Wizyta uczniów Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Serocku w Brasławiu na Białorusi
W czerwcu 2015 roku czworo z nas (Kinga Bońkowska, Damian Rozkosz, Łukasz Karpik, Damian Bońkowski) wraz z opiekunem Jolantą Bulwicką-Osińską miało okazję uczestniczyć w czterodniowej podróży na Białoruś do miasta ściśle związanego z Polską i Polakami- Brasławia. Celem naszej wizyty było nawiązanie współpracy szkolnej ze środowiskiem Polaków mieszkających na Brasławszczyźnie, poznanie historii tych terenów, poszerzenie wiedzy na temat kultur różnych narodowości. Aż 70 procent ludności tego regionu posiada polskie korzenie, a w 11 szkołach państwowych ponad 200 dzieci w różnych formach uczy się języka polskiego.
Organizacjami współdziałającymi i wspierającymi nasz wyjazd były: Starostwo Powiatu Legionowskiego – fundator naszej wizyty, Prezydent Miasta Legionowo, krajowe stowarzyszenie Brasław - Warszawa oraz Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpilis na Łotwie. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim współorganizatorom za umożliwienie nam odbycia tak interesującej podróży.
Trasę rozpoczęliśmy 4 czerwca z samego rana. Byliśmy dość podekscytowani, ponieważ trasa wiodła przez trzy kraje. W ciągu 14 godzin mieliśmy okazję zobaczyć 3 państwa, takie jak Litwa, Łotwa i oczywiście - Białoruś, która znajduje się poza obszarem Schengen. Wiązało się to z różnego rodzaju kontrolami granicznymi, co również było dla nas nowym doświadczeniem- nie ukrywając- dość stresującym. Na szczęście wszystko potoczyło się bez większych komplikacji i bezpiecznie dotarliśmy na miejsce.
Naszą Białoruską przygodę rozpoczęliśmy następnego dnia. Zapoznaliśmy się z okolicą i miejscami dość ściśle związanymi z polską historią i kulturą. Między innymi odwiedziliśmy Gimnazjum w Brasławiu, gdzie zostaliśmy przywitani bardzo ciepło i serdecznie, a miejscowi uczniowie przygotowali dla nas różnego rodzaju występy artystyczne, a także zaprosili do nauki ludowego tańca białoruskiego. Bawiliśmy się świetnie. Po spędzeniu dłuższego czasu w tamtych stronach łatwo też jest poprawić swoje umiejętności językowe, rozmawiając w języku rosyjskim. Kolejnym etapem wyprawy była wizyta w miejscowym Domu Kultury w mieście Druja, gdzie Ludowy Zespół Artystyczny Serock zaprezentował polskie tańce ludowe. Nie zabrakło też z naszej strony śpiewu w języku polskim. Ku naszemu zdziwieniu dzieci mieszkające w Drui i okolicach śpiewały polskie piosenki i recytowały polskie wiersze. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, że młodzi ludzie w obcych stronach, tak pięknie wypowiadają się w naszym języku.
Podczas wycieczki odwiedziliśmy również cmentarz żydowski w Drui oraz cerkiew Zwiastowania N.M.P. w Głębokim. Wchodząc do środka każda kobieta musiała okryć głowę chustą, ponieważ wymaga tego tamtejsza religia i kultura. Obejrzeliśmy cerkiew, mieliśmy również możliwość wejścia w podziemia.
W niedzielę udaliśmy się całą grupą na Mszę Świętą do brasławskiego kościoła odprawianą w języku polskim. Byliśmy zdziwieni, że aż tylu mieszkańców bierze udział w tej samej Mszy Świętej. Oznaczało to, że wszyscy zgromadzeni ludzie posiadali polskie korzenie. Po mszy wybraliśmy się na cmentarz, gdzie przy grobach polskich żołnierzy z 1920 roku wzięliśmy udział w uroczystym Apelu Polskiej Pamięci.
Ostatnim etapem naszej białoruskiej przygody był udział w festiwalu folklorystycznym „BrasławskieZarnice - 2015”, w którym uczestniczyły różne grupy narodowościowe reprezentujące kulturę ludową swojego regionu. W amfiteatrze, do którego szliśmy w korowodzie odbyły się występy artystyczne zespołów folklorystycznych, w tym Ludowego Zespołu Artystycznego Serock.
Dzięki wizycie na Białorusi poznaliśmy wiele różnych kultur, mieliśmy okazję zapoznać się z Polakami na stałe mieszkającymi w Brasławiu. Podróż zrobiła na nas ogromne wrażenie i wzbudziła zainteresowanie historią Polaków powiązanych z tamtejszymi okolicami. Jeżeli byłaby możliwość, z chęcią powtórzylibyśmy tę wyprawę.
Kinga Bońkowska, Uczennica kl. III TEPiT PZSP w Serocku