Ratujemy kasztanowce
Ratujemy kasztanowce! – ciąg dalszy akcji
Jak łatwo zaobserwować liście kasztanowców nie starzeją się jesienią tak pięknie jak kiedyś. Już
w lipcu skręcają się, schną. Wszystko to za sprawą szkodnika tych drzew szrotówka kasztanowcowiaczka, który żeruje na liściach. Gdy opadną, wnika wraz z nimi do gleby, tam zimuje, by wiosną znów szkodzić tym pięknym drzewom.
W tym roku podjęliśmy walkę ze szrotówkiem, w którą bardzo aktywnie włączyły się dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Zegrzu a także społeczność Zegrza.
Pierwszym etapem, o czym już pisaliśmy, było zawieszenie budek lęgowych dla sikorek, które są naturalnym wrogiem szrotówka.
Kolejnym etapem akcji ratowania drzew Kasztanowca białego w Zegrzu, było zawieszenie na drzewach, na przełomie kwietnia i maja 300 pułapek feromonowych, które pozyskaliśmy dzięki pomocy Fundacji Nasza Ziemia i Tupperware Polska Sp. z o.o.( Firma Tupperware Polska Sp. z o.o część dochodu ze sprzedawanych Ekobutelek przeznaczyła na program „Pomóżmy kasztanowcom”).
Ostatnim etapem, jaki czeka nas w tym roku będzie grabienie i utylizacja opadłych liści.
Uczniowie Zespołu Szkół w Zegrzu wspierani przez Referat Ochrony Środowiska podjęli z nim kolejną już walkę grabiąc i paląc liście Z uwagi na dużą liczbę drzew, w samym Zegrzu aż 120, a tym samym dużą ilość liści, pomoc w tym działaniu zadeklarowali także żołnierze z CSŁiI oraz mieszkańcy Zegrza.
Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji, nie tylko w miejscowości Zegrze, ale także osoby, które na swoich nieruchomościach mają Kasztanowce.
Grabienie należy wykonywać już, zanim szkodnik wejdzie w glebę. Ponadto trzeba je powtarzać aż do ostatniego listka.
Ważna informacja – nie wolno kompostować zarażonych liści!
A więc grabie w dłoń!
Małgorzata Konstantynowicz - Opiekun Koła Ekologicznego
Anna Kamola – Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa