„Władysław Stefan Sebyła. Ukryta prawda”. Wystawa ilustracji Pauliny Weber
W serockim ratuszu od 27 listopada do 14 grudnia można oglądać wystawę prac Pauliny Weber ilustrujących poezję Władysława Sebyły. Rok 2012 został ustanowiony na Mazowszu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego rokiem poety Władysława Sebyły. W 2012 roku przypada 110 rocznica jego urodzin.
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki podjęło się wydania publikacji pt: „Władysław Stefan Sebyła. Ukryta prawda”, która jest pełną monografią twórczości poety. Materiał do tomiku wierszy został przygotowany i opracowany przez Władysława Szeląga. Jednocześnie artystka Paulina Weber wykonała 16 ilustracji zamieszczonych w publikacji. Ilustracje te zostały wydrukowane w formie planszowej wystawy. Przyjęta forma realizacji – połączenie wystawy z promocją twórczości Władysława Sebyły w postaci wydanego ilustrowanego tomiku wierszy, ma na celu w atrakcyjnej formie zachęcić publiczność do poznania dorobku związanego z Mazowszem poety. Projekt wpisuje się w szeroko rozumiane działania oświatowe mające na celu upowszechnianie wiedzy historycznej i znajomości polskiego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem regionu Mazowsza.
Władysław Stefan Sebyła urodził się 6 lutego 1902 r. w Kłobucku. Jego dzieciństwo po śmierci matki (1906) można nazwać „okresem pełnym smutku”. Jako młody człowiek brał udział w I Powstaniu Śląskim a także bronił Ojczyzny podczas bolszewickiego najazdu w 1920 roku. W czasie studiów należał do grupy literackiej Złocień”, w 1927 roku wydał swój pierwszy zbiór wierszy „Modlitwa”. W latach 1929 – 1931 był redaktorem naczelnym pisma „Kwadryga”, w którym walczył o nowy wymiar literatury. W 1930 r. ukazał się tomik wierszy poety „Pieśni szczurołapa”. Ostatnie dni życia poety do 1990 roku były owiane tajemnicą. Dzięki odtajnieniu dokumentów radzieckich, zaczęła wypływać prawda o śmierci podporucznika rezerwy Władysława Sebyły. Został zamordowany wiosną 1940 roku w Charkowie, jako jeden z 3168 jeńców.
Do najważniejszych dzieł poety należą : „Cztery wiersze o wojnie”, „Pieśn szczurołapa”, „Ryby na piasku”, „Młyny.Sonata nieludzka”, Fraszki” i in.
Referat Komunikacji Społecznej