Walka z niską emisją
Urząd Miasta i Gminy w Serocku od wielu lat podejmuje szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza poprzez ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności tzw. niskiej emisji.
Już w 2014 r. Rada Miejska w Serocku podjęła uchwałę w sprawie określenia zasad dofinansowania wymiany systemów grzewczych na systemy proekologiczne na terenie gminy Miasto i Gmina Serock. W ramach tego dofinasowania mieszkańcy mogą wymieniać stare piece i kotły węglowe na systemy proekologiczne o wysokiej sprawności, posiadające stosowne certyfikaty - otrzymując zwrot poniesionych kosztów w wysokości do 3 000 zł. W ciągu trzech lat z gminnego programu dofinansowania wymiany pieców skorzystało 79 gospodarstw domowych.
Kolejnym krokiem było uchwalenie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Miasto i Gmina Serock (Uchwała nr 160/XVI/2015 Rady Miejskiej w Serocku z dnia 21 grudnia 2015 r.). Celem uchwalonego Planu była poprawa efektywności energetycznej obiektów z terenu Miasta i Gminy Serock. W jego ramach podejmowane są m.in. działania polegające na pracach termomodernizacyjnych budynków będących własnością Miasta i Gminy Serock, wymianie energochłonnego oświetlenia ulicznego, czy też na podejmowaniu działań związanych z gazyfikacją budynków komunalnych.
Konsekwentnie prowadzone są akcje edukacyjne informujące o tym, czego w piecach domowych spalać nie można. Artykuły na ten temat zamieszczane są w Informatorze Gminy Serock oraz na stronie www.serock.pl. Organizowane są również bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.
Ważnym elementem prowadzonych akcji mających na celu poprawę jakości powietrza są także kontrole Straży Miejskiej. W ubiegłym sezonie grzewczym Straż Miejska przeprowadziła 73 kontrole planowe i interwencyjne w tym zakresie.
Urząd na bieżąco monitoruje programy wsparcia w walce z niską emisją, czego wyrazem był udział w 2017 roku w programie „Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego - ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”, realizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W ramach programu kolejnych 41 gospodarstw domowych z terenu Miasta i Gminy Serock zmodernizowało swoje kotłownie indywidualne.
Aby sprawdzić efektywność podejmowanych działań, a także aby na bieżąco monitorować stan jakości powietrza atmosferycznego w ostatnich tygodniach zakupiono sensory do pomiarów jakości powietrza. Zainstalowane zostały one na obiektach gminnych w Serocku oraz w miejscowościach: Borowa Góra i Jachranka. Sensory odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Mamy nadzieję, że instalacja systemu monitorującego pozwoli na lokalizację źródeł zanieczyszczeń oraz na zwiększenie świadomości wszystkich, którzy w sposób bezpośredni wpływają na jakość powietrza. Pomiary można na bieżąco śledzić na stronie https://map.airly.eu/pl/.
Pamiętajmy jednak, że to każdy z nas ma wpływa na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy. Dlatego apelujemy, aby w piecach spalać tylko te paliwa, które są do tego przeznaczone.
Nie spalajmy w domowych paleniskach odpadów komunalnych, lakierowanego drewna, płyt pochodzących z rozbiórki mebli itp. W ramach spalania tych odpadów w piecach wydziela się cała lista niebezpiecznych substancji, groźnych dla naszego zdrowia. Wszystkie te odpady możemy oddać w ramach obecnie obowiązującego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Jednocześnie zachęcamy wszystkich do kontaktu z Referatem Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa lub Strażą Miejską w Serocku w przypadku podejrzenia, że osoba z sąsiedztwa spala ,,śmieci” w piecu. Pamiętajmy, że leży to w naszym wspólnym interesie!