowo z każdej szkoły najładniejszy list zostanie przesłany w formie skanu do Fundacji ARKA, gdzie spośród listów jurorzy wybiorą 100 listów, z całej Polski, które wezmą udział w konkursie internetowym prowadzonym na Facebooku. 90 laureatów otrzyma drobne upominki (książki, płyty, gadżety), a 10 najpopularniejszych listów otrzyma cenne nagrody ufundowane przez Lasy Państwowe.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji pisania LISTÓW DLA ZIEMI. Wspólnie z Fundacją ARKA mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do budowania prawidłowych postaw ekologicznych, a przedstawione w liście Natalki Szachny - EKOLUDKOWE ZASADY będą nieodłączne dla nas wszystkich.


Dziękujemy również dzieciom i ich opiekunom z przedszkola w Zegrzu i w Serocku, które z przystąpiły do akcji, werbując do akcji pisania LISTÓW DLA ZIEMI, rodziców i nauczycieli.

Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa