Rotator zdjęć

Główna treść strony 2024 rok

Informacja dla firm odbierających nieczystości ciekłe

Szanowni Państwo,

Przypominamy, że zgodnie art. 9o ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 poz. 399 t.j.) podmiot prowadzący działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych jest obowiązany do sporządzania kwartalnych sprawozdań.

Termin złożenia sprawozdania za II kwartał 2024 upływa 31 lipca br. Prosimy o terminowe składanie sprawozdań.

Twoje sprawozdanie musi zawierać:

  • imię i nazwisko lub nazwę, adres zamieszkania lub siedziby podmiotu prowadzącego działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transportu nieczystości ciekłych, numer decyzji w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie tej działalności, o ile nie jest zwolniony z obowiązku jej posiadania, oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany
  • informację, za który kwartał i rok sporządzane jest sprawozdanie;
  • informacje o ilości odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • bytowych
    • przemysłowych
  • informacje o ilości przekazanych do stacji zlewnej odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • bytowych
    • przemysłowych

- wraz ze wskazaniem nazwy i adresu stacji zlewnej, do której zostały przekazane odebrane nieczystości ciekłe

  • informacje o ilości odebranych z obszaru gminy nieczystości ciekłych:
    • z obszaru aglomeracji
    • z poza obszaru aglomeracji
  • wyjaśnienia dotyczące różnicy między ilością nieczystości ciekłych odebranych z obszaru gminy a ilością tych nieczystości przekazanych do stacji zlewnych, jeżeli występuje taka różnica
  • liczbę właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane nieczystości ciekłe
  • datę sporządzenia sprawozdania
  • podpis prowadzącego działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych lub podpis osoby upoważnionej do występowania w jego imieniu na podstawie pełnomocnictwa.

Do sprawozdania należy dołączyć: wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w okresie objętym sprawozdaniem przedsiębiorca zawarł umowy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych, oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi umowy te uległy rozwiązaniu lub wygasły. W wykazach zamieszcza się imię i nazwisko albo nazwę oraz adres właściciela nieruchomości, a także adres nieruchomości.

Wzór sprawozdania znajdziecie Państwo na stronie: https://www.serock.pl/1404,wywoz-nieczystosci-plynnych-i-odpadow-komunalnych.

Kolejny krok w kierunku utworzenia nowej szkoły podstawowej na granicy Serocka i Wierzbicy

W ubiegłym tygodniu został ogłoszony przetarg na realizację pierwszego etapu budowy centrum edukacyjno-kulturalno-sportowego w Serocku/Wierzbicy.

Jako pierwszy element tego obiektu powstanie szkoła podstawowa i żłobek. Inwestycja będzie prowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj” co oznacza, że wykonawca zobowiązany będzie do uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń a następnie, na ich podstawie – do zrealizowania robót budowlanych.

Na oferty potencjalnych wykonawców w tym postępowaniu oczekujemy do 6 września.

ŻTC BIKE RACE W SEROCKU

28 lipca odbędzie się wyścig kolarstwa szosowego ŻTC BIKE RACE. To największy cykl dla amatorów w Polsce.

Baza, parking zlokalizowane zostaną na rynku przed Urzędem Miasta i Gminy w Serocku, tam też znajdzie się biuro zawodów, a po ich rozegraniu odbędą się dekoracje najlepszy zawodników.

Rywalizacja odbędzie się z podziałem na kategorie wiekowe, na rundzie o długości 23 kilometrów. Wyścig wystartuje z rynku w  Serocku, następnie wyjazd w kierunku zachodnim ulicą 11 listopada. Po skręcie w prawo w ul. Pułtuską prosto przez rondo w Wierzbicy, a następnie w lewo na wiadukt nad DK61 – po dojechaniu do miejscowości Pobyłkowo Małe w lewo i przez Pobyłkowo Duże, Budy Pobyłkowskie do Zalesia Borowego, gdzie skręt w prawo. Następnie przez  Powielin, Górkę Powielińską, Błędostwo, Łosewo do Pokrzywnicy, gdzie skręt w prawo i kolejno przez Budy Obrębskie do  Przybyłkowa Małego – koniec lokalnej rundy. Po przejechaniu odpowiedniej liczby rund wracamy do Serocka przez Wierzbicę. Po skręcie w prawo w kierunku centrum Serocka cały czas prosto przez rondo i dalej ulicą Pułtuską, na której meta na wysokości ulicy Chrobrego.

Podczas wyścigu zorganizowana zostanie specjalna rywalizacja dla najlepszej mieszkanki i najlepszego mieszkańca Serocka. Warunkiem uczestnictwa w zmaganiach jest start cyklu FIT RACE z wpisaną miejscowość SEROCK.

Organizatorem ŻTC BIKE RACE 2024 jest Żyrardowskie Towarzystwo Cyklistów. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące przyszłych zmagań kolarskich znajdują się pod adresem www.ztc.pl.

  • ŻTC BIKE RACE

Jeśli średniowieczny Piknik, to tylko na serockim Grodzisku

Można w różny sposób opowiadać lokalną historię i przybliżać mieszkańcom tradycje ich przodków. Czyż jest jednak ciekawsza forma na ową opowieść, niż włączanie jej w elementy zabawy i integracji? Być może. My jednak postawiliśmy właśnie na nie i zaprosiliśmy mieszkańców na Średniowieczny Piknik na Grodzisku, w który wpletliśmy opowieść o najdawniejszych czasach.

Zaprosiliśmy do tej opowieści także wszystkich tych, którzy lokalne tradycje kultywują a także tych, którzy pielęgnują różnego rodzaju rzemiosła oraz pamięć o naszych słowiańskich korzeniach.

I tak – 14 lipca – nad Narwią, w której choć już wiele wody upłynęło, to jednak pozostaje najstarszym świadkiem życia dawnych Serocczan – spotkało się całe mnóstwo osób, które wsparło nas w tym pięknym przedsięwzięciu o nazwie Piknik Średniowieczny na Grodzisku.

Bulwar pełen atrakcji
Gminne Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały najpyszniejsze przysmaki, a kto choć raz miał kiedykolwiek przyjemność ich skosztować, ten wie, że słowo „najpyszniejsze” zawiera w sobie całą głębię smaków. Członkinie i członkowie kół przywieźli z sobą, jak zwykle, mnóstwo radości, dobrej energii i pozytywnych emocji.

Kto zaś choć raz spróbował zrobić coś swoimi siłami, ten wie, jak wielką wartość posiadają własnoręcznie wykonane produkty. To dlatego tak licznie dzieci, młodzież, ale także dorośli wzięli udział w najróżniejszych warsztatach, które czekały na nich tego dnia, prowadzone przez lokalnych artystów a także członków grupy rekonstrukcyjnej, pod opieką których powstawały wyroby najstarszych rzemiosł.

Nie zabrakło także tego, co młodzi pasjonaci rycerstwa lubią najbardziej, czyli pokazu walk dawnych wojów, a także nauki fechtunku, strzelania z łuku i różnego rodzaju zabaw plebejskich. Tak utrudzeni wysiłkiem, który towarzyszy rycerskiej szermierce, młodzi adepci posilić się mogli pysznymi podpłomykami, wypiekanymi w tradycyjnym piecu i okraszonymi ulubionymi dodatkami.

Wzgórze pełne treści
Ale to nie wszystko. Przekonani, że nie ma lepszego miejsca na opowiadanie o najdawniejszej historii Serocka niż najstarsze jego miejsce, znaczną część Pikniku przenieśliśmy na średniowieczne Grodzisko, które dało początek naszemu miastu. I tak o to na pięknie udekorowanym wzgórzu przygotowaliśmy pogadanki o historii Grodziska, bajania o wierzeniach dawnych Słowian i zaaranżowaliśmy tworzenie wspólnej legendy. Porwaliśmy gości do wspólnego tańca w takt słynnej, integracyjnej „Belgijki”, a na koniec wspólnie zasłuchaliśmy się w piękne, pierwotne brzmienia zespołu Żniwa. Na „Barbarce”, jak tradycyjnie określa się nasze średniowieczne grodzisko, można było także zapoznać się z historią tego miejsca, zawartą na wystawie a także obejrzeć prace malarskie Martyny Kowalskiej, która w swojej twórczości nawiązuje do wierzeń dawnych Słowian.

U stóp wzgórza ustawiliśmy kramy ze stoiskami lokalnych rękodzielników, u których można było nabyć najpiękniejsze wyroby. I znów – słowo „najpiękniejsze” nie jest tu ani o ciut przesadzone. Kto miał okazję zobaczyć te cudne produkty, ten wie, jaką moc niesie z sobą to określenie.

Promujemy lokalne akcenty
W tym roku impreza odbywała się pod nową nazwą. Chcieliśmy szczególną uważność skierować właśnie na Grodzisko, nasze słowiańskie wzgórze, które kryje w sobie z pewnością wiele opowieści, a które – jak doszły nas słuchy – nie wszyscy mieszkańcy mieli okazję wcześniej odwiedzić. Jesteśmy przekonani, że to jedno z naszych najcenniejszych miejsc historycznych, dlatego bardzo chcemy, aby jak najsilniej zaistniało w świadomości naszych Mieszkańców.

Nie obyło się także bez obaw. Bo choć znacie przecież tę imprezę od wielu lat, to ostatni raz organizowaliśmy ją cztery lata temu. Zastanawialiśmy się więc, czy po takiej przerwie uda się zdobyć Wasze nią zainteresowanie, ale tak liczna obecność szybko rozwiała nasze wątpliwości. Tylu gości nie mieliśmy jeszcze nigdy! Bardzo za to dziękujemy. Cieszymy się, że byliście tego dnia z nami i za cudną atmosferę, którą wspólnie stworzyliśmy. Dziękujemy za Wasze życzliwe słowa, podziękowania i opinie o tym, jak wielką wartością jest dla Mieszkańców to, żeby opowiadać o życiu naszych przodków.

Podziękowania
To przedsięwzięcie nie udałoby się bez ogromnego zaangażowania wielu osób. Pozwólcie, że ich tutaj wspomnimy. Za całość organizacji odpowiedzialny był Referat Promocji i Wizerunku, w strukturach którego jest także Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Za współorganizację najgoręcej dziękujemy: na ręce Pani Renaty Mulik – pracownikom Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Panu Adamowi i Panu Mirosławowi – za nagłośnienie i pomoc w organizacji całości wydarzenia; na ręce Pana Dyrektora Mirosława Smutkiewicza - pracownikom Miejsko-Gminnego Zakładu Komunalnego za piękne przygotowanie terenu imprezy i za wszelką pomoc przy technicznym zapleczu, Pani Ani Orłowskiej za wszelką pomoc; na ręce Pana Komendanta Adama Krzemińskiego - funkcjonariuszom Straży Miejskiej za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.

W szczególny sposób dziękujemy oczywiście: naszym Kołom Gospodyń Wiejskich w Izbicy, Jachrance, Skubiance, Zegrzu, Dosinie i Borowej Górze; Parzalni Kawy Pakamera; rękodzielnikom i wystawcom: Pani Kasi i Tymkowi z Pracowni Działań Twórczych, Pani Elizie Klimek z Rodzinnego Eko Zakątka, Pani Marii Chrzanowskiej, Pani Bogusławie Żaczkiewicz, Pani Annie Karcz z Niezapomnianego Szycia, Pani Martynie Kowalskiej, Pani Małgorzacie Paszkowskiej Wojtowicz oraz Pan Gerardowi Wojtowicz, Pani Annie Makowskiej, Panu Janowi Kieszkowskiemu, Pani Krystynie Dorocie Radzyńskiej, Pani Beacie Mędzela, Panu Jakubowi Potasińskiemu, Panu Sławomirowi Ibek, Fundacji Drzewiej, zespołowi Żniwa, grupie rekonstrukcyjnej i wszystkim, dzięki którym mogliśmy spotkać się na Grodzisku na Pikniku. Mamy nadzieję, że będziecie z nami za rok!

  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny
  • Piknik średniowieczny

List intencyjny podpisany z fundacją Balonowa Strona Nieba

Miło nam poinformować, że w wyniku uzgodnień pomiędzy panem Burmistrzem Arturem Borkowski i Fundacją Balonowa Strona Nieba podjęto pierwszy krok w kierunku uczynienia Gminy Serock Balonową Stolicą Polski.  

9 lipca br spółka Serockie Inwestycje Samorządowe podpisała z Fundacją list intencyjny, który zakłada współpracę na bazie posiadanej przez Spółkę infrastruktury. Malowniczy krajobraz naszej gminy znalazł uznanie w oczach członków fundacji, którzy wyszli z inicjatywą utworzenia na naszym terenie balonowej bazy. Powyższe przedsięwzięcie jest nie tylko znakomitą okazją do stworzenia kolejnej atrakcji dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę, ale także impulsem do rozwoju różnych usług związanych z baloniarstwem i wspólnie realizowanych przedsięwzięć.

  • list intencyjny

Otwarcie Mistrzostw Europy w Korfballu

5 lipca o godzinie 10:00 nastąpiło Otwarcie Mistrzostw Europy w Korfballu w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Jadwisinie. Oficjalna inauguracja Mistrzostw rozpoczęła się od powitania i przedstawienia ważnych gości wydarzenia takich jak: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Pan Marek Bąbolski, Prezes Zarządu Polskiego Związku Korballu – Pani Agnieszka Tarasiewicz- Aid, Prezes Spółki Serockie Inwestycje Samorządowe – Pani Kamila Mokrzycka, Prezes Klubu Sportowego Sokół Serock – Pan Piotr Mulik, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie – Pani Małgorzata Leszczyńska, Sołtys miejscowości Jadwisin – Pani Angelika Cybas, Radny Radny Miejskiej w Serocku – Pan Mariusz Rosiński, Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu – Pan Sławomir Czerwiński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy – Pani Aleksandra Paradowska. Następnie hucznie powitano zawodników z Polski oraz reprezentacje z Niemiec, Holandii, Słowacji i Portugalii. Przedstawiono również skład sędziowski organizowanych Mistrzostw do jakiego należą: Maciej Goławski, Piotr Osiński, Bartosz Jaszczuk.

Pierwszy głos zabrał Zastępca Burmistrza UMiG Marek Bąbolski, który powitał wszystkich zgromadzonych. Docenił możliwość współpracy z Polskim Związkiem Korfballu i zorganizowania na terenie gminy tak dużego przedsięwzięcia jakim są Mistrzostwa Europy w tej dyscyplinie. Burmistrz wspomniał o pierwszym tak dużym wydarzeniu sportowym organizowanym na nowopowstałej hali w Jadwisinie oraz o wielu osiągnieciach naszej gminnej drużyny, z której 2 zawodników KS Sokół Serock znalazło się w reprezentacji Polski na obecnych zawodach. Na zakończenie Burmistrz życzył wszystkim zawodnikom bezpiecznej, równej rywalizacji oraz ponownego spotkania na gminnym obiekcie.

Prezes Zarządu Polskiego Związku Korfballu – Pani Agnieszka Tarasiewicz powitała uczestników wydarzenia oraz życzyła dużo sukcesów, dobrej zabawy i szczęścia w nachodzących rozgrywkach.

6 lipca nastąpi zmiana formuły - zawodnicy zagrają w drużynach 4-osobowych na boisku zewnętrznym. Tego samego dnia o godzinie 17:00, odbędzie się również uroczyste uhonorowanie zwycięzców na hali sportowej, co jednocześnie zakończy oficjalną część wydarzenia.

transmisja live: https://youtube.com/@serock-naszlakumozliwosci260 ... Zapraszamy do śledzenia naszego fanpage! Ministerstwo Sportu i Turystyki Korfball.org Serockie Inwestycje Samorządowe Sp z oo Urzad Urząd Miasta i Gminy w Serocku #korfball #TheMixedGenderSport #korfbal #corfebol #korfbol #corfbol #КОРФБОЛ #合球 #コーフボール #कोर्फबॉल #코프볼 #คอร์ฟบอล #කොර්ෆ්බොල්

  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja

Piknik średniowieczny na Grodzisku

Zapraszamy na nasz Piknik średniowieczny na Grodzisku!

Wybór miejsca nie jest przypadkowy - Skwer Litewski położony jest nad Narwią, u stóp średniowiecznego grodu "Barbarka", który dał początek miastu Serock. Średniowieczny gród, powstały w XI wieku, jest jednym z najstarszych na Mazowszu. To właśnie na grodzisku i towarzyszącym mu podgrodziu mieszkali pierwsi mieszkańcy ówczesnego Syrozcha, którzy trudnili się rybołóstwem, rolnictwem, flisactwem oraz zajmowali się potrzebnym do życia rzemiosłem.

Tegoroczny Piknik będzie się odbywał w dwóch miejscach. Na Skwerze Litewskim, na nabrzeżu Narwi, będziemy mogli odwiedzić obozowisko słowiańskie, obejrzeć walki średniowiecznych wojów i wziąć udział w animowanych przez nich zabawach plebejskich. Ale to nie wszystko – będziemy mogli także przyrządzić podpłomyki i wziąć udział w najróżniejszych warsztatach, m.in.: kowalskich, zielarskich, motankowych, wikliniarskich, tkackich, robienia biżuterii różnymi metodami, tworzenia kadzidełek zielnych, lampionów i dekoracyjnych słoiczków.

To także czas, w którym będziemy mogli nabyć produkty ręcznie wytwarzane przez lokalnych rękodzielników i artystów: obrazy, biżuterię z kamyków naturalnych, ziołowe herbatki, miody, szmaciankowe lalki, ręcznie malowane kubki, wyroby wikliniarskie, szydełkowe chusty czy parzoną, aromatyczną kawę.

Z pewnością nikt z imprezy nie wyjdzie głodny – członkowie gminnych kół gospodyń wiejskich a także osoby przygotowujące regionalne dania zadbają o to, żebyśmy mogli dobrze zjeść, nabywając smaczne potrawy na ciepło i na zimno. Będą także gofry i wata cukrowa.

Ale to nadal nie wszystko. W tym roku wiele będzie się działo na grodzisku Barbarka:  pogadanki, nauka tańca, koncert! Nauczymy się między innymi belgijki, którą później – podczas koncertu - odtańczymy wspólnie przy akompaniamencie zespołu Żniwa.

To właśnie na koncert grupy Żniwa najserdeczniej zapraszamy! Usłyszymy autorski materiał inspirowany dawnymi legendami i muzyką, ale w repertuarze znajdą się też prawdziwe historyczne utwory sprzed wieków. Skjere i Raido wykorzystują wyłącznie prawdziwe, akustyczne instrumenty. Koniecznie zabierzcie z sobą lampiony, które zrobicie na warsztatach. Stworzymy cudny klimat.

Na Barbarce będą rozstawione leżaki, na których będziemy mogli po prostu odpocząć, zapatrzeni na dwurzecze, a samo grodzisko pięknie udekorujemy.  

 

  • PLAKAT BARBARKA 2024

Parkingi

Warsztaty rzemieślnicze odbywać się będą na Skwerze Litewskim przy Bulwarze Nadnarwiańskim. Ponieważ nie ma możliwości bezpośredniego dojazdu tam samochodem, a zainteresowanie udziałem w Pikniku z pewnością będzie wielkie, zachęcamy, aby przyjść na Piknik pieszo. Jeśli jednak przyjedziecie autem – zostawcie je na jednym z parkingów miejskich (mapkę dostępnych parkingów zamieszczamy poniżej). Rowery będzie można przypiąć do barierek znajdujących się przy wejściu na teren imprezy od strony plaży. Jeśli będziecie chcieli dojechać tu hulajnogami miejskimi – prosimy – zostawiajcie je w miejscach, w których nie będą przeszkadzały.

  • parkingi

Wolontariusze

Jeśli chcielibyście nam pomóc w organizacji przedsięwzięcia, zachęcamy do kontaktu: promocja@serock.pl, tel. 22 782 88 43.
Z pewnością będzie to dla Was cenne doświadczenie.

 

Koniecznie zaglądajcie na naszego Facebooka, przez kolejne dni będziemy tam opowiadać o naszych rękodzielnikach, wystawcach, zespole i o atrakcjach, które będą na nas czekać na Pikniku.

Ul. Popowska i ul. Rayskiego wcześniej niż zakładaliśmy

Planowany termin zakończenia prac, zgodnie z umową, to koniec października, a tymczasem na ulicy Popowskiej w ostatnich dniach wykonawca ułożył już nawierzchnię asfaltową, a na ul. Rayskiego roboty bitumiczne będą wykonywane w najbliższych dniach.

Do zrealizowania zostaną więc tylko roboty wykończeniowe i porządkowe, co powinno zakończyć się w bieżącym miesiącu.

Mistrzostwa Europy w Korfballu

Serdecznie zapraszamy na Mistrzostwa Europy w Korfballu, które odbędą się 5 lipca o godzinie 10:00 w hali sportowej w Jadwisinie, przy ul. Szkolnej 46. W tym wyjątkowym wydarzeniu sportowym wezmą udział najlepsze drużyny z Polski oraz reprezentacje z Niemiec, Holandii, Słowacji i Portugalii. Zawody obejmują uczestników w kategorii wiekowej z rocznika 2009 i młodsi.

W dniu 5 lipca rozgrywki sportowe będą prowadzone w 8-osobowych składach drużynowych i odbędą się na sali gimnastycznej, która jest obecnie jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych w gminie, dzięki częściowemu dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Sportu i Turystki.
6 lipca nastąpi zmiana formuły - zawodnicy zagrają w drużynach 4-osobowych na boisku zewnętrznym. Tego samego dnia o godzinie 17:00, odbędzie się również uroczyste uhonorowanie zwycięzców na hali sportowej, co jednocześnie zakończy oficjalną część wydarzenia.

W drużynie reprezentującą Polskę w nadchodzących mistrzostwach, znajdzie się 2 zawodników z KS Sokół Serock. W naszym lokalnym klubie sportowym mamy drużynę, która osiąga wysokie wyniki w Korfballu i to właśnie przez wzgląd na wysoki poziom sportowy zawodników oraz profesjonalizm sztabu szkoleniowego klubu te Mistrzostwa Europy odbędą się właśnie
w naszej gminie.

Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Korfballu.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Artur Borkowski.

  • Mistrzostwa Europy w Korfballu

50 lat minęło... Jubileusz KGW Dosin

Jubileusze takie, jak ten, nie zdarzają się często. Pięćdziesiąt lat temu powstało Koło Gospodyń Wiejskich Dosin, założone przez Panią Cecylię Nowakowską i Karolinę Szczęsną. Dziś przewodniczy mu Pani Marzena Nowakowska, która wraz z innymi członkiniami z pasją kultywują lokalne tradycje, a dosińskiemu kołu przynoszą chluby osiągnięciami w najróżniejszych konkursach.

Na uroczystości, która odbyła się 29 czerwca nie zabrakło kulinarnych przysmaków, z których słynie dosińskie koło. Nie zabrakło także podziękowań, wspomnień i życzeń od zaproszonych gości. O zabranie głosu zostali poproszeni: Pan Artur Pozorek, reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Pan Tomasz Pszczoła – Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku i Pani Agnieszka Woźniakowska, reprezentująca Urząd Miasta i Gminy w Serocku.

W imieniu Pana Burmistrza Artura Borkowskiego, jeszcze raz jubilatkom składamy najserdeczniejsze życzenia – wszelkiej przychylności i nieustającego rozwoju KGW Dosin, a także gorące podziękowania za wieloletnią współpracę i wsparcie w promocji regionu. Wszystkiego dobrego!

  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin
  • Fotorelacja KGW Dosin

Ostatnie posiedzenie Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock III kadencji

26 czerwca odbyło się ostatnie posiedzenie Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock III kadencji. Pani Elżbieta Dygasiewicz omówiła prezentację z ponad pięcioletniej działalności Rady, przypominając także okoliczności powstania Rady Seniorów w 2014 roku. Pan Piotr Kowalczyk – Przewodniczący Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock podziękował wszystkim członkom za owocną współpracę, zaangażowanie i podejmowane działania na rzecz lokalnych seniorów. Zgromadzonym przedstawicielom Urzędu Miasta i Gminy w Serocku i jednostek organizacyjnych podziękował za wspólne inicjatywy, współdziałanie oraz determinację we wdrażaniu rozwiązań na terenie gminy Serock, ułatwiających funkcjonowanie tej szczególnej grupie społecznej.
 
Szanowni Państwo, jeszcze raz w imieniu Pana Burmistrza Artura Borkowskiego, serdecznie dziękujemy za Państwa życzliwość, niezwykłą energię, wszystkie pomysły i ich wspólną realizację.
Wierzymy, że ta współpraca się nie kończy, jednak tym z Państwa, którzy podejmą decyzję o odpoczynku od działania w organizacjach, życzymy spokojnego czasu, zdrowia i realizacji osobistych zamierzeń.
 
Przypominamy także, że do 8 lipca trwa nabór kandydatów do Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock IV kadencji. Szczegóły tutaj: https://www.serock.pl/4989,2024-rok?tresc=32340
  • DSC05917

Powitanie Lata

W sobotę, 22 czerwca 2024 roku, odbyła się plenerowa impreza "Powitanie Lata". Wydarzenie, zorganizowane przez Sołectwa Borowa Góra i Stasi Las, Koło Gospodyń Wiejskich "Borowa Góra" oraz Stowarzyszenie "Nasza Borówka", przyciągnęło licznych mieszkańców oraz gości.

Uczestnicy mieli okazję cieszyć się licznymi atrakcjami, w tym darmowymi zabawami dla dzieci, takimi jak dmuchańce, fotobudka, malowanie twarzy i warsztaty kreatywne. Muzyczną oprawę zapewnili DJ Marek i zespół muzyczny „Rewia”. Nie zabrakło także pysznego jedzenia i słodkiej kawiarenki.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i wspólne świętowanie.

  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki
  • Festyn sołecki

Pumptrack w Skubiance

Informujemy, iż zakończyły się prace związane z budową pumptracku w miejscowości Skubianka.
Trwają czynności pielęgnacyjne związane z zakładaniem trawników oraz procedury odbiorowe.
 
Prosimy o nie korzystanie z toru do czasu ich zakończenia.

Święto Kwitnącej Jabłoni

Dzięki wspaniałej pogodzie i entuzjazmowi mieszkańców piknik 15 czerwca był niezapomnianym świętem Kwitnącej Jabłoni, połączonym z Dniem Dziecka. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, radni, sołtysi oraz członkowie Serockiej Akademii Seniora.

Impreza była pełna atrakcji, w tym turnieju piłkarskiego, biegu o puchar Sołtysa i Rady Sołeckiej, rzutu jabłkami do wiadra, konkursów na najlepsze ciasto i danie z jabłkami, oraz konkursu z historii Dębego dla publiczności. Każdy z tych aktywności przyciągnęła uczestników różnych grup wiekowych i dostarczyła mnóstwa zabawy i emocji. Uczestnicy zostali obdarowani nagrodami i upominkami, co tylko zwiększyło radość z udziału.

Dzieci mogły korzystać z nieodpłatnych atrakcji takich jak m.in. bungee, dmuchańce, malowanie buzi, popcorn, słodycze i soki. Dorośli cieszyli się (nieodpłatnie) m.in. grochówką, ciastem, chlebem ze smalcem i ogórkami oraz kawą i herbatą. Dodatkowymi atrakcjami były występy uczestników" The Voice Senior", pokaz ogni sztucznych oraz występ zespołu muzycznego "Takt".

Dziękujemy za Państwa uczestnictwo!

W Organizatorzy: Sołtys wsi Dębe - Pan Wiesław Winnicki, Rada Sołecka, Związek Sadowników RP.

  • IMG_20240625_135147

Odbiór odpadów od lutego do maja 2024 roku

Szanowni Państwo, poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Miasta i Gminy Serock w miesiącach od lutego do maja 2024 roku. Zachęcamy do zapoznania się.

Od 01.02.2024r. usługę odbioru odpadów komunalnych od mieszkańców Miasta i Gminy Serock świadczy konsorcjum firm:

  1. MS-ECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
  2. Eko-Max Recykling Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

W miesiącach luty-maj firma odebrała sprzed posesji mieszkańców, łącznie ponad 2 726,68 Mg odpadów, w tym:

- 1184,60 Mg odpadów zmieszanych,  

- 959,92 Mg bioodpadów

- 428,78  Mg segregowanych odpadów (papier, szkło i plastik),

- 153,38 Mg gabarytów

Duża ilość odebranych odpadów od mieszkańców przełożyła się na kwoty faktury, za które zapłaciliśmy ponad 2 255 000,00 zł łącznie.

Niestety, obserwuje się ciągły,  wzrost niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. W tym miejscu przypominamy, że do czarnego worka lub kosza na odpady zmieszane powinny trafiać tylko te odpady, których nie możemy poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Prawidłowa segregacja odpadów znacznie zmniejsza ilość odpadów zmieszanych, za których odbiór i zagospodarowanie płacimy najwięcej. Podobnie obserwuje się ciągły wzrost odpadów biodegradowalnych, czyli odpadów gromadzonych w workach brązowych, które stanowią 35% odbieranych odpadów. W przypadku tych odpadów zachęcamy do ich wykorzystywania we własnych ogrodach, w kompostownikach przydomowych.

Odbiór odpadów w punkcie PSZOK:

Od 01.02.2024r. usługę odbioru odpadów z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Serocku świadczy konsorcjum firm:

  1. MS-ECO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie
  2. Eko-Max Recykling Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie

W miesiącach luty – kwiecień  z PSZOK skorzystało aż 1915 mieszkańców. Zostało przyjęte łącznie ponad 228 ton odpadów, które stanowiły odpowiednio:

- tworzywa sztuczne w ilości 8,80 Mg,

- papier – 11,98 Mg,

- szkło – 3,72 Mg,

- gabaryty – 66,40 Mg,

- odpady budowlane – 80,34 Mg,

- bioodpady – 45,82 Mg,

- zużyte opony – 10,90 Mg.

- przeterminowane leki - 0,175 Mg.

Koszt odbioru i zagospodarowania odpadów zbieranych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) ul. Nasielska 21 w Serocku od lutego do maja 2024 roku wyniósł ponad 175 tys. zł.

 

W związku z powyższym dbając o wspólne dobro, nieustannie:

  • przypominamy Państwu o konieczności prawidłowej segregacji odpadów oraz zachęcamy do zapoznania się z ulotką dotyczącą segregacji, która dostępna jest na stronie: Ulotka sergregacja odpadów 2022v2.pdf (PDF)
  • zachęcamy mieszkańców do kompostowania, zgłoszenie kompostownika w deklaracji to 15% zniżki w opłacie za odpady komunalne a także korzyści dla naszego gospodarstwa domowego.

Przypominamy, że odbiór odpadów komunalnych z nieruchomości położonych na terenie Miasta i Gminy Serock realizowany jest od godziny 7 rano, w terminach wskazanych w harmonogramie odbioru odpadów.

W związku z tym prosimy o wystawienie pojemników i otwarcie altan śmietnikowych do godziny 7 rano. Reklamacje w sprawie nieodebranych odpadów należy zgłaszać w dniu następującym po terminie określonym w harmonogramie. Reklamacje dotyczące adresów, na których odpady nie były wystawione na czas, nie będą realizowane.

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru odpadów należy składać do Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, ul. Rynek 21, tel. 22 782 88 40, ochronasrodowiska@serock.pl.

Czego nie wolno wrzucać do odpadów zmieszanych?\

Niedopuszczalne jest umieszczanie w workach lub pojemnikach na zmieszane odpady komunalne odpadów budowlanych, poremontowych, w tym wiader po farbach, a także części samochodowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego czy elementów mebli, ziemi czy kamieni. Niestety umieszczanie tego typu odpadów w kosza/worku na odpady zmieszane będzie skutkowało brakiem odbioru tej frakcji odpadów.

Odpady pochodzące z niewielkich remontów, przeprowadzanych we własnym zakresie, meble, mogą zostać nieodpłatnie przekazane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, przy ul. Nasielskiej 21, który czynny jest od wtorku do soboty w godzinach 7.00-15.00.

  • 444225655_447137424708034_6897977119922915238_n

Pożegnanie Pani Dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu

20 czerwca, w urzędzie odbyło się uroczyste pożegnanie Pani Barbary Kołeckiej, dyrektor Przedszkola Samorządowego im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu, która pełniła tę funkcję w latach 2010 – 2024.
 
Burmistrz Miasta i Gminy Serock, w imieniu całej społeczności lokalnej, złożył Pani Barbarze serdeczne podziękowania za jej życzliwość, profesjonalizm i nieoceniony wkład w tworzenie przyjaznej i rozwijającej przestrzeni dla najmłodszych mieszkańców Zegrza.
 
W swoim przemówieniu Burmistrz podkreślił, jak dużo serca przez wiele lat pracy Pani Kołecka włożyła w swoje obowiązki, i podziękował za nieustanne wsparcie, inspirację oraz budowanie silnej i zintegrowanej społeczności przedszkolnej.
 
To pożegnanie było nie tylko okazją do wyrażenia wdzięczności, ale również do wspomnień oraz refleksji nad wieloletnią pracą Pani Dyrektor, która na zawsze pozostanie w sercach wielu mieszkańców Zegrza oraz całej gminy Serock.
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja
  • fotorelacja

Zapraszamy wystawców na Piknik średniowieczny na grodzisku Barbarka 2024

  • Zaproszenie dla rękodzielników

Lekcja WOSu w Urzędzie dla uczniów Szkoły Podstawowej w Serocku

13 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy Serock odbyło się trzecie, i zarazem ostatnie, spotkanie w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Z przedstawicielami instytucji samorządowej spotkali się uczniowie klasy 8 ze Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku.
 
Gości powitała Agnieszka Woźniakowska, Kierownik Referatu Promocji i Wizerunku, która opowiedziała o strukturze władz w gminie i urzędzie oraz przedstawiła pracę swojego referatu.
Następnie o obowiązkach swoich referatów opowiedzieli: Pan Jakub Szymański - Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju, Pan Adam Krzemiński - kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa, Pani Magda Kawałowska - Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich oraz Pani Agata Kaczmarska z Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.
 
Uczniowie w trakcie spotkania mieli możliwość zadania pytań obecnym pracownikom UMiG oraz dowiedzieć się wielu ciekawych informacji z zakresu funkcjonowania gminy.
 
Serdecznie dziękujemy uczniom za odwiedziny i mamy nadzieję, że wizyta ta okazała się cennym doświadczeniem.
  • 2
  • 8
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 9
  • 11

Objazd na trasach LKA Linii 1, 2 i 5

Trwa przebudowa ulicy Nasielskiej między Serockiem a Karolinem (droga powiatowa nr 1805W).

W związku z tym, do odwołania, LKA na Liniach 1, 2 i 5 w obydwu kierunkach będzie pomijała remontowany odcinek drogi i jechała z przystanku Serock Centrum ul. Zakroczymską, przez Karolino ul Prosta, następnie ul. Nasielską w kierunku Dębinek, zgodnie z poniższą mapą poglądową.

Tymczasowo wyłączone z obsługi zostaną przystanki zlokalizowane na ul. Nasielskiej tj. Serock ul. Nasielska (01/02), Serock ul. Podleśna 01/02, Serock ul. Bajkowa 01/02, Serock ul. Moczydło 01.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

 

Wizyta uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie w Urzędzie

12 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy Serock odbyło się drugie spotkanie w ramach żywej lekcji WOSu w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Z przedstawicielami instytucji samorządowej spotkali się uczniowie klasy 7 ze Szkoły Podstawowej w Jadwisinie.
 
Uczniów i opiekunów powitał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Pan Marek Bąbolski. Spotkanie poprowadził Sekretarz Miasta i Gminy Serock, Pan Rafał Karpiński, który opowiedział uczniom o strukturze władz w mieście i gminie, a także przekazał podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania urzędu jako instytucji.
 
Następnie głos zabierali kolejno przedstawiciele poszczególnych referatów: Pani Agata Kaczmarska z Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Pani Ewa Kuchta i Marta Mierzwa z Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju, Pani Magda Kawałowska – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich oraz Pani Agnieszka Woźniakowska - Kierownik Referatu Promocji i Wizerunku. Pracownicy urzędu opowiedzieli o specyfice swojej pracy w ramach poszczególnych oddziałów.
 
W trakcie spotkania uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zadania pytań obecnym pracownikom UMiG.
 
Serdecznie dziękujemy uczniom za odwiedziny i mamy nadzieję, że wizyta ta okazała się cennym doświadczeniem.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
  • 10
  • 11
  • 13

Budowa toru pumptrack w Skubiance

Budowa toru pumptrack w Skubiance przebiega bez większych komplikacji. Wygląda na to, że już niebawem będzie można korzystać z nowego obiektu.

Realizacja zadania dofinansowana jest z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze Dla Sportu 2024”, w kwocie ponad 226 tys. zł.

Przebudowa drogi gminnej w Zalesiu Borowym

W ostatnim czasie została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy drogi gminnej w Zalesiu Borowym. Głównym celem planowanych robót budowlanych będzie wykonanie chodnika na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką do końca zabudowań. Chodnik będzie usytuowany po stronie zagospodarowanych nieruchomości. Jako uzupełnienie działań w ramach przebudowy drogi zostanie też wyremontowana nawierzchnia.

Opracowanie dokumentacji projektowej jest inicjatywą mieszkańców i finansowane jest ze środków pochodzących z tzw. funduszu soleckiego.

Na ten rok zaplanowane są prace nad dokumentacją techniczną. Roboty budowlane będą wykonywane w latach kolejnych, po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel.

Uczniowie z Woli Kiełpińskiej na lekcji WOSu w Urzędzie Miasta

11 czerwca w Urzędzie Miasta i Gminy Serock odbyło się spotkanie przedstawicieli urzędu wraz z uczniami klasy 8 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej

Uczniów i opiekunów powitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski. Spotkanie poprowadził Sekretarz Miasta i Gminy Serock, Pan Rafał Karpiński, który opowiedział uczniom o strukturze władz w mieście i gminie, a także przekazał podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania urzędu jako instytucji.

Następnie głos zabierali kolejno przedstawiciele poszczególnych referatów:

Pani Magda Kawałowska – Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich, Pan Jakub Szymański- Kierownik Referatu Gospodarki Gruntami, Planowania Przestrzennego i Rozwoju, Pani Ilona Kuśnierz z Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa oraz Pan Adam Krzemiński – kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Bezpieczeństwa. Pracownicy urzędu opowiedzieli o specyfice swojej pracy w ramach poszczególnych oddziałów.

Po prezentacji pracy referatów uczniowie i nauczyciele mieli możliwość zadania pytań obecnym pracownikom UMiG. 

Serdecznie dziękujemy uczniom za odwiedziny i mamy nadzieję, że wizyta ta okazała się cennym doświadczeniem.

  • 2
  • 7
  • 3
  • 5
  • 4
  • 8
  • 6

Oświetlenie na ul. Zorzy w Karolinie

W ubiegłym tygodniu formalnie odebraliśmy roboty budowlane wykonane w ramach budowy oświetlenia w ul. Zorzy w Karolinie.

Przedsięwzięcie jest inicjatywą sołecką, na którą w ubiegłym roku przeznaczono środki z tzw. funduszu sołeckiego wsi Karolino.

W ramach inwestycji wybudowano oświetlenie na odcinku 140 m.

  • karolino

Współpraca z Politechniką Warszawską

W poniedziałek 3 czerwca Burmistrz Artur Borkowski, na zaproszenie zespołu naukowego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej uczestniczył w przedstawieniu prac przygotowanych przez Studentów studiów magisterskich, w ramach przedmiotu Polityka Przestrzenna, poświęconych Serockowi i gminom powiatu legionowskiego. W ramach prac semestralnych studenci opracowywali scenariusze rozwoju Miasta i Gminy Serock, mające jak najlepiej odpowiadać wyzwaniom czekającym na naszą społeczność w przyszłości.

Przed przygotowaniem prac, studenci musieli poznać region któremu poświęcili swoją pracę, prowadząc wizje terenowe i współpracując z kadrą urzędu. Problematyka poruszona przez studentów wpisuje się w prowadzone przez Urząd Miasta i Gminy w Serocku prace nad diagnozą strategiczną naszej gminy, które wkrótce pozwolą ostatecznie przystąpić do intensywnych prac nad nową Strategią Rozwoju Gminy i Planem Ogólnym.

Zapoczątkowana współpraca z Politechniką Warszawską powinna w przyszłości okazać się wielkim wsparciem przy pracach nad gminnymi dokumentami planistycznymi, jak Strategia Rozwoju czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i mamy nadzieję, że wkrótce zostanie sformalizowana niezbędną umową partnerską.  

  • 444488639_452801947474915_745772891712468760_n
  • 447815721_452801930808250_8034486950485865026_n

Powstanie nowa wieża telekomunikacyjna PLAY

Informujemy, że przy ul. Zacisze, na terenie dawnego tartaku (obecnie teren SIS Sp. z o.o.) planowana jest budowa stacji bazowej (wieży telekomunikacyjnej) firmy PLAY. Nowe urządzenia nadawcze  zainstalowane w tej części miasta przyczynią się do usprawnienia korzystania z usług (połączeń) z sieci PLAY. Planowane anteny i urządzenia będą znajdować się na wysokości ok. 40 m, która gwarantuje bezpieczeństwo dla mieszkańców. Poniżej znajduje się planowana lokalizacja wieży.

Pragniemy też poinformować, że równolegle prowadzone są rozmowy w sprawie lokalizacji nowej stacji bazowej telefonii komórkowej na nieruchomości gminnej przy ul. Topolowej w Nowej Wsi. Operator telekomunikacyjny przeanalizował możliwości wykorzystania działki na potrzeby budowy nowej infrastruktury, która potwierdziła potrzeby jej budowy. W najbliższym czasie spodziewamy się finalizacji rozmów.

Wakacyjna wyprawka stomatologiczna

Uśmiechem jesteśmy w stanie zaskarbić sobie przychylność innych osób. Uśmiech towarzyszy nam od pierwszych miesięcy życia i jest naturalną reakcją na przyjemne zdarzenia. I choć najważniejsze jest to, żeby się właśnie uśmiechać - jak najczęściej, jak najradośniej, to z pewnością warto dbać także o to, by ten uśmiech malowany był... zdrowymi zębami .


To dlatego dziś w serockim przedszkolu, a wczoraj w szkole podstawowej, dzieci uczyły się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Inicjatorem spotkania był Pan dr n. med. Dariusz Paluszek, Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej, który do serockich uczniów przybył w towarzystwie Pani prof. dr hab. n. med. Doroty Olczak-Kowalczyk, Pana dr. n.med. Artura Drobniaka oraz lekarzy stomatologów z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.


Jesteśmy dumni z naszych dzieci i ich rodziców, bo wszyscy najmłodsi wiedzieli, jak prawidłowo myć zęby oraz jakie produkty jeść, a jakich ograniczać, żeby zęby były zdrowe.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pakiety stomatologiczne.


Pan Burmistrz, Artur Borkowski zadeklarował chęć współpracy gminy przy okazji podobnych akcji i rozszerzenie jej o inne pola aktywności.


Warto dodać, że w dniach 14-16 czerwca w serockim hotelu Narvil odbędą się VIII Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne, w których co roku bierze udział około 500 stomatologów z całej Polski.


Relacja z dzisiejszego spotkania pojawi się w programach informacyjnych telewizji Polsat.

  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna
  • Wakacyjna wyprawka stomatologiczna

4 czerwca 1989 r. – powiew wolności

4 czerwca 1989 r. odbyły się w Polsce, pierwsze od zakończenia II wojny światowej, częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu RP. Wyniki głosowania dały opozycji - Komitetowi Obywatelskiemu „Solidarność” wszystkie możliwe do uzyskania mandaty w Sejmie i 99 mandatów w Senacie. Niedługo później powołano pierwszy niekomunistyczny rząd z Tadeuszem Mazowieckiem jako premierem.

Przed wyborami 1989 r. powstawały lokalne Komitety Obywatelskie „Solidarność”. Taki też funkcjonował w Serocku a jego członkowie postawili sobie za cel obronę praw i interesów obywateli, szerzenie idei samorządności czy przygotowanie do wyborów.

Pierwsze zebranie serockiego komitetu odbyło się 10 maja 1989 r. w domu parafialnym. 35. lat później, 4 czerwca 2024 r., pod tym samym domem parafialnym odbyło się spotkanie członków i sympatyków Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w Serocku.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni członkowie KO „Solidarność” Pan Witold Goluba, Pan Sławomir Jakubczak, Pan Stanisław Jaworski, Pan Marek Łazowski, Pan Jan Sierpiński, Pan Sylwester Sokolnicki i Pan Sławomir Wroniak, radni Rady Miejskiej w Serocku IX kadencji oraz mieszkańcy.
 
Zebranych gości przywitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski, który podziękował członkom KO za ich pracę i wkład w walkę o demokratyczną Polskę. Następnie głos zabrali Pan Sylwester Sokolnicki, wieloletni Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz Starosta Legionowski poprzedniej kadencji oraz Pan Sławomir Jakubczak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku w latach 1994-2002, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach i pracy w KO „Solidarność” w Serocku. Gościom podziękował także Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Tomasz Pszczoła.
 
Na zakończenie spotkania Burmistrz Miasta i Gminy Serock wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Serocku wręczyli członkom serockiej „Solidarności” symboliczną pamiątkę – kartkę z kalendarza z dnia 4 czerwca 1989 r., z dnia wyborów.
 
Dziękujemy wszystkim za obecność.
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja
  • 4 czerwca fotorelacja

Rozpoczęły się już prace remontowe na terenie placu zabaw osiedla Nowy Świat

Zakres zadania przewiduje wymianę zdegradowanej nawierzchni oraz zniszczonych urządzeń.

Do czasu zakończenia modernizacji korzystanie z placu zabaw nie będzie możliwe, ale już w wakacje najmłodsi będą mogli cieszyć się odnowionym obiektem.

 

Dzień Dziecka w Serocku

W sobotę 1 czerwca miało miejsce wyjątkowe święto, kiedy to w całej Polsce organizowane są liczne obchody, pikniki czy festiwale z myślą o naszych najmłodszych milusińskich. Z tej też okazji, dla wszystkich serockich pociech został zorganizowany Gminny Dzień Dziecka.
 
I tak oto, w tę sobotę plac przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika wypełniony został wszystkimi kolorami oraz licznymi atrakcjami.
 
Część artystyczna rozpoczęła się od fenomenalnych występów tanecznych Jagódek oraz Pszczółek z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku, pod czujnym okiem opiekunek - Izabeli Mięgoć oraz Emilii Grzegorczyk, kolejno na scenę wkroczyła grupa tańca współczesnego z Centrum Kultury pod kierunkiem Marleny Wilgos.
 
Następnie przyszedł czas na sztukę sceniczną. I tak oto mogliśmy obejrzeć spektakl w wykonaniu uczniów klas 2a, 2b, 5a i 7c opowiadający o konwencji praw dziecka. Młodym artystom teatralnym przewodziły panie Barbara Klik, Katarzyna Tulin, Katarzyna Różycka oraz Anny Kurcz.
 
Po występach teatralnych przyszedł czas nieco muzyki. Wychowankowie pana Mateusza Klika zaprezentowali na scenie swe umiejętności gry na pianinie i gitarze. Następnie posłuchać mogliśmy występów wokalnych w wykonaniu grupy Kantyczki, pod kierunkiem pani Moniki Misiury oraz grupy In Canto prowadzonej przez panią Maję Radomską.
 
Kolejnym elementem scenicznego programu artystycznego, był występ cheerleaderek z „The Cats”, pod opieką pani Magdaleny Konarzewskiej.
Młodsi podopieczni mogli również obejrzeć przygotowany przez teatr Pomarańczowy Cylinder spektakl pt. „Profesorek Wodorek w Kosmosie”.
 
Część artystyczną zakończyły występy tancerek z Alexia Dance Studio, przygotowanych przez Aleksandrę Marek oraz pokaz Capoeiry w wykonaniu Fabio Santiago.
 
Chociaż na scenie działo się niewątpliwie wiele to liczne atrakcje najmłodszych można było znaleźć na całym placu. Przygotowane zostały liczne stoiska przy których można było spotkać postacie z najróżniejszych bajek i baśni od groźnych piratów, po nimfy wodne. W namiocie UMiG na dzieci czekały kolorowanki, krzyżówki inne zabawy do rozwiązania, a także wodne tatuaże. Animatorzy z Centrum Kultury oferowali malowanie buziek, a strażacy z OSP w Serocku zachęcali do zwiedzenia wozu strażackiego. Młodzi amatorzy sportu mogli wziąć udział w zawodach oraz rywalizacjach przygotowanych przez Serockie Inwestycje Samorządowe. Odwiedzający mogli posilić się w kawiarence Rady Rodziców, poskakać na dmuchańcach, skosztować darmowej waty cukrowej i popcornu.
 
Dziękujemy wszystkim rodzicom oraz przede wszystkim dzieciom za liczne przybycie, dobrą i pełną uśmiechu zabawę oraz aktywny udział w oferowanych przez nas atrakcjach. Mamy nadzieję, że miniony Dzień Dziecka będzie stanowić dla fantastyczne oraz niezapomniane przeżycie.
 
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja
  • Dzień Dziecka fotorelacja

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy wspólnie zadecydować o przyszłości Unii Europejskiej. Głosowanie zawsze ma znaczenie, bez względu na to, czy chodzi o wybory lokalne, krajowe czy europejskie.

To nasze głosy zadecydują, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim podczas przygotowywania nowych przepisów i kto wpłynie na wybór członków Komisji Europejskiej. A te decyzje mają z kolei bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie i życie wielu innych ludzi.

 

Wszelkie informacje dotyczące miejscowych lokali wyborczych dostępne są w linku poniżej:

https://www.bip.serock.pl/5169,informacje-obwieszczenia-komunikaty

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych* Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:

  • zastrzec swój numer PESEL,
  • cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
  • dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,
  • sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.

Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:

  • pójść do lekarza,
  • zrealizować receptę,
  • kupić bilety lotnicze,
  • załatwić sprawę w urzędzie.

Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.

Historia numeru PESEL w aplikacji

Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:

  • daty zastrzeżeń numeru PESEL,
  • kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.

Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.

Zastrzeżony PESEL – weryfikacja już od czerwca

Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane.

* Źródło: https://dokumentyzastrzezone.pl/wp-content/uploads/2024/04/infodok-2024.01-03-wydanie-57-sklad-240419-gk04.pdf (dostęp 28.05.2024)

 

Więcej informacji o aplikacji i usłudze Zastrzeż PESEL znajdziesz na stronie www.info.mObywatel.gov.pl

Film instruktażowy o usłudze Zastrzeż PESEL: https://www.youtube.com/watch?v=oJqNj5wH__Y

Remont dachu budynku Kasyna Oficerskiego w Zegrzu

27 maja ogłosiliśmy przetarg na remont dachu budynku Kasyna Oficerskiego w Zegrzu. Zadanie będzie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”, co powoduje, że etap projektowania skoncentrowany będzie na uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę a etap budowlany będzie dotyczył wymiany pokrycia dachowego i zdegradowanych elementów konstrukcji więźby dachowej. Realizacja jest możliwa dzięki środkom z budżetu państwa przyznanym w kwocie niemal 3,5 mln zł.

Planowo prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Ultraszybki Internet w gminie Serock

Szanowni Państwo,

Na obszarze Miasta i Gminy Serock rozpoczęto realizację projektu FERC.01.01 „Budowa ultraszybkiej sieci szerokopasmowej na terenie województwa mazowieckiego w zakresie obszaru nr 5.14.08.a”.

Beneficjentem i wykonawcą programu FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy) jest Laito Sp. z o.o. Prace na podstawie umowy z CPPC (Centrum Projektów Polska Cyfrowa) mają trwać do końca 2026 roku. Inwestycja realizowana jest z dotacji Unii Europejskiej oraz ze środków własnych beneficjenta.     

Projekt ma na celu umożliwić dostęp do ultraszybkiego Internetu przy jak najwyższych parametrach technicznych na obszarach, gdzie stwierdzono niedoskonałości rynku w zakresie Internetu o wysokich przepustowościach.

W ramach programu FERC powstanie światłowodowa szkieletowa sieć szerokopasmowa, na której będzie możliwe świadczenie usług dla odbiorców prywatnych oraz firm zlokalizowanych w regionie. Co więcej, budowana sieć będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że swoje usługi będą mogli Państwu zaoferować najbardziej rozpoznawalni dostawcy usług telekomunikacyjnych. Więcej informacji na temat programu FERC znajdą Państwo na stronie: https://laito.pl/.

Na terenie Miasta i Gminy Serock projekt realizowany jest w następujących miejscowościach: Bolesławowo, Borowa Góra, Cupel, Dębe, Dębinki, Dosin, Gąsiorowo, Guty, Izbica, Jachranka, Jadwisin, Kania Nowa, Kania Polska, Karolino, Ludwinowo Dębskie, Ludwinowo Zegrzyńskie, Łacha, Marynino, Nowa Wieś, Serock, Skubianka, Stanisławowo, Stasi Las, Szadki, Święcienica, Wierzbica, Wola Kiełpińska, Wola Smolana, Zabłocie, Zalesie Borowe, Zegrze.

Projekt zakłada wybudowanie infrastruktury światłowodowej, wykorzystując tam, gdzie jest to możliwe, istniejącą podbudowę słupową (słupy telekomunikacyjne, energetyczne i oświetleniowe), jak również istniejącą kanalizację teletechniczną. W miejscach, w których nie ma możliwości wykorzystania ww. infrastruktury, planowana jest budowa sieci w technologii doziemnej.

Realizacja projektu będzie możliwa po uzyskaniu przez firmę Laito Sp. z o.o. zgód właścicieli nieruchomości, przez które poprowadzona będzie sieć światłowodowa.

Za proces inwestycyjny w całości odpowiada beneficjent programu, tj. firma Laito Sp. z o.o. Miasto i Gmina Serock deklaruje wsparcie tych działań poprzez: priorytetowe rozpatrywanie wniosków oraz wydawanie zgód, uzgodnień i decyzji administracyjnych będących w kompetencji gminy - w tym zgód na umieszczenie sieci światłowodowej na terenach należących do gminy, koordynację prac przy realizacji gminnych inwestycji, udostępnienia gminnej infrastruktury technicznej, rozpowszechnienie wśród mieszkańców informacji dotyczących programu.

Głosuj na projekt dla mieszkańców Serocka w BOM

Warsztaty technologiczne dla dzieci i rodziców na terenie gminy Serock z zakresu technologii i nauki np. robotyki, programowania, sztucznej inteligencji. Zajęcia będą prowadzone w ciągu roku 2025 poza miesiącami letnimi i będą nakierowane na zgłębienie zainteresowania nowoczesnymi technologiami przez wykonywanie praktycznych zadań w oparciu o modelowanie, roboty oraz ćwiczenia świecie wirtualnym.

Opis projektu

Najlepszym sposobem pozyskiwania wiedzy i nowych umiejętności jest nauka przez zabawę. Pomysłodawcy projektu chcieliby aby zaangażować w ten sposób nie tylko dzieci, ale również rodziców do wspólnego poznawania technologii. W szkole nie zawsze istnieją odpowiednie warunki, kadra i zasoby do przeprowadzenia atrakcyjnych zajęć, które mogłyby skutecznie aktywizować dzieci i młodzież. “Zabawa w technologię” ma to zmienić i osiągnąć następujące rezultaty:
1) pobudzenie wiedzy o otaczającym nas świecie technologii i zainteresowanie zawodami inżynieryjskimi, programisty, fizyka, architekta
2) praktyczne zajęcia w formie zabawy będą dostarczać praktycznych umiejętności z zakresu obsługi technologii przyszłości takich jak: programowanie, Sztuczna Inteligencja, robotyzacja, druk 3D
3) rozwijanie zdolności do krytycznego i kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów
4) zintegrowanie całych rodzin wokół zajęć stacjonarnych i online
5) pokazanie na forum Powiatu Legionowskiego i regionu podwarszawskiego, że Serock posiada nowoczesne społeczeństwo gotowe używać technologię i naukę w życiu codziennym

Program ma być przede wszystkim praktyczny i stanowić ważne podwaliny pod dalszą edukację w szkołach średnich i wyższych. Program będzie realizowany poprzez:

A) Wykłady otwarte z technologii w formule offline i online gdzie techniczni i biznesowi praktycy zrobią wstęp do zajęć praktycznych. Wykłady powinny zawierać wprowadzenie do co najmniej 5 obszarów tematycznych takich jak: Programowanie, Sztuczna Inteligencja, Robotyzacja, Modelowanie (techniki manualne), Druk 3D. Ponadto powinien dotknąć programu szkolnego dla klas 1-8 szkoły podstawowej z kilku przedmiotów ścisłych jak np. matematyka, przyroda, biologia, chemia, fizyka tak by pobudzić zainteresowanie również uczniów o zainteresowania niematematycznych i nieprzyrodniczych. Wykłady powinny pokazać aplikacje/zastosowanie technologii w nowoczesny sposób w codziennym życiu.

B) Zajęcia szkoleniowe celem wyrobienia umiejętności z zakresu 5 obszarów tematycznych takich jak: Programowanie, Sztuczna Inteligencja, Robotyzacja, Modelowanie (techniki manualne), Druk 3D. Zajęcia będą odbywać się w szkołach podstawowych w formie dodatkowych zajęć oraz opcjonalnie na zaproszenie w zakładach pracy związanych z technologiami, projektowaniem. Będzie to cykl 10 zajęć w grupach max 30 osobowych (dziecko + rodzic) i w zależności od zainteresowania będzie pozwoli dotrzeć do ok 500 dzieci ze szkół podstawowych i ich rodziców. Zajęcia będą każdorazowe składać się z modułu szkolenia oraz modułu zajęć praktycznych przykładowo powinny polegać na:
- programowanie - napisaniu prostego kodu/aplikacji,
- Sztuczna Inteligencja - wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji przez dostęp do bezpłatnych i płatnych aplikacji na rynku z zakresu Sztucznej Inteligencji takich jak Chat GPT, Suno, Excel Formula Bar, Runway, OpenAI etc. oraz bezpieczne korzystanie z nich,
- robotyzacja - zasady projektowania, budowy, programowania oraz sterowania robotami przygotowanymi z rozproszonych elementów/klocków przygotowanych w dużej części na zajęciach z druku 3D,
- modelowanie - różne techniki polegające na budowaniu maszyn, urządzeń, obiektów w środowisku wirtualnym oraz z dedykowanych klocków, zestawów narzędzi fizycznie na zajęciach,
- druk 3D - projektowanie oraz przygotowywanie elementów do wydruku, najlepiej w celu zastosowania do modułów robotyzacja, modelowanie, programowanie,
Podczas modelowych warsztatów dla grupy 40 osób (rodziców i dzieci) będą przeprowadzone przez 2 trenerów zajęcia szkoleniowe i praktyczne celem bezpośredniego szkolenia dla rodzin (dzieci i rodziców). Takich zajęć powinno się odbyć co najmniej 10 dla danej szkoły w wyżej wymienionych obszarach dotykających różnych zagadnień np. matematyki, fizyki, przyrody. Zostaną dostarczone również osobne pakiety szkoleniowe dla lokalnych koordynatorów warsztatów by wiedza została przeniesiona od trenerów na poziom lokalnych opiekunów (najczęściej nauczycieli różnych przedmiotów z lokalnych szkół podstawowych) i była dalej rozpropagowana lokalnie oraz by lokalni opiekunowie mogli pomóc podczas rozwiązywania zadań w ramach modelowych case studies. Uwaga, w gminie Serock są 4 szkoły podstawowe z czego SP w Serocku jest największa pod kątem liczby uczniów i tam powinny odbyć się dodatkowe zajęcia. Jeżeli w grupie będzie 50 uczestników x 10 szkoleń po 2-3 godziny to by objąć 500 uczniów zajęciami musi być 100 szkoleń w Gminie w ciągu roku 2025. Lokalni trenerzy powinni otrzymać osobny pakiet 30 godzin szkoleń ze swojego obszaru i powinno być ich co najmniej 5, a więc w sumie 150 godzin szkoleń z obsługi sprzętu i oprogramowania.

C) Zajęcia oparte o prawdziwe, szkoleniowe maszyny, profesjonalne, laboratoryjne pomoce naukowe jak klocki, elementy przeznaczone do budowy modeli i robotów podobne do tych używanych w instytutach naukowych i w centrach badawczo-rozwojowych firm przemysłowych. Zajęcia będą wsparte wirtualnym środowiskiem do szkolenia oraz utrwalenia zdobytej wiedzy i umiejętności. Podczas zajęć będą używane materiały do druku 3D, z których wytworzone zostaną używane w kolejnych zadaniach elementy konstrukcyjne i makiety. Zadania będą praktyczne i uczące rozwiązywania problemów.

D) Marketing przedprojektowy celem zachęcenia do skorzystania z Projektu oraz dokumentowanie Projektu celem promocji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Nastąpi przez to zainspirowanie do kolejnych podobnych projektów edukacyjno-naukowych.

 

GŁOSUJ TUTAJ

 

Więcej tutaj: https://bom.mazovia.pl/projekt/2170#project-preview-overlay

  • budżet obywatelski mazowsza

Z pamięcia o zmarłych samorządowcach

Z okazji dzisiejszego Dnia Samorządu Terytorialnego przedstawiciele władz samorządu serockiego Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Józef Lutomirski w asyście Straży Miejskiej zapalili znicze na grobach zmarłych radnych i pracowników samorządowych oraz osób zasłużonych dla Miasta i Gminy Serock.

  • Chimkowski
  • Cielenkiewicz
  • Dachniewski
  • Jakubowscy
  • Jasiobędzki
  • Justyniarski
  • Kaplica
  • Kasiński
  • Kościesza
  • Krzyczkowski
  • Krzyczkowski-2
  • Łaniewski
  • M.Krzyczkowski
  • Miłosz
  • Moczydłowska
  • Pawlak
  • Plewko
  • Podgórski
  • Sosnowski
  • Sosnowski-2
  • Stępień-1
  • Stępień-2
  • Ślaziński
  • Ślaziński-2
  • Wierzbicki
  • Zawadzka-1
  • Zawadzka-2
  • Zurawska-1
  • Żurawska-2

Zapraszamy na warsztaty kredowe dla dzieci

23 maja (czwartek) przed Ratuszem w Serocku (obok fontanny) odbędą się Warsztaty kredowe dla dzieci. 🎨

Grupa dzieci i młodzieży (w dwóch blokach) będzie miała okazję wziąć udział w warsztatach, gdzie pod kierunkiem lokalnych artystów i wolontariuszy nauczą się, jak sztuka może służyć wyrażaniu ważnych idei, takich jak równość. Każde dziecko otrzyma kredę, a następnie pod okiem ekspertów stworzy własne dzieło sztuki odzwierciedlające ich interpretację równości. Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały.
 
I blok dla dzieci w wieku 6-12 lat od 14:00-15:00
 
II blok dla młodzieży 10-18 lat od 16:00-17:00
 
(To wstępna propozycja - każdy może przyjść kiedy chce). 😄
 
Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu.

