Rotator zdjęć

Główna treść strony 2016

Informacja dotycząca projektu WELCOME

Udział gimnazjalistów z Serocka w projekcie WELCOME w Hiszpanii

W dniach 20-26 października 2016 sześcioosobowa delegacja z Gimnazjum im. R. Traugutta w Serocku uczestniczyła w konferencji zorganizowanej w Hiszpanii w ramach projektu WELCOME, poświęconego problemowi migracji i uchodźstwa w Unii Europejskiej. W ramach przygotowań do wyjazdu, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie odbyliśmy debatę poświeconą temu tematowi, przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów i dorosłych mieszkańców naszej gminy oraz przygotowaliśmy prezentacje i plakaty w języku angielskim, a fotorelacja z naszych działań została uwieczniona na oficjalnej stronie projektu WELCOME na Facebooku. Czworo reprezentantów klas trzecich: Karolina Bartnikowska, Katarzyna Lipska z klasy IIIb oraz Jan Oryszewski i Piotr Szczerba z klasy IIIa, pod opieką pani dyrektor Małgorzaty Szczerby oraz pani Joanny Osowieckiej, zostało zaproszonych do pięknego hiszpańskiego miasteczka Herrera del Duque, położonego w prowincji Badajoz w Estremadurze, oddalonego pięć godzin jazdy autobusem od stolicy Hiszpanii – Madrytu. Uczestnikami konferencji byli także przedstawiciele trzech gmin włoskich: Celleno, Castiglione in Teverina oraz Lubriano, czeskiej gminy Lanskroun, miejscowości Santa Lucja z Malty oraz oczywiście hiszpańskiego gospodarza - gminy Herrera del Duque.

W dniu 21 października 2016 zostaliśmy powitani przez burmistrza Herrera del Duque, pana Saturnino Alcazara Vaquerizo w Palacio de la Cultura, który służył nam przez cały okres pobytu jako oficjalne miejsce spotkań. W tym dniu mieliśmy także okazję poznać panią Rosa Balas, odpowiedzialną za politykę zagraniczną Estremadury, która wygłosiła przemówienie poświęcone genezie i historii migracji w Europie. Następnie, wszystkie delegacje dokonały oficjalnych powitań i prezentacji oraz mogły podzielić się doświadczeniami na temat imigracji w swoich krajach i lokalnych społecznościach. Tego dnia przedstawiono nam także oficjalną stronę internetową projektu oraz zainicjowano powstanie wspólnej „Księgi doświadczeń", w której każdy uczestnik mógł zamieścić swoje refleksje na temat zjawiska migracji, opinie o projekcie, czy wrażenia z konferencji. W kolejnych dniach mieliśmy okazję pokazać naszą prezentację poświęconą imigracji w Polsce oraz w gminie Serock, przedstawić działania popularyzujące projekt, podejmowane na terenie naszej szkoły. Dzięki organizatorom konferencji spotkaliśmy się z miejscowymi imigrantami, pochodzącymi z Senegalu, Dominikany i Maroka, którzy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach podróży do Europy, życia w obcym kraju, szukania pracy, nowego domu, akceptacji wśród miejscowej ludności. W ramach konferencji uczestniczyliśmy także w debacie na temat imigracji z udziałem hiszpańskich ekspertów: Angela Calle Juareza – dyrektora generalnego AEXCID, Jose Luisa Gurria Gascona – zastępcy rektora Uniwersytetu Estremadury oraz przedstawicieli fundacji MUSOL, zajmującej się imigrantami i uchodźcami. Uczestnikom konferencji oraz mieszkańcom miasta Herrera del Duque zorganizowano projekcję wzruszającego filmu dokumentalnego „Astral” poświęconego akcjom ratunkowym o charakterze charytatywnym, prowadzonym przez międzynarodową grupę wolontariuszy na Morzu Śródziemnym wobec imigrantów i uchodźców z Afryki.

W czasie naszego pobytu w Hiszpanii poznaliśmy największe atrakcje turystyczne regionu. Najpierw zwiedziliśmy malownicze Herrera del Duque, położone w górach Montes de Cijara, wśród gajów oliwnych, palm i drzew mandarynkowych, słynne z ruin XVI-wiecznego zamku górującego nad miastem. Miejscowy proboszcz zaprosił nas do kościoła Św. Jana Chrzciciela i opowiedział nam o zabytkowej budowli i parafii. Byliśmy także w świątyni Nuestra Señora de Consolación, oddalonej o 5 km od Herrera del Duque, pustelni z XV wieku. Dużym przeżyciem była dla nas wizyta na korridzie - Plaza de Toros, na której walki byków zgodnie z tradycją odbywają się w sierpniu.

Odwiedziliśmy także pobliską rekreacyjną miejscowość Peloche, znajdującą się nad jeziorem Embalse de Garcia de Sola, która przyciąga latem licznych amatorów sportów wodnych.

Ogromne wrażenie spośród zwiedzanych zabytków zrobiła na nas górska miejscowość Guadalupe z opactwem wpisanym na światową listę dziedzictwa UNESCO, ze słynną rzeźbioną figurą Matki Boskiej, do której pielgrzymują liczni wierni.

Najwięcej wrażeń dostarczyła nam jednak całodniowa wycieczka do Meridy, stolicy regionu Estremadura, która zwana jest „hiszpańskim Rzymem”. Miasto założone w 25r. p.n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta słynie z licznych zabytków, takich jak teatr rzymski, amfiteatr, cyrk, mosty, świątynie, łuk, akwedukt oraz Narodowego Muzeum Sztuki Rzymskiej. W Meridzie byliśmy także z oficjalną wizytą w parlamencie Estremadury, zasiadaliśmy w poselskich ławach, poznaliśmy zasady funkcjonowania zgromadzenia regionalnego w Hiszpanii, podziwialiśmy nowoczesny budynek zbudowany z szacunkiem wobec starożytnego dziedzictwa miasta.

W ciągu całego pobytu mieliśmy wiele sposobności do rozmów i wymiany doświadczeń z przedstawicielami włoskich, maltańskich, czeskich i hiszpańskich delegacji. Ciekawym doznaniem było dla nas także próbowanie specjałów miejscowej kuchni. Integracji wszystkich uczestników konferencji służyła multikulturowa kolacja pożegnalna, na której królowały popisowe dania narodowe przygotowane przez uczestników. Spotkanie to uświetniły występy wokalne naszych uczennic i zespołu ze szkoły muzycznej w Herrera del Duque.

Wyjazd do Hiszpanii dostarczył nam mnóstwo niezapomnianych wrażeń, zaowocował poznaniem wielu ciekawych osób, nawiązaniem przyjaźni. Udział w konferencji uświadomił jej uczestnikom, jak ważny jest problem migracji i uchodźstwa we współczesnym świecie, nauczył otwartości i tolerancji. Przez tydzień mieliśmy okazję przebywać w prawdziwej „Wieży Babel”, porozumiewaliśmy się po angielsku, dzięki czemu mogliśmy doskonalić nasze umiejętności w języku, który nie jest już wcale taki obcy.

Joanna Osowiecka

Zachęcamy do obejrzenia strony internetowej projektu i filmu o Herrera del Duque na Youtube.

Oficjalna strona projektu:

http://www.euwelcomeproject.eu/

Film o Herrera del Duque na Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=yh4buqOA_Yg

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -