Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
29 lutego 2016 r. o godz. 14.30 - przed sesją Rady Miejskiej w Serocku - odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod Płytą Pamięci . Wszystkich chętnych do udziału w uroczystości serdecznie zapraszamy.
1 marca 1951 roku w podziemiach więzienia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy Rakowieckiej w Warszawie od strzału w tył głowy zginął skazany na pięciokrotną karę śmierci i 30 lat więzienia Łukasz Ciepliński ps. „Pług”, ostatni dowódca IV Zarządu Zrzeszenia WiN. Data śmierci Łukasza Cieplińskiego i jego współpracowników została w 2011 roku wybrana na święto – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
(Żródło: Anna Brojer IPN)
Ta fatalna karta w historii narodu polskiego cały czas czeka na pełne odkrycie, ale dzięki działaniom podjętym w 2012 r. wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Radę Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa ruszył ogólnopolski projekt badawczy pt. „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956”.
1 marca pochylamy się nad losem żołnierzach tzw. drugiej konspiracji – poległych, zamęczonych w ubeckich więzieniach, skazanych w procesach pokazowych i poddanych innym prześladowaniom. Z roku na rok przybywa działań zarówno organizowanych przez instytucje państwowe, jak i inicjowanych przez różnego rodzaju organizacje społeczne, placówki oświatowe i naukowe.
W Serockim ratuszu w terminie od 29 lutego do 16 marca 2016 r. dostępna będzie wystawa poświęcona pamięci rtm. Witolda Pileckiego (1901-1948) pseudonim: „Witold", „Tomek", „Romek", oficera rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciela Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, oficera Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE", więźnia politycznego okresu stalinowskiego, ofiary mordu sądowego.