GMINNY ŻŁOBEK W ZEGRZU
Ogłoszone 11 lutego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na rozbudowę budynku przedszkola w Zegrzu wraz z jego przebudową dla potrzeb utworzenia miejsc żłobkowych, rozpoczęło drugi etap prac nad tym przedsięwzięciem. Pierwszy z nich zrealizował się w ubiegłym roku i dotyczył przeprowadzenia prac koncepcyjnych. Warto nadmienić, że taki bardzo skonkretyzowany pomysł budowy żłobka na terenie naszej gminy pojawił się niewiele ponad rok temu. To właśnie wtedy w wyniku wewnętrznych analiz uznaliśmy, że obiekt w Zegrzu będzie najlepszym miejscem dla zmaterializowania tego zamierzenia. Jednym z argumentów przemawiającym „za” była lokalizacja żłobka – w pobliżu trasy łączącej Serock i inne miejscowości z Legionowem i dalej Warszawą, a w niedalekiej przyszłości również ze stacją kolejową budowaną w Zegrzu Południowym, która wydaje się być korzystna i łatwodostępna dla znacznej części mieszkańców Gminy. Po drugie - przedszkole w Zegrzu, jako dość stara placówka, wymaga gruntownego i pilnego remontu. Oba te aspekty przeważyły o wyborze tego miejsca, jako właściwego dla utworzenia niewielkiego gminnego żłobka.
Założenia realizacyjne przewidują, że obiekt zostanie rozbudowany o nową część – w której powstaną 4 sale przedszkolne z bezpośrednim dostępem do łazienek i pomieszczeń magazynowych, a także szatnia oraz kuchnia i kotłownia.
Istniejący budynek z kolei zostanie zaadaptowany na potrzeby niewielkiego żłobka wraz z częścią socjalno-administracyjną służącą całej placówce. W „części żłobkowej” powstanie duża sala dla podopiecznych. Będzie ona przedzielona ścianą mobilną o wysokiej dźwiękochłonności tworząc „część do aktywności dziennej” i „część sypialnianą”. Rozwiązanie takie ma zapewnić dzieciom duży komfort nawet całodziennego przebywania w placówce i odpowiednie na ich potrzeby. Ponadto zostanie tu także utworzona niewielka sala przeznaczona do pracy w zakresie integracji sensorycznej, mająca służyć dzieciom, które nieco trudniej radzą sobie w dużej grupie rówieśników, potrzebują wyciszenia czy spokoju lub bardzo indywidualnego kontaktu z opiekunem.
Oprócz tego zaplanowaliśmy utworzenie zewnętrznego placu zabaw dla dzieci z różnych grup wiekowych.
Cały obiekt został przewidziany do realizacji w technologii drewnianej prefabrykowanej, co ma wpłynąć na skrócenie czasu realizacji prac budowlanych w stosunku do technologii tradycyjnej, a także zwiększyć jego energooszczędność. Na zminimalizowanie czasu budowy ma też wpłynąć formuła zamówienia, tj. system „zaprojektuj i wybuduj”. Dzięki temu czas, który wykonawca będzie musiał poświęcić na dopełnienie formalności - zostanie wykorzystany na przygotowanie budowy, doprecyzowanie szczegółów wyposażenia, a może nawet rozpoczęcie produkcji prefabrykatów, tak aby tuż po uzyskaniu wymaganych pozwoleń można było przystąpić do montażu obiektu.
Warto zauważyć, że proces inwestycyjny został zaplanowany w taki sposób, aby istniejąca w tym budynku placówka przedszkolna funkcjonowała w sposób bezpieczny i niezakłócony przez cały okres trwania robót.
Pracując nad tym zadaniem, bardzo chcieliśmy stworzyć obiekt, który będzie dostosowany do najmłodszych - oferujący wysoki komfort i wygodę użytkowania Monika Głębocka-Sulima, kierownik referatu Przygotowania i Realizacji Inwestycji.