Wybory sołeckie zaplanowane.
Rada Miejska w Serocku uchwałą Nr 37/IV/2015 z dnia 2 lutego 2015 r. zarządziła przeprowadzenie wyborów do jednostek pomocniczych Miasta i Gminy Serock na lata 2015-2019 w terminie od 1 marca 2015r. do 31 maja 2015r.
Warto dowiedzieć się czym jest sołectwo, czym zajmuje się sołtys i rada sołecka, jak wyglądają zebrania wiejskie.
Na terenie gminy Miasto i Gmina Serock znajduje się 28 sołectw: Bolesławowo, Borowa Góra, Cupel, Dębe, Dębinki, Dosin, Gąsiorowo, Guty, Izbica, Jachranka, Jadwisin, Kania Nowa, Kania Polska, Karolino, Ludwinowo Dębskie, Ludwinowo Zegrzyńskie, Łacha, Marynino, Nowa Wieś, Skubianka, Stasi Las, Szadki i Wola Kiełpińska, Święcienica, Wierzbica, Wola Smolana, Zabłocie, Zalesie Borowe.
Sołectwo
Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy. Sołectwo jest częścią struktury organizacyjnej gminy, tj. zorganizowaną wspólnotą samorządową mieszkańców posiadającą określone terytorium.
Do zakresu działania sołectwa należy m.in.: dbałość o zaspokajanie potrzeb mieszkańców sołectwa i reprezentowanie ich interesów na zewnątrz, współpraca z organami gminy oraz pomoc w wykonywaniu przez te organy zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej, dysponowanie funduszem sołeckim, występowanie z wnioskami i opiniami w sprawach istotnych dla sołectwa do Rady Miejskiej i Burmistrza, współpraca z radnymi, podtrzymywanie tradycji kulturowych na terenie sołectwa.
Sołtys
Sołtys jest organem wykonawczym w sołectwie. Do zadań sołtysa należy zarządzania bieżącymi sprawami sołectwa, realizacja uchwał zebrania wiejskiego, reprezentowanie sołectwa na zewnątrz, zwoływanie zebrań wiejskich, utrzymywanie stałego kontaktu z organami gminy, uczestniczenie w naradach sołtysów organizowanych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej lub Burmistrza, udział w sesjach Rady Miejskiej i posiedzeniach komisji Rady, występowanie z wnioskami dotyczącymi potrzeb sołectwa i jego mieszkańców.
Rada sołecka
Rada sołecka jest organem wspomagającym działalność sołtysa. Rada sołecka składa się z 3 do 5 osób. Do zadań rady sołeckiej należy pełnienie funkcji pomocniczo- doradczej sołtysa oraz wspomaganie jego działań, w szczególności przygotowywanie zebrań wiejskich, inicjowanie działań na rzecz rozwoju sołectwa, inicjowanie organizacji imprez o charakterze kulturalnym, sportowym i rekreacyjnym.
Zebranie wiejskie
Zebranie wiejskie jest organem uchwałodawczym w sołectwie. Do zakresu działania zebrania wiejskiego należy podejmowanie uchwał we wszystkich istotnych sprawach zastrzeżonych do wyłącznej kompetencji zebrania wiejskiego oraz innych istotnych dla sołectwa sprawach. Do wyłącznej kompetencji zebrania wiejskiego należy m.in. wybór i odwołanie sołtysa i rady sołeckiej, określenie przeznaczenia środków finansowych przydzielonych w budżecie gminy do dyspozycji sołectwa, uchwalanie wniosku o przyznanie środków z funduszu sołeckiego.
Decyduj o swoim sołectwie
Kadencja organów sołectwa trwa 4 lata licząc od dnia wyborów i kończy się z dniem wyborów nowych organów sołectwa.
Sołtys i rada sołecka wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania.
Kandydaci na stanowisko sołtysa oraz do rady sołeckiej mogą być zgłaszani osobiście przez stałych mieszkańców uczestniczących w zebraniu wiejskim. Zgłoszenie kandydata odbywa się ustnie w trakcie zebrania wiejskiego. Uprawnieni do kandydowania są wyłącznie stali mieszkańcy gminy uczestniczący w zebraniu wiejskim. Warunkiem przyjęcia każdej kandydatury jest zgoda kandydata wyrażona w trakcie zebrania.
O terminach wyborów w poszczególnych sołectwach będziemy Państwa informować na bieżąco.
Referat Obsługi Rady Miejskiej i Spraw Prawnych