Obchody Święta Niepodległości przez zegrzyńskich łącznościowców
9 - 11 listopada 2012 roku żołnierze oraz pracownicy wojska Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu uroczyście obchodzili Święto Niepodległości.
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830r. i Styczniowym 1863r.), walkach na różnych frontach, Polacy dzięki patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli upragnioną wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski - Józef Piłsudski. To jemu właśnie w tym dniu Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową i stał się on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12 listopada 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych, w 1989 roku Sejm IX kadencji przywrócił narodowi to święto i ten dzień stał się ustawowo wolnym od pracy.
W tym roku obchody w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyły się 9 listopada 2012r., a uczestniczyli w nich następujący znamienici goście: Zastępca Komendanta Rektora Akademii Obrony Narodowej generał brygady Janusz Sobolewski, Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej MON Pan Radomir Korsak, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Polskich Żołnierzy Łączności generał brygady rezerwy Edmund Smakulski, przedstawiciel Sztabu Generalnego WP pułkownik dyplomowany Andrzej Brzoza, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pan Józef Zając, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Pan Józef Lutomirski, przedstawiciel starosty Powiatu Legionowskiego Pan Janusz Kubicki, Wójt Gminy Nieporęt Pan Sławomir Maciej Mazur oraz Komendant 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego pułkownik Józef Modrzewski. Ponadto na uroczystość licznie przybyli uczniowie wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionych z Centrum szkół.
Punktualnie o godz. 11.00 kapitan Bartłomiej Sadowski złożył meldunek Komendantowi CSŁiI pułkownikowi Ireneuszowi Furze o gotowości pododdziałów Centrum do uroczystego apelu. Kompanią honorową wystawioną przez batalion zabezpieczenia dowodził kapitan Piotr Osiński. Następnie poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu – starszy sierżant Maciej Okurowski, flagowy - plutonowy Marlena Zwierzyńska oraz asystujący - plutonowy Ewelina Smakulska, dokonał podniesienia flagi państwowej na maszt.
„Żyjemy w czasach, gdy konflikt militarny nie wydaje się realnym. Od 1989 roku żyjemy wolni wśród narodów Europy. Związani jesteśmy mocno w systemie bezpieczeństwa w ramach Sojuszu NATO. Jednak ta komfortowa od wielu lat sytuacja w żadnym wypadku nie zwalnia nas z obowiązku bycia w pełni przygotowanym do obrony niepodległości i gotowości do podjęcia najwyższych poświęceń wobec naszej ojczyzny. To, że Ojczyzna obecnie nie wymaga od nas daniny krwi nie powinno osłabiać w nas wszystkich poczucia odpowiedzialności za jej los. W czasie pokoju jako żołnierze możemy i jesteśmy do tego zobowiązani, aby naszą służbą dać świadectwo oddania ideałom niepodległości o którą walczyło tak wiele pokoleń Polaków. Codzienną ciężką i rzetelną służbą zawodową czy przygotowawczą do Narodowych Sił Rezerwowych, a także ważną pracą pracowników wojska dajemy swój wymierny wkład w bezpieczeństwo naszych obywateli i państwa. Dlatego należy wyraźnie podkreślić, że każdy z nas powinien doceniać te możliwości i realizować postawione zadania na jak najwyższym poziomie i z pełnym zaangażowaniem”- powiedział w swoim przemówieniu pułkownik Fura do zebranych.
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Złotym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczony został podpułkownik Mirosław Wysoczański, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę starszy sierżant Robert Kamiński. Natomiast w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Obrony Narodowej nadał Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju chorążemu Michałowi Łukasikowi oraz sierżantowi Marcinowi Żukowi. Były też liczne inne wyróżnienia: pochwały, nagrody rzeczowe, listy gratulacyjne, urlopy nagrodowe oraz nagrody uznaniowe.
Następnie niepodległościowy Apel Pamięci został odczytany przez kapitana Marcina Syrówkę, a kompania oddała salwę honorową, po której odbyła się defilada pododdziałów Centrum. Podczas obchodów Święta Niepodległości zorganizowany został także Dzień Otwarty Koszar, w ramach którego można było obejrzeć wystawiony na placu apelowym sprzęt łączności oraz zwiedzić Salę Tradycji.
Żołnierze CSŁiI uczestniczyli także w obchodach Święta Niepodległości w Nieporęcie, Legionowie i Serocku, podczas których odbyły się msze święte, wystawione zostały posterunki honorowe, odczytane zostały niepodległościowe Apele Pamięci, a kompania oddała salwy honorowe. Podczas serockich obchodów utworzony został także przez zegrzyńskie Centrum punkt promocyjno-informacyjny, gdzie można było uzyskać informacje dotyczące pełnienia wojskowej.
Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran