Rotator zdjęć

Główna treść strony 2014

Rocznica "Cudu nad Wisłą"

15 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali Armię Czerwoną w Bitwie Warszawskiej. Zwycięstwo nad przeważającymi siłami przeciwnika nazywane jest „cudem nad Wisłą”. Sukces wojsk polskich nie tylko zapewnił Ojczyźnie niepodległość na blisko 20 lat, ale również uchronił Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną.


Bitwa Warszawska uznawana dziś przez wielu historyków na całym świecie za jedną z 18 bitew, które zadecydowały o losach świata, trwała od 13 do 25 sierpnia.
„Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy”. (źródło: http://www.bitwawarszawska.pl/)
Główne walki rozegrały się pod Radzyminem, warto wspomnieć, ze ciężkie boje toczyły się w wielu podwarszawskich miejscowościach, również pod Serockiem czy Pułtuskiem.

Skąd Cud nad Wisłą?
Autorem nazwy był Stanisław Stroński – redaktor Rzeczpospolitej, który pisząc o „cudzie” porównywał bitwę warszawską do bitwy nad Marną z września 1914 r., w wyniku której zatrzymano pochód Niemców na Paryż. I choć przez lata interpretację historyczną dopełniła wiara w pomoc nadprzyrodzonych sił i legenda o bohaterskiej postawie księdza Ignacego Skorupki, to autor tej symbolicznej nazwy zwracał uwagę na rangę zwycięstwa i jego znaczenie dla losów Europy i świata.


15 sierpnia, w rocznicę zwycięskiej walki, obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.
W gminie Serock, co roku, organizowany jest festyn z okazji tegoż święta. Zapraszamy do udziału.

  • -