Relacja z Gminnego Dnia Strażaka w Serocku

18 maja odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Gminnego Dnia Strażaka na placu Ochotniczej Straży Pożarnej w Serocku. Wydarzenie zgromadziło licznych mieszkańców oraz gości honorowych.
Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandarów jednostek strażackich z terenu Gminy Serock. Meldunek o gotowości do uroczystości złożył druh Piotr Puzio, dowódca uroczystości, Prezesowi Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Legionowie, druhowi Krzysztofowi Goślickiemu.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski, który w swoim przemówieniu podkreślił ważną rolę strażaków w społeczności lokalnej i ich nieocenioną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Kolejnym punktem programu było uroczyste ślubowanie najmłodszych druhów Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Ślubowanie złożyli: Antoni Pielach, Aleksander Pielach, Szymon Jaśkowski, Alan Rępalski oraz Filip Wasążnik. Tekst roty ślubowania odczytał druh Bartosz Beli. Po ślubowaniu, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Serocku druh Sławomir Czerwiński oraz druh Bartosz Beli dokonali uroczystego pasowania oraz wręczyli akty ślubowania.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie listów gratulacyjnych i pamiątkowych statuetek najbardziej zasłużonym druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Serock za rok 2023. Wyróżnienia otrzymali: druh Kazimierz Buda, druh Andrzej Nowicki, druh Waldemar Sowiński, druh Tomasz Skoroszewski, druh Krzysztof Pawlak, druh Rafał Pawlak, druh Łukasz Gajewski, druh Marek Wawrzyński, druh Michał Pielach, druh Konrad Jasiński, druh Sławomir Czerwiński oraz druh Kazimierz Jasiński. Wyróżnienia wręczył Burmistrz Artur Borkowski.
Podczas uroczystości Burmistrz wręczył również drobne upominki dla każdej z jednostek OSP z terenu gminy. Upominki odebrali prezesi OSP w Serocku, OSP w Gąsiorowie, OSP w Woli Kiełpińskiej i OSP w Stanisławowie.

W dalszej części głos zabrali Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP druh Sławomir Czerwiński, Prezes Spółki Serockie Inwestycje Samorządowe Pani Kamila Mokrzycka, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Pszczoła oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie bryg. Karol Mendak.
Uroczystość zakończyła się odprowadzeniem sztandarów i złożeniem meldunku o zakończeniu uroczystej zbiórki przez dowódcę uroczystości. Wieczór zwieńczyła „strażacka potańcówka” z Zespołem ESSOX oraz DJ Mały.

W imieniu OSP w Serocku dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w obchodach Gminnego Dnia Strażaka!
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja
  • Gminny Dzień Strażaka fotorelacja

Wojciechowe Świętowanie

Tegoroczne Wojciechowe Świętowanie, jak co roku, tłumnie przyciągnęło gości na serocki rynek. Wesoły korowód, stoiska promocyjne i gastronomiczne, występy lokalnych artystów, koncerty a nawet wesołe miasteczko… Wszystko pięknie połączyło się w niepowtarzalny obraz świętującego Serocka.
 
Hawajski Korowód
Co roku w maju organizujemy uroczyste obchody święta patrona Serocka, świętego Wojciecha. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się uroczystym korowodem, któremu w tym roku towarzyszyły kwieciste hawajskie motywy. Wymarsz rozpoczął się o godzinie 16.00 i wzięło w nim udział liczne grono przedstawicieli wielu grup społecznych. Na czele kroczył Szczudlarz z serocką flagą (Klaun Pomidor), a za nim: "The Cats "CAT FIT, Serocka Orkiestra Dęta, przedstawiciele władz samorządowych Miasta i Gminy Serock z Burmistrzem Arturem Borkowskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Pszczołą na czele, delegacje z miast partnerskich: litewskiej Ignaliny, czeskiego Lanskroun i polskiego Radzionkowa, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Serocku i jednostek organizacyjnych; Rada Seniorów Miasta i Gminy Serock, Serocka Akademia Seniora, Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku, Samorządowe Przedszkole im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku, Powiatowy Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Serocku, Szkoła w Woli Kiełpińskiej, Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zegrzu, 13 WWDH "Horn", KS Sokół Serock, Serockie Inwestycje Samorządowe Sp z o.o., Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku; Mango Academy, Stowarzyszenie Nasza Borówka, Koło Gospodyń Wiejskich Borowa Góra, Otwarte Ramiona, Stowarzyszenie Działań Twórczych Między Nami, Sołectwo Izbica, Sołectwo Nowa Wieś, Cindry na Kole, Sołectwo Skubianka i na końcu przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych: OSP Serock, OSP Stanisławowo, OSP Gąsiorowo, OSP Wola Kiełpińska.
 
Bardzo dziękujemy za Waszą obecność. Jest ona potwierdzeniem, że jesteśmy wspólnotą, która potrafi się integrować i celebrować wspólne wartości.
 
Jubileusze
Po dotarciu korowodu na rynek rozpoczęła się główna część imprezy, podczas której w tym roku świętowaliśmy również bardzo ważne jubileusze. Od wielu lat nasze miasto umacnia swoje relacje partnerskie, starając się budować silne i trwałe więzi zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. W 2024 roku obchodzimy: 25-lecie współpracy z litewskim miastem Ignalina, 25-lecie współpracy z czeskim miastem Lanskroun oraz 20-lecie współpracy z polskim miastem Dzierżoniów. Z tej okazji samorządy podpisały symboliczne deklaracje dalszej współpracy, tworząc solidne fundamenty dla kontynuacji wspólnych przedsięwzięć i wymiany międzykulturowej. Na serockiej scenie zagościli przedstawiciele serockiego samorządu: Burmistrz Miasta i Gminy Serock - Pan Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Pan Marek Bąbolski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku – Pan Tomasz Pszczoła, Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Pani Anna Brzezińska, były Starosta Legionowski i były Burmistrz Miasta i Gminy Serock - Pan Sylwester Sokolnicki, doradca Europarlamentarzysty Pana Bronisa Rope, Pan Henrikas Šiaudinis a także przedstawiciele miast partnerskich i oczywiście nasz patron, święty Wojciech.
 
Podczas podpisywania deklaracji serocki samorząd reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Pan Artur Borkowski, Ignalinę Burmistrz Miasta Ignalina - Pan Laimutis Ragaišis. Z ramienia Miasta Lanskroun deklarację podpisał Zastępca Burmistrza Miasta Lanškroun, Pan Oldrich Strnad, a Dzierżoniów reprezentowała Sekretarz Miasta, Pani Anna Beker. To dla nas ogromy zaszczyt i powód do dumy, że możemy kontynuować współpracę z naszymi partnerami, budując przyszłość opartą na wzajemnym wsparciu i zrozumieniu. Te symboliczne jubileusze podkreślają nasze dotychczasowe osiągnięcia, ale także wskazują kierunek, w którym chcemy rozwijać nasze relacje partnerskie w nadchodzących latach.
 
Występy sceniczne
Po części oficjalnej przyszedł czas na występy sceniczne, podczas których zaprezentowali się licznie utalentowani artyści, m.in. dzieci i młodzież z crème de la crème serockiej ziemi - laureaci XX. Przeglądu Amatorskiej Twórczości Scenicznej w kategorii form estradowych Na scenie nie zabrakło również podopiecznych Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, którzy zachwycali publiczność i tańcem i śpiewem. Kolejnym punktem programu był występ zespołu Ambitus z hitami polskiego rocka, Koncert Karpiu oraz zespołu Myslovitz. Atmosfera podczas występów była niesamowicie energetyczna i pełna entuzjazmu, a publiczność nie szczędziła braw podczas każdego występu.
 
Stoiska promocyjne
W międzyczasie na serockim rynku działały liczne stoiska promocyjne i gastronomiczne, strefa animacji dla dzieci i cieszące się ogromnym zainteresowaniem wesołe miasteczko. Uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w licznych konkursach oraz loteriach i zgarnąć lokalne gadżety. Na dzieci czekały kolorowanki, tatuaże wodne i malowanie buziek. Jednym z gości na serockim festynie była Fundacja Otwarte Ramiona, która prowadziła zbiórkę na zakup sprzętu medycznego (defibrylatora) dla szkoły podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku. Wśród wystawców znaleźli się także przedstawiciele ratusza – stoiska Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, gdzie można było zaczerpnąć informacji na temat programu Czyste Powietrze i otrzymać roślinkę, Referatu Promocji i Wizerunku promującego serocką aplikację mobilną. Gościli u nas także przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Legionowie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
 
Podziękowania
Dziękujemy Wszystkim Państwu za liczną obecność, za wspaniałą zabawę, za wspólnie spędzony czas i możliwość celebracji ważnych dla Miasta i Gminy Serock wydarzeń. Dla Was i z Wami chcemy budować lokalną wspólnotę, która jednoczy się nie tylko w poważnych chwilach, ale także w codziennych sprawach. Wierzymy, że takie momenty jak wspólne świętowanie spajają naszą lokalną społeczność i wzmacniają więzi międzyludzkie. Niech ta atmosfera wzajemnego szacunku, radości i współpracy towarzyszy nam na co dzień, inspirując do działania na rzecz dobra naszego miasta i wszystkich jego Mieszkańców.
 
Dziękujemy równie mocno organizatorom wydarzenia @CKICZ oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Mazowieckiego, wszystkim Referatom Urzędu i jednostkom organizacyjnym urzędu zaangażowanym w organizację wydarzenia, wszystkim patronom i partnerom, firmie Jadar Sp. z o.o. , Kwiaciarni Marzenie, Fundacji Otwarte Ramiona Fundacji Splotu Ramiennego a także Agencji To i Owo z Legionowa. Bez Państwa zaangażowania organizacja Wojciechowego święta nie byłaby możliwa. Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach!
 
Zachęcamy do obejrzenia pierwszej części fotorelacji.
 
Wydarzenie współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • Wojciechowe Świętowanie 2024

14 maja został ogłoszony przetarg na budowę wodociągu w miejscowości Guty

Inwestycja jest inicjatywą mieszkańców i będzie realizowana z udziałem środków finansowych wyodrębnionych w ramach tzw. funduszu sołeckiego, o przeznaczeniu którego decydują mieszkańcy danego sołectwa.

Termin składania ofert w postępowaniu upływa 29.05.2024 r. Planujemy, że inwestycja będzie zrealizowana do końca III kwartału tego roku.

Jednocześnie przypominamy, że już niebawem odbędą się wybory sołtysów. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w nich udziału.
Zachęcamy, by wszelkie sprawy dotyczące inwestycji lokalnych zgłaszać do sołtysów - to pierwszy krok, a zarazem oficjalna droga kierowania sprawy do urzędu.

Aplikacja do gospodarowania nieczystościami ciekłymi

Szanowni Mieszkańcy,

informujemy, że jesteśmy na etapie wdrażania oprogramowania Monitoring Ścieki Polskie, którego zastosowaniem jest wsparcie monitoringu nieczystości ciekłych wytwarzanych na terenie naszej gminy, pochodzących z terenów nieskanalizowanych. W skład oprogramowania wchodzi m.in. bezpłatna aplikacja dla mieszkańców „szambo.online” (aplikacja do bezpłatnego pobrania w sklepie Google Play oraz w App Store).

Jest to łatwa w obsłudze aplikacja skierowana do właścicieli nieruchomości, których nieruchomości wyposażone są w zbiornik bezodpływowy - szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Jej funkcje obejmują m.in. wirtualny miernik zapełnienia zbiornika + automatyczne alerty/powiadomienia zapobiegające przelaniu się szamba, co pozwoli na regularne, z odpowiednim wyprzedzeniem zamawianie wywozu nieczystości ciekłych.

Dodatkowo użytkownicy aplikacji będą mieli możliwość przechowywania w niej wszystkich dokumentów niezbędnych podczas prowadzonych kontroli takich jak – umowa z firmą asenizacyjną i rachunki za wywóz szamba. Taki sposób przechowywania dokumentów zdecydowanie ułatwi ich wyszukanie w trakcie kontroli.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że funkcjonowanie aplikacji ma również przyczyni się do realizacji ustawowego obowiązku jaki spoczywa na gminach, polegający na prowadzeniu ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych.

Serdecznie zapraszamy do pobierania i korzystania z aplikacji.

 

Więcej informacji na temat aplikacji i jej funkcjonalności znajdziecie Państwo na stronie: ściekipolskie.org

 

Remonty lokali komunalnych w Serocku

Trwają, zapoczątkowane w kwietniu, prace remontowe lokali mieszkalnych, administrowanych przez Miejsko–Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serocku. Prace realizowane są przez wyłonioną w postępowaniu przetargowym firmę USŁUGI REMONTOWO BUDOWLANE „Arbud" Kaszuba Arkadiusz z siedzibą w Pułtusku. Gruntownym remontom poddawane są 4 lokale komunalne, przy ulicy Kościuszki 3, 13 A i 14 w Serocku. W ramach zleconych usług, remontowi podlegać będą m.in. podłogi, łącznie z wymianą desek, przewody kominowe, instalacje elektryczne, instalacje wodno – kanalizacyjne, razem z wymianą armatury sanitarnej. We wszystkich lokalach zostaną również pomalowane ściany.

Koszt wykonania całości prac remontowych we wszystkich lokalach, zgodnie z kosztorysem ofertowym wyniesie nieco ponad 200 tys. zł.

Zgodnie z zawartą umową prace mają zostać zakończone do 31 lipca 2024 roku.

Malowanie przejść dla pieszych i linii segregacyjnych na terenie Serocka

W kwietniu podpisana została umowa z firmą Almax Arkadiusz Tomasz Ludwiniak, z siedzibą 05-200 Wołomin, Zagościniec na „Oznakowanie poziome dróg gminnych na terenie Miasta i Gminy Serock w roku 2024".

Wszelkie prace związane z naniesieniem powłoki znaków na nawierzchnię drogi, kształt i wymiar oznakowania są realizowane zgodnie z rozporządzeniem  Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

Najpilniejsze prace związane z odnawianiem oznakowania poziomego na drogach gminnych, czyli przejścia dla pieszych, azyle, linie segregacyjne itp., są już na ukończeniu.

  • 20240422_131124

Nowe wiaty przystankowe w miejscowości Serock i Jachranka

W Serocku i w Jachrance zamontowane zostały nowe wiaty przystankowe.

W Serocku na przystankach przy ulicy Warszawskiej, tuż przy Rondzie 25 – lecia Samorządu Serockiego, zamontowane zostały dwie wiaty typu EOS, natomiast w Jachrance, na wysokości dawnego ośrodka GUS, zamontowana została wiata typu „ATENA". Wzór wiat jest zgodny z wiatami montowanymi w pozostałych miejscowościach gminy. Koszt zakupu i zamontowania nowych wiat wyniósł 50 tysięcy złotych.

Całość prac związanych z realizacją zadania koordynował i nadzorował Miejsko – Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Serock.

  • Wiata przystankowa

Spotkania sołeckie

Szanowni Państwo,
zbliżają się wybory sołtysów oraz rad sołeckich. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach sołeckich, to doskonała okazja do poznania kandydatów oraz rozważenia wyboru przedstawiciela, który znając i rozumiejąc potrzeby lokalnej społeczności będzie jej godnym reprezentantem.
  • sołectwa1

Konkurs Ortograficzny „ORTOMIX”

25 IV w Szkole Podstawowej w Jadwisinie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla Trzecioklasitów „ORTOMIX” pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock Pana Artura Borkowskiego.

W tym roku do zmagań ortograficznych stanęły trzy pięcioososbowe drużyny: z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Kiełpińskiej, ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku oraz ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie. Nagrodą główną w konkursie był puchar przechodni, który od lat wędruje po placówkach edukacyjnych naszej gminy, zajmując honorowe miejsce wśród szkolnych trofeów.

Tegoroczny konkurs składał się z 9 zadań, wśród których były m.in. rebusy, mandale, kwiatki ortograficzne oraz teksty z lukami. Uczestnicy konkursu wykazali się doskonałą znajomością zasad ortograficznych oraz umiejętnością pracy w zespole. Na twarzach wszystkich uczniów widać było ogromne zaangażowanie, skupienie, nutkę rywalizacji oraz ogrom dobrego humoru, który ani na chwilę nie opuszczał dzieci. Taki też był zamysł organizatorów – aby nauka szła w parze ze świetną zabawą. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a finalnie I miejsce w konkursie zdobyła Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika z Serocka.

Nagrody i dyplomy wszystkim uczestnikom konkursu wręczyła Pani Małgorzata Leszczyńska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jadwisinie oraz Pani Monika Zielińska-Nowak Wicedyrektor Szkoły. Nagrodę główną – puchar przechodni „ORTOMIX” wręczył Pan Marek Bąbolski – Zastepca Burmistrza Miasta i Gminy Serock.
 
Organizatorzy
Agnieszka Lipska
Anna Karkowska
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny
  • Konkurs fotograficzny

Droga gminna w Zalesiu Borowym będzie miała chodnik

Jesteśmy w trakcie postępowania mającego na celu wyłonienie wykonawcy prac projektowych, który będzie zobowiązany opracować dokumentację techniczną, na podstawie której w następnej kolejności uzyskane będą zgody budowlane.

Zadanie dotyczy drogi gminnej położonej na terenie miejscowości Zalesie Borowe od skrzyżowania z drogą wojewódzką w kierunku miejscowości Wola Smolana na długości zabudowań. W wyniku przedsięwzięcia zostanie zaprojektowany chodnik wraz z remontem nawierzchni jezdni.

 

Dokumentacja techniczna zostanie opracowana w tym roku. Realizacja prac budowlanych przewidziana jest na kolejne lata

I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w kadencji 2024-2029

6 maja 2024 roku w Sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyła się I sesja Rady Miejskiej w Serocku kadencji 2024-2029. Sesję otworzyła najstarsza wiekiem radna, Pani Janina Osińska. Po przekazaniu przez Przewodniczącą Miejskiej Komisji Wyborczej w Serocku, Panią Alicję Melion, zaświadczenia o wyborze wszyscy nowo wybrani radni oraz burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski złożyli ślubowanie. 

Kolejnym punktem był wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej. W tajnym głosowaniu radni oddawali głos na zgłoszonych wcześniej kandydatów na przewodniczącego. Na przewodniczącego Rady Miejskiej IX kadencji wybrany został Pan Tomasz Pszczoła, który – po przyjęciu insygniów – poprowadził dalszą część obrad. Ustalono liczbę wiceprzewodniczących i przeprowadzono głosowanie na ich wybór. Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej w Serocku IX kadencji zostali: Józef Lutomirski oraz Marzena Nowakowska. Na koniec głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Serock gratulując wszystkim radnym.

„Otwiera się nowy rozdział serockiej historii, wierzę, że oparty na silnych fundamentach wartości, jakie niesie z sobą samorządność. Cieszę się, że jesteśmy spójni co do tego, aby tę lokalną politykę prowadzić w „serockim standardzie”. Jestem głęboko przekonany, że wszyscy radni wchodzą do Rady z głowami pełnymi pomysłów i chęciami do pracy na rzecz społeczności lokalnej. Słowa przysięgi artykułują to wprost, są pewną bramą do objęcia tej funkcji, ale także zobowiązaniem, które nas wiąże. Ze swojej strony chciałem również zadeklarować swoją gotowość do współpracy, działamy według określonego zamysłu, planu, pewnego zbioru obietnic wyborczych, które chcemy realizować. Zapewne będą one wymagały pewnej rewizji, wierzę jednak, że wszyscy jesteśmy otwarci na dialog, aby jak najlepiej kreować przyszłość naszego najbliższego otoczenia” – Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski.

  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029
  • I Sesja Rady Miejskiej w Serocku w latach 2024-2029

Sesja absolutoryjna

Absolutorium dla Burmistrza Miasta i Gminy Serock udzielone jednogłośnie!

30 kwietnia w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa odbyła się LXXXIII Sesja Rady Miejskiej w Serocku, w trakcie której Rada Miejska w Serocku wyraziła pozytywną ocenę pracy Burmistrza Miasta i Gminy Serock – Artura Borkowskiego w wydatkowaniu publicznych pieniędzy za 2023 r.

Podczas sesji burmistrz Artur Borkowski przedstawił raport o stanie gminy za rok 2023. Przeprowadzono także debatę nad Raportem o stanie Miasta i Gminy Serock za 2023 rok i rozpatrzono projekt uchwały w sprawie udzielenia Burmistrzowi wotum zaufania. Uchwała została przyjęta jednogłośnie 15 głosami „za”.

Następnie sprawozdanie finansowe Miasta i Gminy Serock za rok 2023 zaprezentowała Monika Karpińska – Skarbnik Miasta i Gminy Serock.

Głosowanie w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu zostało poprzedzone przedstawieniem stanowiska Komisji Rewizyjnej, obejmującym pozytywną opinię Komisji o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Serock za rok 2023 oraz wnioskiem Komisji o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock z tego tytułu, a także przedstawieniem pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Serocku w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock za 2023 rok. Uchwała w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2023 rok została przyjęta jednogłośnie z 15 głosami „za”. Podobnie uchwała w sprawie udzielenia Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok także została przyjęta jednogłośnie, przy pełnym poparciu Radnych Miasta i Gminy Serock.

  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna
  • Sesja absolutoryjna

Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków na uzyskanie dotacji gminnej do wymiany urządzeń grzewczych oraz na przedsięwzięcia służące gospodarce wodnej, polegające na likwidacji funkcji zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe poprzez budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Nabór potrwa do 31 maja. Osoby zainteresowane uzyskaniem dotacji gminnej do wymiany źródła ogrzewania lub przydomowej oczyszczalni ścieków, muszą pamiętać, aby złożyć wypełniony wniosek wraz z wymaganymi załącznikami, jeszcze przed demontażem starego oraz przed zakupem nowego źródła ogrzewania, a także przed zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków. Zakup może zostać poniesiony dopiero po zawarciu umowy z Miastem i Gminą Serock. Wysokość dotacji do wymiany źródła ogrzewania wynosi do 4000 zł, zaś do przydomowej oczyszczalni ścieków do 3500 zł. Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, posiadający ważną, tj. obowiązującą na dzień złożenia wniosku gminną Kartę Serocczanina jest uprawniony do uzyskania podwyższonej kwoty dotacji o 1000 zł.

Dotacja na wymianę źródeł ogrzewania na terenie Miasta i Gminy Serock będzie realizowana w ramach pozyskanej dotacji i zawartej umowy w programie „Mazowsze dla czystego ciepła” z budżetu Województwa Mazowieckiego. Ponadto istnieje możliwość połączenia dotacji gminnej na wymianę pieca z programem „Czyste Powietrze”, który jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Osoby zainteresowane uzyskaniem środków zachęcamy do złożenia wniosku. Z regulaminem oraz warunkami przyznawania dotacji gminnej można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu: www.serock.pl w zakładce Ochrona Środowiska, osobiście Biuro Obsługi Mieszkańca stanowisko nr 4- Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, lub telefonicznie: (22) 782 88 53. O warunkach programu „Czyste Powietrze” więcej pod adresem: www.czystepowietrze.gov.pl

 

#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku

26 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:00 rozpoczęła się LXXXII uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku.

Otwarcie Sesji rozpoczęło się od oprawy artystycznej. Na fortepianie zagrały Katarzyna Kucińska pod opieką pani Marzeny Pietkiewicz oraz Maja Mękarska pod opieką Jakuba Prasała.

Po przedstawieniu porządku obrad głos zabrali Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, którzy powitali wszystkich gości oraz podziękowali za przybycie. W krótkich słowach wprowadzenia opowiedzieli o patronującym miastu świętym Wojciechu.

Następnie głos zabrał pan dr Mirosław Pakuła, który w nawiązaniu do święta patrona wygłosił krótką prelekcję pt. „Kult Świętego Wojciecha w Polsce”.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali „Za zasługi dla Miasta i Gminy Serock”. Jako wyraz uznania za wsparcie i zaangażowanie w realizację zadań służących lokalnej społeczności, Rada Miejska w Serocku przyznała medale:

  • Pani Annie Brzezińskiej - radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego VI kadencji, Przewodniczącej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Pani Anna Brzezińska od wielu lat czynnie wspiera Miasto i Gminę Serock w realizacji zadań służących lokalnej społeczności.
  • Pani Annie Nałęcz - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2020–2021, dyrektor generalnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2021-2023. Pani Anna Nałęcz odegrała niezaprzeczalną rolę we wsparciu wniosków, które realizowane były przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
  • Panu Michałowi Prószyńskiemu - radnemu Sejmiku Województwa Mazowieckiego VI kadencji oraz Szefowi Gabinetu Politycznego MSWiA w latach 2019-2023. Pan Michał Prószyński od wielu lat wspiera Miasto i Gminę Serock w działaniach istotnych dla społeczności Miasta i Gminy Serock.

Następnie wręczono wyróżnienia oraz podziękowania za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury, które otrzymali:

  • Pani Ewa Modzelewska – mieszkanka Serocka i emerytowana nauczycielka matematyki. Z inicjatywy Pani Ewy powstała Grupa Tango Serock oraz zostały zapoczątkowane regularne spotkania, w których stale uczęszcza na zajęcia około 20 osób. Podczas współpracy z CKiCz Pani Ewa stawia na działalność non-profit, dzieląc się swoją pasją i zaangażowaniem z serocką grupą, jednocześnie starając się wyjść poza zamkniętą grupę- proponuje zajęcia dla osób w każdym wieku i na różnych poziomach zaawansowania.
  • Ksiądz Rafał Winnicki - od sierpnia 2022 roku pełni posługę w serockiej Parafii pw. św. Anny. Jest miłośnikiem muzyki rockowej oraz instrumentów gitarowych. Pasję do muzyki ksiądz Rafał wyraża budując poczucie przynależności do wspólnoty, aktualnie prowadzi młodzieżową scholę i jest frontmanem rockowego zespołu Misja, którego występy urozmaicały programy artystyczne podczas różnego rodzaju wydarzeń kulturowych oraz akcji charytatywnych.
  • Serocka Akademia Seniora (Jagoda i Sławomir Jackowscy) Serocka Akademia Seniora to stowarzyszenie, którego celem jest szeroko pojęta działalność edukacyjna, kulturalna i społeczna dla lokalnych seniorów. Instytucja działa na rzecz serockiej społeczności – organizuje spotkania, gościnne wykłady, wyjazdy na spektakle i koncerty, wycieczki, zajęcia z zakresu kultury fizycznej, zajęcia językowe, spotkania taneczne i zawody sportowe. Członkowie stowarzyszenia angażują się w szkołach charytatywne zbiórki, wydarzenia świąteczne i mikołajkowe spotkania, a także aktywizują i wspomagają rozwój dzieci podczas zajęć i warsztatów w świetlicach szkolnych. Organizują także międzypokoleniowe wyjazdy dla dziadków i wnuków.

Następnie uhonorowano osobowy, które wyróżniono podczas konkurów kulinarnych, które odbyły się w latach 2023-2024.

Gratulacje za wyróżnienie w „Mazowieckim konkursie serów zagrodowych” podczas Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów Wiejskich w 2023 r. oraz podziękowanie za  promowanie Miasta i Gminy Serock poprzez działalność kulinarną otrzymali:

Pan Józef Dyga – za ser Puszek z chili - w kategorii sery świeże

Pani Joanna Dyga-Piszewska – za ser salami -  w kategorii sery dojrzewające

Pani Władysława Zwierzchoń – za ser typu gouda – w kategorii sery dojrzewające

Pani Dorota Dyga – za ser twarogowy – w kategorii sery kwasowe

Gratulacje za zdobycie Lauru Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz podziękowanie za  promowanie Miasta i Gminy Serock poprzez działalność kulinarną otrzymały:

Pani Dorota Dyga – za Gąsiorowski ser ze skórką –w kategorii produkty mleczarskie

Pani Marzena Nowakowska – za Słonecznikowy chleb na zakwasie – w kategorii wyroby piekarnicze

Gratulacje za zdobycie wyróżnienia w konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz promowanie Miasta i Gminy Serock poprzez działalność kulinarną otrzymały:

Pani Iwona Jończyk – za Słodko- kwaśne szaleństwo z Szarej Renety – w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego.

Pani Teresa Krzyczkowska – za Wiśniówkę z kardamonem  - w kategorii napoje

Następnie przyznano podziękowania za osiągnięcia indywidualne, które wręczono:

  • Pani Marzenie Sikorskiej za uzyskanie tytułu „Sołectwa Gospodarnego” podczas Mazowieckiej Gali Aktywizacji Obszarów Wiejskich w 2023 r., za projekty z dużym aktywnym udziałem mieszkańców i ich pracę oraz za zajęcie I miejsca w kategorii Bezpieczne i Przyjazne Sołectwo za zadanie pn. „Zagospodarowanie terenu działki gminnej o numerze 429/1 obr. Nowa Wieś”.
  • Pani Halinie Nałęcz za 40 lat działalności jako przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Maryninie oraz wybitne osiągnięcia kulinarne.
  • Neli Musiał za zainicjowanie oraz zorganizowanie akcji pn. „Dzień Pluszowego Misia”, w ramach której została przeprowadzona zbiórka pluszaków oraz zabawek na rzecz Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ Szpitala Klinicznego Żwirki i Wigury.
  • Panu Markowi oraz Adamowi Staśkiewiczom za zainicjowanie oraz przeprowadzenie akcji przemierzenia terytorium Polski trasą od Zakopanego na Hel, w celu wspomożenia zbiórki pieniędzy dla Martynki Siemińskiej.

Kolejnym punktem sesji było podsumowanie działalności kadencji 2018-2024, którą przeprowadzili Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, którzy opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach związanych z życiem gminy.

Jednym z ostatnich elementów programu było podziękowanie za współpracę podczas mijającej kadencji. Podziękowania otrzymali:

  • Radni Powiatu
  • Radni Rady Miejskiej w Serocku
  • Rada Seniorów
  • Sołtysi

Po wręczeniu podziękowań przewidziano czas na wystąpienia zaproszonych gości: Głos zabrali Anna Brzezińska, Sylwester Sokolnicki, Piotr Kosiak oraz bryg. Karol Mendak.

Po krótkich wystąpieniach nastąpiło uroczyste zamknięcie obrad Sesji.

  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

XII Bieg Wojciechowy oraz VIII Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w biegach ulicznych

XII Bieg Wojciechowy oraz VIII Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży w biegach ulicznych przechodzą do historii. Na szczęście chłodna pogoda nie odstraszyła biegaczy.

Biegi to druga impreza promująca Wojciechowe Świętowanie na sportowo. Przed nami jeszcze Wojciechowy Turniej Tenisa Stołowego planowany na 11.05.2024 r. w SP Jadwisin na który serdecznie zapraszamy.

W tym roku pomiar czasu po raz kolejny wykonywała firma Time-Sport.pl. Na ich stronie znajdziecie wszystkie szczegółowe wyniki.
Dzieci i młodzież https://tiny.pl/d98s7
Serocka Dycha https://tiny.pl/d98sw
Nordic Walking https://tiny.pl/d98sf
 
Biegi dzieci i młodzieży odbywały się głównie na naszym Serockim Rynku. Rozpoczęliśmy od najmłodszych roczników szkolnych, tuż po godzinie 10:15 pierwsi biegacze pokonywali swoje dystanse. Po dekoracji dzieci odbyły się biegi młodzieży. Tu frekwencja nieco słabsza, ale emocje tak samo duże. Dekoracji najlepszych zawodników dokonała Prezes spółki Serockie Inwestycje Samorządowe Sp z oo Pani Kamila Mokrzycka.

W biegu rodzinnym wystartowały przedszkolaki ze swoimi opiekunami. Na mecie czekały na nich upominki od naszego sponsora oraz medale. Przy wsparci Centrum Kultury i Czytelnictwa oraz kolejnego sponsora zrealizowaliśmy nowy projekt – Międzypokoleniowa Sztafeta z książką. Sztafeta składała się z 3 osób, seniora, rodzica oraz dziecka. Po pokonaniu każdego okrążenia zawodnicy przekazywali książki. Bardzo fajna forma integracji oraz aktywności.

W Serockiej Dysze wzięło udział 111 zawodników a w nordic walking 18 kijkarzy. Nagrodziliśmy łącznie zawodników w 18 kategoriach. Gratulacje na scenie składał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski oraz Pani Prezes Kamil Mokrzycka.
Bieg na 10 km to pierwszy etap Serockiej Triady Biegowej. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym cyklu. Przed nami Duo Cross 18.05 na 17 km i następnie Bieg Niepodległości na dystansie 5 km.
 
Niewątpliwą atrakcją kończącą ten niezwykły dzień było dodatkowe losowanie nagród, w którym wzięli wszyscy dorośli uczestnicy. Bez względu na osiągnięty wynik.
 
Dziękujemy za wszelkie wpłaty dla Martynka Siemińska.
 
Brawa dla Na Rev - serocka grupa bębniarzy za wspaniały doping na trasie 
Składamy serdecznie podziękowania dla naszych wspaniałych wolontariuszy, którzy dzielnie pomagali przez cały dzień.
 
Serockie Inwestycje Samorządowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe
  • Biegi Wojciechowe

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Serocku

26 kwietnia 2024 r. o godzinie 9:00 rozpoczęła się LXXXII uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku.

Otwarcie Sesji rozpoczęło się od oprawy artystycznej. Na fortepianie zagrały Katarzyna Kuciska pod opieką pani Marzeny Pitkiewicz oraz Maja Menkarska pod opieką Jakuba Prasała.

Po przedstawieniu porządku obrad głos zabrali Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, którzy powitali wszystkich gości oraz podziękowali za przybycie. W krótkich słowach wprowadzenia opowiedzieli o patronującym miastu świętym Wojciechu.  

Następnie głos zabrał pan dr Mirosław Pakuła, który w nawiązaniu do święta patrona wygłosił krótką prelekcję pt. „Kult Świętego Wojciecha w Polsce”.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali „Za zasługi dla Miasta i Gminy Serock”. Jako wyraz uznania za wsparcie i zaangażowanie w realizację zadań służących lokalnej społeczności, Rada Miejska w Serocku przyznała medale:

  • Pani Annie Brzezińskiej
  • Pani Annie Nałęcz

Następnie wręczono wyróżnienia oraz podziękowania za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury. Odznaczeni zostali:

  • Pani Ewa Modzelewska
  • Ksiądz Rafał Winnicki
  • Przewodniczący Serockiej Akademii Seniora Pan Sławomir Jackowski
  • Pani Marzena Sikorska

Następnie uhonorowano osobowy, które wyróżniono podczas konkurów kulinarnych takich jak „Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego 2024” oraz „Mazowiecki konkurs serów zagrodowych 2023”. Podziękowanie za promowanie Miasta i Gminy Serock poprzez działalność kulinarną otrzymali:

  • Pan Józef Dyga
  • Pani Joanna Dyga-Piszewska
  • Pani Władysława Zwierzchoń
  • Pani Dorota Dyga
  • Pani Marzena Nowakowska
  • Pani Iwona Jończyk
  • Pani Teresa Krzyczkowska

Następnie przyznano podziękowania za osiągnięcia indywidualne, które wręczono:

  • Pani Halinie Nałęcz
  • Neli Musiał
  • Panu Markowi Staśkiewiczowi

Kolejnym punktem sesji było podsumowanie działalności kadencji 2018-2024, którą przeprowadzili Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński oraz Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski, którzy opowiedzieli o najważniejszych wydarzeniach związanych z życiem gminy.

Jednym z ostatnich elementów programu było podziękowanie za współpracę podczas mijającej kadencji. Podziękowania otrzymali:

  • Radni Powiatu
  • Radni Rady Miejskiej w Serocku
  • Rada Seniorów
  • Sołtysi

Po wręczeniu podziękowań przewidziano czas na wystąpienia zaproszonych gości: Głos zabrali Anna Brzezińska, Sylwester Sokolnicki, Piotr Kosiak oraz bryg. Karol Mendak.

Po krótkich wystąpieniach nastąpiło uroczyste zamknięcie obrad Sesji.

Środowiskowe ABC w przedszkolu w Zegrzu

Z okazji obchodzonego w dniu 22 kwietnia 2024 r. Światowego Dnia Ziemi, na zaproszenie grona pedagogicznego Samorządowego Przedszkola im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu, w dniu 25 kwietnia 2024 r. pracownice Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa przeprowadziły warsztaty ekologiczne wśród najmłodszych.

W warsztatach uczestniczyły 4 grupy uczniów po około 25 osób w każdej. Wspólnie z przedszkolakami pracownice tut. urzędu rozmawiały na tematy środowiskowe takie jak: czym są odpady komunalne, na czym polega prawidłowa segregacja i jakie są oznaczenia poszczególnych odpadów, czym są zanieczyszczenia powietrza, w jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu, jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób, podczas zwykłych codziennych czynności można chronić środowisko naturalne i ograniczyć powstawanie odpadów. Na koniec został przeprowadzony test wiedzy. Dzieci  miały za zadanie wskazać do jakiego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady. Każdy z przedszkolaków biorący udział w warsztatach otrzymał drobny upominek za czynne uczestnictwo. W zamian uczniowie przekazali na ręce naszych Pań dyplomy uznania za przeprowadzone warsztaty. Dziękujemy gronu pedagogicznemu za zaproszenie oraz możliwość przeprowadzenia warsztatów wśród najmłodszych.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z okazji świeta patrona Serocka, św. Wojciecha

Już jutro o godz. 9.00 zapraszamy na transmisję na naszym facebooku oraz kanale na You Tube z uroczystej sesji Rady Miejskiej
w Serocku, z okazji święta patrona Serocka św. Wojciecha.
 
Uroczystej sesji Rady Miejskiej w Serocku towarzyszyć będzie prelekcja: Dr. Mirosława Pakuły pt.: „Kult św. Wojciecha w Polsce''.
 
Serdecznie zapraszamy!
  • Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Jest nas coraz więcej

Mamy ogromną przyjemność poinformować, że w Mieście i Gminie Serock jest już zameldowanych 16000 mieszkańców. Okrągła liczba zameldowania przypadła Pani wraz z dwójką dzieci. Zameldowanie miało miejsce w dniu 25.04.2024r. o godzinie 8:00.

Nowej Serocczance przypadło wyróżnienie w postaci osobistego przywitania przez Burmistrza Miasta i Gminy Serock Artura Borkowskiego, który życząc spokojnego i udanego życia w gronie lokalnej społeczności wręczył symboliczny upominek.

Pamiątką z tego wydarzenia jest wspólne zdjęcie Burmistrza z nową mieszkanką.

  • Jest nas coraz więcej

Msza Św. z okazji święta Patrona Serocka

21 kwietnia odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji mieszkańców, z okazji święta Patrona Serocka, św. Wojciecha.

Zgromadzeni na liturgii koncelebrowanej przez ks. Dariusza Rojka - proboszcza parafii pw. św. Anny w Serocku i ks. Rafała Winnickiego - wikariusza serockiej parafii wypraszali wstawiennictwo swojego Patrona.

W Eucharystii udział wzięli: Starosta Legionowski Sylwester Sokolnicki, Burmistrz  Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Marek Bąbolski i Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński, poczty sztandarowe, mieszkańcy Miasta i Gminy Serock. Mszę uświetnił występ chóru Chór Cantores Adalberti pod kierunkiem Pani Liliany Bach. Uroczystość dopełnił czysty dźwięk czarującej trąbki, na której zagrał Robert Skoczeń.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • DSC00806
  • DSC00842
  • DSC00858
  • DSC00861
  • DSC06265
  • DSC06270
  • DSC06272
  • DSC06277

Raport o stanie gminy za 2023 rok

Przedstawiamy Państwu raport o stanie Miasta i Gminy Serock za 2023 rok, który został przygotowany w oparciu o art. 28 aa ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) jako odpowiedź na obowiązek przedstawienia Radzie Miejskiej podsumowania działalności burmistrza w roku poprzednim. W przedstawianym Państwu dokumencie znajdują się kompleksowe informacje na temat realizacji polityki miejskiej, programów i strategii przyjętych przez Radę Miejską w Serocku, przyjętych w roku poprzednim Uchwał Rady Miejskiej, finansów gminy oraz efekty innych działań prowadzonych przez jednostki Miasta i Gminy. Raport został przekazany Radzie 23 kwietnia 2024 r.

30 kwietnia podczas sesji Rady Miejskiej, na której będą trwały prace nad uchwałą w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, Rada Miejska będzie rozpatrywać załączony raport. Zostanie nad nim także przeprowadzona debata, w której mogą zabierać głos mieszkańcy gminy.

Zgodnie z przywołaną wyżej ustawą mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w debacie, składa do Przewodniczącego Rady Miejskiej pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 20 osób. Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że Rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.

Formularz zgłoszenia do zabrania głosu w debacie można pobrać poniżej.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem i zapraszamy do dyskusji.

Przebudowa drogi w Wierzbicy

Po zimowej przerwie, kilka tygodni temu, wznowiliśmy prace związane z przebudową dróg gminnych w Wierzbicy. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy pierwszy etap inwestycji – przebudowę południowego fragmentu drogi. Na ten rok zaplanowano przebudowę północnej części. Trwające na tym odcinku obecnie prace polegają na budowie systemu odwodnienia. W ramach przedsięwzięcia powstanie kanalizacja deszczowa, której zadaniem będzie szybkie i skuteczne odebranie wód opadowych z terenu pasa drogowego. Po wybudowaniu około 30% zakładanej długości sieci – rozpoczną się prace związane z wykonywaniem projektowanych nawierzchni jezdni i chodnika. Od tego czasu roboty kanalizacyjne i drogowe będą już prowadzone równolegle.

 

Obecnie prowadzone roboty związane z budową „deszczówki” polegają między innymi na wykonywaniu głębokich wykopów, co z kolei powoduje pewne utrudnienia w ruchu drogowym. Dziękujemy Państwu za okazywaną wyrozumiałość i przychylność w kontekście występujących niedogodności.

Wojciechowe Świętowanie

Zapraszamy na nasze gminne wydarzenia organizowane w ramach tegorocznych obchodów

Wojciechowego Świętowania:

 

Uroczyste obchody:

START 21 kwietnia (niedziela) 2024, godz. 11:00 - Msza święta w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Serocku

26 kwietnia (piątek) 2024, godz. 9:00 - Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Serocku

 

Hawajski korowód - Wojciechowe Świętowanie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w hawajskim korowodzie podczas Wojciechowego Świętowania w dniu 11 maja 2024 r. (sobota) wszystkich Mieszkańców Miasta i Gminy Serock, Stowarzyszenia, Organizacje, Koła Gospodyń Wiejskich, Przedszkola, Szkoły, Harcerzy oraz grupy formalne i nieformalne. 

Zbiórka: godz. 15.30 Stadion Miejski
Wymarsz: godz. 16.00 w kierunku Rynku zgodnie z ustalaną kolejnością

Przypominamy, że aby wziąć udział w korowodzie należy do 24 kwietnia 2024 r. przesłać wypełnioną kartę zgłoszenia LINK:
pocztą e-mail: biuro@kultura.serock.pl
lub osobiście do siedziby Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku,
ul. Pułtuska 35,
05-140 Serock

Po zebraniu wszystkich zgłoszeń CKiCz ustali kolejność.

 

Wojciechowe Świętowanie - festyn z okazji święta patrona

START: 11 maja (sobota) 2024 r.

