Uroczysta sesja z okazji jubileuszu 25 lat Wolności
Dwadzieścia pięć lat temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się pierwsze w powojennej Polsce częściowo wolne wybory parlamentarne. Były one efektem rozmów przy Okrągłym Stole, w wyniku których uzgodniono szereg zmian politycznych, gospodarczych i społecznych.
27 maja 1990 przeprowadzono pierwsze wolne wybory samorządowe. Wydarzenia te zapoczątkowały długotrwały proces odzyskiwania Państwa i budowy jego struktur.
Wspólnie ku Wolności
2 czerwca 2014 roku osoby, które uczestniczyły w procesie budowy samorządu serockiego, wykorzystując Wolność, jaką dały Polakom przemiany ustrojowe, spotkały się na uroczystej sesji Rady Miejskiej, aby wspólnie świętować 25 lat Wolności. Patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
Po uroczystej Mszy świętej uczestnicy zatrzymali się przy budynku przy ul. Farnej 5, w którym przed dwudziestoma pięcioma laty odbywały się spotkania członków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku. Pamiątkowa tablica na budynku informuje o tym fakcie i przypomina, że Serocczanie aktywnie uczestniczyli w procesie odzyskiwania Wolności. Odsłonięcia tablicy dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Serock w towarzystwie Sławomira Jakubczaka, który w kilku słowach przypomniał tę trudną dla Polaków historię sprzed roku 1989.
Wokół Wolności koncentrowały się przemówienia gości zgromadzonych na sesji Rady Miejskiej w ośrodku szkoleniowo – wypoczynkowym Exploris. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Senator RP Anna Aksamit, Poseł na Sejm RP Jadwiga Zakrzewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, Doradca Prezydenta RP Tomasz Nałęcz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego Katarzyna Kręźlewicz, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce Hasan Hasanov, Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Legionowskiego Olga Wierzbicka, Rektor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku Adam Koseski. Zaproszenie na sesję przyjęli również Radni Rady Miejskiej wszystkich kadencji od 1990 roku, Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku, Przedstawiciele samorządów, wojska, policji, straży pożarnych, duchowni, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawiciele stowarzyszeń. Towarzyszyły nam również delegacje z naszych partnerskich miast i gmin: Ignaliny, Lanskroun, Radzionkowa, Dzierżoniowa, a także Quby z Azerbejdżanu i gminy Głyboczyca z Ukrainy.
Wystąpienia gości stworzyły emocjonalne tło wspomnień o trudnej drodze do Wolności. Podsumowując proces przemian jakie zaszły w Polsce w ciągu 25 lat nie sposób nie zauważyć, że tworzące się społeczeństwo obywatelskie wykorzystało szanse jakie Polsce dała zmiana ustroju. Jak ogromne zmiany zaszły nie tylko na poziomie administracji ale także w świadomości społeczeństwa obrazuje dzisiejszy charakter Serocka – miasta, które – jak mówił profesor Nałęcz – „dwadzieścia pięć lat temu było szare, a dziś jest barwną perłą na Mazowszu”.
Wykorzystujemy szanse
Nie byłoby tak silnych pozycji samorządów, gdyby nie obywatelskie społeczeństwo, świadome swej roli w tworzeniu wspólnoty lokalnej. Uroczysta sesja była okazją do uhonorowania grupy osób, które w gminie Serock dbają o rozwój kultury i sportu. Za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury nagrodzeni zostali: Sławomir Jakubczak i Monika Misiura, za wysokie osiągnięcia w dziedzinie sportu – Marek Stamirowski, Maciej Stolarski, Michał Krasnowski i Adrian Koza.
Ważnym punktem w procesie budowy samorządów jest nawiązywanie kontaktów z innymi samorządami w Polsce i zagranicą – wzajemna współpraca na wielu płaszczyznach, połączona z ochroną dziedzictwa narodowego i tożsamości lokalnej, poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań. Podczas uroczystej sesji postawiliśmy kolejny krok na drodze międzynarodowej współpracy. Podpisany list intencyjny z ukraińską gminą Głyboczyca, którą reprezentował Wójt Gminy Sergiy Viktorovych Sokalskyy, zainicjował współpracę z nowym partnerem gminy Serock. Wójt głyboczyckiej gminy wyraził nadzieję, że współdziałanie w takich dziedzinach jak m.in. oświata, sport, gospodarka zaowocują wieloma dobrymi rozwiązaniami dla obu samorządów.
Tegorocznemu jubileuszowi 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej towarzyszą rocznice nawiązania współpracy Miasta i Gminy Serock z litewskim rejonem Ignalina – 15 lat, czeskim miastem Lanskroun – 15 lat i polskim miastem Dzierżoniów – 10 lat. Z tej okazji przedstawiciele powyższych samorządów podpisali deklaracje dalszej współpracy. Podpisy na dokumentach złożyli Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Henrikas Šiaudinis - Zastępca Mera Ignaliny, Mgr. Stanislava Švarcová – Burmistrz Miasta Lanskroun, Marek Piorun – Burmistrz Miasta Dzierżoniów. Miasto Dzierżoniów uhonorowane zostało tego dnia Medalem za zasługi dla Miasta i Gminy Serock.
Dziękując za zaproszenie do Serocka przedstawiciele Azerbejdżanu na czele z Zastępcą Przewodniczącego Władzy Wykonawczej Miasta Quba Hasanovą Afet Xalid podkreślili, jak ważną postacią w historii ich państwa był Witold Zglenicki – związany z historią Serocka (i pochowany na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej), odkrywca złóż i pionier wydobywania ropy z dna morskiego. Z Baku „uczynił naftowe Eldorado“. Przedstawiciele obu samorządów wyrażają nadzieję, że wizyta w Serocku zainicjuje dobrą współpracę między miastami.
W imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Serock Sylwestra Sokolnickiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Serocku Artura Borkowskiego dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystej sesji za obecność, podzielenie się wspomnieniami, refleksjami o zmianach, jakie zaszły w Serocku w ciągu 25 lat, za Wasze zaangażowanie w budowę silnego serockiego samorządu.
Krótką relację z uroczystości można było obejrzeć w Kurierze Mazowieckim.
Referat Komunikacji Społecznej