Rotator zdjęć

Główna treść strony 2018

Spotkanie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Serock

W dniu 25 stycznia 2018 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Serocku, z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, odbyło się spotkanie dotyczące wystąpienia na terenie Miasta i Gminy Serock dwóch przypadków choroby Afrykańskiego Pomoru Świń.
W spotkaniu udział wzięli sołtysi i hodowcy trzody chlewnej z terenu Miasta i Gminy Serock oraz przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Powiatowego Lekarza Weterynarii Afrykański pomór świń został stwierdzony w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 r. (powiat sokólski, województwo podlaskie) - pierwsze przypadki ASF stwierdzono u dzików. Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii opiekujących się stadem świń na pojawienie się objawów klinicznych (lub padnięć świń) oraz szybkie podjęcie przez służby weterynaryjne działań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby.

Uczestników spotkania zapoznano z zasadami bioasekuracji oraz, z uwagi na wysoką odporność wirusa ASF na czynniki zewnętrzne, podkreślono najistotniejszy aspekt zwalczania tej choroby polegający na uprzątnięciu padłych zwierząt.

Przypominamy, że wszyscy hodowcy, u których wystąpiło ognisko ASF, spełniający wymagania weterynaryjne, w tym z zakresu identyfikacji i rejestracji świń otrzymają należne im odszkodowanie za straty poniesione w związku z działaniami Inspekcji Weterynaryjnej (odszkodowanie należne jest m.in. za świnie zabite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej oraz za zniszczone pasze lub sprzęt).

Poniżej zamieszczamy link do Rozporządzenia Nr 1/2018 Powiatowego Lekarza Weterynarii
w Nowym Dworze Mazowieckim z dnia 24 stycznia 2018 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie gminy Serock http://edziennik.mazowieckie.pl/#/legalact/2018/868/.

 

  • -
  • -
  • -