MIEJSCE: Rynek Miejski w Serocku

16.00 Hawajski Korowód 

  • Występy dzieci, młodzieży i mieszkańców 

ok. 18.30 AMBITUS "Hity polskiego Rocka", KARPIU

ok. 20.30 Gwiazda wieczoru... MYSLOVITZ

ponadto: gastronomia, wesołe miasteczko, fotobudka, stoiska promocyjne

 

Zbiórka na AED

Wolontariusze ze SP im. Mikołaja Kopernika w Serocku z pomocą fundacji Otwarte Ramiona będą zbierać na AED dla Szkoły na festynie z okazji WOJCIECHOWEGO ŚWIĘTOWANIA.

Czekamy na Was i Waszą pomoc, a w zamian nauczymy was protokołu pierwszej pomocy RKO na fantomach. Będzie jeszcze wiele atrakcji.

 

Wojciechowe Świętowanie na sportowo

Program:

Wojciechowy turniej szachowy

START: 14 kwietnia (niedziela), godz. 10:00 

MIEJSCE: Sala widowiskowa CKiCz

 

XII Bieg Wojciechowy

  • bieg główny 10 km
  • marsz Nordc Walking 5 km
  • VII Mistrzostwa Powiatu Legionowskiego dzieci i młodzieży w biegach ulicznych

START: 21 kwietnia (niedziela), godz. 10:15

MIEJSCE: Rynek w Serocku

 

Wojciechowy turniej tenisa stołowego

V Memoriał Stanisława Ściechury

START: 11 maja (sobota), godz. 10:00

MIEJSCE: Sala gimnastyczna SP Jadwisin

 

Międzypokoleniowa sztafeta z książką

21 kwietnia (niedziela) 2024 roku, godz. 12:45

  • Start i meta imprezy zlokalizowane będą na Rynku Miejskim w Serocku,
    • Impreza ma charakter otwarty i będzie przeprowadzona bez względu na warunki atmosferyczne.
    • Bieg odbędzie się na dystansie 3 x 350 m. (wokół serockiego rynku)
    • Zgłoszenia w biurze zawodów - namiot CKiCz, Rynek w Serocku
    • Warunkiem wydania numeru startowego będzie podpisanie „Oświadczenia dla osoby niepełnoletniej”, oświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych”, „RODO” i „oświadczenie od NNW”, przez rodzica lub prawnego opiekuna (lista w biurze zawodów).

Prawo startu mają rodziny w skład których wchodzi:

- Senior (babcia / dziadek)
- Rodzic (mama / tata lub ciocia / wujek)
- Dziecko  (6-14 lat)

Opłata startowa – 0 zł.
Limit uczestników – 17 drużyn – 3 osobowych

ORGANIZATOR

  • Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, ul. Pułtuska 35, 05-140 Serock
    Tel. 22 782 – 80 - 70 www.kultura.serock.pl, e-mail: biuro@ckicz.serock.pl
  • Serockie Inwestycje Samorządowe, ul. Pułtuska 47, 05-140 Serock,

Tel. 22 782-73-50, www.sis.serock.pl, e-mail: biuro@sis.serock.pl

  • Wojciechowe Świętowanie 2024
  • 436260269_420417790713331_3708886692426967335_n
  • PLAKAT wojciechowe świętowanie
  • korowód
  • 437485175_420585640696546_249287742598031768_n
  • 436331777_845160190989901_7130595533625843402_n

Projekt przebudowy ul. Pięknej w Dosinie już w tym roku

Zostało rozstrzygnięte postępowanie dotyczące opracowania dokumentacji technicznej przebudowy ul. Pięknej. Zadanie skoncentrowane jest na zapewnieniu bezpieczeństwa pieszym użytkownikom drogi, poprzez wybudowanie chodnika. Biorąc jednak pod uwagę uwarunkowania sytuacyjno-terenowe – nie będzie to możliwe bez ingerencji w jezdnię. Dlatego też ul. Piękna zostanie poddana kompleksowej przebudowie.

Dokumentacja projektowa powinna powstać w tym roku. Jej posiadanie umożliwi nam ubieganie się o środki na realizację przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat uda się je zrealizować.

Z ekowarsztatami w Woli Kiełpińskiej

W minionym tygodniu odbyły się kolejne warsztaty dla najmłodszych z dziedziny ochrony środowiska, segregacji odpadów oraz zanieczyszczeń powietrza. Tym razem pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa odwiedzili grupy przedszkolne oraz klasy: 1B, 2A oraz 3A w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej.

Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowo segregować odpady, a przy tym jakie są sposoby zagospodarowania odpadów, czyli co dzieje się z odpadem po jego wyrzuceniu do kosza. Uczniowie z przedstawicielami ochrony środowiska rozmawiali o przyczynach i skutkach zanieczyszczeń powietrza, w jaki sposób poprzez codzienne czynności można dbać o środowisko oraz jak ograniczyć ilość odpadów oraz zanieczyszczeń w środowisku.

Dla najbardziej aktywnych uczniów czekały niespodzianki w postaci ekogadżetów.

  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty

Inauguracja LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku

Wystartował szesnasty już sezon LOTTO Poland Bike Marathon! Cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza Wajsa, w roku 2024 składa się z 16 etapów rozgrywanych przede wszystkim na Mazowszu. Tegoroczna inauguracja odbyła się w Serocku, a frekwencja okazała się imponująca. W kolarskim miasteczku na Rynku w Serocku stawiło się prawie 700 amatorów dwóch kółek. Potężny peleton!

- Z wielką przyjemnością wróciliśmy do Serocka - mówi organizator LOTTO Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs. - To dobrze znany przez kolarzy pofałdowany teren nad Narwią, w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, z Rezerwatem Zegrze i Wąwozem Szaniawskiego. Tam wiodły też nasze trasy. Tak wysoka frekwencja podczas inauguracji w Serocku to świetna zapowiedź nowego sezonu, ale też wyraźny sygnał, że amatorzy MTB bardzo doceniają naszą pracę przy organizacji LOTTO Poland Bike Marathon.

Na dystansie MAX (52 km) wygrał Maciej Petryszyn (UKK Huragan Wołomin), wyprzedzając Szymona Lachowicza (Warszawski Klub Kolarski) i Adama Andrzejczuka (Pego.CC.iFon). Wśród kobiet zwyciężyła Anna Grabowska (Enea KS Energia Kozienice), przed Krystyną Żyżyńską-Galeńską i Dominiką Sadowską (obie z Damovo Bike Team).

Trasę MINI (29 km) najszybciej pokonał Antoni Mrowiński, finiszując przed Michałem Grucą (obaj z Kamyk Radzymin MTB Team), a trzeci był Dawid Bojarczak (Łapy). W gronie kobiet triumfowała Katarzyna Skura (MSR & Toyota Grupa Cygan), przed Alicją Surdyk i Aleksandrą Dorsz (obie z Kamyk Radzymin MTB Team).

Uczniowie i uczennice szkół podstawowych ścigali się na dystansie FAN (10 km). Wygrał Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club), przed Igorem Kotlengą (Jabłonna) i Michałem Paziewskim (UKS Kolarz Nadarzyn), a w rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Zuzanna Błazucka (CNC Warszawa Blaze Technology), przed Patrycją Koc (Kamyk Radzymin MTB Team) i Katarzyną Mościcką (UKK Huragan Wołomin). W Mini Crossie na terenie kolarskiego miasteczka swoje wyścigi miały też przedszkolaki.

W klasyfikacji drużynowej OPEN najlepszy był MSR & Toyota Grupa Cygan, przed Damovo Bike Team i Grupą ANG, natomiast punktację MINI TEAM wygrał Kamyk Radzymin MTB Team, przed MSR & Toyota Grupa Cygan i KK Catena Wyszków. W młodzieżowej klasyfikacji zespołowej FAN TEAM triumfował Warszawski Klub Kolarski, przed Kamyk Radzymin MTB Team i UKS Kolarz Nadarzyn, a w punktacji rodzinnej zwyciężyli Luszkowie, przed Dudkowskimi i Mireckimi.

LOTTO Poland Bike Marathon w Serocku został zorganizowany przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Serock oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy sprawowali Burmistrz Serocka i Marszałek Województwa Mazowieckiego, a partnerami imprezy były Miasto i Gmina Serock oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Peleton LOTTO Poland Bike Marathon pozostaje na Mazowszu. Kolejne wyścigi odbędą się w niedzielę 28 kwietnia w Jabłonnie. Poprzedzi je dzień wcześniej w sobotę Rodzinny Piknik Rowerowy na terenie zabytkowego Pałacu w Jabłonnie. Zapraszamy!

Więcej na www.polandbike.pl i www.facebook.com/Poland.Bike.Marathon

  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku
  • LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia, w 1943 r., Niemcy ogłosili odkrycie masowych grobów w lesie pod Katyniem.

W 1940 r. komuniści zamordowali oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej oraz przedstawicieli inteligencji, wziętych do niewoli lub aresztowanych po 17 września 1939 r., napaści ZSRR na Polskę.

12 kwietnia, w ramach serockich obchodów Dnia Pamięci o godz. 10.00 odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Tablicą Pamięci na serockim rynku. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Kwiaty i znicze złożyli przedstawiciele władz serockiego samorządu Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Pan Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Pan Marek Bąbolski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Pan Mariusz Rosiński a także przedstawiciele wojska, serockich organizacji seniorów, uczniowie i Centrum Kultury i Czytelnictwa.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Serock, który podziękował mieszkańcom, uczniom, seniorom, żołnierzom za pamięć i obecność w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

O godz. 12.00 w Sali widowiskowej CKiCz odbyła się prelekcja dra Mirosława Pakuły pt. „Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk - przedsionki piekła. 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej” z udziałem serockiej młodzieży szkolnej. Zachęcamy do obejrzenia zapisu live z wystąpienia.

W sobotę (13.04) o godz. 18.00 w serockim kościele odbędzie się Msza Św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej.

Ponadto zachęcamy do obejrzenia wystawy zewnętrznej znajdującej się przy Izbie Pamięci, na ul. Św. Wojciecha, „Przerwane życiorysy”.

  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Oficjalne otwarcie Samorządowego Żłobka w Zegrzu

Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy pierwszą część inwestycji w obiekcie w Zegrzu – oddaliśmy do użytku zupełnie nową przestrzeń przedszkolną, w której znalazły się nowoczesne sale zajęciowe z multimedialnym wyposażeniem, przestronne korytarze i szatnia. Ponadto nowoczesne zaplecze kuchenne służące do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków - wszystko przyjaźnie i nowocześnie zaaranżowane. Jakże duża była nasza radość, gdy mogliśmy obejrzeć wzruszający występ artystyczny przedszkolaków, który miał być podziękowaniem od dzieci za nowy obiekt.

Obecnie jesteśmy tuż przed uruchomieniem pierwszego w gminie żłobka. Został on utworzony w dawnym budynku zegrzyńskiego przedszkola. Funkcjonalnie stanowi jedną całość ze wspomnianym wcześniej nowo powstałym obiektem. W nowej placówce zapewnimy opiekę 28 dzieciom. W tym celu stworzyliśmy dwie sale zajęciowe. Jedna z nich, to miejsce dla 20 dzieci z wyodrębnioną przestrzenią do wypoczynku, oddzieloną od części do zabawy za pomocą ściany mobilnej o dużej izolacyjności akustycznej; druga – mniejsza sala - przeznaczona jest dla 8 dzieci. Każda z sal, dla wygody i bezpieczeństwa najmłodszych - ma bezpośredni dostęp do łazienki. W sąsiedztwie budynku stworzyliśmy plac zabaw. Wyodrębniliśmy tam strefy dla dzieci przedszkolnych oraz żłobkowych dobierając urządzenia właściwe do wieku.

Mamy nadzieję, że małym „żłobkowiczom” i ich rodzicom spodoba się pierwsza tego typu placówka w gminie.

 

  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja
  • Żłobek fotorelacja

Powierzenie stanowiska Dyrektora Samorządowego Przedszkola w Zegrzu

4 kwietnia 2024r. Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski wręczył powierzenie stanowiska Dyrektora Samorządowego Przedszkola im. Wodnika Szuwarka w Zegrzu Pani Katarzynie Zajączkowskiej, która została wyłoniona na to stanowisko w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego.

Stanowisko  dyrektora  zostało powierzone na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 sierpnia 2028 r.

Gratulujemy i życzymy sukcesów oraz zadowolenia z pracy zawodowej.

  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia

Legion HDK w serockim przedszkolu

3 kwietnia br. Oddział Klubu Honorowi Dawcy Krwi Legion w Powiecie Legionowskim wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Serock, Panem Arturem Borkowskim odwiedził przedszkolaki z Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku.

Dzieci z grupy „Malinki” dowiedziały się że Honorowi Dawcy Krwi są prawdziwymi bohaterami naszego codziennego życia. A następnie z pomocą specjalnie przygotowanych kolorowanek poznawały informacje o Honorowym Krwiodawstwie.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

50 lat minęło... Złote Gody

❤️❤️ To już kolejne 21 par, które dołączyły do grona serockich małżeństw o imponującej długości małżeńskiego stażu.

W tegorocznych obchodach wzięły udział pary, które w 2023 r. obchodziły 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego.
 
Jubilatów obchodzących Złote Gody 28 marca powitali w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski, Zastępca Burmistrza Pan Marek Bąbolski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Pan Mariusz Rosiński.

Pięćdziesiąt wspólnie przeżytych lat, czyli Złote Gody, to niezwykle wzruszająca rocznica nie tylko dla Jubilatów ale także ich rodzin. Podczas uroczystości małżonkowie otrzymali medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przyznaje je Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowią one wyróżnienie dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym małżeństwie.
 
Podczas czwartkowego świętowania Złotych Godów nie zabrakło toastu i tortu. Uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu młodych serockich artystów z zespołu Kantyczki pod przygotowaniem wokalnym Pani Moniki Misiury.
 
Jeszcze raz naszym drogim Jubilatom składamy najserdeczniejsze życzenia.
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja
  • Złote Gody fotorelacja

6 kwietnia 2024. LOTTO Poland Bike Marathon jedzie do Serocka!

Zaczyna się! Rusza 16. sezon LOTTO Poland Bike Marathon! 🌟 Inauguracja odbędzie się w sobotę 6 kwietnia w Serocku. Cykl wyścigów amatorów na rowerach górskich, organizowany przez Grzegorza Wajsa, odwiedzi jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Biuro Zawodów oraz start i meta wyścigów znajdą się na zabytkowym Rynku w Serocku.
 
Każdy może wystartować, bez względu na wiek - mówi organizator LOTTO Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs. - Dla dorosłych mamy dwa dystanse do wyboru MINI i MAX, a dla młodzieży i dzieci dystans FAN oraz Mini Cross dla przedszkolaków. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. 😊🚵‍♂️
 
Rywalizacja w Serocku rozegra się na dystansach MAX (52 km), MINI (29 km) i FAN (10 km - dla uczniów szkół podstawowych). Swoje wyścigi Mini Cross na Rynku w Serocku będą mieli też najmłodsi w wieku 2-4 i 5-6 lat. 🚴‍♀️🏁
 
Z wielką przyjemnością wracamy do Serocka - mówi organizator LOTTO Poland Bike Marathon Grzegorz Wajs. - To piękny, pofałdowany teren nad Narwią, w pobliżu Jeziora Zegrzyńskiego, wymarzony do jazdy na rowerach górskich. Pojedziemy przez Góry Pobyłkowskie, Rezerwat Zegrze i Wąwóz Szaniawskiego. I jeszcze kultowy finisz. Ostatnie 200 metrów to niemal pionowy podjazd na Rynek. 🏞️🚴‍♂️
 
To będzie pierwszy z szesnastu etapów LOTTO Poland Bike Marathon 2024, największej na Mazowszu i jednej z największych w Polsce serii maratonów na rowerach górskich. 🚵‍♂️🏅
 
Najważniejsza w imprezach Poland Bike jest dobra zabawa dla całych rodzin, a priorytetem perfekcyjna organizacja i bezpieczeństwo uczestników – podkreślił Grzegorz Wajs. - Biuro Zawodów na Rynku w Serocku otworzymy już w piątek, ale zapisać się można także w sobotę. Zapraszam na inaugurację LOTTO Poland Bike Marathon 2024 w Serocku! 🎉🚴‍♀️
 
BIURO ZAWODÓW
Kolarskie Miasteczko (Serock, Rynek) – 5 kwietnia (piątek) godz. 14.00-17.30 i 6 kwietnia (sobota) od godz. 8.30
 
PROGRAM ZAWODÓW
godz. 10.00 - start wyścigów Mini Cross, sektory z podziałem na roczniki: I (2020-2022) oraz II (2018-2019)
godz. 10.30 - dekoracja Mini Cross
godz. 11.15 - start dystansu FAN, sektory z podziałem na roczniki: I (2010-2011), II (2012-2013), III (2014-2015) oraz IV (2016-2017)
godz. 12.00 - dekoracja dystansu FAN
godz. 12.30 - start dystansów MINI i MAX, sektory (I-X)
godz. 14.30 - dekoracja dystansu MINI
godz. 15.00 - dekoracja dystansu MAX
 
LOTTO Poland Bike Marathon w Serocku jest organizowany przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Serock oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Patronat honorowy sprawują Burmistrz Serocka i Marszałek Województwa Mazowieckiego, a partnerami imprezy są Miasto i Gmina Serock oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
 
 
W związku z imprezą informujemy o czasowej zmianie organizacji ruchu
 
6 kwietnia 2024 r. od godz. 08.00 do godz. 16.00
 
- całkowite wyłączenie z ruchu ul. Rynek pomiędzy ul. 11-go Listopada a ul. Brukową /usytuowana linia start - meta zawodów/
od godz. 11.00 do godz. 16.00
 
- ograniczenia w ruchu w centrum miasta na ul. Wolskiego, Zdrojowej, Retmańskiej, Brukowej, Niskiej, Rybaki, Rynek, 11-go Listopada, Nasielskiej, Polnej, Chrobrego / czasowe wstrzymanie ruchu na czas przejazdu zawodników/
Ruch pojazdów w ww. okresie w okolicy Rynku odbywać się będzie ulicami: Kościuszki (wjazd) i 11-go Listopada (wyjazd). Jednocześnie mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w dojeździe do miejsca zamieszkania, o czym na bieżąco będą informować strażnicy miejscy w dniu imprezy oraz telefonicznie pod nr. 603 873 290 lub (22) 782 88 06.
 
Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z prośbą o zaparkowanie swoich pojazdów w miejscu innym niż wyłączone z ruchu.
Przepraszamy za czasowe utrudnienia w ruchu zapraszając jednocześnie do wzięcia udziału w imprezie.
 
 
 

Podziękowania Radzie Seniorów Miasta i Gminy Serock

Dobiega końca kadencja Rady Seniorów Miasta i Gminy Serock. Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 27 marca, przedstawiciele Rady Seniorów omówili najważniejsze działania, zrealizowane w ciągu ostatnich pięciu lat. Serdecznie dziękujemy Państwu za Waszą aktywność, niezliczone inicjatywy i wszelkie wsparcie.

Cieszymy się, że dobra współpraca między samorządem a grupami senioralnymi obfituje w tak wiele zrealizowanych przedsięwzięć, służących poprawie życia tej szczególnej grupy naszych mieszkańców.

  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów
  • zdjęcia podziękowania Radzie Seniorów

Wesołego Alleluja!

Święta Wielkanocne jednoczą nas wokół tajemnicy
Zmartwychwstania i siły, jaką zawiera w sobie życie.
 
Życzymy Państwu, aby te świąteczne dni były pełne wiosennej radości,
wielkanocnej nadziei i prawdy, która płynie z paschalnego przesłania.
 
Niech ten czas będzie obfitował w wyjątkowe spotkania i życzliwe gesty, niech pozwoli
zebrać piękne życzenia i odrodzi energię, która pozwoli je realizować.
 
Zdrowych, radosnych, wiosennych
Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzą:
 
 
Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Mariusz Rosiński
Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski
 
 
 

Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego po raz kolejny trafił do mieszkanek Serocka

Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego po raz kolejny trafił do mieszkanek Serocka.
 
Laur Marszałka otrzymały:
 
- w kategorii wyroby piekarnicze – Pani Marzena Nowakowska reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich w Dosinie za "Słonecznikowy chleb na zakwasie";
 
- w kategorii produkty mleczarskie – Dorota Dyga za "Gąsiorowski ser ze skórką";
 
Wyróżnienia otrzymały:
 
- w kategorii owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – Pani Iwona Jończyk reprezentująca Koło Gospodyń Wiejskich w Izbicy za "Słodko kwaśne szaleństwo z Szarej Renety";
 
- w kategorii napoje – Teresa Krzyczkowska za "Wiśniówkę z kardamonem";
 
Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom i życzymy kolejnych kulinarnych sukcesów.
  • Laur Marszałka
  • Laur Marszałka
  • Laur Marszałka

Najważniejsze dofinansowania w 2024 roku

Sejmik Województwa Mazowieckiego po raz kolejny wspiera rozwój gmin na Mazowszu. W dniu 20.03.2024 r. pomiędzy Województwem Mazowieckim a Miastem i Gminą Serock podpisane zostały umowy na dofinansowanie projektów w ramach następujących programów:

  1. „Mazowsze dla sportu 2024” środki na zadanie „Budowa toru pumptruck w Skubiance w ramach zadania pn: „Zagospodarowanie terenu boiska sportowego w Skubiance”” kwota dofinansowania 226 730,00 zł
  2. „Mazowsze dla czystego powietrza” środki na zadanie: „Zakup zamiatarki drogowej z funkcją mycia na mokro na potrzeby Gminy Serock” kwota 200 000,00 zł.
  3. „Mazowsze dla zwierząt 2024” środki na zadanie na „Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie Serock” kwota 20 000,00 zł
  4. „Mazowsze dla klimatu 2024” środki na zadanie„Nasadzenia zieleni na terenie Miasta i Gminy Serock” kwota dofinansowania 166 005,00 zł
  5. „Mazowsze dla Seniorów 2024” środki na zadanie „Aktywność siłą serockich seniorów” kwota dofinansowania 40 000,00 zł
  6. „Mazowsze dla sołectw 2024” środki na zadania:
  • „Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Zabłociu” w kwocie 15 000,00 zł
  • „Zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w miejscowości Łacha” w kwocie 15 000,00 zł
  1. „Mazowsze dla straży pożarnych” środki na zadania:
  • „MAZOWIECKIE STRAŻNICE OSP” w kwocie 40 000,00 zł z przeznaczeniem na modernizacje budynku OSP w Gąsiorowie
  • „OSP – edycja 2024” w kwocie 150 000,00 zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Serocku

Łącznie podpisano 9 umów na realizację ww. projektów z dofinansowaniem w kwocie 872 735,00 zł.

2Q==

„Umiem Pływać – Jestem Bezpieczny”

Burmistrz Miasta i Gminy Serock wraz z Prezesem Klubu Sportowego „Sokół” Serock złożyli wniosek do Ministra Sportu i Turystyki o dofinansowanie zajęć sportowych ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Program powszechnej nauki pływania pt.: „Umiem Pływać – Jestem Bezpieczny” dedykowany jest dzieciom z klas III szkół podstawowych z terenu gminy Serock, które do tej pory nie uczestniczyły w programie. Zajęcia realizowane będą od połowy września do grudnia 2024 r. w oparciu o kryte pływalnie zlokalizowane w najbliższej okolicy.

To już druga edycja tego programu realizowana przez klub, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem rodziców i uczniów. W 2023 roku w programie wzięło udział 120 uczniów szkoły podstawowej w Serocku, Jadwisinie oraz Woli Kiełpińskiej.Do realizacji programu klub otrzymał od Ministerstwa Sportu i Turystyki kwotę 30.000 zł. Pozostałego wsparcia finansowego udzieliło Miasto i Gmina w Serocku.

Budowa oświetlenia Serocku, Karolinie oraz Bolesławowie

Jesteśmy w trakcie postępowań przetargowych dotyczących budowy oświetlenia następujących dróg: ul. Zorzy w Karolinie, Ul. Żytnia w Serocku, droga gminna w m. Boleslawowo. Roboty budowlane powinny zostać zakończone do połowy bieżącego roku.

Projekty inwestycyjne na najbliższe lata

Działania inwestycyjne realizowane z myślą o najmłodszych

Najmłodsi mieszkańcy naszej gminy są dla nas bardzo silnym motywatorem do podejmowania działań inwestycyjnych.Zależy nam, aby mogli uczyć się i rozwijać w jak najlepszych warunkach, aby mieli różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu -czy to na sportowo czy bardziej rekreacyjnie – wypoczynkowo. To właśniemyśl o nich motywuje nas do działań i sprawia, że chcemy tworzyć ciekawe, przyjemne i funkcjonalne przestrzenie. Obecność dzieci i młodzieży w tych miejscach połączona z uśmiechami na ich buziach są dla nas najlepszym dowodem na to, że te inwestycje są bardzo - o ile nie najbardziej - potrzebne. To dla naszych najmłodszych mieszkańców z największą przyjemnością i radością budujemy przedszkola, szkoły, place zabaw, boiska.

Placówka przedszkolno-żłobkowa w Zegrzu

Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy pierwszą część inwestycji w obiekcie w Zegrzu – oddaliśmy do użytku zupełnie nową przestrzeń przedszkolną, w której znalazły się nowoczesne sale zajęciowe z multimedialnym wyposażeniem, przestronne korytarze i szatnia.Ponadto nowoczesne zaplecze kuchenne służące do przygotowywania smacznych i zdrowych posiłków - wszystko przyjaźnie i nowocześnie zaaranżowane. Jakże duża była nasza radość, gdy mogliśmy obejrzeć wzruszający występ artystyczny przedszkolaków, który miał być podziękowaniem od dzieci za nowy obiekt.

Obecnie jesteśmy tuż przed uruchomieniem pierwszego w gminie żłobka. Został on utworzony w dawnym budynku zegrzyńskiego przedszkola. Funkcjonalnie stanowi jedną całość ze wspomnianym wcześniej nowopowstałym obiektem. W nowej placówce zapewnimy opiekę 28 dzieciom. W tym celu stworzyliśmy dwie sale zajęciowe. Jedna z nich, to miejsce dla 20 dzieci z wyodrębnioną przestrzenią do wypoczynku, oddzieloną od części do zabawy za pomocą ściany mobilnej o dużej izolacyjności akustycznej; druga – mniejsza sala - przeznaczona jest dla 8 dzieci. Każda z sal, dla wygody i bezpieczeństwa najmłodszych- ma bezpośredni dostęp do łazienki. W sąsiedztwie budynku stworzyliśmy plac zabaw. Wyodrębniliśmy tam strefy dla dzieci przedszkolnych oraz  żłobkowych dobierając urządzenia właściwe do wieku.

Mamy nadzieję, że małym „żłobkowiczom” i ich rodzicom spodoba się pierwsza tego typu placówka w gminie.

Inwestycji oświatowych ciąg dalszy

Ale Zegrze, to nie jedyna miejscowość gdzie będzie funkcjonował gminny żłobek. Jesteśmy obecnie w fazie projektowania obiektu edukacyjno-kulturalno-sportowego, który będzie zlokalizowany na granicy Serocka i Wierzbicy. W pierwszym etapie inwestycji powstanie szkoła dla 400 uczniów z częścią żłobkową dla 40 dzieciaczków.  Planujemy, że pierwszy etap zostanie zrealizowany w 2026 r. Na tę część inwestycji pozyskaliśmy środki zewnętrzne o łącznej wartości przekraczającej 10 mln zł, co jest swego rodzaju gwarancją, że inwestycja zostanie zrealizowana w założonych ramach czasowych.

Oprócz budowy nowego obiektu oświatowego,  przed nami także inne wyzwania– związane chociażby z remontem kuchni i stołówki w Szkole w Zegrzu i w Woli Kiełpińskiej, rozwiązaniem problemu bezpieczeństwa komunikacyjnego poprzez budowę nowego parkinguw Woli Kiełpińskiej, czyremontem kolejnych części Szkoły Podstawowej w Serocku i modernizacją placu zabaw przy przedszkolu samorządowym w Serocku.

Sport i rekreacja – ważny element

Innym ważnym aspektem troski o dzieci i młodzież jest stworzenie różnorodnych form spędzana wolnego czasu, jako alternatywy dla nich  dla nadmiernego korzystania ze smartfonu czy komputera.

Tej misji z dużym powodzeniem podjęłysię Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku oraz Serockie Inwestycje Samorządowe sp. z o.o.  dając możliwość realizowania różnych kulturalno-artystycznych i sportowych pasji. Taniec, śpiew, zajęcia plastyczne, muzyczne, aktywności związane z propagowaniem historii lokalnej, sekcje sportowe– to obszary, w których realizują się młodzi mieszkańcy.

Od strony inwestycyjnej staramy się z kolei tworzyć przestrzenie służące aktywnemu i wartościowemu spędzaniu wolnego czasu, chcąc zachęcić dzieci i młodzież do przebywania na świeżym powietrzu. To właśnie z tego powodu budujemy place zabaw i tereny rekreacyjne w różnych miejscach naszej gminy. W ostatnim czasie zakończyliśmy tego typu inwestycję w Stanisławowie, a w marcu podpisaliśmy umowę na budowę placu zabaw w Jachrance. Zarówno ten niedawno zakończony jak i ten, którego budowa dopiero się rozpoczyna - łączą różne funkcje tak, aby jak największa ilość odbiorców znalazła tam coś dla siebie. Projektujemy zarówno przestrzenie sportowe dedykowane starszym dzieciom i młodzieży  oraz te bardziej rekreacyjne przeznaczone pewnie dla nieco młodszych użytkowników. Nowe miejsca dołączą do obecnej już oferty podobnych miejsc w Zegrzu, Maryninie, Wierzbicy,  Cuplu, Dębinkach, czy Nowej Wsi.

W celu urozmaicenia oferty – jako nowość na terenie naszej gminy – w najbliższym czasie w Skubiance powstanie tor pumptrack, czyli tor do „ekstremalnej jazdy rowerem”. Jest to odpowiedź na oczekiwania licznej grupy młodzieży pasjonującej się tym sportem. Jesteśmy przekonani, że już latem amatorzy jazdy rowerowej po tego typu torach – będą mogli korzystać z gminnego obiektu w Skubiance. Na realizację przedsięwzięcia udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie ponad  220tys. zł w ramach programu „Mazowsze dla sportu 2024”. Amatorzy jazdy na rowerze będą mieli także możliwość realizowania swoich pasji na powstających stale ścieżkach rowerowych.

Tworząc obiekty sportowo-rekreacyjne nie zapominamy również o Serocku. Planujemy stworzyć tu w najbliższym czasie multifunkcyjny teren rekreacyjny z różnorodnymi formami placów zabaw. Jako element towarzyszący (choć dla niektórych pewnie będzie to jeden z ważniejszych elementów) powstanie tu amfiteatr służący do organizacji imprez plenerowych, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie – obiekt gastronomiczny z przeznaczeniem na działalność komercyjną.

Budowa infrastruktury oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej, na którą bardzo mocno postawiliśmy w działalności inwestycyjnej w ostatnich latach, to w naszej ocenie możliwie najlepiej zainwestowane środki finansowe. Najlepiej – bo przekładają się na rozwój dzieci i młodzieży. Niezmiennie będziemy kontynuować ten kierunek działalności, bo przecież to właśnie najmłodszepokolenie jest dla nas wszystkich najważniejsze, a troska o nich bezsprzecznie jest dla nas priorytetem.

 

Monika Głębocka-Sulima

Otwarcie placu zabaw w Stanisławowie

Otwarcie nowego placu zabaw w Stanisławowie, było wydarzeniem tak radosnym, że nie możemy doczekać się kolejnych wizyt małych Mieszkańców Gminy! Plac zabaw, oficjalnie oddany do użytku 23 marca, jest dostępny dla wszystkich. Podzielony został na kilka sfer, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Mamy nadzieję, że nowy obiekt rekreacyjny będzie służył jak najdłużej beztroskiej zabawie i stanie się fantastycznym miejscem do wspólnego, rodzinnego wypoczynku.

Naprawdę warto go odwiedzić!

Budowa placu zabaw została dofinansowana z budżetu Województwa Mazowieckiego, z programu Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej „Mazowsze dla Sportu 2023” w kwocie: 297.840 zł. Łączna kwota inwestycji: 1.484.940,30 zł.

  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw
  • Zdjęcia z otwarcia placu zabaw

Program opieki nad bezdomnymi zwierzętami w 2024 r.

Informujemy, że 20 marca 2024 r. została podpisana umowa pomiędzy Miastem i Gminą Serock a Województwem Mazowieckim na dofinansowanie zadania pn. ,,Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie SEROCK 2024”. Zgodnie z zawartą umową Miasto i Gmina Serock otrzymała dofinansowanie w kwocie 20 000,00 zł na zabiegi kastracji, sterylizacji i chipowania zwierząt domowych i bezpańskich.

Jako gmina co roku przyjmujemy i realizujemy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta i Gminy Serock. W ramach tego programu Straż Miejska w Serocku zajmuje się odławianiem bezdomnych psów, którym szukamy właścicieli lub osób chętnych do ich adopcji. Kiedy nie znajdzie się właściciel lub osoba chętna do adopcji, pies przekazywany jest pod opiekę schroniska dla bezdomnych zwierząt.

W ramach corocznie przyjmowanego programu jako gmina również leczymy i dokarmiamy koty wolnożyjące na terenie Miasta i Gminy Serock jak, a także finansujemy zabiegi sterylizacji, kastracji oraz chipowania zwierząt domowych należących do naszych mieszkańców. Szacuje się, że w 2024 r. wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań ujętych w programie wyniesie 264 840,00 zł.

Podsumowując w 2023 r. łączna ilość zabiegów zrealizowanych w ramach programu wyniosła 182 (w tym: kastracja psa: 15, sterylizacja suk: 31, kastracja kota: 23, sterylizacja kotek: 77, zaś  zachipowanych zostało 36 zwierząt).

Co roku zwiększa się świadomość mieszkańców, jak ważne są zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt domowych, że jest to jeden z najskuteczniejszych zabiegów przeciwdziałania bezdomności zwierząt.

Tym samym informujemy, że wydawanie zleceń na sterylizację lub kastrację zwierząt domowych rozpoczniemy od 25 marca 2024 r. do momentu wyczerpania środków przewidzianych na ten cel.

Jednocześnie informujemy, że osoby które chciałyby skorzystać z darmowej kastracji/sterylizacji zwierzęcia zobowiązane są do posiadania ważnej Karty Serocczanina.

W przypadku psów przypominamy o obowiązku uiszczenia opłaty od posiadania psa oraz posiadania ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

 

Zadanie pn. Zapobieganie bezdomności zwierząt w gminie SEROCK 2024 współfinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego”. #Mazowszepomaga, #programywsparcia #solidarnośćmazowiecka

 

 

Kolejne spotkanie w ramach eko-warsztatów za nami

W dniu 20.03.2024 r. odwiedziliśmy klasy 1-3 w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Woli Kiełpińskiej. Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Serocku zaprosili dzieci do wspólnej dyskusji na temat ochrony powietrza, gospodarki odpadami i prawidłowej segregacji odpadów. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w warsztatach, odpowiadając na wiele pytań, m.in.:

Czym jest smog?

Jaki kolor dymu powinien się wydobywać z komina?

Jak postępować z odpadami?

Czym jest recykling?

Co to są odpady niebezpieczne i jak je dzielimy?

Czy odpadami wolno palić w piecach?

Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat sposobów jak być ekologicznym, aktywnie uczestniczyły w zajęciach i świetnie poradziły sobie z segregacją odpadów w praktyce. Wszystkie odpady, które zostały przygotowane na zajęcia, trafiły do właściwego pojemnika. Większość dzieci wskazała, że segreguje odpady w domu i tym samym przyczynia się do ochrony środowiska. Podczas warsztatów dzieci podały bardzo dużą ilość przykładów dania drugiego życia odpadom, udowadniając, że recykling w codziennym życiu nie jest im obcy. Klasy 1-3 obejrzały filmy dotyczące segregacji odpadów, kompostowania, odpadów niebezpiecznych i działalności Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Na zakończenie zajęć dzieci rozwiązywały zagadki słowne i dostały zagadkę pisemną do rozwiązania. Każde z dzieci otrzymało nagrodę za aktywne uczestnictwo w warsztatach.

Serdecznie dziękujemy gronu pedagogicznemu szkoły za wyrażenie zgody na przeprowadzenie zajęć w określonej formie.

Do zobaczenia na kolejnych eko-warsztatach!

  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty
  • Eko-warsztaty

28 lat służby dla serockiej społeczności

19 marca przekazaliśmy nadkomisarzowi Krzysztofowi Pijanowskiemu podziękowania w związku z zakończeniem służby w Policji.
Pan Krzysztof w czasie 28-letniej służby przez wiele lat związany był z Komisariatem Policji w Serocku.

Serdecznie dziękujemy za każdy dzień pracy poświęcony na rzecz naszej lokalnej społeczności, za życzliwość, wzorową pracę, za wszelkie wsparcie, a przede wszystkim za troskę o bezpieczeństwo w naszym regionie.

  • Podziekowania zdjęcia

Wyłoniono wykonawcę modernizacji czterech dróg w gminie Serock

W wyniku przeprowadzonej procedury udzielenia zamówienia publicznego wyłoniliśmy wykonawcę modernizacji czterech dróg na terenie gminy Serock. Robotom budowlanym zostaną poddane następujące ulice:

- ul. Dojazdowa i Okrężna w Jadwisinie – przebudowa jezdni bitumicznej wraz z chodnikiem i zjazdami do posesji oraz poboczami w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- ul. Popowska w Kani Nowej/Nowej Wsi (odcinek do skrzyżowania z ul. Serocką do ul. Spacerowej) – wykonanie jezdni bitumicznej wraz z miejscami postojowymi zlokalizowanymi w okolicy terenu rekreacyjno-sportowego, zjazdami i poboczami z kruszywa

- ul. Rayskiego w Łasze – odcinek od ul. Bugowej do skrzyżowania z DK 62 – wykonanie jezdni bitumicznej wraz z poboczami i zjazdami z kruszywa.

Prace budowlane zakończą się jesienią 2024 roku.

Realizacja zamówienia jest współfinansowana ze środków pochodzących z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Wartość zadania to blisko 3 mln 400 tys. zł.

Lutowy Informator już dostepny

Nowy numer Informatora już dostępny, a w nim:

  • życzenia z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych,
  • wywiad z Burmistrzem Miasta i Gminy Serock Arturem Borkowskim,
  • informacja o biletach LKA,
  • artykuł o działalności antykomunistycznej na Mazowszu Płn.,
  • i wiele więcej.

Nowy numer dostępny w punktach dystybucji oraz online pod linkiem https://www.serock.pl/5048,informator-2024

1,5 % Z PODATKU PIT - WYŚLIJ SWÓJ APEL!

📨 Mieszkańcy i organizacje Miasta i Gminy Serock: Jeśli jesteś mieszkańcem gminy Serock lub Twoja organizacja tu działa, potrzebujesz wsparcia 1,5% z podatku PIT - wyślij swoją ulotkę na adres promocja@serock.pl. Pamiętaj, że apel powinien zawierać treść na jednej stronie.
 
🌐 Twoje ogłoszenie trafi:
🖊Do aplikacji mobilnej Serock 📱
🖊Na stronę www.serock.pl 🖥️
🖊Na nasz fanpage na Facebooku 📘
  • 1,5
  • 421888744_375563831865394_7993976014860557716_n
  • 422277363_371442498944194_5340647954990862827_n
  • 422386633_371442518944192_7244894304721966485_n
  • 422387419_371442515610859_7077223702336328264_n
  • 429657841_390110703744040_6026397569855184013_n
  • 431111282_394301189991658_8926464479770169390_n
  • 431251009_395431303211980_211442860964169952_n
  • Apel 1,5
  • 1,5

Funkcjonowanie Punktu „Czyste Powietrze” w liczbach

Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” został stworzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach realizacji założeń programu,pomiędzy Miastem i Gminą Serock, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w 2019 r. zawarte zostało Porozumienie nr 100/2019 o utworzeniu gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego.Gminny punkt funkcjonuje w poniedziałki w godzinach 800-1800, w Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku. Konsultacje udzielane są po wcześniejszym umówieniu wizyty, tel. kontaktowy (22) 782 88 53. Do głównych zadań funkcjonującego punktu należy udzielanie informacji o warunkach programu osobom, które są zainteresowane uzyskaniem dofinansowania na terenie Miasta i Gminy Serock, pomoc w wypełnianiu wniosków o dotację oraz wniosków o płatność, a także propagowanie programu poprzez dystrybucję oraz dostępność materiałów informacyjnych i promocyjnych o programie. Program „Czyste Powietrze” to przede wszystkim możliwość uzyskania dofinansowania m.in. do wymiany źródła ogrzewania na paliwo stałe, docieplenie budynku, wymiany stolarki drzwiowej czy stolarki okiennej. Program jest dedykowany do właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych, oddanych do użytkowania.

Od początku funkcjonowania punktu na terenie Miasta i Gminy Serock cieszy się on dużym zainteresowaniem. Na podstawie danych za rok 2023, pozyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, mieszkańcom naszej gminy zostało wypłaconych 78 dotacji na łączną kwotę aż 1 314 872,15 zł. Dofinansowania obejmowały m.in. wymianę pieca oraz prace towarzyszące m.in. docieplenie przegród budowlanych, zakup i wymianę stolarki drzwiowej oraz stolarkę okienną. Za pośrednictwem gminnego punktu w ubiegłym roku zostało złożonych 51 wniosków o uzyskanie dotacji.

Od początku funkcjonowania Programu „Czyste Powietrze” z terenu Miasta i Gminy Serock zostało złożonych 335 wniosków, zaś łączna kwota wypłaconych dotacji mieszkańcom Miasta i Gminy Serock jest równa 2 796 168,76 zł.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z możliwościami finansowania oraz warunkami uzyskania dotacji. Więcej informacji pod adresem: www.czystepowietrze.gov.pl, u doradcy energetycznego - www.wfosigw.pl doradztwo energetyczne - dane kontaktowe oraz pod nr. (22) 340 40 80.

 

  • czyste powietrze
  • czyste powietrze

Oficjalne pożegnanie Aspiranta szt. Krzysztofa Tomczaka

22 lutego mieliśmy przyjemność oficjalnie uczcić przejście na zasłużoną emeryturę Aspiranta szt. Pana Krzysztofa Tomczaka, który pełnił funkcję Funkcjonariusza Komisariatu Policji w Serocku w latach 1998-2024.
 
Panie Krzysztofie, w imieniu całej społeczności serockiej pragniemy złożyć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia! Pana oddanie, zaangażowanie i profesjonalizm przez wszystkie te lata były nieocenione dla lokalnej społeczności.
  • 1
  • 2

Eko-warsztaty

Jak prawidłowo segregować odpady? W jaki sposób dbać o środowisko naturalne? Jakie są źródła zanieczyszczeń powietrza? Jakie mogą być skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Między innymi na te pytania odpowiadały dzieci z zerówki oraz klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Zegrzu, podczas eko-warsztatów.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dniach 08.02 oraz 15.02. br. przez pracowników Referatu Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta i Gminy w Serocku. Poruszane tematy obejmowały dwie ważne kwestie, pierwszą z nich była ochrona powietrza, zaś drugą gospodarka odpadami i prawidłowa segregacja odpadów komunalnych. Głównym zadaniem nas dorosłych jest uświadamianie najmłodszych dlaczego tak ważnym jest dbanie o środowisko i jego zasoby oraz jakie praktyki należy stosować, aby o nie dbać. Z takim też zamysłem zostały poprowadzone zajęcia.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w rozmowach, próbując wyjaśnić i zrozumieć trudne zagadnienia jakimi są: środowisko, ekologia, smog, powietrze, segregacja oraz recykling. Dzieci wykazały się również pomysłowością na temat rozwiązań, które można stosować, aby nasze powietrze było czyste. W części praktycznej zajęć, głównym zadaniem było zapoznanie się z podziałem odpadów na poszczególne frakcje oraz dopasowaniem odpadów do odpowiednich pojemników. Ponadto zadaniem dzieci było rozwiązanie zagadek słownych. Tutaj także dzieci wykazały się bystrością i posiadaną wiedzą w przedmiotowym zakresie, podając rozwiązania oraz wskazując odpowiednie pojemniki.

Na koniec warsztatów klasa pierwsza otrzymała do rozwiązania zagadkę rysunkową, zaś klasy drugie i trzecie rebusy. Każde z dzieci otrzymało nagrodę za aktywne uczestnictwo w warsztatach. Serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły za wyrażenie zgody na przeprowadzenie zajęć w określonej formie.

Kolejne eko-warsztaty już wkrótce!

  • 20240208_110609
  • 1708526378315
  • 20240208_100249
  • 1707743177310
  • 20240208_091920
  • 1707743135257
  • 1708585856025
  • 1707743058661

Spotkanie dla uczniów w Centrum Kultury

20 lutego uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Serocku zostali zaproszeni do Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku na wyjątkowe spotkanie z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Serock Artura Borkowskiego oraz Piotra Zycha eseisty, youtubera i menadżera.  

W trakcie krótkiego wstępu pan burmistrz przedstawił historię Serocka w oparciu o dzieje jego rozwoju na przestrzeni wieków. Następnie opowiedział uczniom o tym jak wygląda proces realizowania inwestycji na poziomie samorządowym. Nie zabrakło również informacji o największych przedsięwzięciach na terenie gminy, które planowane są na najbliższe lata.

Druga część spotkania została przeznaczona na pytania. Wykazujący duże zainteresowanie omawianą tematyką uczniowie mieli możliwość podjąć dyskusję na temat projektów zagospodarowania różnych terenów na terenie miasta i gminy.

 

link do nagrania ze spotkania dostępny jest poniżej:

https://www.facebook.com/umig.serock/videos/957310099296050

Uzyskaj dotację gminną

Trwa nabór wniosków na udzielenie dotacji gminnej na wymianę systemów grzewczych oraz na przedsięwzięcia służące gospodarce wodnej polegające na likwidacji funkcji zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe poprzez budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Osoby, które jeszcze zastanawiają się nad wymianą starego węglowego pieca bezklasowego, bądź posiadającego klasę 3 lub 4, przypominamy, że zgodnie z przyjętą Uchwałą Antysmogową oraz Programem Ochrony Powietrza dla województwa mazowieckiego, urządzenia grzewcze poniżej klasy 3 nie mogą być użytkowane! Piece oraz kotły klas 3, 4 i 5 należy wymienić do 31.12.2027 r. Ponadto zmiana zapisów uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wprowadza zakaz użytkowania węgla na terenie województwa mazowieckiego od 2028 roku. Mając na uwadze obowiązujące zapisy, zachęcamy Państwa do niezwlekania z podjęciem decyzji o wymianie pieca. Wnioski do dotacji gminnych przyjmowane będą w trzech naborach w ciągu roku, tj. w dniach do 28 lutego, 01-31 maja i 01-31 sierpnia. Dotacje gminną na wymianę urządzenia grzewczego można łączyć z dotacją z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w programie Czyste Powietrze. Więcej informacji na temat warunków programów pod adresem: www.serock.pl w zakładce ochrona środowiska, dotacja do wymiany kotłów/dotacja do przydomowych oczyszczalni ścieków lub telefonicznie (22) 782 88 53. Informacje dotyczące programu Czyste Powietrze www.czystepowietrze.gov.pl oraz u doradcy energetycznego (22) 340 40 80.

Styczniowy Informator już dostępny

Nowy numer Informatora już dostępny, a w nim:

  • informacje o zmianach w Lokalnej Komunikacji Miejskiej,
  • wyzwania inwestycyjne na 2024 rok,
  • Szczodry Wieczór - relacja z wydarzenia,
  • podsumowanie warsztatów historycznych w Izbie Pamięci
  • i wiele innych...

Nowy numer miesięcznika dostępny jest w punktach dystrybucji oraz pod linkiem:

https://www.serock.pl/5048,informator-2024

OSP Serock i Wieliszew z nowymi wozami strażackimi dzięki wsparciu UE

Doposażenie floty mazowieckich OSP staje się faktem. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Pierwsze umowy w  subregionie warszawskim wschodnim z władzami miasta i gminy Serock oraz gminy Wieliszew podpisał marszałek Adam Struzik. Wsparcie dla jednostek OSP z powiatu legionowskiego to ponad 1,4 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej – blisko 250 mln zł na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich. Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, Unia Europejska od lat wspiera mazowieckich strażaków. – W poprzedniej perspektywie druhowie mogli otrzymać środki unijne na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych i remonty strażnic. W aktualnej przeznaczamy pieniądze właśnie na wozy strażackie. Wsparcie jest ogromne, bo wynosi aż 250 mln zł. To doskonałe ukoronowanie 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia samorządu województwa mazowieckiego.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a środki z funduszy europejskich są w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dofinansowanie z UE otrzymają jednostki OSP z całego Mazowsza. W regionie warszawskim stołecznym będzie to kwota ponad 28,4 mln zł, a w regionie mazowieckim regionalnym – prawie 221 mln zł.  

– Jednym z priorytetowych obszarów działania Unii Europejskiej jest zapobieganie zagrożeniom naturalnym oraz odpowiednie postępowanie w przypadku ich wystąpienia. Dzięki dofinansowaniu, jednostki straży pożarnej zyskają nowoczesny sprzęt, który poprawi warunki pracy strażaków. Inwestycja przyczyni się również do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza – podkreśla Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Umowy na wsparcie strażaków

We wtorek (23 stycznia br.) zostały podpisane pierwsze umowy na wsparcie jednostek z subregionu warszawskiego wschodniego. Dwie jednostki OSP z powiatu legionowskiego otrzymają ponad 1,4 mln na zakup dwóch wozów strażackich. W sumie do subregionu warszawskiego wschodniego trafi ponad 20 mln zł na zakup 22 wozów strażackich. O kolejnych umowach podpisywanych w subregionie warszawskim wschodnim będziemy informować na bieżąco.

Ponad 1,4 mln zł z UE na wozy strażackie dla dwóch OSP z powiatu legionowskiego

Dzięki środkom unijnym Ochotnicza Straż Pożarna w Serocku kupi nowoczesny samochód ratowniczo-gaśniczy wraz z wyposażeniem. Zwiększy to efektywność akcji ratowniczych i poprawi warunki pracy strażaków. Odbędzie się też akcja edukacyjna w szkołach i spotkanie z lokalną społecznością.

 

Tytuł projektu: Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego

Beneficjent: Miasto i Gmina Serock

Całkowita wartość projektu: 1 306 500,00 zł

Dofinansowanie z UE: 653 250,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

 

Dzięki wsparciu z funduszy europejskich Ochotnicza Straż Pożarna w Wieliszewie zostanie doposażona w średni samochód ratowniczy z osprzętem, m.in. zestawem narzędzi hydraulicznych i kompletem aparatów ochrony dróg oddechowych. W ramach projektu zostanie również przeprowadzona akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców.

 

Tytuł projektu: Wzmocnienie potencjału Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliszewie

Beneficjent: Gmina Wieliszew

Całkowita wartość projektu: 1 595 802,00 zł

Dofinansowanie z UE: 797 901,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.
  • zdjęcia 23.01.2024 r.

Postepowanie o udzielenie zamówienia na roboty budowlane związane z utworzeniem terenu rekreacyjnego w Jachrance

✔️Konsekwentni w realizacji gminnych planów inwestycyjnych – 17 stycznia ogłosiliśmy postępowanie o udzielenie zamówienia na roboty budowlane związane z utworzeniem terenu rekreacyjnego w Jachrance.
 
✔️W ramach przedsięwzięcia powstanie niewielkie boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią oraz plac zabaw z urządzeniami przeznaczonymi dla użytkowników w różnym wieku.
 
✔️Roboty budowlane planujemy zakończyć w tym roku.
 
✔️Na realizację przedsięwzięcia pozyskaliśmy środki zewnętrzne w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” w kwocie 1 mln zł. Ponadto wystąpiliśmy z wnioskiem do Marszałka Województwa Mazowieckiego o wsparcie finansowe na pokrycie pozostałej części kosztów zadania.

40 lat minęło jak jeden dzień

17 stycznia w sali OSP w Woli Kiełpińskiej zorganizowano wyjątkowe spotkanie, które poświęcone było jubileuszowi Pani Haliny Nałęcz, która w tym roku świętuje 50-lecie członkostwa w Kole Gospodyń Wiejskich w Maryninie. Od  8 stycznia 1984 r. Pani Halinka przewodniczy KGW w Maryninie.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie, w tym Pan Krzysztof Zaniewski, Starosta Powiatu Legionowskiego Pan Sylwester Sokolnicki wraz z radnymi powiatu, a także Burmistrz Miasta i Gminy Serock Pan Artur Borkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku Pan Mariusz Rosiński, Radni Rady Miejskiej w Serocku, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kiełpińskiej Pan Marian Malinowski, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Serocku i jednostek organizacyjnych, członkinie Kół Gospodyń z Marynina, Gutów, Skubianki i Dosina i wiele innych osób zaprzyjaźnionych z Panią Halinką.

W trakcie spotkania nie zabrakło życzeń, uścisków, kwiatów, tortu, a szczególnie wzruszeń. Pan Krzysztof Zaniewski przedstawił historię udziału Halinki w konkursach kulinarnych, takich jak Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, Smaki Regionów, Nasze Kulinarne Dziedzictwo oraz jej osiągnięcia na tym polu. Można było też podziwiać listę dokonań i wyróżnień jakie otrzymały członkinie KGW Marynino – opisanych w kronice, którą Pani Halinka prowadzi od początku istnienia koła. Spotkanie przywołało wiele miłych i serdecznych wspomnień, szczególnie dla Pani Halinki, która nie wiedziała o planach realizacji spotkania i była nim szczerze wzruszona.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom oraz Panu Marianowi Malinowskiemu za udostępnienie lokalu. Dziękujemy w szczególności Pani Halinie za jej ciężką pracę, zaangażowanie oraz życzymy zdrowia i niegasnącego zapału do kontynuowania jej wspaniałej działalności.

 

  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz
  • Jubileusz Pani Zofii Nałęcz

Spotkanie z przedstawicielami MPWiK w m.st. w Warszawie S.A.

17 stycznia 2024 r. odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Serock, Artura Borkowskiego oraz Wójta Gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego z przedstawicielami Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Celem spotkania było omówienie zgłaszanych przez firmy asenizacyjne problemów dotyczących przede wszystkim organizacji pracy na punkcie zlewnym w Jachrance. W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie z przedstawicielami MPWiK w m.st. w Warszawie S.A. oraz przedstawicielami firm asenizacyjnych w celu wspólnego poszukiwania rozwiązań ww. problemów.

1,5 % Z PODATKU PIT - WYŚLIJ SWÓJ APEL!

📣 WYŚLIJ NAM SWÓJ APEL📣
 
📧 Jeżeli jesteś mieszkańcem gminy Serock lub Twoja organizacja działająca na rzecz mieszkańców gminy Serock ma tu swoją siedzibę
i potrzebujesz wsparcia 1,5% z podatku PIT, wyślij swoją ulotkę na adres promocja@serock.pl (apel powinien zawierać treść na jednej stronie).
 
🤝Twój apel z prośbą o wsparcie zostanie zamieszczony w aplikacji mobilnej Serock, na stronie www.serock.pl oraz na naszym fanpejdżu.
  • Apel 1,5

Grudniowy odbiór odpadów

Firma odbierająca odpady w grudniu 2023r. odebrała – 378,54 Mg odpadów zmieszanych, podczas gdy segregowanych odpadów (papier, szkło i plastik) tylko 97,7 Mg - co stanowi tylko 25 %.

Prawidłowa segregacja ma wpływ na zmniejszenie ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na zmniejszenie ponoszonych kosztów. Koszt zagospodarowania jednej tony odpadów zmieszanych to aż 864,00 zł. Łatwo w tym miejscu policzyć, że w samym grudniu za odbiór i zagospodarowanie odpadów zmieszanych zapłaciliśmy ponad 320 000,00 zł. podczas, gdy odbiór odpadów segregowanych jest znacznie niższy i wynosi od 637,20 do 680,00 za tonę.

Firma odbierająca odpady komunalne w grudniu, odbierała od mieszkańców ponad 26 ton bioodpadów co daje kwotę ponad 17 000,00 zł. 

Na koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami wpływa też koszt utrzymania Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Serocku (PSZOK). W tym miesiącu z PSZOK skorzystało aż 569 zdeklarowanych mieszkańców. Zostało przyjęte łącznie ponad 29 ton odpadów, które stanowiły odpowiednio:  tworzywa sztuczne w ilości 1,78 Mg, papier – 2,38 Mg, szkło – 2,1 Mg, gabaryty – 9,8 Mg, odpady budowlane – 10,34 Mg,  bioodpady – 6,06 Mg, przeterminowane leki – 0,1 Mg, zużyte opony – 3,2 Mg. Koszt utrzymania PSZOK w tym miesiącu wyniósł ponad 21 tysięcy złotych.

Niestety, obserwuje się ciągły wzrost masy odbieranych i zbieranych odpadów komunalnychod mieszkańców, a zwłaszcza niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Z roku na rok tendencja zwyżkowa odebranych opadów przekłada się na kwotę faktury, którą firma wystawia dla Urzędu. I tak w grudniu zapłaciliśmy ponad 400 000,00 zł. co w porównaniu w ubiegłym rokiem daje kwotę o 94 000,00 wyższą.

Podsumowując im większa ilość odpadów zostaje odebrana od mieszkańców, tym wyższe są koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy i tym samym wyższe stawki opłat za odpady dla gospodarstw domowych.

W związku z powyższym dbając o wspólne dobro, nieustannie:

  • przypominamy Państwu o konieczności prawidłowej segregacji odpadów oraz zachęcamy do zapoznania się z ulotką dotyczącą segregacji, która dostępna jest na stronie: https://www.serock.pl/1401,zasady-segregacji.
  • zachęcamy mieszkańców do kompostowania, zgłoszenie kompostownika w deklaracji to 15% zniżki w opłacie za odpady komunalne a także korzyści dla naszego gospodarstwa domowego.

Budowa nowego centrum edukacyjnego

9 stycznia zostało ogłoszone postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej budowy centrum edukacyjno-kulturalno-sportowego. Dokumentacja będąca przedmiotem opracowania jest niezbędna do rozpoczęcia procesu przygotowania przetargu na roboty budowlane.

Budowa centrum będzie prowadzona etapowo, planujemy, aby jako pierwszy element kompleksu powstała niewielka szkoła (z możliwością rozbudowy w miarę rosnących potrzeb demograficznych) z częścią żłobkową. W dalszych etapach koncepcja przewiduje rozbudowę o kolejne funkcje: przedszkole, halę sportową, salę widowiskową dla potrzeb działalności serockiego Centrum Kultury wraz z szeregiem innych pomieszczeń dla działalności kulturalno-sportowej. Kolejne fazy inwestycji będą realizowane sukcesywnie w miarę pozyskiwania środków zewnętrznych na ten cel.

Obiekt powstanie na granicy Serocka i Wierzbicy, pomiędzy ulicami: Czeską, Pułtuską i Na Skarpie.

Bezpieczne Ferie - Spotkanie profilaktyczne z udziałem Straży Miejskiej i Policji

10 stycznia 2024r. odbyło się spotkanie profilaktyczne w klasach 1-3 w Szkole Podstawowej w Serocku z udziałem Straży Miejskiej i Policji w tematyce ,,Bezpieczne Ferie’’. Spotkanie miało na celu edukację profilaktyczną uczniów w zakresie bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Omówiono zagrożenia związane z feriami, przekazano praktyczne wskazówki dotyczące bezpiecznych zabaw oraz podkreślono znaczenie współpracy z służbami. Dzięki współpracy ze służbami uczniowie mogli zdobyć praktyczne wskazówki, które przyczyniają się do podniesienia poziomu świadomości i bezpieczeństwa podczas ferii. Na spotkaniu nie zabrakło upominków dla dzieci w postaci odblasków.

  • Spotkanie ze Strażą Miejską i Policją
  • Spotkanie ze Strażą Miejską i Policją
  • Spotkanie ze Strażą Miejską i Policją
  • Spotkanie ze Strażą Miejską i Policją
  • Spotkanie ze Strażą Miejską i Policją

Wizyta przedstawicieli ukraińskich gromad

To już kolejna wizyta przedstawicieli ukraińskich gromad w Serocku i sąsiednich samorządowcach. Ponad dwudziestoosobowa grupa, składająca się z przedstawicieli oświaty, spotkała się z władzami samorządowymi Miasta i Gminy Serock, zwiedziła miasto i odwiedziła gminne szkoły, aby poznać funkcjonowanie polskich samorządów i zdobyć doświadczenia w kształtowaniu systemu oświatowego. W kolejnych dniach grupa odwiedzi Legionowo, Wieliszew i Winnicę, a także Warszawę i Lublin.

Wyjazd zorganizowany został przez przedstawicieli ukraińskiej organizacji społecznej Centrum Rozwoju Samorządu Lokalnego oraz Polsko-Ukraińskie Stowarzyszenie Agrarne, z którymi Miasto i Gmina Serock podpisało porozumienia o współpracy w listopadzie 2022 roku.

  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia
  • zdjęcia

Szczodry wieczór

Kiedy myślimy o świątecznych tradycjach, widzimy obrazy, które znamy od najmłodszych lat. W taki przecież sposób się owe tradycje zachowuje i kultywuje – przekazując z pokolenia na pokolenie, wplatając w obrzędowość towarzyszącą uroczystościom i rodzinnemu świętowaniu.

To dlatego co roku podczas świąt bożonarodzeniowych gromadzimy się przy stole, na którym stawiamy dwanaście potraw, z rąk do rak wędruje opłatek, a pomiędzy gośćmi snują się kolędy. Jakie jest jednak pochodzenie tych zwyczajów? Dlaczego narodzenie Boga świętujemy 25 grudnia oraz kiedy owo świętowanie się kończy? O tym i o innych tradycjach, które towarzyszyły naszym przodkom, opowiedzieliśmy sobie podczas Szczodrego Wieczoru zorganizowanego dla gminnych Kół Gospodyń Wiejskich. Gości powitał Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku, Mariusz Rosiński, którzy podziękowali członkom Kół Gospodyń Wiejskich za liczne inicjatywy, wspieranie gminnych przedsięwzięć i  nieoceniony wkład w kultywowanie lokalnych tradycji.

Na szczodrogodową biesiadę do Woli Kiełpińskiej przybyli przedstawiciele wszystkich gminnych kół. Na wspólny stół przynieśli przepyszne smakołyki i obiecali podzielić się z nami przepisami. Opowiadaliśmy o swoich świątecznych zwyczajach i wspólnie kolędowaliśmy. Nie zabrakło także wróżb na nowy rok oraz spróbowania tradycyjnych Szczodraków – drożdżowych bułeczek, które dawniej piekło się na tę okoliczność, a którymi tego wieczoru poczęstowały nas panie z KGW w Dosinie.

Bardzo dziękujemy Państwu za przybycie i piękne opowieści. Cieszymy się, że po czasie pandemii wracamy do poszukiwań lokalnych tradycji. Dziękujemy członkom Kół za przygotowanie smakowitych dań, Panu Marianowi Malinowskiemu za wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, Pani Bogusi Segiet za kolędowanie.

W tym roku wracamy także z cyklem pogadanek o dawnych zwyczajach. Pierwsza odbędzie się 4 lutego o godz. 15.00 w Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. Pogawędzimy sobie o Zapustach, czyli o tym, w jaki sposób nasi przodkowie świętowali ostatki. Już teraz serdecznie na to spotkanie zapraszamy!

Agnieszka Woźniakowska

  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór
  • zdjęcia Szczodry wiecżór