Rotator zdjęć

Główna treść strony 2015

„POWSINOGI” - relacje klubowe

Projekt  poświęcony 70-tej rocznicy POWSTANIA WARSZAWSKIEGO realizowany w I półroczu roku szkolnego 2014/2015 zainteresował i skupił 72 osoby (troje prowadzących tj.; kier. Grupy, wychowawcę, przewodnika oraz podopiecznych i członków ich rodzin).

Planowane cztery wyprawy;27.IX.,11.X., 8.XI., 30.XII., odbyły się zgodnie z planem. Jedynie choroby pomieszały szyki uczestnikom, tak że nie każdemu udało się uczestniczyć we wszystkich czterech edycjach. Uczestniczką całości projektu była Daria Tańska oraz wolontariuszka Monika Żądło. Daria została  wyróżniona na ostatniej wyprawie plakietką odblaskową UŚMIECHU – należą się jej się wielkie brawa.    

Powstały piękne prace plastyczne upamiętniające te chwile. Projekt połączył trzy pokolenia; dzieci, rodziców i dziadków. Przekazywana wiedza przez przewodników stała się bliższa, lepiej przyswajana a także wzbogacona o wspomnienia własne rodzin, zwłaszcza przez pokolenie dziadków. Jak się okazuje i w naszym środowisku mieszkają potomkowie Tych, którzy w Powstaniu Warszawskim walczyli, a nawet oddali swe młode życie. Wszyscy uczestnicy projektu poszerzyli swą wiedzę o tak zwanych grobach „NA ŁĄCCE”  (osób pomordowanych więźniów PRL od połowy 1948 roku do 1956 roku).  
 
Jako pomysłodawca i organizator tego projektu wszystkim jego uczestnikom serdecznie dziękuję. Najgorętsze  słowa podzięki kieruję do wszystkich dorosłych którzy poświęcili swój czas młodemu pokoleniu i pomogli przyswoić tę jakże trudną wiedzę o własnym kraju i własnym narodzie. Słowa wdzięczności  kieruję  do P. Beaty, od której otrzymaliśmy znicze. Rozświetliły one groby POWSTAŃCZE oraz groby „NA ŁĄCZCE”  Nekropoli Powązkowskiej. Zaś 30.XII.dzieci i młodzież  utworzyła z nich pięknie jaśniejący znak POLSKI WALCZĄCEJ symbol powstańczy pod pomnikiem poświęconym POWSTANIU WARSZAWSKIEMU na zakończenie projektu.

Ostatni spacer po Warszawie w świątecznej szacie nasunął nowy pomysł dla naszej grupy, na II semestr. Będą to spacery po Warszawie śladami „LALKI” Bolesława Prusa.
To nowe wyzwanie zostało zaakceptowane przez grupę, odkurzy   lekturę z czasów młodości dziadków i rodziców, wprowadzi w czarodziejski świat książki dzieciaki i młodzież.
Projekt rozpoczniemy biwakiem  i wspólnym czytaniem fragmentów lektury. Do jego realizacji zaprosiliśmy  panią Krystynę przewodnika, z którą tak mile i owocnie spędzaliśmy czas, a zaproszenie zostało przyjęte.

Wspólnym spontanicznym pomysłem jest wcielenie się w epokę po przez spacer w strojach z tamtych lat po jednym z opisanych parków. Spodziewam się wspaniałej zabawy i zapraszam serdecznie wszystkich chętnych do udziału w tym projekcie. Szczegółowy plan projektu ukaże się niebawem.

Janina Orzepowska
Starszy Wychowawca
Koordynator G.Z.Ś.Ś. w Serocku 

  • -