Dzień Samorządu Terytorialnego
Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce i wejścia w życie ustawy o samorządzie terytorialnym. Ówczesne prawo, wraz z ustawą z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej ukształtowało dualistyczny (rządowy i samorządowy) model ustroju administracji publicznej w terenie.
Jedynym szczeblem samorządu terytorialnego była wtedy gmina. Ustawa nadała jej osobowość prawną i umożliwiła ochronę sądową samodzielności. Jako organy gminy wskazano: radę oraz kilkuosobowy zarząd z wójtem, burmistrzem lub prezydentem na czele. Samorząd otrzymał prawo do posiadania mienia komunalnego oraz wyposażony został w dochody własne dodatkowo uzupełnione subwencjami i dotacjami z budżetu państwa.
Od 1990 roku mamy nie tylko nowe struktury i prawo, ale także nowy sposób myślenia obywateli, bardziej świadomych swoich praw i obowiązków. Wiedzących, że mają realny wpływ na różne obszary codziennego życia, na to, co dzieje się w ich „małych ojczyznach”.
Obecnie w Polsce samorząd terytorialny jest trójszczeblowy. Najniższy i podstawowy szczebel to gmina, następnie lokalny - powiat oraz regionalny - województwo. Każdy z nim ma swoje własne, określone odpowiednią ustawą zadania. Podstawowymi aktami prawnymi dotyczącymi ustroju jednostek samorządu terytorialnego są: ustawa o samorządzie terytorialnym, ustawa o samorządzie powiatowym oraz ustawa o samorządzie województwa. Zakres tych zadań wciąż ulega poszerzeniu. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina, Gmina wykonuje wszystkie zadania samorządu terytorialnego nie
zastrzeżone dla innych jednostek samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 16 Konstytucji RP samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Wyraża się to w wykonywaniu nie tylko zadań własnych, tj. przypisanych jednostkom samorządu terytorialnego, lecz także realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej.
źródło: bip.jezow.pl
Życzymy Samorządowcom wielu sukcesów, pomyślności i nieustającej satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnych.