"Muzeum na kółkach" - w dniach 21 -23 kwietnia 2016 r. gościiśmy wystawę edukacyjną na serockim rynku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Miastem i Gminą Serock, Fundacją Idea Rozwoju i Fundacją NOVA zaprasiło do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliżyła historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce i w Serocku. Projekt od czerwca 2014 roku do kwietnia 2016 roku odwiedził 47 miejscowości. W dniach 21-23 kwietnia Muzeum gościło w Serocku.
Wszystkie RELACJE z pobytu muzeum:
PODZIĘKOWANIA od koordynatorów lokalnych:
Trzydniowe serockie międzykulturowe wydarzenie, nie byłoby możliwe bez pomocy pana Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Sylwestra Sokolnickiego, któremu serdecznie dziękujemy. Nie byłoby możliwe również bez wiedzy, materiałów historycznych i fotograficznych oraz poświęcenia pana dr. Sławka Jakubczaka, który przygotował z nami wystawę "Wielokulturowa społeczność Serocka na starych fotografiach" wyeksponowaną w ratuszu i oprowadzał po serockich ścieżkach wspomnień związanych z historią społeczności żydowskiej. Zapoznał nas rownież z potomkami rodziny Grossbardów, którzy specjalnie przybyli z Izraela by się z Serockiem spotkać i uczestniczyć w promocji "Księgi o Serocku - niezatarte historie" przetłumaczonej przez Aleksandrę Jakubczak.
Dziękujemy bardzo naszym partnerom w realizacji projektu: Kasi Bienias, pani Prezes Fundacji IDEA Rozwoju za ciągłe dodawanie otuchy i merytoryczne wsparcie oraz panu Romanowi Wiśniewskiemu, Prezesowi Fundacji NOVA, który z poświęceniem wspierał nas i pomagał czynnie w organizacji wszystkich działań.
Ogromne podziękowania składamy Stowarzyszeniu Miłośników Skubianki SMS z Asią Folwarską na czele za przygotowanie wspaniałych działań artystycznych, w których realizację zaangażowali się z ogromnym sercem i poświęceniem wszyscy członkowie, a także Tradycyjne Koło Gospodyń Wiejskich z Dosina. Osobne podziękowania dla Agnieszki Woźniakowskiej, która zadbała o promocję wydarzenia na FB i wspierała nasze działania oraz Adama Pawlaka z CKIC, dzięki którego profesjonalnej pomocy technicznej i niezwykłej przychylności możliwa była realizacja happeningu, prób i spektaklu w sali widowiskowej.
Podziękowania kierujemy też do dyrektorów gminnych placówek oświatowych za współpracę przy realizacji warsztatów, do pana Tomasza Gęsikowskiego, Dyrektora Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku za udostępnienie sali widowiskowej i sprzętu nagłaśniającego, do pana Cezarego Tudka Komendanta serockiej Straży Miejskiej, za koordynowanie działań i nadzór nad montażem muzeum na rynku oraz innych osób wspierających nasze działania.
Dziękujemy również wszystkim, którzy uczestniczyli w wydarzeniach towarzyszących ekspozycji przywołującej wspomnienia o kulturze i społeczności żydowskiej zamieszkującej niegdyś Serock.
Koordynatorki lokalne projektu Muzeum na kółkach
*Projekt Muzeum na kółkach realizowany był w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
Program
21.04.2016 r.
8.00 – 16.00 Wystawa „Wielokulturowa społeczność Serocka na starych fotografiach”
i „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas zagłady”
(ratusz w Serocku)
12.00 – 18.00 Wystawa „Muzeum na kółkach” (pawilon na rynku w Serocku)
22.04.2016 r.
8.00 – 16.00 Wystawa „Muzeum na kółkach” (pawilon na rynku w Serocku)
8.00 – 16.00 Wystawa „Wielokulturowa społeczność Serocka na starych fotografiach”
i „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas zagłady”
(ratusz w Serocku)
16.00 – 17.00 Promocja publikacji „Sefer Serock” (ratusz w Serocku) - książka będzie do kupienia w promocyjnej cenie 30, 00 zł
17.00 – 19.00 Mój sztetl, czyli opowieść o społeczności żydowskiej w Serocku
(rynek w Serocku, przemarsz pod pomnik upamiętniający
serocką społeczność żydowską)
23.04.2016 r.
8.00 – 16.00 Wystawa „Muzeum na kółkach” (pawilon na rynku w Serocku)
8.00 – 16.00 Wystawa „Wielokulturowa społeczność Serocka na starych fotografiach”
i „Z narażeniem życia. Polacy ratujący Żydów podczas zagłady”
(ratusz w Serocku)
9.00 – 10.00 Happening Taniec łączy pokolenia (rynek w Serocku)
18.00 – 20.00 Wieczór żydowski „Hava Nagila” - spektakl zamknięty
(Sala Widowiskowa CKiC w Serocku)*
Wszystkie organizowane w ramach projektu działania są bezpłatne i ogólnodostępne.
* Wstęp na spektakl na podstawie zaproszeń otrzymanych od Koordynatorów Lokalnych Działań w projekcie.
Przypominamy, że przedsięwzięcie Muzeum na kółkach, to kolejna impreza, która liczy się w naszym fejsbukowym konkursie na udział w gminnych eventach.
UWAGA! Spośród osób, które zatańczą z nami podczas sobotniego happeningu i wrzucą na fanpage Informatora Gminy Serock fotkę zrobioną przez kogoś lub oznaczą się na zdjęciu wrzuconym przez nas, wylosujemy jedną osobę, która otrzyma bogaty zestaw gminnych gadżetów! Zapraszamy do udziału :) Szczegóły na fanpage'u Informatora Gminy Serock.