Rotator zdjęć

Główna treść strony 2014

IKONA-BATIK-INSPIRACJE wystawa w serockim ratuszu

IKONA-BATIK-INSPIRACJE to kolejna, po MUZYKACH W BATIKU wystawa tematyczna pracowni. Początkiem pracy nad kolekcją były WARSZTATY PISANIA IKON metodą tempery jajecznej, które odbyły się w maju 2014 roku  w Przasnyszu. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z tłem historycznym powstawania ikon, symboliką, językiem i duchowością ikon oraz techniką ich wykonywania. Wiedzę i umiejętności zdobyte na warsztatach członkowie pracowni przenieśli na grunt znanej sobie technologii batiku, dla której ikona stała się nową inspiracją. Efekty pracy mogą Państwo podziwiać na wystawie.

Wystawa prezentowana była dotychczas w Kościele O.O. Pasjonistów w Przasnyszu podczas Festiwalu Fabryka Światła - Przasnysz 2014 (wrzesień 2014) oraz w Muzeum Historycznym w Przasnyszu (październik - listopad 2014). WARSZTATY PIASNIA IKON oraz wystawa IKONA - BATIK - INSPIRACJE w Muzeum Historycznym w Przasnyszu odbyły się w ramach projektu ;Powiat Przasnyski Stolica Kultury Mazowsza; organizatorami, którego są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Przasnyski. "

 

Pracownia Batiku "MAMUT" działa w ramach Miejskiego Domu Kultury w Przasnyszu od 2006 roku i zajmuje się specyficzną dziedziną sztuki, jaką jest batik. Jest to oryginalna metoda wytwarzania barwnych tkanin poprzez wielokrotne nakładanie wosku oraz barwienie materiału.

Technika batiku znana jest w różnych częściach świata od ponad 2000 lat, ale do największego rozkwitu została doprowadzona na indonezyjskiej wyspie Jawie. W 2009 roku batik indonezyjski został wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Na Jawie batik stosuje się przede wszystkim do wykonywania unikatowych tkanin, stanowiących część tradycyjnego stroju. W połowie XX wieku technika batiku została wprowadzona do malarstwa i dziś uprawiana jest na całym świecie przez setki artystów. Niecodzienne właściwości batiku ujawniają się w dwustronności prac, wspaniałych efektach ich podświetlania oraz niepowtarzalnych żyłkowaniach, które powstają pod wpływem pękającegowosku.

Pracownia Batiku MAMUT została stworzona i jest prowadzona przez Tomasza Jakubowskiego, instruktora plastyki w MDK Przasnysz. Zrodziła się z pasji oraz twórczego klimatu panującego wśród ludzi związanych z przasnyską placówką kultury. Rozpoczęło się od    eksperymentów i prób. Następnie zaczęły  pojawiać się prace, które po raz pierwszy zaprezentowane zostały w  Miejskim Parku podczas Dni Przasnysza 2006 roku.

Przez osiem lat funkcjonowania Pracowni Batiku MAMUT powstało kilkaset batików. Zdjęcia prac posłużyły jako oprawa graficzna tomiku poezji Grzegorza Walczaka "Sopel słońca" wydanego w 2007 roku. Batiki wykonane w pracowni były oprawą scenograficzną wielu imprez oraz spektakli organizowanych w przasnyskiej  placówce. Jeden z batików   wykonanych w pracowni podarowany został Burmistrzowi Miasta Przasnysza podczas       inauguracji  I Przasnyskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej. Wiele innych prac corocznie przekazywanych jest na cele charytatywne m.in. na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Pracownia organizuje warsztaty i pokazy dla placówek oświaty i kultury oraz zajęcia cykliczne podczas organizowanych w MDK Przasnysz akcji feryjnych i letnich. Tradycją stało się również wykonywanie batiku na żywo na stoisku Miejskiego Domu Kultury podczas Dni Przasnysza. W 2013 roku tak wykonana praca podarowana została zespołowi BRACIA.

Jednym z najważniejszych wydarzeń dla pracowni była organizacja I Przasnyskiego Pleneru Batiku w lipcu 2012 roku. Wzięło w nim udział kilkunastu artystów z całej Polski. Gośćmi honorowymi były dr Maria Wrońska-Friend, badaczka batiku na świecie, oraz dr Katarzyna Schmidt–Przewoźna, uznany ekspert od barwienia naturalnego. Plener trwał tydzień, towarzyszyły mu dwie wystawy, wykłady, pokazy filmów dokumentalnych oraz wspaniała, twórcza atmosfera. Ciekawym efektem pleneru był artykuł w
brytyjskim piśmie branżowym BATIK GUILD mówiący o przebiegu imprezy. Jedna z przasnyskich prac powędrowała do kolekcji dr Marii Wrońskiej-Friend i jest prezentowana w Australii.

Pracownia batiku MAMUT jest jedyną tego typu pracownią działającą w regionie przasnyskim. Na zajęcia uczęszczają osoby w różnym wieku. Ich wspólną pasją jest szeroko pojęta kultura oraz działania na rzecz rozwoju i animacji społeczności lokalnej.

 

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -