” Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji”
"Wiwat, wiwat Babiniec
Sto lat Babiniec niech żyje nam."
Takim podsumowującym refrenem Panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy zakończyły seminarium pt.” Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji”.
W dniach 27-29.11.2015 r. w siedzibie CDR. Kraków miało miejsce seminarium dla kobiet organizacji pozarządowych lub działających na rzecz kobiet na obszarach wiejskich pt.” Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji”.
Tematem pierwszego dnia seminarium był zrównoważony rozwój i rola kobiet oraz organizacji kobiecych jaką w nim odgrywają. Uczestnicy seminarium dowiedzieli się, że: rozwój zrównoważony to taki rozwój, który zaspokaja potrzeby obecnego pokolenia bez pozbawiania możliwości przyszłych pokoleń do zaspokajania ich potrzeb. Istota koncepcji zrównoważonego rozwoju jest zapewnienie trwałej poprawy jakości życia współczesnych i przyszłych pokoleń przez odpowiednie kształtowanie proporcji pomiędzy kapitałem ekonomicznym, ludzkim i przyrodniczym.
Następnie zostały przeprowadzone warsztaty nt. twórczego wykorzystania zasobów kultury materialnej i niematerialnej wsi jako elementu służącego rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Tu członkinie kół zaprezentowały dorobek swojej organizacji. Po prezentacji, w dalszej części warsztatów, uczestniczki analizowały 4 obszary tematyczne swojej aktywności, co pozwoliło na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz inspiracji do rozwiązywania problemów, z którymi na co dzień się borykają. Dyskusje dotyczyły spraw finansowych, współpracy, podejmowania działań oraz rozwiązań jakie realizują te organizacje kobiece na wsi w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego, kulinarnego oraz w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i krajobrazowego.
W drugim dniu seminarium miała miejsce wizyta studyjna w okolice Klucza i Olkusza. W ramach tej wizyty odbyło się spotkanie za Stowarzyszeniem „Babiniec” , LGD „Nad Białą Przemszą” i Stowarzyszaniem „U Pyzy”, a także zwiedzanie punktu informacyjnego o Pustyni Błędowskiej, wzgórza - punktu widokowego Czubatka.
W trzecim dniu uczestniczki seminarium zapoznały się z tematem: „Źródła finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020” i dowiedziały się gdzie oraz jak skutecznie pozyskiwać dotacje. Po zakończeniu seminarium wszystkie Panie otrzymały dyplomy.
Każdego dnia po kolacji miały miejsce spacery po najstarszej dzielnicy Krakowa - Kazimierzu. Przedświąteczne dekoracje, bliskość Wawelu i Sukiennic tworzyły wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę.
Jak widać seminarium obfitowało w wiedzę. Było również okazją do zawiązania współpracy jak również wymiany doświadczeń. Panie były bardzo zadowolone i z chęcią zadeklarowały swój udział w następnych spotkaniach.
Teresa Krzyczkowska