Rotator zdjęć

Główna treść strony 2015

STOP wypalaniu traw !

Problem, który  powtarza się każdego roku w porze wiosennej, zanim jeszcze na dobre rozpocznie się wegetacja. Ogień, który płonie na łąkach i nieużytkach nie tylko zabija wszystko co spotka na swojej drodze, ale też łatwo może wymknąć się spod kontroli i spowodować wiele szkód.
Wypalanie traw i zarośli jest jednym z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska. Nie daje żadnych korzyści, wręcz przeciwnie przynosi same szkody dla przyrody i człowieka.

Podczas wypalania giną  w płomieniach żyjące w trawie ptaki, zwierzęta, płazy, owady, które są pożyteczne i przyjazne człowiekowi:
- Niszczone są miejsca lęgowe ptaków, palą się ich gniazda.
- Ogień uśmierca m.in. dżdżownice, które mają bardzo pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości.
- Giną mrówki, które zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy.
- Giną biedronki, które zjadają mszyce.
- Giną pszczoły i trzmiele, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, co w konsekwencji obniża plony.
- W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę.
- Zniszczeniu ulega warstwa próchnicy, a wraz z nią bogaty świat mikroorganizmów, w związku z czym jest większe zapotrzebowanie na nawożenie.
- Wysoka temperatura powoduje odrywanie się gleby, co z kolei może powodować erozję.

Wypalanie traw i zarośli, prócz ujemnych konsekwencji jakie za sobą niesie dla przyrody jest także łamaniem prawa. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody „Kto: wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu lub grzywny.”

Dodatkowo zakaz wypalania traw jest jednym z wymogów tzw. dobrej kultury rolnej, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który nie przestrzega tych zasad, grozi zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Agencja może obniżyć płatności aż o 20 %, a w skrajnych przypadkach może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Apelujemy o rozsądek!
Referat ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa