Rotator zdjęć

Główna treść strony 2022 rok

Grudniowy odbiór odpadów

W grudniu 2021 r. sprzed terenu posesji mieszkańców naszej gminy zebrano ponad 441 ton odpadów. Po obowiązujących stawkach na grudzień za 1 tonę odpadów komunalnych sprzed posesji mieszkańców Gmina zapłaciła ponad 357 tysięcy złotych. 


Największy udział wśród zebranych frakcji stanowiły odpady zmieszane (304 tony), dla porównania w poprzednim miesiącu zebrano 288 ton zmieszanych odpadów niesegregowanych. Natomiast drugą z kolei, pod względem ilości grupą były odpady z tworzyw sztucznych (prawie 55 ton), niemalże identyczna ilość została odebrana w listopadzie. Jak widać na załączonym niżej wykresie, nastąpił duży spadek odpadów ulegających biodegradacji, w listopadzie bioodpadów zebrano w ilości ponad 265 ton, natomiast w grudniu było to 40 ton.

Sprzed posesji od mieszkańców zostało odebranych 27 ton odpadów szkła. Z kolei najmniejszą ilość odpadów wytworzonych i zebranych stanowiły papier i tektura (16 ton).

W związku z tak dużą ilością odebranych odpadów niesegregowanych w strumieniu wszystkich zebranych odpadów przypominamy o obowiązku segregacji odpadów na podstawie obowiązującego Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19)

Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Na jakie frakcje dzielimy odpady? Odpady, zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dzielimy na: metale i tworzywa sztuczne – worki koloru żółtego, papier – worki niebieskie, szkło, opakowania szklane – worki zielone i odpady biodegradowalne – worki brązowe. 

Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.


Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin). Tych odpadów w żadnym wypadku nie wolno wyrzucać do frakcji odpadów niesegregowanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach i aptekach, a także do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u przy ul. Nasielskiej 21 w Serocku, który czynny jest od wtorku do soboty, w godzinach 7.00-15.00. 

  • Wykres dot. ilości odpadów w grudniu 2021
    Udział poszczególnych frakcji odpadów w całkowitej masie odpadów odebranych od właścicieli nieruchomości w grudniu 2021 r.

wstecz