27 maja - Dzień Samorządu Terytorialnego
27 maja 1990 roku, 25 lat temu, odbyły się pierwsze w powojennej Wolnej Polsce wybory samorządowe. Wybory, które stanowiły ważny krok w budowaniu państwa obywatelskiego.
Ustawa o samorządzie terytorialnym, którą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił 8 marca 1990 roku nie tylko ustaliła status prawny gmin, ale także zdecydowała o daniu społecznościom lokalnym prawa decydowania o przyszłości ich lokalnych wspólnot.
Nie byłoby polskiej samorządności w obecnej formie bez wydarzeń, które zapoczątkował Sierpień 80: fala strajków,konsolidacja środowisk opozycyjnych w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys gospodarczy, czy niezwykle symboliczne wsparcie duchowe Papieża Polaka. Przełomowy był rok 1989 – rok Wolności. Najpierw zapoczątkowane w lutym obrady Okrągłego Stołu,podczas których władza komunistyczna prowadziła wiążące rozmowy z przedstawicielami opozycji i Kościoła, potem pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu – rezultat owych porozumień. Wybory, które przyniosły wielkie zwycięstwo Solidarności i w efekcie doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, dając początek przemianom politycznym nie tylko w kraju, ale w całej Europie Środkowo – Wschodniej.
Wybory samorządowe dały władzom lokalnym kompetencje i środki do realizowania podstawowych zadań publicznych, pozwoliły na samodzielne decydowanie o sposobie zaspokajania potrzeb mieszkańców oraz wyznaczania kierunku rozwoju jednostek samorządu terytorialnego.Wspólnoty lokalne mogły wreszcie wziąć odpowiedzialność za najbliższe otoczenie. I wzięły – budując sukcesywnie, od 25 lat, społeczeństwo obywatelskie.
27 maja 1990 roku przeprowadzono pierwsze w pełni wolne, demokratyczne wybory samorządowe, powstała także gmina Serock, a w pierwszych demokratycznych wyborach, na burmistrza Miasta i Gminy Serock, wybrano Sylwestra Sokolnickiego. W 1998 roku, w drugim etapie reformy samorządowej, powstał samorządowy powiat i województwo. Dzisiaj przed samorządem stoją nowe wyzwania, wyzwania podnoszone poprzeczką europejską, wyzwania na rzecz rozwoju lokalnego. Nadajemy tym wyzwaniom kształt współpracy z mieszkańcami naszej gminy, poszanowaniem ich praw i dbałością o ich dobro. 27 maja obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego.
Gmina Serock wykorzystała naturalne i historyczne walory do budowania jej atrakcyjności i określenia kierunków rozwoju. Dziś gmina Serock ma wiele atutów, którymi kusi turystów, inwestorów i swoich mieszkańców.
Rok samorządności – do uczczenia którego zachęca również Prezydent RP Bronisław Komorowski – to nasze wspólne święto. Samorząd Serocki nie mógłby istnieć bez swoich mieszkańców, Państwa potencjału i solidarności. Mamy nadzieję, że zaplanowane na ten rok przedsięwzięcia będą dobrą okazją, by podziękować Państwu za Wasz piękny wkład w budowanie naszej lokalnej wspólnoty. Chcemy przypomnieć Państwu historię serockiej samorządności, pokazać jak gmina zmieniała się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, przywołać wspomnienia tych, którzy w proces tworzenia owej samorządności byli zaangażowani. Zapraszamy do uczestnictwa w gminnych przedsięwzięciach w roku obchodów 25-lecia Serockiego Samorządu.