8 Pułk Piechoty pod Olszynką Grochowską
6 lutego roku pańskiego 1831 wielkie poruszenie. Do Warszawy dotarła wiadomość od Prefekta z Łomży, że w granice Królestwa Polskiego wkraczają Wojska Rosyjskie. Ogłoszono alarm i zaczęto przygotowywać się do obrony. Armia Królestwa ustępująca liczebnie wojskom Cara Rosji, została zgromadzona na przedpolach Warszawy i przygotowuje się do walnej rozprawy. 8 pułk, jako regiment drugiej brygady piechoty w drugiej dywizji piechoty Królestwa Polskiego, stanął w gotowości i ruszył w rejon koncentracji na Grochowie. Armia Cara pod dowództwem Gen. Dybicza przekroczyła granicę w 8 punktach. Korpus Ks. Szachowskiego poruszał się traktem kowieńskim (pierwsza bita, nowoczesna droga wybudowana na terenie Polski – odpowiednik dzisiejszej autostrady), który biegł przez Łomżę, Ostrołękę, Pułtusk, Serock i dalej do Warszawy. 23 lutego oddziały Ks. Szachowskiego docierają do Serocka i zbliżają się do mostu na Narwi, którego broni 4-ty batalion 8-go pułku piechoty liniowej. Padają pierwsze strzały. Lód na rzece jest mocny, Rosjanie próbują po lodzie obejść obrońców. Postrzegłszy zagrożenie batalion w porządku wycofał się w stronę Modlina.
Szachowski od północy, a Dybicz od wschodu naciera na Pragę. Korpus Krukowieckiego zatrzymuje Szachowskiego w dwudniowej bitwie pod Białołęką (24-25 lutego 1831). W tym samym czasie na podwarszawskim Grochowie, Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Chłopickiego odpiera Dybicza. Wśród obrońców Warszawy nie zabrakło rekonstruktorów z Borowej Góry.
Jak co roku mieszkańcy Pragi oddali hołd naszym przodkom za złożoną daninę krwi w obronie honoru i ojczyzny. Podczas uroczystej zbiórki w Dworku Chłopickiego dokonano przeglądu oddziałów. Uroczystość ta w świetle wydarzeń na Ukrainie, miała bardzo dużo silnych akcentów patriotycznych. Potem rekonstruktorzy wspólnie z mieszkańcami udali się do Olszynki Grochowskiej, gdzie odtwarzano elementy bitwy. Rekonstrukcja Bitwy pod Olszynką Grochowską zawsze jest robiona z wielkim rozmachem. W tym roku walczyło 300 żołnierzy piechoty, 80 kawalerzystów i 8 armat. Dzięki staraniom organizatorów stworzono wspaniałą atmosferę, która pozwoliła nam wszystkim na chwilę przenieść się do roku 1831. Przebieg bitwy można śledzić na facebooku 8 puku piechoty (www.facebook.com/8pp.ksiestwa). Szczególnie polecamy film, który był emitowany w telewizji chińskiej.
Poczuć atmosferę historii może każdy, nasze stowarzyszenie zaprasza wszytkach chętnych do wspólnej zabawy. Kontaktować można się z nami przez facebooka www.facebook.com/8pp.ksiestwa lub na e-maila kfalk@poczta.onet.pl. Zapraszamy.