25 maja 2014 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego
Wybory europejskie pozwolą obywatelom wywrzeć wpływ na przyszły polityczny kierunek Unii Europejskiej poprzez wybór 751 posłów do Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialnych za reprezentowanie ich interesów przez najbliższe pięć lat. Co pięć lat obywatele Unii Europejskiej wybierają swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego – instytucji reprezentującej interesy obywateli w UE, której skład jest wyłaniany w w wyborach bezpośrednich.
W maju 2014 roku zostanie wówczas wybranych 751 europosłów. Obywatele każdego państwa członkowskiego mają prawo wyboru określonej liczby posłów, w PE zasiada na przykład 51 posłów z Polski. Przydział miejsc jest określony w traktatach europejskich: państwa o większej liczbie ludności mają więcej miejsc niż mniejsze państwa, które otrzymują jednak więcej miejsc, niż wynikałoby to ze ścisłego stosowania zasady proporcjonalności. Państwa członkowskie uzgodniły pewną liczbę wspólnych reguł, z których najważniejszy jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej. Każde państwo ma jednak prawo swobodnie decydować o wielu ważnych aspektach procedury głosowania. Na przykład niektóre państwa dzielą swoje terytorium na regionalne okręgi wyborcze, podczas gdy inne mają tylko jeden okręg wyborczy. W Polsce posłowie do PE są wybierani w 13 okręgach. Państwa mogą również decydować o konkretnym dniu wyborów do PE zgodnie z ich tradycją w tym zakresie, ale wszędzie głosowanie musi odbyć się w tym samym tygodniu. Zwyczajowo rozpoczyna się w Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie głosuje się w czwartek, a kończy w niedzielę, kiedy to głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich. W 2014 roku wybory powinny się w Polsce – w niedzielę 25 maja. Wraz z wejściem w życie Traktatu z Lizbony, Parlament Europejski stał się pełnoprawnym współustawodawcą i odgrywa decydującą rolę w kształtowaniu europejskiej polityki. Współdecyduje też o budżecie UE. Wyniki wyborów muszą być także uwzględnione przez przywódców państw członkowskich podczas mianowania kandydatów na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Oddając głos w wyborach europejskich wywiera się wpływ na skład Parlamentu i na decyzje podejmowane przez instytucje europejskie przez kolejne pięć lat.
Źródło: www.europarl.pl
UWAGA
Lokale obwodowych komisji wyborczych w dniu 25 maja 2014 r. (niedziela) będą otwarte w godz. 7 – 21.
Jednocześnie informujemy, że wszelkie informacje na temat wyborów można uzyskać w pokoju nr 1 pod numerem telefonu 782-88-55. Wnioski o dopisanie do rejestru wyborców są dostępne w pok. Nr 2.
Wnioski i formularze związane z Eurowyborami dostępne są pod linkiem:
http://www.miasto.serock.pl/62,ewidencja-ludnosci.html
Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich
Magdalena Łoniewska