Rotator zdjęć

Główna treść strony 2015

„Dlaczego warto być razem” – warsztat dla serockich seniorów

22 września 2015 r. w Centrum  Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się warsztat pt. „Dlaczego warto być razem”. Spotkanie to zorganizował Roman Wiśniewski z Fundacji Nova, a poprowadzili  trenerzy Jowita Radzińska i Wojtek Januszko.

Temat i formuła warsztatu została ustalona na czerwcowym spotkaniu z przedstawicielami serockiego ruchu seniorskiego. Wtedy, dzięki wspólnej rozmowie i pracy, udało nam się sięgnąć głębiej i lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania. Szukając tego, co jest naprawdę ważne i inspirujące dla codziennej aktywności osób 60+ dotarliśmy do wartości zupełnie fundamentalnych, tj. szczęścia, wiedzy i bycia razem. I tak powstał temat głównego warsztatu.

Na spotkanie przybyło 17 osób. Rozpoczęliśmy je od klasycznej „rundki”, czyli wstępnego przywitania się i poznania. Później zaproponowaliśmy uczestnikom kilka ćwiczeń metodą aktywną. Metoda ta, najogólniej mówiąc, ma na celu zaktywizować i zachęcić do wspólnego działania. Pierwszym była tzw. karuzela, która pod pewnymi względami przypomina weselną zabawę. Uczestnicy usiedli w dwóch okręgach – wewnętrznym i zewnętrznym – twarzami do siebie. Zabawa polegała na krótkich rozmowach, w których po około dwóch minutach zmieniał się partner, bo „przekręcał się” jeden z okręgów. Tematy rozmów proponowali trenerzy. Wszystkie dotyczyły motywacji do bycia razem i tego, co w budowaniu relacji pomaga. Jakie zadawano pytania? Na przykład: Kiedy cieszysz się z rozmowy? Kiedy zaciekawiasz się drugą osobą? Czego brakuje ci w kontakcie z innymi? Ćwiczenie to wyzwoliło wiele pozytywnej energii i pozwoliło bliżej się poznać. Nie bez znaczenia była także warstwa poznawcza. Dzięki tym krótkim rozmowom uczestnicy byli w stanie stworzyć plakaty o tym, co pomaga, a co przeszkadza w budowaniu kontaktu. W podgrupach doszli do wielu ważnych odkryć. Ostatnie ćwiczenie polegało na rozmawianiu w parach, w których jedna osoba miała rolę słuchającego, a druga mówiącego. Uczestnicy rozmawiali o relacjach, które są w ich życiu ważne oraz o tym, co takiego robią, że one trwają i są dobre. We wspólnym podsumowaniu skupialiśmy się na słuchaniu jako „towarze deficytowym”, o który coraz trudniej jest w dzisiejszym, pędzącym świecie. Trenerzy opowiedzieli o czterech stopniach empatii, które zainspirowały do dzielenia się własnymi doświadczeniami i refleksjami. Warsztat, tradycyjnie, zakończyliśmy „rundką”, w której podzieliliśmy się nie tylko opiniami, ale i odczuciami.

 

Większość osób bardzo pozytywnie oceniała warsztat. Najbardziej seniorom podobała się forma pracy – aktywna, w grupie, gdzie wszyscy są równoprawnymi uczestnikami i każdy uczy się od siebie nawzajem. Temat także okazał się ciekawy i ważny, bo – jak zaznaczyło kilka osób – można było się bliżej poznać i była przestrzeń na autentyczny i szczery kontakt.

Seniorzy są coraz bardziej aktywni. Doceniają aktywność ruchową i są chłonni wiedzy. Mimo tych pozytywnych zmian w życiu osób dojrzałych nadal istnieje pewien deficyt na warsztaty, które dają możliwość rozwoju osobistego. A ten jest potrzebny przez całe życie.

Roman Wiśniewski Fundacja NOVA

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -