Rotator zdjęć

Główna treść strony 2016

Ref. Ochrony Środwiska Rolnictwa i Leśnictwa - Podsumowanie 2015 roku

Najważniejsze wydarzenia zrealizowane w 2015 roku przez Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

  1. W 2015 roku już po raz szósty pozyskaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na demontaż, odbiór, transport i utylizację azbestu (eternitu). Dzięki uzyskanej dotacji, przy 15 % udziale środków z budżetu gminy do unieszkodliwienia przekazano przeszło 150 ton eternitu pochodzącego z 55 nieruchomości.
  2. W ubiegłym roku przeprowadzono kolejne działania z zakresu edukacji ekologicznej, m.in:

a. W ramach obchodów Dnia Ziemi, pod koniec kwietnia zorganizowane zostało stoisko edukacyjne, które miało na celu propagowanie idei recyklingu i właściwego postępowania z odpadami, w tym elektro-odpadami. Osoby, które dostarczyły zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zostały obdarowane w stoisku sadzonkami drzew.

b. Wspólne akcje sprzątania miejscowości – wiosenne i jesienne, do których z dużym zapałem włączyły się dzieci i młodzież ze wszystkich przedszkoli i szkół z terenu gminy, uczestnicy warsztatów Integracyjnego Centrum Opieki Wychowania Terapii w Serocku, a także Fundacja Nova, Stowarzyszenie Nasza Borówka, Tradycyjne Koło Gospodyń w Dosinie oraz Sołectwo Dębinki.

c. Przeszło 2 tysiące dzieci i młodzieży ze wszystkich placówek oświatowych włączyło się aktywnie w pisanie „Listów dla Ziemi”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było ograniczenie ilości odpadów oraz ekokonsumpcja. W formie listów dla Ziemi uczestnicy konkursu przedstawili swoje pomysły na to, jakie działania może podjąć każdy z nas, chcąc ratować środowisko naturalne.

d. W październiku po raz kolejny przyłączyliśmy się aktywnie do ogólnoświatowej inicjatywy sadzenia drzew. W dniu „Święta Drzewa” dzieci i młodzież ze wszystkich szkół i przedszkoli posadziły ufundowane przez gminę sadzonki drzew.

  1. Bardzo istotnym tematem była realizacja kolejnego programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Serock. W ramach programu kontynuowana była akcja “Pies czeka na człowieka”, w wyniku której udało się nam znaleźć nowych właścicieli dla 40 bezdomnych piesków. Kontynuowano również realizację darmowego dla mieszkańców gminy chipowania oraz sterylizowania i kastrowania zwierząt domowych. Z myślą o mieszkańcach, aby zwiększyć dostępność do finansowanych przez gminę usług weterynaryjnych, gmina  podpisała umowy z kilkoma gabinetami weterynaryjnymi.
  2. Opracowany został Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy. Na opracowanie dokumentu uzyskano dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miasto i Gmina Serock jest niezbędnym dokumentem, umożliwiającym ubieganie się o przyznanie środków z bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Tym samym dokument otwiera drogę do uzyskania dofinansowania na zadania związane m.in. z termomodernizacją obiektów, modernizacją kotłowni, energooszczędnym oświetleniem publicznym czy też wspieraniem wszelkich inicjatyw sprzyjających zwiększeniu efektywności energetycznej i ograniczeniu emisji.
  3. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców cieszył się uruchomiony w 2014 roku program dofinansowania wymiany systemów grzewczych na systemy proekologiczne. W 2015 roku z budżetu gminy dofinansowano wymianę 20 pieców węglowych na piece ekologiczne, głównie gazowe. Realizacja programu doskonale wpisuje się w realizację planu gospodarki niskoemisyjnej, a docelowo wpływać będzie na poprawę jakości powietrza w gminie.

   OŚRL

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -