Żołnierze Mazowsza na polach Austerlitz
2 grudnia 1805 na polach Austerlitz (obecnie Słowkovo u Brna w Czechach) armia pod wodzą Napoleona Bonaparte, stoczyła bitwę z wojskami III koalicji antyfrancuskiej. Przeciw armi Napoleona wystąpiły wojska Franciszka Cesarza Austrii i Aleksandra Cara Rosji, dlatego bitwa ta nazywana jest „Bitwą trzech cesarzy”.
Odwieczny wróg Francji, Wielka Brytania nie angażowała się bezpośrednio w walki na kontynencie europejskim, jednak gotowa była do finansowania każdego, kto chciał zaszkodzić Francji Napoleona. W wyniku zabiegów dyplomatycznych Brytyjczyków zawiązano sojusz, do którego dołączyły Austria, Rosja, Szwecja i Królestwo Neapolu. Plan zakładał atak przeciwko Francji od północy na Księstwo Hanower, Bawarię sojuszniczkę Francji od wschodu i północne Włochy od południa i wschodu. Była to największa operacja militarna obejmująca swym zasięgiem tereny od morza Śródziemnego do Bałtyku i Morza Północnego. Niestety synchronizacja działań na tak dużych przestrzeniach w czasach, gdy przesłanie wiadomości między dowódcami wymagało wielu godzin, a czasami nawet dni było niemożliwe. Opóźnienia w przygotowaniu wojsk do działania oraz brak kompetencji dowódców doprowadziło do sukcesywnego rozbijania poszczególnych armii koalicji przez wojska francuskie. Klęska Austriaków w Bawarii, niepowodzenie w Hanowerze Brytyjczyków i Szwedów, doprowadziło do opanowania Austrii. Jednak udało się wojskom austriackim i rosyjskim połączyć na terenie Czech, co dało im znaczną przewagę nad armią francuską. W bitwie pod Austerlitz 71,5 tyś. żołnierzy francuskich pokonało 92 tyś. Austriaków i Rosjan. Armia III koalicji utraciła 1/3 swoich wojsk, a pozostała część zamieniła się w masę maruderów, nad którymi nikt nie panował.
29 listopada obchodziliśmy 209 rocznicę bitwy, w której uczestniczyło około 900 rekonstruktorów, 60 koni i 15 armat. Rekonstrukcja bitwy odbywała się na stoku wzgórza Santon, z którego szczytu dowodził Napoleon. Do dzisiaj na tym wzgórzu stoi kapliczka, którą można zobaczyć na każdym obrazie przedstawiającym Napoleona pod Austerlitz. Mimo niskiej temperatury i bardzo silnego wiatru, który potęgował chłód, rekonstrukcję oglądało kilka tysięcy widzów.
Rekonstruktorzy z Polski wystawili batalion (około 140 osób), który walczył po stronie wojsk francuskich. Pod Austerlitz nie zabrakło 8 pułku piechoty Księstwa Warszawskiego z Borowej Góry. Podczas bitwy odpieraliśmy szarże austriackich dragonów i walczyliśmy z regimentami piechoty rosyjskiej. Każda bitwa to kolejna przygoda, poznanie ciekawych ludzi i miejsc. Dlatego jeżeli interesujesz się historią skontaktuj się z nami. Stowarzyszenie przygotowuje się do organizacji Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej odtwarzającej tradycję polskich pułków z okresu wojny o granice II Rzeczpospolitej. Zapraszamy do wspólnej zabawy i współpracy (e-mail: kfalk@poczta.onet.pl).
Krzysztof Falkowski