"Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków"
22 listopada 2016 r. w Ośrodku ORANGE Szkolenia odbędzie się konferencja naukowa pn. „Serock i Mazowsze na przestrzeni wieków”. Jest ona wstępem do zbliżających się w 2017 r. obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Serockowi oraz próbą usystematyzowania wiedzy na temat bogatej historii miasta i jego dziedzictwa kulturowego. Organizatorami konferencji są: Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Muzeum Historyczne w Legionowie oraz dr Sławomir Jakubczak.
PROGRAM KONFERENCJI
10.00 - Powitanie uczestników Konferencji i Otwarcie Konferencji
Część I – prowadzenie konferencji – prof. dr hab. Edward Potkowski (Uniwersytet Warszawski)
"Grody falsyfikatu mogileńskiego" prof. dr hab. Elżbieta Kowalczyk-Heyman (Uniwersytet Warszawski, Instytut Archeologii)
„Serock w okresie panowania Piastów mazowieckich” dr hab. Janusz Grabowski prof. AGAD (Archiwum Główne Akt Dawnych)
„Architektura kościoła parafialnego w Serocku” dr hab. inż. arch. Robert Kunkel prof. PW (Politechnika Warszawska, Wydział Architektury)
„Serock w latach 1526-1660 na tle innych miast mazowieckich” dr Radosław Lolo (Akademia Humanistyczna w Pułtusku im. Aleksandra Gieysztora, Wydział Historyczny)
„Miasto i twierdza Serock w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego 1807 - 1831” dr Sławomir Jakubczak
12.00 - Przerwa
12.30 - Część II – prowadzenie konferencji – dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)
„Z dziejów Serocka i miast mazowieckich w drugiej połowie XIX w. oraz początku XX w.” dr Adam M. Mickiewicz
„Kilka uwag o mieszkańcach Serocka i Pułtuska w świetle aktów małżeństw z lat 1875-1880” .dr Krzysztof Wiśniewski (Archiwum m. st. Warszawy Oddział w Pułtusku)
„Serock i Zegrze w okresie wojny polsko-rosyjskiej 1920 r.” dr Mirosław Pakuła (Muzeum Historyczne w Legionowie Filia "Piaski")
„Życie na rzece i z rzeki - etnograficzna rekonstrukcja nieodległej przeszłości mieszkańców Serocka i dolnej Narwi” mgr Jacek Żukowski (Uniwersytet Warszawski, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej)
„Serock na dawnej pocztówce – analiza filokartystyczna” dr hab. Jacek Szczepański (Muzeum Historyczne w Legionowie)
- autor: Referat Komunikacji Społecznej